רשלנות רפואית ארטרוגריפוזיס

ארטרוגריפוזיס הינו מום קשה מאד התוקף את המפרקים של העובר המתפתח ברחם. מום זה גורם לגידים ולשרירים להיות קצרים מדי וחלשים מדי, ובכך לפגוע אנושות ביכולת התנועה. המפרקים הנפוצים ביותר המועדים לפגיעה הינם מפרקי הידיים והרגליים, אך במקרים קשים במיוחד מעורבים גם מפרקי חוליות הגב, הלסת ומפרקים נוספים. כאשר מעורבים בכך גם שרירי הנשימה, העובר צפוי שלא לשרוד מחוץ לרחם. נכון להיום לא ניתן לזהות ארטרוגריפוזיס בעת ההריון מאחר ואין לו סממנים חיצוניים או סימנים אופייניים העשויים להתגלות בבדיקה גנטית או בדיקת דם. לכן רשלנות רפואית ארטרוגריפוזיס משמעותה אי אבחנה של התסמונת בתינוק שכבר נולד, ובשל כך נמנע ממנו טיפול הולם ומתאים היכול לסייע לו להתגבר על קשייו. 

 

ארטרוגריפוזיס – מהו ולמה הוא גורם?

ארטרוגריפוזיס הינו מצב שבו מפרק אחד או יותר בגופו של העובר מתפתח בצורה לא תקינה כאשר הגיד המחובר אליו קצר מדי והשרירים המקיפים אותו ואחראיים על התנועתיות שלו חלשים מדי. התוצאה – כאב כרוני באיזור וקושי משמעותי להניע את האיבר. המום תוקף בעיקר את מפרקי הידיים והרגליים ומקשה על ההתפתחות התקינה של התינוק, אך במקרים חמורים במיוחד הוא עשוי לתקוף גם את מפרק הלסת כך שקשה מאד לפתוח ולסגור את הפה, לאכול ולדבר, או את מפרקי עמוד השדרה כך שהגב הופך קשיח וקשה מאד לתנועה.

במקרים קיצוניים וקשים במיוחד, השרירים האחראיים על הנשימה נפגעים גם הם, והתינוקות שהצליחו לשרוד את הלידה יאלצו למשך כל ימי חייהם להיות תלויים בהנשמה מלאכותית באמצעות מכונות הנשמה. עד היום לא נמצאה דרך לזהות ארטרוגריפוזיס בעוד התינוק ברחם אימו מאחר ואין למום מראה חיצוני אופייני, ולא ניתן לזהותו באמצעות בדיקות גנטיות או בדיקות דם.

 

ההשלכות של ארטרוגריפוזיס על חיי התינוק

תינוקות הסובלים מארטרוגריפוזיס עשויים להציג עיכובים התפתחותיים מוטוריים משמעותיים כבר עם השלבים הראשונים של ההתהפכות, טרום זחילה וזחילה, ולהתקשות ללכת או להניע את ידיהם. במקרה והמום תקף את הלסת, הם יהיו תלויים לחלוטין בטיפולו של מבוגר כדי לאכול ולשתות באמצעות אבזור רפואי מיוחד, ואם המום תקף את עמוד השדרה, התינוק הגדל לא יוכל לנוע בצורה תקינה, ולמעשה יהיה תלוי בציוד רפואי המיועד בדרך כלל לילדים נכים ומשותקים כגון הליכונים או מחוכים תומכים כדי לנוע ממקום למקום.

 

כיצד מטפלים בארטרוגריפוזיס?

הטיפול הנפוץ ביותר לארטרוגריפוזיס הינו פיזיותרפיה שיקומית. זהו תהליך ממושך, כאשר המאבק על כל תנועה קלה הינו רב. מטרת הפיזיותרפיה היא להביא לחיזוק השרירים ולהארכה טבעית של הגיד באמצעות תרגילי ספורט ומאמץ. בדרך כלל תינוקות וילדים הסובלים מן המום מגיעים להישגים תנועתיים רק לאחר שנים ארוכות ומתסכלות מלאות כאב ומאמץ רב, ולא תמיד ניתן להגיע למאה אחוזים של תנועת מפרק. עם זאת, חשוב לציין כי ללא טיפול מתאים, המפרק הנגוע יהפוך נוקשה יותר ויותר, מאחר ורקמת חיבור עודפת נוטה לצמוח עליו ובכך לקבעו אף יותר למקומו. במקרי קיצון כאשר לא ניתן לפתוח את הפה בשל פגיעת המום במפרק הלסת או כאשר התינוק אינו מסוגל להניע כלל את ידיו ואת רגליו, תישקל האפשרות לבצע ניתוח במפרק כדי להביא לשיחרורו.

 

כיצד נקבעת רשלנות רפואית ארטרוגריפוזיס?

לא ניתן לזהות ארטרוגריפוזיס ברחם האם, אך התינוק שנולד עם המום יציג עד מהרה קושי משמעותי בתנועה. ייתכן שרק במפרק אחד ספציפי, ויתכן שבכמה. רשלנות רפואית במקרה של ארטרוגריפוזיס תתבטא בעיקר באי אבחנה בזמן ובמועד עד לגרימת נזק בלתי הפיך למפרקי התינוק שלא טופל כראוי, התנהלות לא סבירה ולא מקובלת בתחום של רופאים או צוותים מטפלים אשר גרמו נזק משמעותי לתינוק או בחירת דרכי טיפול לא נכונות, לא תואמות את מצב התינוק ולא סבירות אשר הובילו לנזק עקיף וישיר לתינוק. חשוב מאד לזכור כי אבחון מהיר ומדוייק יכול להוביל לטיפול פיזיותרפי מתאים אשר יביא לשיפור רב וניכר בגמישות המפרק ובתנועה מהר יותר ובצורה מיטבית יותר, והעדרו עלול לגרום למפרק התינוק להיות נוקשה באופן בלתי הפיך, כך שגם פיזיותרפיה לא תועיל ולא יהיה מנוס מניתוח לשחרור המפרק.

 

מה עושים במקרה של רשלנות רפואית ארטרוגריפוזיס?

במקרה ומתברר כי התינוק שלכם סובל מארטרוגריפוזיס אשר לא אובחן בפרק זמן סביר, חשוב לפנות לעורך דין בקיא ומיומן בתחום הרשלנות הרפואית. עורך הדין בשילוב עם איש מקצוע הרפואה הרלוונטי לתחום יבחנו את כל הטיפול בתינוק החל מהופעת הסימנים הראשונים לכך שיש לו קושי בתנועה. במהלך הבדיקה יישאלו השאלות הבאות:

  • מתי זוהה לראשונה כי לתינוק או לילד יש הפרעה בתנועת המפרק ומה היו המסקנות? מתי אובחן לראשונה מצב של ארטרוגריפוזיס ואיזה טיפול הוצע בהתאם לכך?
  • האם הוסבר להורים מהו ארטרוגריפוזיס, מהן השלכותיו על חיי הילד והתינוק וכיצד נכון לטפל בו?
  • האם הטיפול הפיזיותרפי בילד היה מקצועי ונכון?
  • האם בוצעו החלטות נכונות ומקצועיות, נשקלו כל האפשרויות ונבחרה האפשרות המיטבית ביותר לטיפול בתינוק או בילד הסובל מארטרוגריפוזיס?
  • האם בוצע ניתוח מוצלח לתיקון המפרק, או שייתכן ובמהלך הניתוח התבצעה רשלנות רפואית?

במידה ויסתבר כי במקרה שלכם אכן התבצעה רשלנות רפואית, ניתן יהיה לפנות לבית המשפט ולהגיש תביעה בגין רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית ארטרוגריפוזיס
רשלנות רפואית ארטרוגריפוזיס
רשלנות רפואית ארטוגריפוזיס מתבטאת באי אבחנה בזמן סביר של המום, ובשל כך התינוק לא טופל נכון ובמועד, ונגרמו לו נזקים קשים עקב כך. מפרק הסובל מארטוגריפוזיס אשר אינו מטופל במקצועיות בפרק זמן סביר עשוי להתקשח עוד יותר בשל צמיחת רקמה עודפת סביבו, ולכן הטיפול יהיה אגרסיבי יותר כמו למשל ניתוח במקום פיזיותרפיה.
במידה ואתם חוששים כי התבצעה רשלנות רפואית בטיפול בילדכם הסובל מארטוגריפוזיס, חשוב מאד להתייעץ עם עורך דין הבקיא בתחום הרשלנות הרפואית. עורך דין לרשלנות רפואית בשילוב עם גורם רפואי רלוונטי יעבור על כל דרכי הטיפול בילד, המועד והזמן שבו אובחן הארטוגריפוזיס ומה הטיפול שהוצע לו, על מנת לבדוק האם היתה רשלנות רפואית במקרה שלכם. במידה ויתברר כי אכן היתה רשלנות, ניתן יהיה להגיש תביעה לבית המשפט.
לא ניתן לאבחן ארטוגריפוזיס בעת ההריון מאחר ואין לו סממנים הניתנים לזיהוי בבדיקות השונות. אולם, מיד לאחר הלידה ניתן לראות כי אחד המפרקים בגופו של התינוק או יותר נמצאים במצב לא תקין, והתינוק מתקשה מאד להניע אותם. באמצעות צילום רנטגן ניתן לראות כי הגיד קצר מדי, ובאמצעות בדיקת רופא ניתן לאבחן כי השריר המקיף את המפרק חלש מדי והמפרק אינו נע בצורה חופשית.
רשלנות רפואית ארטרוגריפוזיס

אז מה היה לנו?

img-7
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא