רשלנות רפואית לפני הניתוח

ניתוחים תמיד טומנים בחובם סיכון למטופל גם אם מדובר בניתוח לשיפוץ אף, ועל אחת כמה וכמה בניתוח מורכב ומסובך להסרת גידול. בשל הסכנה המרחפת תמיד מעל האדם השוכב על שולחן הניתוחים, על כלל הצוותים הרפואיים לנהוג במידה רבה מאוד של זהירות. רשלנות רפואית לפני הניתוח עוסקת בכל המתרחש טרם הניתוח כולל בחירת שיטת הניתוח, ההכנה לקראתו, מסירת מידע מהימן עבור המטופל על כל הסיכונים והסיבוכים האפשריים, שימת לב לנתונים הבריאותיים של המטופל לרבות מחלות רקע, השמנת יתר, גיל, רגישות לתרופות ולמזון ועוד. 

 

רגע לפני שהסכין מונפת

בין אם אתם עומדים לעבור ניתוח לשיפוץ האף, תיקון פריצת דיסק או ניתוח לב פתוח, מהרגע שבו יוחדר חומר ההרדמה לגופכם החיים שלכם נתונים ביד הרופאים. רשלנות רפואית בניתוחים הינם עסק מסוכן ומסובך שעלולים להשתבש בכל רגע נתון אם אחד הצוותים הרפואיים אינו עושה את עבודתו כהלכה. זיהומים, צלקות מכוערות, כשלון להשיג את מטרת הניתוח, שכיחת אביזרים בתוך גוף המטופל, גרימת נזק ברשלנות לרקמות, מינון שגוי של חומר ההרדמה או אי התייחסות למחלות רקע, גיל, השמנת יתר וגורמים מסכני חיים נוספים עלולים להביא אתכם למצב של סכנת חיים של ממש ולנזקים חמורים למשך כל ימי חייכם. רשלנות רפואית לפני הניתוח מתרחשת עוד בטרם הונף הסכין ובדרך כלל מדובר על אי אבחנה על כך שהאדם אינו מתאים או אינו מוכן פיזית לניתוח, אי מתן הסברים מספקים אודות הסיכונים והסיבוכים הצפויים, בחירה שגויה של סוג הניתוח ואסטרטגיה רפואית שגויה או אי בירור מקיף דיו אודות מצבו הבריאותי האמיתי של האדם.

 

מהי רשלנות רפואית לפני הניתוח?

כל ניתוח דומה ליציאה לשדה הקרב. לא משנה איזה סוג של ניתוח אתם עומדים לעבור, הרופא המנתח צריך ללמוד את המטופל שלו, להבחין בנקודות התורפה שלו, להתאים לכך את האסטרטגיה המתאימה ולשקול היטב את כל הגורמים הרפואיים. רובם המכריע של המועמדים לניתוח מגיעים אליו כיוון שהם חולים, ולפעמים הגוף שלהם יהיה חלש מדי כדי לעמוד במעמסה.

גם אם מדובר בניתוח שמטרתו שיפור איכות החיים לחולה, האם יש לקיימו בכל מחיר? האם אדם בן 86 צריך ניתוח להחלפת ברכיים שממנו ייקח לו חודשים להתאושש וייתכן כי חייו בסיכון? אלו שאלות שחשוב שכל רופא ישאל את עצמו לפני שהוא נכנס לניתוח, גם אם כל ניתוח כזה מכניס לו כסף רב בשוק הפרטי. רשלנות במהלך בחירת סוג הניתוח והפרוצדורה הרפואית, רשלנות במהלך מסירת מידע מהימן על הסיכונים והסיבוכים האפשריים, רשלנות במהלך הכנת חדר הניתוח והציוד הדרוש בו ועוד יכולים להרוס ברגע אחד חיים שלמים. להלן המקרים שבהם ניתן לעשות תביעת רשלנות רפואית:

  • אי מסירת מידע מהימן למטופל – לפני הניתוח רופא מנתח צריך לשבת עם המטופל, לבדוק שהוא מבין בשפת האם שלו את ההשלכות לניתוח, את הסיבוכים והסיכונים האפשריים, מה מטרת הניתוח, להציג חלופות טיפול ולמה נבחר דווקא הטיפול הניתוחי הספציפי ועוד. רופא אשר אינו מיידע את המטופל שלו בשפת האם שלו או לכל הפחות את המשפחה הקרובה הנחשבת לאפוטרופוס שלו במידה ומדובר בניתוח חירום להצלת חיים בכל הסיכונים והסיבוכים האפשריים, מה הסיכויים להצלחתו ואיך ייראו חייו לאחר הניתוח, מתרשל בתפקידו.

 

  • אי אבחנה במצבו הרפואי האמיתי של המטופל – לפני הניתוח חייבים להיבדק כל הפרמטרים הרפואיים ההכרחיים לרבות לחץ דם, מחלות רקע כגון בעיות לבביות, בעיות נשימה, רגישות לתרופות, רגישות למזון, סכרת, השמנת יתר, גיל, ניתוחים קודמים, קרישיות הדם, נטילת תרופות מסוימות באופן קבוע, מצב נפשי ועוד. כל אלו קריטיים להערכת המוכנות של האדם לקראת הניתוח והאם גופו ונפשו מסוגלים לעמוד בו. אי אבחנה כי האדם סובל ממצב בריאותי כל שהוא העלול לסכן את חייו במהלך הניתוח הינה רשלנות.

 

  • שגיאה בנקיטת ההליך הרפואי – רופא אשר אינו מאבחן את מצבו של חולה כראוי ומורה על פתיחת חזה או פתיחת בטן כשאין בכך צורך, מחליט לכרות גידול הממוקם במקום מסובך ומסוכן במקום לחסלו בהקרנות, או חלילה וחס מורה על כריתת איבר למרות שאין בכך הכרח, שוגה בבחירת ההליך הרפואי. שגיאה שכזו תותיר את האדם עם מום, צלקות כעורות או יסכן את חייו שלא לצורך. כל רופא מנתח חייב לשקול היטב את צעדיו לפני שהוא מניף את הסכין.

 

  • אי הכנה ראויה של המנותח לניתוח – רגע לפני הניתוח ישנם מספר בדיקות אחרונות אשר מוודאות מעל לכל ספק כי האדם מוכן פיזית ונפשית לניתוח, לא חלה החמרה במצבו, אין בעיה הקשורה לכימיה בדם שלו, למצב הלב או הריאות שלו, הוא נמצא בצום (מטרת הצום היא למנוע מעבר של מזון מהקיבה אל הריאות בשל רפיון שרירי הוושט) ועוד בדיקות נוספות הרלוונטיות לכל ניתוח בנפרד. אי ביצוען עלול לגרום לנזק ואף למוות על שולחן הניתוחים.

 

  • אי הכנה ראויה של חדר הניתוח – כל הצוותים הרפואיים פועלים על פי פרוטוקולים נוקשים כיצד יש להכין את חדר הניתוח. אי הכנה ראויה של חדר הניתוח על כל הציוד שחייב להימצא בו לרבות ציוד להצלת חיים והחייאה, ציוד מחוטא היטב ותאורה ראויה, מיזוג אויר למיעוט חיידקים ועוד. חדר ניתוח שאינו מוכן לניתוח כראוי הינו רשלנות.

 

מה לעשות אם נפגעתי מרשלנות רפואית לפני הניתוח?

במידה ויש מקום לבדוק האם התקיימה רשלנות רפואית לפני הניתוח ובשל כך נגרם נזק לאדם, חשוב לפנות אל גורם מקצועי ומהימן כגון עורך דין לרשלנות רפואית כדי לבחון האם טרם הניתוח לא ננקטו כל האמצעים הדרושים במידת הזהירות הרצויה ובכך גרמו לנזק. במידה ויתברר כי היתה כאן רשלנות מצד הצוותים הרפואיים ניתן יהיה לתבוע פיצויים בגין רשלנות לכל הנזק שנגרם לכם.

רשלנות רפואית לפני ניתוח כוללת את כל נושא ההכנה לניתוח כולל בחירת האסטרטגיה הרפואית הנכונה, מסירת מידע מהימן, ההכנה לניתוח, בדיקה שהאדם מוכן ויכול לעמוד בניתוח, בדיקה שחדר הניתוח ערוך ומוכן כמו שצריך ועוד. אי הכנה מיטבית לניתוח עלולה לגרום שורה של תקלות החל מסכנת חיים של ממש ועד עוגמת נפש בשל אי הצלחתו.
כל מי שנפגע כתוצאה מרשלנות רפואית לפני ניתוח יכול לפנות אל גורם מקצועי כגון עורך דין לרשלנות רפואית כדי שיבחן ויבדוק אם אכן הייתה כאן התרשלות אשר גרמה לנזק משמעותי לאדם. לאחר מכן פונים אל בית המשפט ומבקשים שיקבע פיצוי כספי לכיסוי ההוצאות הרפואיות שנגרמו לאדם בהווה ובעתיד.
ההשלכות של רשלנות רפואית לפני ניתוח הינן רבות, החל מסכנת חיים של ממש ואף מוות על גבי שולחן הניתוחים, וכלה בעוגמת נפש קשה בשל אי הבנת ההשלכות של הניתוח על מהלך החיים לאחריו. כמו כן, נקיטת פרוצדורה רפואית שגויה עלולה להשאיר את האדם עם מום או צלקת כעורה לכל חייו ללא צורך. זיהומים שונים, דימומים, סיכון מיותר בשל מחלת רקע ועוד גם הם עלולים לפגוע באדם במהלך הניתוח אם הם לא נלקחים בחשבון.
במידה ובית המשפט מתרשם כי אכן היתה רשלנות רפואית שפגעה באדם, השופט יקבע את הסכום לפיצוי כדי לכסות את ההוצאות שנגרמו לאדם בהווה ובעתיד עקב הרשלנות.

אז מה היה לנו?

img-7
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא