רשלנות רפואית כתוצאה מאבחון רפואי שגוי

רשלנות רפואית מהווה מקור לחשש עמוק הן למטופלים והן לאנשי מקצוע בתחום הבריאות. כאשר רופאים מאבחנים מצבים רפואיים בצורה שגויה, ההשלכות עלולות להיות חמורות. טעיות באבחון עלולות להוביל לעיכוב או טיפול שגוי, סבל מוגבר ואפילו אובדן חיים. ישראל, כמו מדינות רבות אחרות, מתמודדת עם המורכבות של מקרי רשלנות רפואית. במאמר זה, אנו בוחנים את ההשלכות של אבחנות רפואיות שגויות במערכת הבריאות, ושופכים אור על האתגרים העומדים בפני המטופלים וההשלכות המשפטיות על אנשי מקצוע רפואיים. ננתח דוגמאות מהחיים האמיתיים ואת ההשפעה של מקרים כאלה על חייהם של מטופלים, במטרה לעזור לכם להבין את התחום ולדעת אם יש לכם קייס לתביעה.

 

קצת סטטיסטיקה על רשלנות רפואית

לפני שנצלול למקרה הספציפי רצינו להראות לכם נתונים כלליים  שמצאנו לגבי מקרי רשלנות רפואית בארה”ב, אשר מאפשרים לחשוף את חומרת המצב:

  • 10% מכלל מקרי המוות בארצות הברית הם תוצאה של טעות רפואית.
  • 68 תביעות אחריות הוגשו לכל 100 רופאים.
  • 2% מהרופאים בני 55 ומעלה נתבעו.
  • מדי שנה מוגשות כ-15,000 עד 18,000 תביעות בגין רשלנות רפואית.

נתונים אלו מלמדים שקיימות מספר רב של טעויות בתחום זה.

 

השכיחות של אבחנות רפואיות שגויות

למרות ההתקדמות הרפואית, רשלנות רפואית כתוצאה מאבחון שגוי אינה נדירה במערכת הבריאות. רשלנות רפואית כתוצאה מאבחון שגוי יכולה להתרחש על פני התמחויות שונות, מרופאים כלליים ועד מומחים. במחקר שערך כתב העת של ההסתדרות הרפואית, נחשף כי אבחונים שגויים היוו אחוז ניכר ממקרי הרשלנות הרפואית בארץ. המחקר הדגיש עוד כי התמחויות רפואיות מסוימות, כגון אונקולוגיה וקרדיולוגיה, היו בעלי שיעור גבוה יותר של תביעות רשלנות הקשורות לאבחון שגוי, דבר המצביע על תחומים הדורשים תשומת לב ושיפור רב יותר.

 

איחור באבחון סרטן: קייס סטאדי

אחד התחומים הקריטיים ביותר מבחינת חומרת השלכות של רשלנות רפואית הוא נושא של איחור באבחון סרטן. מקרה בולט שזכה לתשומת לב ציבורית –  מטופלת שהרופא שלה התעלם מסימנים מוקדמים של סרטן השד, מה שהוביל, בהעדר טיפול מתאים, להתפשטות הגרורות בגופה  ולהתקדמות סרטן אגרסיבית. בעקבות זאת, המטופלת נאלצה להתמודד עם כאב וסבל מוגברים, מצוקה רגשית קשה, אבדן סיכויי החלמה וקיצור משמעותי של תוחלת החיים שלה. המקרה עורר דיונים בקרב אנשי מקצוע בתחום הבריאות, קובעי מדיניות וקבוצות תמיכה בחולים על חשיבות הגילוי המוקדם של המחלה והצורך בתוכניות מיון קבועות.

 

טעויות  אבחון והשלכות של מתן תרופות שגויות

אבחונים שגויים עלולים להוביל גם למרשמים ותרופות לא מתאימים, להחמיר את מצבו של החולה, ולעיתים אף לגרום לתגובות מסכנות חיים. דוגמה להמחשה: מטופל שאובחן בטעות עם זיהום חיידקי וקיבל טיפול באנטיביוטיקה, רק כדי לגלות מאוחר יותר שהתסמינים נבעו מתגובה אלרגית לתרופה. התקרית העלתה חששות לגבי נוהלי רישום וההכרח לשקול היטב את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, האלרגיות והאינטראקציות הפוטנציאליות בין תרופתיות לפני מתן הטיפול.

 

אתגרים בהוכחת רשלנות רפואית

הוכחת התביעה בגין רשלנות רפואית כתוצאה מאבחון שגוי עשויה להיות מורכבת. נטל ההוכחה בבית המשפט מוטל על התובע ועליו להוכיח כי איש המקצוע הרפואי פעל ברשלנות, הפר את סטנדרט הזהירות כלפיו, וכי כתוצאה מכך נגרם נזק לבריאותו.במקרים רבים, השגת מלוא התיעוד הרפואי, קבלת חוות דעת מומחים והערכת סיכויי הצלחת התביעה –  עלולות להיות משימות קשות. לאור כך, הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית כתוצאה מאבחון שגוי מצריכה ידע מקצועי של עורך דין בעל ניסיון בתחום.

 

התפקיד של עדים מומחים בתיק רשלנות רפואית כתוצאה מאבחון רפואי שגוי

בתיקי רשלנות רפואית עדים מומחים ממלאים תפקיד מכריע במתן תובנות לגבי הסטנדרטים והנהלים על-פיהם הרופאים היו צריכים לפעול. מומחים, אשר עורכים חוות דעת לצורך הגשת התביעה, צריכים להיות אנשי מקצוע המתמחים באותו תחום רפואה כמו הרופא הנתבע. בנוסף, מומחים מדיסציפלינות שונות עשויים לשתף פעולה כדי להציג ניתוח מקיף של המצב, שיסייע לבית המשפט להבין את המורכבות הכרוכה בקבלת החלטות רפואיות ולהכריע בתביעה.

 

התמקדות בהסכמה מדעת של המטופלים

העצמת המטופלים לקחת חלק פעיל במסע הבריאות שלהם היא קריטית להפחתת ההתרחשות של אבחנות שגויות. תהליכי הסכמה מדעת צריכים לכלול דיונים שקופים בין מטופלים לרופאים, כדי להבטיח שהמטופלים מבינים את מצבם הרפואי, אפשרויות הטיפול הזמינות והסיכונים הפוטנציאליים. עידוד מטופלים לשאול שאלות ולחפש חוות דעת שנייה יכול להוביל לחוויית בריאות שיתופית ויעילה יותר.

 

לסיכום

סוגיית רשלנות רפואית כתוצאה מאבחון שגוי יוצרת קושי משמעותי. מטופלים מתמודדים עם אתגרים כאשר הם חווים עיכובים בטיפול או מקבלים טיפול שגוי עקב אבחנה שגויה. הגשת תביעה משפטית במקרים אלה יכולה להיות מורכבת, אך היא חיונית להטלת אחריות על אנשי מקצוע רפואיים וקידום סביבת בריאות בטוחה יותר. על ידי שיפור שיטות האבחון, מערכת הבריאות בישראל יכולה לעשות צעדים לצמצום טעויות והבטחת  רמת טיפול טובה יותר לכל החולים.

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, השאירו פרטים או חייגו: 03-6914004.

נראה כי התמחויות רפואיות מסוימות רגישות יותר לתביעות רשלנות מאחרות. אונקולוגיה וקרדיולוגיה הם שני תחומים רפואיים עם שיעורים גבוהים במיוחד של תביעות רשלנות הקשורות לאבחון שגוי. בהתמחויות אלו, לאבחונים שגויים או מאוחרים מדי עלולות להיות השלכות משנה חיים עבור המטופלים, במיוחד במצבים קריטיים שבהם אבחון בזמן ומדויק חיוני להשגת תוצאות טיפול מוצלחות. זיהוי אזורים עם שיעור גבוה יותר של אבחנות שגויות מדגיש את הצורך בשיטות אבחון משופרות בתחומים מיוחדים אלו.
דוגמה נוקבת להשלכות של איחור באבחון סרטן – מטופלת שהופיעה עם תסמינים מדאיגים המעידים על סרטן השד. למרבה הצער, הרופא המטפל שלה התעלם בתחילה מסימני האזהרה המוקדמיםו, מה שהוביל בהעדר טיפול מתאים להתפשטות הגרורות בגופה, התקדמות משמעותית של המחלה במהלך התקופה שלא זוהתה, הגברת כאב וסבל, אובדן סיכויי החלמה וקיצור תוחלת חייה של האישה.
אבחנות רפואיות לא נכונות עלולות להוביל למתן טיפול תרופתי לא מתאים על סמך הערכות לא מדויקות, ובכך במקום לטפל בבעיה קיימת להחמיר את מצבו של המטופל. לדוגמה, מקרה שבו מטופל אובחן בטעות עם זיהום חיידקי ובעקבות זאת קיבל אנטיביוטיקה, אחריה התסמינים החמירו.חקירה נוספת העלתה כי המטופל סבל, למעשה, מתגובה אלרגית לתרופה שנקבעה לו קודם לכן. מצבים כאלה מדגישים את החשיבות של אבחון מדויק כדי להבטיח שמטופלים יקבלו טיפול המותאם למצבם הרפואי הספציפי, ובכך למזער את הסיכון להידרדרות במצבם הרפואי בעקבות מתן תרופות לא נכונות.

אז מה היה לנו?

img-5
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא