כליאת כתפיים של העובר כתוצאה מרשלנות רפואית

כליאת כתפיים הינו מצב מסוכן הן ליולדת והן לתינוק אשר מחייב תגובה מהירה ומצילת חיים. במצב זה, העובר מצליח להגיח מרחם אימו עד צווארו, אך כתפיו נתקעות בתעלת הלידה והוא אינו מצליח לעבור. במצב זה, האם נמצאת בסכנה ממשית לחייה עקב קריעת רקמותיה ודימום מאסיבי ואילו התינוק עלול להגיע למצב של תשניק, שברים ונקעים באיזור הכתף והצוואר, או פגיעה עצבית בעמוד השדרה הצווארי. מסיבה זו מצופה מצוות חדר הלידה להגיב במהירות, לקבל החלטות נכונות וליילד את התינוק בהצלחה בלי לגרום נזק נוסף לאם ולדאוג כי שניהם בריאים ושלמים. במאמר זה נסביר כל מה שחשוב לדעת אודות כליאת כתפיים של העובר כתוצאה מרשלנות רפואית ומה ניתן לעשות בנידון. 

 

כליאת כתפיים של העובר במהלך לידה

לידת תינוק בריא תלויה רבות במאמצי הצוות הרפואי בחדר הלידה על שלל תפקידיו. אם בעבר נשים היו יולדות בבית או נתמכות במיילדת מתוך מחשבה שלידה הינה דבר טבעי ולא מקרה רפואי, הרי שהיום כמעט כל הלידות בישראל מתרחשות בחדרי הלידה. חיי נשים ויילודים רבים ניצלים מדי שנה בזכות עבודה מיומנת של צוותי חדר הלידה וקדמה טכנולוגית המאפשרת לדעת מראש למה לצפות במהלך הלידה, ולכן זה מפתיע בכל פעם מחדש כשמשהו משתבש במהלך הלידה.

כליאת כתפיים של עובר הינה אחד המקרים הללו שבהם היה מצופה מן הצוות הרפואי להערך לתרחיש זה ולמנוע אותו, או להתנהל במהירות ובזריזות כדי למנוע כל נזק נוסף לאם ולעוברה. כליאת כתפיים עלולה להביא להשלכות חמורות עד כדי מוות הן לאם והן ליילוד. קרעים בפרינאום של האם עשויים לגרום לה נזקים בלתי הפיכים ואף לנכות, ואילו התינוק עלול לסבול משברים, נקעים וקרעים ברקמות גופו העדינות באיזור הכתף והצוואר עד כדי נכות ושיתוק. בחדר הלידה אין מקום לטעויות, ולכן כל סימן מוקדם לכך שהתינוק עלול להתקע בתעלת הלידה של האם צריך להיות מטופל במקצועיות.

 

מהם גורמי הסיכון לכליאת כתפיים של עובר במהלך הלידה?

גורמי הסיכון לכליאת כתפיים של עובר הינם:

 • עובר גדול מאד או יולדת בעלת מבנה גוף צר במיוחד.
 • סוכרת הריונית
 • עובר במשקל נורמלי אך בעל היקף בטן הגדול מזה של הראש
 • לידה איטית במיוחד
 • לידה המתרחשת זמן רב לאחר שחלף תאריך הלידה המשוער
 • מנח לידה לא תקין

אם שלא ידעה כי עוברה גדול מן הרגיל או נמצא במנח לא תקין לא יכולה לעדכן את הצוותים הרפואיים ולמעשה למנוע מעצמה לידה קשה, מסובכת ומסכנת חיים. ולכן במידה וחדר הלידה ‘מופתע’ מגודל או משקל התינוק צריך לברר איך קרה הדבר והאם מדובר ברשלנות רפואית של הרופא אשר טיפל באם ההרה.

 

כליאת כתפיים של העובר כתוצאה מרשלנות רפואית

כאמור, כאשר אישה מגיעה לחדר לידה, היא אמורה להיות מצויידת במידע עדכני אודות משקל עוברה, המנח שבו הוא נמצא וגורמי סיכון שונים. במידה ולא היה ידוע מה גודל העובר ומה משקלו, יהיה קשה מאד לצפות מראש סיכונים שונים. לכן, במקרה של אישה אשר נקלעה ללידה ובה התרחשה כליאת כתפיים של העובר שלה, יש לבדוק את הגורמים הבאים:

 1. האם הרופא אשר טיפל באישה בזמן הריונה שלח אותה לבדיקות להערכת גודל העובר והמנח שלו לקראת הלידה?
 2. האם נבדק אם האישה ההרה סובלת מסכרת הריון והאם טופלה?
 3. לאור הנתונים אודות משקל וגודל העובר, האם חדר הלידה נערך כראוי?
 4. האם זוהתה כליאת הכתפיים בזמן והצוות הרפואי טיפל בכך במהירות הראויה?
 5. האם התקבלו החלטות נכונות ושקולות בנוגע ליילוד האישה?

 

מה ניתן לעשות במידה והתרחשה כליאת כתפיים של העובר כתוצאה מרשלנות רפואית?

במידה וגם אתם עברתם אירוע קשה של כליאת כתפיים ונפגעתם משמעותית מכך, חשוב לפנות לעורך דין רשלנות רפואית בקיא ומיומן בתחום. עורך הדין בשיתוף פעולה עם גורם רפואי רלוונטי יבחנו את המקרה שלכם מרגע קליטת האם ההרה בחדר הלידה, והנתונים שהיו בידה בנוגע לגודלו של העובר ומשקלו, וכיצד נערכו שם לסיכון שתתרחש כליאת כתפיים, וכל ההליכים הרפואיים וההחלטות שהתקבלו מאותו הרגע ואילך עד לסיום הלידה.

במידה ויתברר כי הנתונים שהיו בידי האישה לגבי מצב עוברה היו שגויים עקב רשלנות הצוותים הרפואיים שטיפלו בה במהלך ההריון, או לחילופין, שצוות חדר הלידה התעלם או הקל ראש בסימנים מדאיגים, ולא נתן להם את תשומת הלב הראויה עד שנגרם נזק לאם ולתינוקה, החלטות שהתקבלו בעת הלידה היו שגויות ולא מקובלות וכיוצא בזה, ניתן יהיה להגיש תביעה לבית המשפט בגין כליאת כתפיים של העובר כתוצאה מרשלנות רפואית.

 

מדוע כה חשוב לפנות לעורך דין רשלנות רפואית?

מצב של כליאת כתפיים במהלך הלידה אשר גרמה נזק בלתי הפיך לאם ולעוברה הינו טראומה לא פשוטה למשפחה שציפתה בהתרגשות להרחבת המשפחה. אולם, ולמרות התוצאות הטרגיות, לא בהכרח התרחשה רשלנות רפואית. לכן, חשוב מאד לפנות אל עורך דין בקיא ומיומן בתחום אשר יוכל להצביע בדיוק על המקום שבו התרחשה הרשלנות הרפואית ומי אחראי לה, ולבנות תיק משפטי מוצק וברור כדי להביא לפיצוי הולם לכם ולמשפחתכם על הסבל הנורא שעברתם, ועדיין עוברים.

רשלנות רפואית במצב של כליאת כתפיים מתבטאת בכך שהצוותים הרפואיים שטיפלו באם בזמן ההריון לא עשו את מירב המאמצים למנוע את המצב הקשה ומסכן החיים זה מן האם ומן העובר. ייתכן ולא נערכו לאם בדיקות מיטביות לקראת הלידה אשר יכלו להתריע מראש על עובר גדול במיוחד או מנח בעל סיכון גבוה לכליאת כתפיים, ויכול להיות שצוות חדר הניתוח התעלם או הקל ראש מן המצב, או נקט באסטרטגיית יילוד שגויה שלא התאימה למצב האישה והתינוק.
תפקידו של עורך דין לרשלנות רפואית במקרה של כליאת כתפיים הינה לבחון את כל תהליך הטיפול באישה ההרה מרגע כניסתה לחדר לידה, כל ההחלטות שהתקבלו בנוגע ללידה, דרכי ביצוע היילוד ועוד, וזאת על מנת לקבוע מתי בדיוק התרחש הרגע שבו החלה הרשלנות ומי אחראי לה. ייתכן ובית החולים לא דאג מראש לכמות מספקת של כוח אדם, ייתכן והצוות לא היה מודרך דיו באופן מספק, וייתכן כי מישהו מן הצוות פעל באופן בלתי סביר ובלתי מקובל, אשר גרם נזק לאישה ולעובר. במקרה זה, לא רק שהאישה והיילוד יזכו לפיצוי הולם ולהחזר הוצאות רפואיות בהווה ובעתיד, אלא שגם ניתן יהיה לפעול לסילוק גורמים רשלניים ומסוכנים מן המערכת.
לא כל מקרה של כליאת כתפיים יוגדר בסופו של דבר כרשלנות רפואית, אבל בגלל שהרפואה המתקדמת מציעה לנו מגוון של אפשרויות לדעת ולזהות בזמן מצב חירום מיילדותי ולהערך לכך, ומאחר והצטבר ידע רב בתחום לרבות מצב של לידה עם כליאת כתפיים, מצופה מצוות חדר הלידה לפעול נכון ובאופן מיידי להצלת העובר ואימו ולמנוע נזק. עורך דין בקיא ומנוסה ברשלנות רפואית יכול לבחון את המקרה שלכם ולקבוע האם מדובר ברשלנות לשמה.

אז מה היה לנו?

img-5
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא