רשלנות רפואית במתן תרופות

התרופות הן אלמנט סופר מודרני שראשיתו משחר ההיסטוריה. כיום התרופות לא נרקחות אצל זקן השבט מצמחים שהוא אסף. התרופות כיום הן פסגת המודרניזציה והן הולכות ומשתכללות. אולם תרופה שגויה או מינון בעייתי יכולים לגרום נזק גדול מאד למשתמשים בה. 

סכנות שיש בנטילת תרופות

תרופות הן חלק מחיינו, מבלי שנשים לב לכך. אין יום שאנו לא נתקלים בהן, עבורנו, עבור ילדינו או הורינו, כולם משתמשים בהן. כתוצאה מכך, אנו בוטחים בתרופות באופן מוחלט וחשים שאנו בידיים טובות כאשר רופא מעניק לנו מרשם. אולם, גם רופאים הם בני אדם והם יכולים לטעות, כאשר טעות בהענקת מרשם לתרופה שגויה היא רשלנות רפואית. במידה ונגרם לכם או לקרובים שלכם נזק כתוצאה מנטילת תרופה, יתכן שיש לכם עילה לתביעת פיצויים בגין הנזק שנגרם.

החובה לדאוג לכך שהתרופה נכונה עבורנו ושלא תהיה טעות בעת הנטילה שלה היא באחריות הגורם המטפל בלבד. אולם, מומלץ לכל אדם הנוטל תרופה לשאול את כלל השאלות לפני שהוא נוטל אותה. אם יש לכם ספק, העלו אותו בפני הרופא. אם יש לכם עבר רפואי מסוים, עדכנו את הרופא המטפל ודווחו מיידית בכל מקרה של תופעת לוואי חריגה.

ידוע לכל שהתרופות הן חשובות ומצילות חיים ולא ניתן להבין את עולם הרפואה בלעדיהן. כבר משחר ההיסטוריה רקחו המומחים שיקויים להקלה על כאבים של בני אדם. אך עדיין, תרופה לא נכונה יכולה לגרום לתופעות קשות ולנזקים קשים, ואף לגרום למוות במקרי קיצון. בשל כך, חשוב מאוד שיתקיימו פעולות פיקוח קפדניות על ייצור התרופות וחלוקתן, על מנת לצמצם, ככל האפשר, את התופעה.

בעולם שאנו חיים כיום תרופות הפכו מוצר מדף, על כל סוג של כאב יש כדור מתאים, ורבות מהן אף ניתן להשיג ללא מרשם. תרופות במהותן מטרתן להקל על כאביו של אדם ולעזור לו במכאוביו. אך חשוב לזכור שלכל חומר הנכנס לגוף שלנו ישנה תופעת לואי אפשרית, שעלולה להיות מסוכנת.

מתן תרופות באופן שגוי היא סוג של רשלנות רפואית. חוסר תשומת לב של רופא לגבי מינון או חומרים מסוימים שהתרופה מכילה, עלולה להיות קריטית לחייו של החולה או הפציינט שביקש הקלה בכאב מסוים. במידה ואדם חש שמצבו הרפואי מחמיר עקב נטילת התרופה, עליו לפנות לרופא ולדווח על כך, על מנת לקבל טיפול מתאים. אך ייתכן שבמקביל, הוא יהיה זכאי לקבלת פיצוי בגין רשלנות רפואית שמקורה באבחון שגוי. רשלנות רפואית היא מקרה שניתן היה למנוע. רשלנות רפואית שמקורה במתן תרופות היא לחלוטין סוג כזה של רשלנות. הרשלנות יכולה לנבוע ממרשם שגוי של רופא, תרופה שגויה שסופקה על ידי רוקח, או תרופה שיוצרה שלא על פי הנדרש.

מהי רשלנות רפואית במתן תרופות

רשלנות רפואית היא מונח רחב מאוד המכיל מקרים רבים, החל מפעולות יתר שפעל רופא מסוים שלא לצורך ועד לקיצון השני שבו נמנעו פעולות שהיו נזקקות לצורך טיפול. מכיוון שכך, יכולות להיות סיבות מגוונות לרשלנות שכזאת. אין זה משנה אם מינון התרופה היה שגוי, או שהתרופה עצמה לא הייתה מתאימה לפציינט, עדיין יכולה להתקיים כאן עילה לתביעת רשלנות.

מקרי רשלנות במתן תרופות נובעים מכמה גורמים ויכולים להיגרם ממגוון סיבות ואירועים :

  • טעות אנוש – האדם שרשם את המרשם או מי שסיפק את התרופה טעה. בשורה התחתונה – גורם אנושי הוא הבעייתי.
  • תרופות מתנגשות – ישנן תרופות, אשר השפעה שלהן על הגוף הינה הפוכה, ולכן אם נוטלים אותן במקביל הן עלולת לפגוע באדם.
  • טעות בהבנת המרשם – טעות זאת יכולה לגרום לכך שהתרופה שסופקה למטופל הינה שגויה או במינון לא נכון.

תביעת רשלנות רפואית בכל הנוגע למתן תרופות עלולה להיות מורכבת מאוד. על מנת לצלוח אותה יש להיעזר בשירותי עורך דין מתאים המבין את הנושא לעומקו.

 

גורמי סיכון בנטילת תרופות

נטילת תרופות עלולה להיות מסוכנת במידה והן אינן מתאימות למי שלוקח אותן. הנה הנקודות העיקריות, אך לא היחידות, שבהן עלולה להתרחש רשלנות רפואית במתן תרופות:

  • תחקור החולה – אחת המשימות העיקריות של רופא היא להבין מהמטופל את תמונת מבט מלאה, ככל האפשר. על הרופא המטפל לערוך תחקיר ולברר את כלל ההיסטוריה הרפואית של אדם ואת המחלות מהן הוא סובל. שכן, במידה ויתגלו עובדות חשובות במהלך התחקור האישי של המטופל, יתכן מצב שבו תרופות מסוימות לא רק שלא יסייעו לו, אלא אף יזיקו לבריאותו של המטופל אם יטול אותן.
  • כשל בהסברים והוראות למטופל – לאופן שבו לוקחים את התרופה עלולה להיות השפעה הרסנית על הנוטלים אותן. לכן חלה על הרופא המטפל וכן על הרוקח לבצע הסבר מקיף ומדויק לגבי התרופה.  החל מהאופן שבו יש לקחת את התרופה, דרך החלק ביום (בוקר / צהריים / ערב) והוראות נוספות כמו נטילת התרופה לאחר אוכל או בצום.  בנוסף, על הרופא להסביר את ההשלכות החיוביות והשליליות של התרופה בפני המטופל שלו, ובתוך כך, גם לגבי תופעות הלוואי.
  • מינון שגוי – למינון התרופתי חשיבות רבה. כל מינון שאינו מדויק יכול במקרה הטוב לא לסייע בשיפור המצב, ובמקרה קיצון יכול להרע מאד את המצב, ואף לגרום למוות.
  • הימנעות ממתן תרופה חיונית – במידה וישנה תרופה חיונית מאוד לאדם מסוים, ומסיבה כלשהי לא הוסבר לו ע”י הרופא המטפל שלו על קיומה, ובשל כך, נמנעה ממנו האפשרות ליטול אותה, או אז, יתכן שתהיה כאן עילה להגשת התביעה.
  • התעלמות והזנחה של מעקב – ישנן תרופות המחייבות מעקב רפואי  רציף אחרי הנוטלים אותן. בנוסף, ישנן גם תרופות שיש לבדוק במעבדה את התאמתן לנוטלים אותן. אם פעולות אלו לא מתבצעות, או אז מתקיימת רשלנות רפואית במתן תרופות.

 

סיוע, ליווי ויעוץ

טיפול בתיקי רשלנות רפואית הוא טיפול בתיקים לא פשוטים. צריך להוכיח שאיש מקצוע רפואי פעל באופן לא סביר בתחום מקצועי, אשר הבנתו של אדם רגיל בו נמוכה ביותר. אולם, מה עושים כאשר ישנו חשד לרשלנות רפואית?  במקרה כזה אין מנוס מפנייה ישירה אל עורך דין מנוסה המכיר את תחום הרשלנות הרפואית בכלל, ואת תחום התרופות בפרט, מתוקף ניסיונו והידע המקצועי שלו. עורך הדין הוא דמות מרכזית בניהול תביעת רשלנות רפואית, באופן שאין להמעיט בערכו. עורך דין יעריך בשלב ראשוני את סיכויי הצלחת התביעה, יסייע עם איסוף ראיות רלוונטיות למקרה שלכם ויפנה אותכם לבדיקת מומחה רפואי מתאים, לשם עריכת חוות דעת הנדרשת להגשת התביעה בבית המשפט.  בהמשך, עורך דין ינהל את התביעה בבית המשפט עד לשלב קבלת הפיצוי המגיע לכם.

למשרדנו ניסיון רב בניהול תיקי רשלנות רפואית בתחומי רפואה מגוונים. אנו מייצגים את נפגעי רשלנות רפואית בבתי המשפט אל מול חברות ביטוח ומוסדות רפואיים שונים ברחבי הארץ – והכל,  במטרה להשיג עבור לקוחותנו את הפיצוי המקסימלי לו הם זכאים. הצוות המנוסה והמיומן שלנו זמין עבורכם לשיחת ייעוץ או הכוונה, וכן, לליווי לאורך כל הדרך. אל תהססו, פנו אלינו עוד היום.

נטילת תרופות מבוקרת לא אמורה להיות מסוכנת, אך נטילת תרופה שלא מתאימה לאדם, עלולה לגרום לו נזק.
כן, בהחלט. אנו שמים את מבטחנו באיש המקצוע שיטפל בנו כמו שצריך. טעות של רופא / רוקח בסוג התרופה או במינון שלה, אשר כתוצאה ממנה נגרם נזק לבריאות, בהחלט יכולה להקים עילה להגשת התביעה.
כן. הרופא אמנם מחליט על סוג התרופה, אך בבית המרקחת מכינים אותה ודואגים שהיא תהיה בתוקף, ואילו המפעל המייצר אותה מחויב להכין את התרופה ללא פגם.
קשה עד בלתי אפשרי להוכיח תביעת רשלנות רפואית ללא ייצוג ע”י עורך דין. אם אתם חשים שנגרם לכם עוול, פנו אלינו עוד היום ונסייע לכם.
רשלנות רפואית במתן תרופות

אז מה היה לנו?

img-8
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא