סדיקת שן ברשלנות של רופא השיניים

נראה שאין דבר מרגיז יותר מאשר ללכת לרופא השיניים במטרה שיהיו לנו שיניים בריאות וחזקות, אך לא רק שהן לא מתוקנות כפי שציפינו, אלא שאף נגרם להן נזק נוסף בשל רשלנותו של רופא השיניים. סדיקת שן יכולה להתרחש כאשר רופא השיניים אינו נוקט באמצעי הזהירות הנדרשים בעת הטיפול בשן, כאשר הוא חסר מיומנות או כאשר הוא נוקט בפרוצדורה רפואית שאינה הולמת את מצב השן. במאמר זה נסביר כל מה שחשוב לדעת על סדיקת שן ברשלנות של רופא השיניים ומה ניתן לעשות בנידון.

 

סדיקת שן ברשלנות של רופא שיניים

כאשר אנו באים לטיפול אצל רופא שיניים, הדבר האחרון שנרצה שיקרה הוא שהשן שלנו תינזק אפילו יותר, לעיתים באופן בלתי הפיך. מקרה של סדיקת שן ברשלנות של רופא שיניים הינה אירוע מצער שלא צריך להתרחש. אך כאשר באים לבחון את הדברים, יש צורך להבדיל בין טיפול שיניים שהתדרדר לכדי סדיקת שן בשל התנאים הבריאותיים הקיימים, לבין רשלנות רפואית. לא כל מקרה שבה נסדקת שן במהלך טיפול שיניים ייחשב אוטומתית לרשלנות רפואית, ולכן יש לשאול את השאלות החשובות הבאות:

  • נסיונו של הרופא –  טיפול שיניים חייב להתבצע על ידי רופא שיניים מיומן ומנוסה. אם לשיקולו אופי המקרה שלפניו אינו תואם את הנסיון והידע שלו, עליו ליידע את המטופל ולהפנות אותו לרופא מיומן ומומחה יותר. במידה ורופא צעיר וחסר נסיון לוקח על עצמו לטפל בשן שעלולה להסדק בשל מצבה הבריאותי ללא כל הכשרה מתאימה, הוא פועל ברשלנות.
  • נקיטת פרוצדורה רפואית נכונה – כל שן הינו סיפור בפני עצמו, עם עבר בריאותי, עובי ומנח משלה. לכן נקיטת הפרוצדורה הרפואית המתאימה הכרחית על מנת להביא לטיפול מיטבי בשן. הפעלת לחץ רב מדי, שימוש במקדח גדול מדי, קדיחה עמוקה מדי וכן הלאה, עלולים לגרום נזק משמעותי, ולכן יש צורך לברר איזו פרוצדורה נבחרה, וכיצד היא בוצעה.
  • רשלנות לשמה – רופא אשר מבצע את הטיפול כלאחר יד, בחוסר שימת לב ובאופן לא מקצועי וללא נקיטת אמצעי זהירות מתאימים, עלול לגרום נזק בלתי הפיך לשן המטופל. יש צורך לבדוק האם הרופא היה מוסח בזמן הטיפול, האם הקל ראש במצבו של המטופל, או האם לא לקח בחשבון את מצבה הבריאותי של השן וחישב נכונה את הסיכון שבטיפול בה.
  • אי יידוע המטופל בדבר הסיכון שבטיפול – במקרים לא מעטים, השן מגיעה למצב שבה הטיפול בה הינו כרוך בסיכון מסויים, כמו לדוגמא טיפול שורש או טיפול שיקומי לשן שבורה. במקרים כגון אלו על הרופא לשבת עם המטופל ולספר לו אודות הסיכונים השונים, וכי יש סיכוי שהטיפול למעשה לא יצליח ותיתכן עקירת השן. בדרך זו המטופל מביע את הסכמתו ומבין את הסיכונים הכרוכים בטיפול. אי יידוע המטופל בדבר הסיכונים עשוי להחשב לרשלנות רפואית.

 

סדיקת שן לאחר טיפול שיניים רשלני

שן סדוקה פירושה במקרים רבים שן אבודה שיש לעקור. הסיבה לכך שלא תמיד ניתן לשקם שן סדוקה, ודרך הסדק עלולים לחדור חיידקי עששת ולגרום לדלקת קשה שתחייב את עקירת השן. בנוסף, שן סדוקה עלולה להתבקע בזמן אכילה ולגרום לכאב רב, לדימום ולפציעת החניכיים, החיך או הלשון. כך שבמקרים רבים, משמעותה של סדיקת השן תהיה הוצאות כספיות לא קטנות על עקירה, הכנת הפה להשתלה, והשתלת שן חדשה. כך שבמקום סתימה בעלות של מאות שקלים בודדים, נאלץ להתמודד מול הוצאה כספית שעשויה להסתכם בעשרות אלפי שקלים של השתלת שן עם או בלי הרמת סינוס וכיוצא בזה.

 

הוכחת רשלנות רפואית במקרה של סדיקת שן ברשלנות של רופא השיניים

מאחר ורופא השיניים תמיד יכול לטעון להגנתו שפעל בדיוק כנדרש וכי לא ניתן היה למנוע את הסדק בשן, יש צורך בעורך דין רשלנות רפואית מיומן ובקיא בתחום על מנת לבחון טענות אלו באמצעות עובדות פשוטות. בבואנו להוכיח כי היתה רשלנות רפואית במקרה סדיקת השן, יש צורך להראות כי רופא השיניים לא פעל מספיק כדי למנוע את הסדק וזאת על ידי הגשת טיפול ללא נסיון ראוי, נקיטת פרוצדורה שגויה, או ניהול הטיפול ברשלנות וכלאחר יד.

עורך דין לרשלנות רפואית בדרך כלל עובד בשיתוף פעולה עם גורם רפואי רלוונטי, וביחד בוחנים את כל מהלך הטיפול מרגע קבלתו של המטופל. יש לבחון האם רופא השיניים פעל לאורך כל הטיפול באופן סביר ומקובל בתחום, קיבל החלטות נכונות, יידע את המטופל אודות הסיכונים השונים, וכי היה לו את הידע המתאים לטפל בשן הפגועה. במידה ויתברר כי אכן פעל רופא השיניים ברשלנות, ניתן יהיה להגיש תביעה לבית המשפט.

 

מדוע חשוב לפנות לעורך דין רשלנות רפואית במקרה של סדיקת שן ברשלנות של רופא שיניים?

לא קל לקבוע רשלנות שיניים במקרה של סדיקת שן, מאחר והרופא תמיד יכול היה לטעון שמדובר בסיכון ידוע מראש, וכי טיפול שיניים שהשתבש אינו בהכרח רשלנות. לכן דרוש עורך דין רשלנות רפואית בקיא ומיומן על מנת לבחון טענות אלו, לבדוק את כל הליך הטיפול ולקבוע האם הרופא אכן עשה ככל יכולתו כדי למנוע את סדיקת השן, האם יידע את המטופל לגבי סיכונים, פעל בשיקול דעת ובאופן סביר ומקובל ובחר בפרוצדורה הרפואית המתאימה ביותר.

לא כל מקרה של סדיקת שן תחשב לרשלנות רפואית, אך באמצעות עורך דין לרשלנות רפואית בקיא ומנוסה, יהיה ניתן לבחון את הטיפול שניתן למטופל, לרבות הסבר אודות הסיכונים והסכמה להם, נקיטת פרוצדורה זהירה ואחראית, שימוש תקין במכשירים ושימת לב מירבית במהלך הטיפול. ללא כל אלו, ייתכן והרופא אכן פעל ברשלנ
עורך דין בקיא ומיומן ברשלנות רפואית יבחן את המקרה שלכם. הוא יבדוק בעזרת מלווה בעל נסיון בתחום מה היה מצב השן לפני הטיפול ומה היו הסיכונים הכרוכים בכך, האם המטופל קיבל הסבר בנוגע לסיכונים, והאם אכן פעל הרופא באופן סביר ומקובל ונקט באמצעים נכונים למקרה. במידה ויתברר כי אכן היתה רשלנות רפואית, יבנה עורך הדין תיק רפואי מקיף וממצה ויסייע בהגשת תביעה לבית המשפט.
במקרה כזה יש לבחון היטב כל שלב ושלב בטיפול השיניים שעברתם, לרבות צילומי שיניים לפני ואחרי הטיפול, כדי לבדוק האם הרופא לא שם לב כי נוצרים בשן סדקים. לאחר מכן יש לבדוק את מידת אחריותו לשבירת השן, והאם הוסבר למטופל מהן הסכנות הכרוכות בטיפול השיניים שעבר, וכיצד עליו לנהוג לאחריו. במידה ויסתבר כי רופא השיניים אכן גרם לסדקים ברשלנות, ניתן יהיה להגיש תביעה לבית המשפט.

אז מה היה לנו?

img-5
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא