רשלנות רפואית אספלניה (העדר טחול)

אספלניה פירושה העדר טחול בתינוקות וילדים. המשמעות עבור ילדים אלו הינה סכנה מיידית ומוגברת ללקות בזיהומים מסכני חיים לרבות דלקת קרום המוח, דלקות לב וכלי דם ועוד. הסיבה לכך היא תפקידו החשוב של הטחול בתמיכה במערכת החיסונית, בעיקר בהקשר של מסירת מידע חיסוני לתאי דם לבנים, פירוק חיידקים וסילוק תאי דם אדומים וטסיות שסיימו את מחזור חייהם. רשלנות רפואית אספלניה ( העדר טחול ) פירושה אי אבחנה במהלך ההריון וגרימת הולדה בעוולה של עובר בעל מום קשה אשר ישפיע על כל משך חייו ועל תפקודו כאדם. 

 

מהו הטחול ומה תרומתו לגופנו?

הטחול הינו איבר פנימי השוכן בחלל הבטן בין הקיבה לכלוב הצלעות. לטחול תפקיד חשוב בסינון רעלים וסילוק תאי דם מתים או חלקי דם אחרים שסיימו את מחזור חייהם מזרם הדם, וכן שמירה על נקיון הגוף ממזהמים שונים. הטחול אחראי על השמדת חיידקים ומזהמים אחרים אשר חדרו לגוף ויש לו תפקיד מפתח בשמירה על תפקודה התקין של המערכת החיסונית אשר קשור ברובו לתקשורת מיטבית בין תאי הדם הלבנים לבין מערכת החיסון. בשל כך, העדר טחול עשוי להשפיע באופן משמעותי על יכולותו של אדם להתמודד עם זיהומים שונים ולשמור על תפקוד תקין של המערכת החיסונית.

אצל תינוקות וילדים הסובלים מהעדר טחול המצב אף קשה יותר מאחר והם נתונים בסכנה תמידית ללקות בזיהומים לרבות דלקת בקרום המוח, בלב ובכלי הדם, מה שעלול לגרום להם ולמשפחתם לסבל רב בשל מעקבים בלתי פוסקים ובדיקות דם רבות, ובמקרה של מחלה אפשרית – גם אשפוזים ממושכים וטיפולים שונים, כאשר תמיד מרחפת מעליהם סכנה שהפעם למחלה יהיו השלכות קשות. כך שחייהם הינם חיים מלאי חשש ופחד מתמיד מפני מחלות וסיבוכי מחלות.

 

כיצד ניתן לאבחן אספלניה בעובר?

באמצעות סקירת מערכות פשוטה ניתן לאבחן העדר טחול או לכל הפחות לראות שמשהו אינו כשורה בהתפתחותו ותפקודו ( כמו לדוגמא במקרה של היפוספלניזם, שבו יש טחול אך הוא אינו מתפקד ). לכן אין סיבה לטעון שהמום לא יכול היה להתגלות עוד במהלך ההריון. כאשר המום מתגלה בזמן ההריון, ההורים מקבלים הזדמנות הוגנת להחליט מה לעשות, האם להפסיק את ההריון ולמנוע מן העובר להוולד לחיים של סבל ושל מכאוב או לנסות ולהצילו ולהיות ערוכים ומוכנים לקראת לידתו.

 

רשלנות רפואית אספלניה ( העדר טחול )

רשלנות רפואית אספלניה מתמקדת באי אבחון המום במהלך ההריון ולהוביל עקב כך להולדה בעוולה. הרשלנות יכולה להתבטא בדרכים הבאות:

רשלנות הרופא המטפל: במידה והרופא המטפל אשר אחראי על שלומה של האישה ההרה ועוברה לא הפנה לבדיקות שגרתיות של הריון כגון סקירת מערכות ובדיקות נוספות, ייתכן והוא נושא באחריות לרשלנות הרפואית, כיוון שאם היה שולח את האישה לבדיקות סביר להניח שהמום היה מתגלה.

רשלנות טכנאי ומפענח: הטחול הינו אחד מן האיברים הפנימיים המרכזיים בבטן ונמצא במקום די בולט בין הקיבה לצלעות, כך שלא קשה במיוחד לזהות אותו. בנוסף, גם אם נצפה כי לתינוק יש טחול אך לא נתגלה כי התפתחותו או גודלו אינם תקינים, ייתכן וגם כאן תהיה מידה של רשלנות רפואית. באותו האופן, פיענוח בדיקות באופן לא תקין כך שלא ניתן לדעת האם העובר סובל ממום עשוי להחשב כרשלנות רפואית.

רשלנות לאחר הבדיקות: במידה והמום זוהה אך ההורים לא יודעו על כך ולא הוסבר להם מה ההשלכות של הולדת תינוק עם אספלניה, העדר טחול, תהא זו גם רשלנות רפואית מהסיבה שלא ניתנה להם הזדמנות הוגנת להחליט מה לעשות, האם להמשיך את ההריון או להפסיקו, ולכל הפחות להיות ערוכים ומוכנים ללידת תינוק בעל מום קשה מסוג זה.

 

מהן ההשלכות של אספלניה ( העדר טחול ) על חייו של התינוק ומשפחתו?

העדר טחול פירושו בראש ובראשונה סיכון משמעותי לחייו של התינוק והילד בשל הנטייה ללקות בזיהומים קשים וקושי רב של המערכת החיסונית להתגונן בפני חיידקים. תינוקות אלו מבלים זמן רב באישפוזים, בבדיקות, במעקבים ובחשש מתמיד מפני המחלה הבאה, מה שמביא לחיים מלאי פחד וחרדה.

ילדים אלו לעיתים נמנעים מקרבה לילדים אחרים כדי שחלילה לא ידביקו אותם במחלות, ובכך נפגעים הסיכויים שלהם להשתלבות מיטבית בחברה, והחולניות הרבה שלהם גורמת להם להעדר ממסגרות חינוכיות פעמים רבות, לעיתים לתקופות ממושכות של אשפוז וטיפול, כך שגם התפקוד הלימודי שלהם נפגע קשות. עבור ההורים אלו חיים מלאי חרדה מכל עליית חום או פריחה בעור אשר עלולים להתדרדר לסיבוכים קשים בשל חולשתה של מערכת החיסון, לילות רבים ללא שינה והיעדרויות רבות מהעבודה בשל הצורך לסעוד את מיטת הילד החולה בתכיפות גבוהה.

 

מה ניתן לעשות במידה והתרחשה רשלנות רפואית אספלניה ( העדר טחול )?

במידה ונולד לכם תינוק הסובל מאספלניה, העדר טחול, חשוב מאד לפנות לעורך דין הבקיא ברשלנות רפואית. עורך הדין יבחן את הטיפול שהוענק לאם ההרה מרגע גילוי ההריון ועד ללידה כדי לברר היכן והאם התרחשה רשלנות. במידה ומתברר כי אכן היתה רשלנות כזו, ניתן להגיש תביעה לבית המשפט בגין רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית אספלניה (העדר טחול)
רשלנות רפואית אספלניה (העדר טחול)
רשלנות רפואית מוגדרת כהתנהלות לא תקינה, לא מקובלת ולא סבירה של רופא או של צוותים רפואיים אשר גרמה לנזק קשה לעובר או לתינוק. כאשר מדובר על רשלנות רפואית אספלניה או העדר טחול, בדרך כלל מדובר על אי אבחנה של מצב העובר עוד ברחם אימו, ומתן הזדמנות הוגנת להורים להחליט מה לעשות, האם להמשיך את ההריון ולהערך להולדת ילד בעל מום קשה, או למנוע ממנו חיים של סבל ומכאוב.
במקרה ונולד לכם תינוק הסובל מאספלניה או העדר טחול, מומלץ לפנות לעורך דין הבקיא בתחום הרשלנות הרפואית. עורך הדין, בדרך כלל בשיתוף פעולה עם גורם רפואי רלוונטי, יעברו על כל תהליך הטיפול באם ההרה, הבדיקות שעברה וההפניות שקיבלה, על מנת לבדוק האם התרחשה במקרה שלכם רשלנות רפואית. במידה ואכן התבצעה רשלנות, ניתן להגיש תביעה לבית המשפט.
מאחר ולטחול תפקיד מרכזי מאד בשמירה על גוף נקי מזיהומים, מתאי דם וטסיות שסיימו את מחזור חייהם וכמו כן תפקיד חשוב בתמיכה במערכת החיסונית של הגוף, ללא טחול הילד עשוי להיות חשוף כל העת לזיהומים ומחלות דלקתיות קשות על רקע זיהום חיידקי, לרבות דלקת קרום המוח, דלקת לבבית, ודלקת כלי דם, אשר בתורם מעמידים אותו בסכנה ללקות בסיבוכים שונים, לרבות נכות ומוות.
רשלנות רפואית אספלניה (העדר טחול)

אז מה היה לנו?

img-7
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא