רשלנות רפואית היצרות של המסתם האאורטלי – Aortic Stenosis

המסתם האאורטלי ממוקם בין החדר השמאלי בלב לבין אבי העורקים ותפקידו לווסת את זרימת הדם מן הלב לכל הגוף. היצרות של המסתם עקב מום מולד מפריעה לזרימת הדם לכל חלקי הגוף ויוצרת לחץ חזק מאד על הלב שאינו יכול להפטר מהדם הממלא את החדר השמאלי, מה שעלול לגרום לכאבים עזים בחזה, לחולשה כללית של הגוף בשל מחסור בחמצן, דופק לא סדיר, התעלפות לאחר מאמץ קל. במקרים קיצוניים של היצרות עד כדי חסימה עלול להתרחש קרע בדופן אבי העורקים או בדופן החדר השמאלי שנאלץ לספוג בחזרה את הדם אותו הוא מנסה לפנות. במאמר זה נסביר כל מה שחשוב לדעת על רשלנות רפואית היצרות של המסתם האאורטלי Aortic Stenosis ומה ניתן לעשות בנידון.

 

היצרות כשל המסתם האאורטלי  Aortic Stenosis

בדרך כלל אנו שומעים על היצרות של היצרות של המסתם האאורטלי – Aortic Stenosis בקרב אנשים מבוגרים אשר סובלים מן התופעה בשל הסתיידות דלקתית ניוונית. אך בהחלט ניתן ללקות בהיצרות כמום מולד אשר מקורו בכשל בהתפתחות הלב של העובר. במקרים קלים התינוק שייוולד יסבול מעייפות, חולשה כללית, כאבים בחזה, קושי לבצע מאמץ פיזי, דופק לא סדיר, קוצר נשימה ועוד, אך במקרים חמורים של היצרות עד כדי חסימה, התינוק יהיה במצב של סכנה תמידית לחייו מאחר והלב אינו מסוגל לפנות את הדם אשר נכנס לחדר השמאלי, מה שעלול לגרום לקרע באבי העורקים או בחדר השמאלי עצמו בשל הלחץ הרב. למרבה המזל יש כיום דרכים מתקדמות לתקן זאת על ידי החלפתו במסתם טבעי מתרומת נפטר או על ידי מסתם סינטטי.

אולם חשוב להדגיש כי גם תינוקות וילדים אשר חייהם ניצלו כתוצאה מניתוח החלפת מסתם לא נהנים מלב חדש ובריא, אלא נותרים עם סכנה תמידית המרחפת מעל ראשם, סיכוי גבוה מאד ללקות באנדוקרדיטיס, צורך להמנע ממאמץ, נטילת תרופות להורדת לחץ דם למשך כל ימי חייהם וכמובן גם בדיקות ומעקבים לבחינת תפקודו של המסתם, ואם הוא אינו מתפקד כפי שמצופה ממנו, עליהם להכנס שוב לחדר הניתוח כדי להחליפו, בתקווה שגם הפעם הם יצאו מחדר הניתוח עם לב פועם כסדרו.

 

כיצד ניתן לאבחן היצרות של המסתם האאורטלי  ?Aortic Stenosi

בעבר באמת לא ניתן היה לדעת האם התינוק סובל ממום מולד בעודו ברחם, ורק לאחר לידתו ניתן היה לזהות את הסימנים הראשונים. אולם היום אין זה כך. ישנן שתי דרכים לאבחן היצרות של המסתם האאורטלי  Aortic Stenosi או לכל הפחות לזהות שמשהו אינו כשורה בהתפתחות ליבו של התינוק. דרך אחת היא באמצעות הקשבה לדופק הלב של העובר. דופק לב לא סדיר הינו אופייני לעוברים הנושאים את המום, ולכן במידה והרופא המטפל משגיח כי הדופק אינו נשמע תקין והוא שולח את האם לערוך בדיקות מעמיקות יותר, ניתן לעלות על התופעה בקלות יחסית.

הדרך השניה היא באמצעות סקירת מערכות כאשר ניתן לראות שזרימת הדם בין החדר השמאלי לבין אבי העורקים אינו כשורה, החדר השמאלי מלא וגדוש בדם בעוד אבי העורקים אינו מלא דיו, לחץ הדם שונה באופן חריג, ונראה שמבנה הלב אינו תקין. מן הסיבות הללו מצופה מן הצוותים הרפואיים לאבחן ולזהות התנהגות חריגה של פעולת הלב, לשלוח את האם ההרה לבדיקות מקיפות ומעמיקות יותר עד לזיהוי מדוייק של המום בעובר. בדרך זו, תינתן להורים הזדמנות הוגנת להחליט מה לעשות. יש הורים שיעדיפו להלחם על חיי העובר, ולהיות ערוכים ומוכנים לקליטתו בחדר הלידה לאור מצבו הבריאותי ובכך למנוע ממנו נזק חמור נוסף, או להחליט שאינם רוצים להולידו לחיים של סבל ומכאוב, ולבצע הפסקת הריון.

 

מתי מתרחשת רשלנות רפואית היצרות של המסתם האאורטלי  ?Aortic Stenosi

רשלנות רפואית מתרחשת כאשר רופא או איש צוות רפואי מתנהל באופן בלתי סביר ובלתי מקובל בתחום, סוטה באופן ברור מנהלים ומנורמות מסויימות, מחליט החלטות שאינן הולמות את המצב הרפואי של המטופל שלו או מבצע את עבודתו באופן לא מקצועי וכלאחר יד. במידה ונולד לכם תינוק עם היצרות של המסתם האאורטלי Aortic Stenosi צריך לברר איך קרה הדבר למרות האמצעים הטכנולוגים המתקדמים שאמורים היו לזהות את המום בעוד האם נמצאת בהריון. במקרה כזה יש מקום לבדוק האם הרופא אשר טיפל באם ההרה שלח אותה לבצע בדיקות שגרה כגון דופק עוברי, סקירת מערכות ועוד, כיצד התבצעו בדיקות אלו ומה היו תוצאותיהן, האם הובא לידי ההורים מצבו הבריאותי של העובר ועוד.

 

מה עושים במקרה והתרחשה במקרה שלכם רשלנות רפואית היצרות של המסתם האאורטלי  ?Aortic Stenosi

במידה ונולד לכם תינוק בעל מום לבבי, ואתם חוששים כי התרחשה רשלנות רפואית היצרות של המסתם האאורטלי Aortic Stenosi אשר לא התגלה במהלך ההריון, מומלץ כי תפנו אל עורך דין בקיא ומנוסה בתחום הרשלנות הרפואית. עורך הדין יבחן את כל תהליך הטיפול באם ההרה, את הבדיקות ותוצאותיהן, ההפניות שקיבלה וכן הלאה כדי לברר האם אכן התבצעה רשלנות. במידה ויתברר כי אכן התקיימה רשלנות רפואית, תוכלו להגיש תביעה לבית המשפט.

רשלנות רפואית היצרות של המסתם האאורטלי - Aortic Stenosis
רשלנות רפואית היצרות של המסתם האאורטלי – Aortic Stenosis
רשלנות רפואית במקרה של היצרות המסתם האאורטלי Aortic Stenosis מתרחשת כאשר הרופא או הצוותים הרפואיים המטפלים באם ההרה פועלים בצורה בלתי סבירה, בלתי מקובלת ותוך סטייה ברורה מנהלים ומתקנות באופן אשר גרם נזק חמור לעובר, כמו לדוגמא אי אבחנה של ההיצרות במהלך ההריון למרות האמצעים המאפשרים זאת כך ההורים לא ידעו כי העובר שלהם סובל ממום זה.
ניתן לאבחן היצרות של המסתם האאורטלי – Aortic Stenosisבשתי דרכים עיקריות: האזנה לקצב הלב של העובר כאשר ניתן לשמוע דופק לא סדיר המאפיין את המום, או באמצעות סקירת מערכות בה ניתן לראות כי זרם הדם היוצא מן החדר השמאלי לכיוון אבי העורקים אינו נורמלי וכי החדר השמאלי גדוש יתר על המידה בעוד לחץ הדם באבי העורקים נמוך מדי.
תינוק הנולד עם היצרות של המסתם האאורטלי – Aortic Stenosis יסבול כל חייו מדופק לא סדיר, חולשה כללית, צורך בהמנעות ממאמץ, סיכון ממשי לחייו בכל דקה ובכל שעה, סיכון מוגבר ללקות בדלקת לבבית ותחושה כרונית של כאבים ולחץ בחזה. במידה והדבר יהיה אפשרי ניתן יהיה להחליף את מסתם הלב, אך עדיין יצטרך הלוקה במום להשאר במעקב סדיר וכל מאמץ עלול להוביל לקריסת הלב ממאמץ יתר.
רשלנות רפואית היצרות של המסתם האאורטלי - Aortic Stenosis

אז מה היה לנו?

img-7
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא