עירויי דם נגוע – רשלנות רפואית בלידה

כולנו שומעים כל העת כי לידה היא דבר טבעי ונפלא, אך המציאות המרה טופחת על פני נשים רבות הבאות ללדת ומגלות כי המהלך הטבעי והאימהי כמעט וגובה את חייהן. לידה קשה במיוחד, ניתוחים קיסריים או מצב של אובדן דם מסיבי מחייב את הצוות הרפואי לייצב את חייה של האישה באמצעות מנות דם. כאשר יולדת מגיעה למצב של עירוי דם על הצוות הרפואי להיות זהיר ביותר בבחירת הדם הנכון והמתאים לסוג הדם של היולדת שאם לא כן הוא מעמיד אותה ואת העובר בסכנת חיים גדולה מאד. בנוסף, מתן עירויי דם נגוע במחלת הצהבת, איידס או נגיף כלשהו אשר בעקבותיו חלתה האישה או חלילה נפטרה, עשוי לגרור תביעת רשלנות רפואית בלידה במתן עירוי דם נגוע.

 

לידה זה טבעי עד ש…

כל אישה אשר חוותה לידה יודעת שכן, הלידה היא דבר טבעי מאד והופכת כל אישה לאמא מאושרת ושמחה, אבל בשבריר שניה יכולה להתהפך ולהפוך לסכנת חיים של ממש. הרחם הנלחץ ומתכווץ בעוצמה עלול להיקרע, אובדן הדם שנגרם בעקבות היפרדות שליה עלול להיות חמור מאד, סיבוכים אפשריים בלידה עלולים לסכן הן את חיי היולדת והן את חיי העובר, ולידות רבות מסתיימות בעירוי דם דחוף כדי לייצב את מצבה של היולדת והעובר או בניתוח חירום קיסרי כדי להציל את חייהם. בכל מצב שבו אישה מקבלת עירוי דם במהלך הלידה, הצוותים הרפואיים שאמונים על שמירת חייה וחיי עוברה חייבים להפעיל שיקול דעת והתנהלות אחראית על מנת לספק לה את מנת הדם המתאימה על פי סוג הדם שלה, ובמידה ומתברר כי הדם היה נגוע או מזוהם, זוהי רשלנות לכל דבר ועניין.

 

איך דם נגוע מגיע לבנק הדם?

בכל פעם שיולדת, ולצורך הדיון, כל אדם, נזקקים לעירוי דם, מרחפת מעליהם סכנה שמא הדם שהזרימו לעורקיהם במטרה להצילם מזוהם. כל העוסקים במלאכה מחוייבים לערוך בדיקות ולתשאל את תורמי הדם, אך אין ערבות של 100% שהדם שאתם מקבלים אכן חף מכל נגיף ומכל זיהום. לכן בתי המשפט בישראל נוהגים אחרת במידה ונפלה טעות בסוג הדם של הנתרם, שזוהי רשלנות של הצוותים הרפואיים בבחירת מנת הדם המסופקת, ובין מתן דם מזוהם. בשני המקרים מגיע לנפגע פיצויים עבור כל ההוצאות הרפואיות שייגרמו לו בשל מנת הדם הלקויה, אך האחריות תוטל על בית החולים או הצוותים הרפואיים רק במקרה וגרמו לטעות בבחירת הדם ברשלנותם, ולא במקרה שהדם היה נגוע במחלה כלשהי מאחר ובית המשפט מבין כי לא ניתן להטיל על המטפלים עצמם רשלנות של מאן דהוא שלא בדק את הדם כהלכה בכל השלבים שחלפו מנטילתו מהתורם ועד הגעתו אל המטופל.

 

מהי הסכנה שבמתן עירוי דם שגוי ליולדת?

לכל אדם יש סוג דם שונה. ישנן ארבע קבוצות סוגי דם שנקראים A ,B ,AB , O כאשר קבוצת O מתחלקת ל-O מינוס ו- O פלוס. בנוסף יש את גורם ה- RH שגם אותו יש לקחת בחשבון. כל שגיאה במתן סוג הדם הלא נכון יכולה להיות הרת אסון מאחר והגוף לא יזהה את כדוריות הדם ככאלה, אלא כזיהום שיש להילחם בו ויתקיף אותן. כתוצאה מכך, האדם יכלה את כוחותיו האחרונים במלחמה בכדוריות הדם הלא רצויות וגם לא יקבל את החמצן הדרוש לו לקיום כתוצאה מחוסר דם.

 

מהן המחלות המסוכנות שעלולות להדביק יולדת במתן עירוי דם נגוע?

המחלות הנפוצות ביותר שיש בהן סיכון רב ללקות בהן באמצעות עירוי דם נגוע הן שתי מחלות נגיפיות המוכרות לציבור כצהבת (הפטיטיס C) אשר פוגעת קשות בכליות ובכבד של האדם עד לחוסר תפקוד ומוות, ונגיף האיידס (HIV) אשר גורם לכשל המערכת החיסונית ומותיר את האדם ללא יכולת להגן על עצמו מפני חיידקים וזיהומים, עד שלבסוף בא עליו סופו ממחלה כלשהי או זיהום שחדר אליו.

 

דם מזוהם

בנוסף לנגיפים המוכרים והידועים הללו, יכולים להיות מקרים שבהם דם נגוע בזיהום בא במגע עם דם בריא וחולל שמות בגופו של האדם, על כל שכן יולדת שגם כך גופה חלש ומותש לאחר הלידה.

 

מה התוצאה לאחר מתן עירוי דם נגוע?

מחלת הצהבת וכמו כן מחלת האיידס- שתיהן חשוכות מרפא. הן גורמות לפגיעה אנושה במערכות הגוף ובסופו של דבר למוות בטרם עת. ההשלכות הכלכליות והרגשיות של האדם והמשפחה המקיפה אותו הן עצומות. תחילה יש להדגיש כי מחלת האיידס עוברת גם במגע מיני ולא רק באמצעות דם, מה ששם באופן מיידי את בעלה של האישה בסכנה להידבקות. יולדת אשר נדבקה באחד מהנגיפים הקשים הללו עוברת מאישה שמחה ובריאה לחיים של תרופות, סכנה להדבקת יקיריה, וצל הסכנה לא מש ממנה עם כל פציעה או מחלה ויראלית הגורמת לעומס יתר על הגוף. כל פרוצדורה רפואית החל מטיפול שיניים וכלה בחבישת פצע מדמם הופכת קשה ומסובכת יותר ועלולה לחשוף את הצוותים המטפלים להדבקות.

 

מה עושים במקרה והיולדת נדבקה במחלה קשה מעירוי דם נגוע?

באמצעות פניה לעורך דין מיומן ברשלנות רפואית, ניתן לבדוק את הנתונים הרפואיים של האישה ולנסות להוכיח כי נדבקה במהלך הלידה. במידה והטענות מתקבלות בבית המשפט, תוכל האישה לקבל פיצוי כספי על כל הנזק שנגרם לה עקב הטעות בזיהוי סוג הדם או במתן עירוי דם נגוע ולכסות את כל ההוצאות הרפואיות שנגרמו לה עקב כך. חשוב לומר כי אם התגלתה רשלנות במהלך הטיפול ביולדת בשל אי מיומנות הצוותים או התרשלות במהלך עבודתם, יש לטפל בכך ולהוציא את הגורמים הלא אחראים ממסדרונות בתי החולים.

באופן מיטבי רצוי שכל הדם המגיע מתורמים יהיה נקי לחלוטין מזיהומים ונגיפים, אולם לעיתים בשל רשלנות או בשל אי מיומנות מסוימת, מגיע דם נגוע בצהבת, באיידס או בזיהומים שונים אל המטופלים ועלול לגרום לשורה של בעיות בריאותיות ואף למוות.
באמצעות עורך דין לרשלנות רפואית ניתן לתבוע תביעת רשלנות רפואית במתן עירוי דם נגוע, לקבל פיצוי וכיסוי לכל ההוצאות הרפואיות שהיו ושיהיו הלאה לעתיד לבוא. כל תביעת רשלנות לא רק מאפשרת לאדם פתרון כלכלי למצוקתו במחלתו, אלא גם מתריעה ומזהירה כי ייתכן ויש אנשי צוות אשר אינם אמונים על מלאכתם, ויש לאתרם ולסלקם.
עירוי דם נגוע הינו דם שהגיע מהתורם כשהוא מזוהם (או הזדהם היכן שהוא בתהליך הנטילה) או שהתורם הינו נשא של נגיף האיידס, או של צהבת הפטיטיס C. הזיהום עלול להתפשט בגופו של האדם אשר ככל הנראה אינו נמצא במיטבו אם הוא נזקק לעירוי דם אם בשל פציעה חמורה או בשל ניתוח, על אחת כמה וכמה אישה יולדת שגופה תשוש מן הלידה.
חשיפה לאיידס ולצהבת תגרום לאדם להפוך להיות נשא של הנגיף אשר עלול להתפרץ בכל זמן ובכל רגע. מחלת האיידס גורמת לכשל חיסוני ואילו הצהבת גורמת לכשל בכליות ובכבד אשר בסופו של דבר גורמים למותו של האדם.

אז מה היה לנו?

עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא