רשלנות רפואית בביצוע לידת ואקום ומות תינוק כתוצאה מתשניק

מות תינוק במהלך לידה הוא אירוע טראומטי וקשה למשפחה כולה, במיוחד כאשר המוות המיותר והכואב הזה התרחש עקב רשלנות רפואית. בלידות קשות, על מנת לחלץ את התינוק מתעלת הלידה של האם מהר ככל הניתן, נעשה לעיתים קרובות שימוש בוואקום. המכשיר המוצמד לראשו של התינוק מושך אותו בעדינות במקביל לפעולת הצירים הטבעית כדי לשמור על חייו. תשניק הינו מצב שבו העובר מת מאי ספיקת חמצן, כלומר, שייתכן ופעולת היילוד לא הייתה מהירה מספיק או שנעשתה ברשלנות ובחוסר מקצועיות ולכן נפטר היילוד. רשלנות רפואית בביצוע לידת ואקום ומות תינוק כתוצאה מתשניק מתקיימת כאשר הצוותים הרפואיים לא פעלו כפי שהיה מצופה מהם בהתאם לנסיבות הלידה.

 

לידת ואקום

ואקום הינו מכשיר העשוי סיליקון המוצמד לראש התינוק המבצבץ מתעלת הלידה של האם, ובמצבים מסוימים שבהם הלידה אינה מתקדמת היטב, או שהתינוק נקלע למצוקה עוברית, נעזרים בו כדי למשוך את התינוק החוצה במקביל ללחיצות הצירים של האם, ובכך לזרז את התהליך הטבעי של הלידה. שימוש במכשיר זה אינו נדיר, אך הוא אינו חף מסיכונים. אחד הסיכונים בשימוש בו הוא תשניק – מצב שבו התינוק סובל מאי ספיקת חמצן למוח ולאיבריו הפנימיים, לרוב בשל מחיצתו בתוך תעלת הלידה של האם, אשר מובילה לפטירתו עוד בטרם הספיק להוולד. לעיתים התשניק נגרם בשל עיכוב בזיהוי המצוקה העוברית, בפעולה איטית מדי של הוואקום או בחירה לבצע וואקום במקום להבהיל את היולדת לניתוח קיסרי דחוף. רשלנות רפואית בלידת ואקום פירושה הגעה להחלטה שגויה, שלא בהתאם לנסיבות, ללא התחשבות מספקת במצב האם והעובר, ושאינה הולמת את פעולתו של הרופא הסביר במצב שכזה.

 

מהם היתרונות של לידת ואקום?

לידת ואקום הינה פעולה מהירה אשר אינה דורשת הזזת האם למקום אחר כגון חדר ניתוח, היא מחליפה את הפרוצדורה הפולשנית של ניתוח קיסרי. בדרך כלל תישקל לידת ואקום אחרי שהצוות המטפל ניסה כבר דרכים אחרות כגון הפחתת חומר ההרדמה, הזרקת מזרז לידה, ביצוע חתך חיץ למעבר קל יותר של התינוק ועוד.

 

מהם הסיכונים של לידת ואקום?

לכל פרוצדורה רפואית שננקטת, יש גם סיכונים. הסיכונים הכרוכים בלידת ואקום הינם פגיעה בנרתיק של האם וגרימת קרעים, פגיעה בגולגולת היילוד, היתקעות הכתף של התינוק בתעלת הלידה ועוד. המקרה החמור ביותר הינו תשניק ומות התינוק בשל ביצוע שגוי, לא נכון, לא מתאים לתנאי הלידה של לידת ואקום.

 

מתי יבחר הצוות הרפואי להשתמש בלידת ואקום?

הצוות הרפואי יבחר להשתמש בלידת ואקום כאשר היולדת נמצאת בלידה פעילה, ראש התינוק כבר נמצא בתעלת הלידה אך היולדת מתקשה לדחוף אותו החוצה, אם בשל החלשות והתמעטות הצירים ואם בשל חולשה כללית. במידה ומשקל התינוק תואם את התהליך, ישנה פתיחה מלאה של צוואר הרחם, וננקטו כל הפעולות שיכולות לזרז את הלידה באופן אחר, ייתכן והצוות יחליט על לידת ואקום. לידת ואקום לא אפשרית כאשר הלידה מתרחשת בשבוע מוקדם מאוד, שבוע 34 ומטה, כאשר יש סיבה לחשוד שהתינוק סובל ממום כלשהו, בלידת עכוז או כאשר התינוק נמצא במנח לא מתאים.

 

רשלנות רפואית בביצוע לידת ואקום ומות תינוק מתשניק

בישראל מתרחשות מאות אלפי לידות מדי שנה, כאשר תמותת התינוקות הינה מהנמוכות בעולם. עם זאת, מפעם לפעם מתרחש אירוע טרגי ועצוב מאד של מות יילוד.

רשלנות רפואית בביצוע לידת ואקום ומות תינוק בתשניק עשויה להיקבע בהינתן השאלות הבאות:

  • האם ההנחיה לבצע לידה מכשירנית בוצעה על ידי איש מקצוע מוסמך?
  • האם הלידה המכשירנית בוצעה על ידי מי שהוכשר לכך?
  • האם ההחלטה תאמה את נסיבות הלידה, את המצוקה העוברית או את מצוקת האם, והייתה האסטרטגיה המיטבית ביותר בהינתן התנאים?
  • האם נעשתה כל פעולה כדי להציל את היילוד?
  • האם בוצע מעקב אחר פעימות ליבו של התינוק וזוהתה המצוקה באופן מיידי?
  • האם פעולת ואקום נעשתה במקצועיות ובצורה סבירה?

 

מה ניתן לעשות במקרה ואתם חוששים כי התבצעה רשלנות רפואית בלידה?

במידה ואתם חוששים כי בלידה שלכם התרחשה רשלנות רפואית, תוכלו לבדוק זאת באמצעות עורך דין הבקיא ברשלנות רפואית. אשר בשילוב עם רופא המתמחה בתחום, יבדוק את כל ההתנהלות מרגע קבלת האם בחדר הלידה, את כל ההחלטות שהתקבלו ואת כל הפרוצדורות הרפואיות שבוצעו על מנת לבדוק האם הייתה סטייה ברורה מן הנהלים ומן התקנות, האם הצוותים הרפואיים לא נהגו באופן סביר ומקובל בתחום, האם ניתן היה למנוע את המוות או לקבל החלטה טובה יותר להצלת חייו. במידה ויסתבר כי אכן הייתה כאן רשלנות רפואית, תוכלו להגיש תביעה לבית המשפט.

לידת ואקום הינה לידה מכשירנית אשר נעשה בה שימוש במכשיר הנצמד לגולגלתו של התינוק ומושך אותו בעדינות החוצה במקרים שבהם האישה מתקשה ללדת את תינוקה הנמצא כבר בתעלת הלידה, וכי אין סיבה המונעת זאת מן הרופאים. לדוגמא, לא מקובל לערוך לידת ואקום כשמשקלו של התינוק גדול מ – 4.5 ק”ג, או אם גופה של האם קטן מדי ללידה רגילה, החלופה של לידת ואקום הינו הניתוח הקיסרי.
כל מקרה נבחן לגופו, ואם מסתבר שההחלטה ליילד את האישה באמצעות וואקום גרמה נזק בלתי הפיך לתינוק ולאם, הייתה לא סבירה ולא שקולה, לא התאימה לתנאי הלידה והקלה ראש במצב הבריאותי של האם ושל היילוד, ייתכן ואפשר לתבוע רשלנות רפואית. גם אם ההחלטה ליילד את האישה בלידת ואקום היתה נכונה, אך הביצוע היה רשלני וכושל, ולכן נגרם נזק קשה לאם ולעובר, גם כאן ייתכן ותהיה רשלנות רפואית.
תשניק הינו מצב שבו העובר אינו מצליח לקבל מספיק חמצן בזמן לידתו, ולכן מתרחשות פגיעות בלתי הפיכות בהם, אשר יכולות להביא למותו של התינוק, לגרום לו להיכנס למצב של צמח לצמיתות, או להותיר אותו עם שיתוק מוחין קשה. מצב זה הינו מסוכן מאד ולכן במידה ויש חשש כי התינוק ייכנס למצב של תשניק, רצוי למצוא חלופה מהירה ללידה, כגון ניתוח קיסרי.
רשלנות רפואית בביצוע לידת ואקום ומות תינוק כתוצאה מתשניק

אז מה היה לנו?

img-10
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא