רשלנות רפואית מומים קשים

המילה ‘מומים קשים’ צופנת בחובה מאות מקרים שונים של התפתחות בלתי תקינה בעובר אשר יכולות להתרחש במבנה השלד, באיברים הפנימיים, בכלי הדם, בשרירים, או להיות מפושטים ולתקוף במקביל מספר מערכות בגופו של העובר המתפתח. גם הגורמים להם עשויים להיות מגוונים מאד כגון הרעלה בזמן ההריון כתוצאה משימוש בסמים ואלכוהול, מחלה גנטית תורשתית, תסמונת גנטית, הימצאות בקבוצת סיכון, חשיפה לקרינה ועוד. כאשר אנו באים לדבר על רשלנות רפואית מומים קשים, ניתן לראות כי בכל אחד מן המקרים יש צורך בהערכת מצבה הרפואי של האם ועל פי כך לנתח את הסיכויים ללידת ילד בעל מום. במאמר זה נסביר כל מה שחשוב לדעת על רשלנות רפואית מומים קשים. 

 

מומים קשים בעובר

מומים קשים הינם מומים אשר לא מאפשרים ליילוד חיים נורמטיביים, עצמאיים ושילוב מלא בחברה. בדרך כלל הן עלולות לגרום למותו בטרם עת של היילוד או לחיים רצופי סבל וקושי שבהם תמיד ייאלץ להיות תלוי באחרים, ולעולם לא יוכל לנהל חיים עצמאיים ומלאים כמו להינשא, לקיים משפחה, לעבוד וללמוד מקצוע לחיים. בדרך כלל מדובר באוכלוסיות בעלות נכות קשה הנאלצות לחסות במוסדות רפואיים או לקבל טיפול צמוד בביתם בחיק המשפחה. עולם הרפואה המודרני מציע אפשרויות רבות של זיהוי מומים קשים בעובר גם אם האם או האב כלל אינם נמצאים בקבוצת סיכון כלשהי, וזאת דרך סקירת מערכות, בדיקות דם ושתן, בדיקות גנטיות ועוד. כך שמצופה כיום מן הרופא או הצוותים הרפואיים המטפלים באם לגלות את היווצרות המום עוד בזמן ההריון, ולהעניק להורים הזדמנות נאותה להחליט מה לעשות. לא משנה מה תהיה בחירת ההורים, עצם הידיעה מאפשרת להם להתכונן ולמנוע הולדה בעוולה – הולדה שבה נולד ילד בעל מום מבלי שהוריו היו מודעים לכך.

 

קבוצות סיכון להולדת מומים קשים

במידה וההורים נמצאים בקבוצת סיכון ללידת ילד בעל מום, הציפייה לדריכות ועירנות של הצוותים הרפואיים עולה שבעתיים. הורים אשר נושאים מחלות גנטיות, הורים אשר במשפחתם נולדו בעבר ילדים בעלי מום, חשיפה מוגברת של האם למחלות כגון אדמת, רעלים, קרינה, סמים ואלכוהול ( אפילו עישון יכול לגרום להופעת מומים בעובר ) גיל מבוגר של האם ועוד סיבות, דורשות התייחסות מיוחדת ותשומת לב לכך שהעובר עלול להפגע מהם, ואשר התפתחותו עלולה להיות לקויה ולהציג מומים התפתחותיים קשים. במיוחד היום, כשהרפואה המודרנית מציעה כל כך הרבה אפשרויות לאיתור מומים עוד בעת ההריון, יהיה קצת קשה להסביר כיצד התפספס המום כאשר ההורים נמצאים בקבוצת סיכון.

 

אילו סוגים של מומים קשים קיימים?

מומים קשים יכולים להתרחש בכל מערכת ממערכות גופו של העובר או לשלב מספר מערכות ביחד, בהתאם לסוג המום:

  • מומים קשים במבנה השלד ובגולגולת – מומים אלו נגרמים על ידי התפתחות לא תקינה של מערכת השלד והעצמות. מומים אלו עלולים להתבטא בעיוות במבנה העצמות או באי התפתחותן כלל, ולהביא לקושי רב בתנועה ובתפקוד היומיומי. ביניהן ניתן למנות עקמת מולדת, חוליות גב פתוחות החושפות את חוט השדרה, העדר כף יד או כף רגל וכדומה.
  • מומים קשים באיברים פנימיים – מומים אלו נגרמים על ידי התפתחות לא תקינה של האיברים הפנימיים לרבות רקמות שונות, הכבד, הכליות, הלב, המוח, מערכת העיכול, ועוד, ויכולים להתבטא באיבר קטן או גדול מדי, העדרו לחלוטין או העדרות חלקים ממנו, חיבורים לא נכונים לכלי דם או לאיברים אחרים, חוסר תפקוד האיבר או תפקוד לקוי, וכדומה. ביניהן ניתן למנות מומים לבביים קשים הגורמים למבנה לא תקין של העליות והחדרים, אבי עורקים המורכב בדרך לא נכונה, היעדר טחול, העדר כליות וכדומה.
  • מומים קשים באברי החישה – מומים אשר קשורים לאברי החישה כגון שמיעה וראייה או דיבור, אשר יכולים לנוע בין אובדן יכולת מוחלט של האיבר או לקות קשה. ביניהם ניתן למנות עיוורון, אילמות, חירשות או שילוב שלהם.
  • מומים בכלי דם – מומים אלו עלולים לגרום למפרצות קשות, חסימת מעבר דם לאיברים חיוניים, להרס רקמות בשל חוסר חמצן ולסכנת מוות תמידית. כלי דם אשר אינם מתפתחים כשורה למעשה גוזרים על הגוף חנק איטי בייסורים, סכנת נמק ברקמות או סכנת איבוד איבר חיוני בשל מחסור באספקת חמצן.
  • מומים בהתפתחות מוח העובר  – מומים אלו עשויים לגרום להתפתחות קוגניטיבית או מוטורית לקויה, לגרום לנכות קשה, לפיגור שכלי, לבעיות התנהגות, ועוד. ילד הסובל ממום בהתפתחות המוח עלול להיות נכה, סיעודי, או במצב צמח, וההשתלבות שלו בחברה, ניהול חיים עצמאיים ובלתי תלויים תהיה כמעט בלתי אפשרית.

 

רשלנות רפואית מומים קשים

מאחר ועולם הרפואה מציע דרכים רבות ומגוונות לאבחן מומים מולדים כבר בשלבים מוקדמים של ההריון, בכל פעם שנולד תינוק עם מום יש לבדוק איך ‘התפספס’ המום, במיוחד במידה והוא גלוי לעין ומתבטא במראה אופייני טיפוסי, ובמיוחד במידה וההורים היו בקבוצת סיכון. הדרך לקבוע האם התרחשה רשלנות רפואית תלויה במענה על השאלות הבאות:

  1. האם הרופא המטפל באם היה מודע למצבה הבריאותי של האם והאב בעת ההריון, והאם לקח זאת בחשבון בזמן שהפנה את האשה ההרה לבדיקות שונות?
  2. האם האשה ההרה ביצעה בדיקות אשר פוענחו במקצועיות ובצורה סבירה, או שתקלות שונות, שגיאות או רשלנות הובילה לאי ידיעה מה מצב העובר?
  3. האם נעשה כל מאמץ כדי למנוע הולדה בעוולה וזאת לאור קבוצת הסיכון שאליה היו שייכים ההורים?
  4. האם ההורים קיבלו מידע אודות מצב העובר, וההשלכות של לידתו?

במידה ומסתבר כי הרופא או הצוותים הרפואיים אשר טיפלו באישה בזמן ההריון התרשלו, סטו באופן ברור מנהלים ומתקנות, התנהלו בצורה בלתי סבירה ובלתי מקובלת והתעלמו מסימני אזהרה שונים, ייתכן וניתן יהיה לקבוע רשלנות רפואית מומים קשים.

 

חשיבותו של עורך דין במקרה של רשלנות רפואית מומים קשים

במידה ונולד לכם תינוק עם מומים קשים שלא הייתם מודעים אליהם בזמן ההריון, יש לבדוק כיצד קרה הדבר. עורך דין הבקיא בתחום הרשלנות הרפואית יבחן את כל מהלך הטיפול באישה ההרה בשיתוף פעולה עם גורם רפואי רלוונטי, לרבות הפניות לבדיקות, תוצאות הבדיקות, התייחסות לגורמי סיכון שונים, מצב בריאותה של האם במהלך ההריון, הימצאות מחלות גנטיות במשפחה וכדומה. במידה ויתברר כי היה כשל כלשהו במהלך הטיפול באם אשר נגרם כתוצאה מהתנהלות לא תקינה ולא סבירה, ייתכן וניתן יהיה לקבוע רשלנות רפואית ולהגיש בקשה לפיצויים לבית המשפט.

 

הרפואה המודרנית מציעה לנו מגוון רחב מאד של אפשרויות לגילוי בשלב מוקדם של מומים. חלק מן המומים יהיו גלויים לעין ואחרים לא, ולכן בעת ההריון, ובמיוחד כאשר האישה ההרה נמצאת בקבוצת סיכון ללדת תינוק בעל מום, רצוי לבצע יותר מבדיקה אחת. ניתן לזהות מומים באמצעות סקירת מערכות, באמצעות איתור מחלות גנטיות הגורמות למומים, באמצעות חלבונים מסויימים המצביעים על התפתחות לא תקינה של איברים המופיעים בדמה של האם או בשתן שלה, ועוד.
במידה ונולד לכם תינוק עם מום קשה אשר לא היה לכך כל מידע מוקדם על כך בעת ההריון, יש לבדוק כיצד זה קרה. עורך דין הבקיא ומיומן ברשלנות רפואית יבחן את כל תהליך הטיפול באם בזמן ההריון לרבות הפניות, מעקבים, סקירות, בדיקות דם ושתן ועוד, כדי לקבוע האם מדובר ברשלנות רפואית.

אז מה היה לנו?

img-5
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא