רשלנות רפואית קורפוס קלוסום פגום

קורפוס קלוסום נקרא בעברית ‘כפיס המוח’ ומשמש כמחיצה בין שני חלקי המוח, הימני והשמאלי. עד לעצם היום הזה טרם מוצה המחקר אודות התפקידים הרבים של מחיצה זו, אך אין ספק כי העדרה או היותה פגומה ולא שלמה, פוגע קשות בתפקודו של האדם מהבחינה המוטורית והקוגניטיבית. החל מן השבוע העשירי לחייו של העובר הוא נבדק באמצעות אולטרסאונד למעקב אחר התפתחות כפיס המוח ולזיהוי מוקדם של העדרו המוחלט או פגם כלשהו בהתפתחותו. במידה ונולד לכם ילד עם קורפוס קלוסום פגום או נעדר, דעו שיש לכם את הזכות לפנות לעורך דין על מנת לבחון עילה לתביעת רשלנות רפואית.

 

מהו קורפוס קלוסום?

התינוק המתפתח ברחם יוצר לעצמו איברים מתפקדים כבר החל מן השבוע החמישי להריון. האיבר הראשון יהיה הלב ולאחריו הכבד והכליות, ובשבוע העשירי לחייו יתחיל להתפתח המוח בתוך ראשו. המוח הינו איבר רגיש ומרתק שטרם מוצה המחקר הענף כיצד הוא מתפקד וכיצד הוא פועל, ואם נשווה אותו לעולם המושגים המוכר לנו, ניתן לחשוב עליו כעל מחשב מרכזי עוצמתי השולט בכל היבט של הגוף והנפש מפעימות הלב ועד למחשבות הפילוסופיות העמוקות ביותר שלנו. הקורפוס קלוסום, או בעברית, כפיס המוח, הינו מחיצה המתפקדת באופן דומה לשלייה עבור התינוק. היא מווסתת ומסנכרנת בין שני חלקי המוח, הימני והשמאלי, ותורמת תרומה מכרעת לתיאום התפקודים המוחיים השונים ויעילותם. העדרה המוחלט או פגימה בה עלולה לגרום לשורה של קשיים מולדים קשים ( כמובן שתיתכן גם פציעה או מחלה בכפיס המוח במהלך החיים אך נושא מאמר זה הוא לפגמים מולדים בלבד ) אשר יותירו את האדם נכה וסיעודי לכל חייו.

 

הנזקים הגופניים והנפשיים והשלכותיהם על האדם עקב העדר או פגימה בקורפוס קלוסום

חשוב לציין כי כל אדם עם פגיעה בקורפוס קלוסום יציג מערכת מעט שונה של נזקים וליקויים וזאת מאחר שהמוח האנושי, במיוחד מוחם של תינוקות וילדים רכים, נוטה לתקן ולווסת את עצמו ולפצות על העדר או על המחסור בכפיס המוח. המוח הינו מכונה מופלאה שעד עצם היום הזה טרם גילתה לנו את כל סודותיה, ולכן כל מקרה הינו לגופו. ייתכן שיש לכם או לילדכם תסמינים או קשיים שלא יופיעו במאמר זה אך בכל זאת נגרמו בשל הפגיעה או העדר הכפיס:

 • פגיעה בקואורדינציה – קואורדינציה היא יכולת של הגוף לסנכרן את התנועות שלו כך שהן יהיו חלקות, רצופות, מדויקות ונכונות ואברי הגוף השונים לא יפגעו זה בזה בלי כוונה. הליכה, ריצה, נטילת כוס מים והרמתה אל הפה, משחק בכדור, רכיבה על אופניים, ריקוד, אמנות לחימה, כל אלו דורשים רמות קואורדינציה משתנות אשר לעיתים הינן אינטואיטיביות ולעיתים עלינו לאמן את גופנו במשך שנים על מנת להגיע לחן ולמהירות ולדיוק הרצויים. אדם עם פגיעה בכפיס המוח עלול להתקשות בקורדינציה ברמות שונות, אך הבשורה הטובה היא שעם הרבה אימון ונחישות, ניתן לשפר אותה.
 • עיכוב התפתחותי – מאחר ותפקידו של הכפיס המוחי הוא לסנכרן ולתאם בין שני החלקים השונים של המוח, העדרו או פגיעה בו עלולים לגרום לתינוק או לילד הרך עיכובים התפתחותיים שונים שיכולים לנוע בין זחילה, הליכה, דיבור, ביצוע פעולות שונות ועוד. גם כאן הבשורה הטובה היא שעם אימון ונחישות ניתן לראות שיפור הדרגתי ואף הדבקת הקצב הרגיל המותאם לגיל.
 • פיגור שכלי – מקרים קשים של העדר כפיס או פגיעה קשה בצמיחתו יכולים להביא למצב של פיגור שכלי. פיגור שכלי הינו פער בלתי ניתן לגישור בין גיל הילד לבין תפקודו, ולמעשה לנוע בין מצב של צמח לבין רמה תפקודית של תינוק או ילד צעיר מאד. פיגור שכלי ברמות קשות יכול להוביל אדם להפוך לסיעודי, אך פיגור קל יכול לאפשר תפקוד יחסי ואפילו השתלבות מסוימת בעזרת הרבה תמיכה ועידוד.
 • לקות מוטורית – במקרים קשים אדם עלול לסבול מלקות מוטורית שמונעת ממנו תפקודים שונים ולמעשה מרתקת אותו לכיסא הגלגלים. גם כאן יש מנעד די רחב בהקשר של מה רמת הלקות המוטורית שלו ומה ניתן להשיג באמצעות פיזיותרפיה, טיפולים משמרי יכולת ועוד.
 • הפרעת רגישות למגע ולכאב – הפרעת רגישות למגע ולכאב עלולה להתבטא ברגישות קשה מאוד אפילו למגע קל, ולתחושת כאב גם ממשב רוח קליל על פני העור. הסיבה לכך היא ‘ניתוח’ שגוי של מידע המגיע ממערכת העצבים שבשל העדר או חסר בכפיס המוח, המוח לא מעבד נכון את המידע המועבר אליו ולכן טועה. כשם שהרגישות יכולה להיות מוגברת, היא גם יכולה להתבטא בקהות חושים ולמנוע מאדם לחוש כאב, דבר שעלול להביא אותו להתעלם או לא להרגיש פגיעות או פציעות.
 • פגיעה נפשית – העדר הכפיס או פגימה בו עלולה לגרום להתפרצות של מחלות נפש שונות כגון סכיזופרניה, דיכאון, הפרעת אישיות גבולית, וייתכן אף כי אוטיזם הינו מושפע רבות מלקות בתפקוד הכפיס.
 • “Alien hand syndrome” – תסמין נדיר למדי, אך עדיין קיים, שבו האדם מאבד שליטה על איבר מסוים בגוף. אין מדובר בשיתוק, אלא איבר מסוים בגוף, בדרך כלל אחת הידיים או הרגליים, אשר מתנהל באופן עצמאי ולעיתים מבצעות פעולות מבלי שהאדם התכוון אליהן, כאילו שהוא מנותק מן הגוף ופועל מתוך רצונו החופשי.

 

גורמים נפוצים לקורפוס קלוסום פגום

הגורמים הנפוצים ביותר להתרחשות פגם, או העדר מוחלט, של כפיס המוח קורפוס קלוסום הינם:

 • שימוש באלכוהול וסמים בזמן ההריון.
 • נטייה גנטית.
 • זיהום או חשיפה לקרינה בזמן ההריון.
 • ציסטה שהתפתחה במוחו של העובר והפריעה להתפתחות התקינה.

 

רשלנות רפואית בתחום הקורפוס קלוסום

רשלנות רפואית בתחום הקורפוס קלוסום תהיה בראש ובראשונה אי אבחון במהלך ההריון. את הפגמים ניתן לאבחן באמצעות בדיקת אולטרסאונד. חשוב לציין כי הרופא המפענח משווה את גודל הכפיס לגיל ההריון, ולכן כל שגיאה בגיל ההריון האמיתי עלול לגרום לטעות מכרעת. הרשלנות מתמקדת בשאלה האם הרופא החמיץ את המום בבדיקת האולטרסאונד ואם כן – האם יידע את ההורים והסביר להם את ההשלכות של לידת ילד עם פגם בכפיס המוח.

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, השאירו פרטים או חייגו: 03-6914004.

קורפוס קלוסום, או בעברית, כפיס המוח, הינו מחיצה המסנכרנת, מתאמת ומייעלת את התפקוד של שני חלקי המוח, הימני והשמאלי, ואחראית בין היתר לקורדינציה, התפתחות פיזית וקוגניטיבית ועוד. במידה ויש פגם בכפיס המוח או שהוא נעדר לחלוטין, ייתכנו פגמים משמעותיים ביכולת התפקוד של האדם, פיזית ונפשית.
החמצת המום בבדיקות האולטרסאונד. למשל, ,לא ניתן פשוט ‘לפספס’ את העדר המחיצה, ואם תינוק נולד ללא מחיצה כלל אין ספק שמדובר ברשלנות.
המוח הינו מכונה מופלאה אשר טרם חשפה בפנינו את כל סודותיה. תינוק הנולד ללא מחיצה או נאלץ להסתדר רק עם חלק ממנה עשוי לפתח דרכים חדשות ליצור תיאום וסנכרון, ולו חלקי, על מנת לפצות על המחסור בה. כך שכל אדם הסובל מן הבעיה עשוי לחוות נזק מעט שונה ומגוון. ככלל, העדר המחיצה או פגימה בה עלולים לגרום לשורה של מחלות נפש, קשיים קוגניטיבים, פיגור, קשיי התפתחות, ליקויים מוטורים ועוד.
ייתכן ובעתיד הרפואה שלנו תתפתח כך שניתן יהיה להשתיל רקמה שתתפתח לכדי מחיצת מוח. כיום לא ניתן לעשות דבר פרט לתמיכה באדם וטיפול בתסמיניו.
החשיבות של ייעוץ משפטי בתביעות רשלנות רפואית קורפוס קלוסום פגום

אז מה היה לנו?

עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא