תסמונת ארב– רשלנות רפואית

תסמונת ארב, או שיתוק על שם ארב, הינה פגיעה עצבית ליילוד הנגרמת בדרך כלל באזור חוליות 5 -6 בגב, בכתפיים ובזרועות, בעיקר באזור מקלעת הזרוע, בשל משיכה חזקה מדי של התינוק מתוך תעלת הלידה של האם. גורמי הסיכון הם בעיקר עובר גדול מאוד, יולדת קטנת מימדים, סכרת הריונית אשר תורמת לעלייה במשקל של התינוק, לידת מלקחיים, מצוקה עוברית שגרמה לרפיון הגוף, מצג עכוז ועוד. במידה ויש לכם חשד כי תינוקכם נפגע במערכת העצבים שלו עד כדי שיתוק, ניתן לברר האם התרחשה כאן רשלנות רפואית.

 

מהי תסמונת ארב?

תסמונת ארב, או שיתוק על שם ארב, הינה פגיעה עצבית בדרגות חומרה שונות, החל מפגיעה קלה במערכת העצבים ועד לשיתוק של אזור הזרוע, הכתף והגב העליון של התינוק, אשר נגרמת ממשיכה חזקה מדי שלו מתעלת הלידה של האם. לרוב הפגיעה תתרחש באזור חוליות הגב 5- 6 באזור מקלעת הזרוע, ויכולה לפגוע בעצבי הזרוע, הכתף, הגב או תשלובת של כולם. התינוק עשוי לסבול ממצב זמני של נזק לעצבים אשר מחלים לאיטו לאורך מספר שבועות ובהם הוא עלול לסבול מכאבים בתנועה או במגע, ועשוי גם לסבול מקריעת מערכת העצבים עד כדי שיתוק הגפה.

 

מהי רשלנות בתסמונת ארב?

רשלנות בתסמונת ארב נגרמת כאשר צוות המיילדות לא לוקח בחשבון גורמי סיכון שונים כגון משקל יילוד גבוה, גוף קטן של האם, לידת עכוז, מצוקה עוברית אשר בגללה התינוק יהיה נתון ברפיון, משקל גבוה מאוד של האם, סכרת הריונית או לידת מלקחיים, ואינו נוקט אמצעים של זהירות יתרה בעובר אשר זקוק לחילוץ מתוך תעלת הלידה. חשוב לזכור כי על מנת להוכיח זאת יש לערוך בירור ולבדוק האם הוא מילא בקפדנות אחר ההוראות שניתנו לו על ידי הרופאים, האם הוא נקט צעדים סבירים ומתקבלים על הדעת במקצועו, האם היו לו הידע וההכשרה המתאימים לבצע לידה מכשירנית ועוד מספר בדיקות כדי להעלות האם פעל כשורה וכמצופה ממנו, או שלא.

 

כיצד מאבחנים תסמונת ארב?

תינוקות הסובלים מהתסמונת יגיבו בבכי כשמישהו יגע להם ביד, או כשהם עצמם ינסו להניע אותה. בדרך כלל התסמונת מאובחנת מיד לאחר הלידה טרם השחרור.

 

מה ניתן לעשות במידה ואתם חוששים שהתינוק שלכם לקה בתסמונת ארב?

במידה והתברר כי התינוק שלכם לקה בתסמונת ארב יש צורך בבדיקה מקיפה של כל תהליך הלידה מתחילתו ועד סופו, כיצד התבצע, מה היו השלבים השונים, מדוע הוחלט ליילד את האישה על ידי משיכת התינוק החוצה, מה היו השיקולים, ועוד. לאחר בחינה מדוקדקת של כל אלו ניתן יהיה לקבוע האם התרחשה כאן רשלנות רפואית או לא.  בנוסף, יש להתייחס גם לשאלות חשובות אלו:

  • במידה והתינוק שקל בעת לידתו ארבע וחצי קילוגרם ויותר, מדוע הוחלט לבצע לידה רגילה במקום לידה קיסרית/לידה מכשירנית, והאם נערכו הערכות סיכון מתאימות?
  • האם נערכה בכלל הערכת משקל טרם הלידה?

 

חשיבותו של עורך דין מומחה לרשלנות רפואית

עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית יכול לבחון את המקרה שלכם ולבדוק האם אכן ישנה כאן רשלנות רפואית. במידה ומתברר כי הצוותים הרפואיים שיילדו את האישה אכן התרשלו בתפקידם, ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית. התביעה תתייחס לנזק שנגרם לתינוק, להפסדי השכר, לכיסוי ההוצאות הרפואיות עקב טיפולים שונים ועוד.

 

תסמונת על שם ארב הינה מצב שבו בעקבות משיכה בזרועו של התינוק במטרה לשולפו מבטן אימו, נפגעה מקלעת הזרוע, שהיא מרכז עצבים חשוב, בין החוליות 5 – 6 בעמוד השדרה של התינוק. כתוצאה מן הפגיעה נגרם לתינוק שיתוק חלקי או מלא, נזק עצבי וכדומה באזור הכתף, הצוואר והזרוע. ניתן לאבחן אותה על ידי צילומי הדמייה, בדיקת רפלקסים, ושימת לב כי התינוק אינו מסוגל להשתמש בזרועו כדי להיתמך בה, אינו מניע אותה או בוכה שכנוגעים לו בה.
כאשר תינוק מאובחן כסובל מתסמונת ארב, יש לבדוק כיצד קרה הדבר. תחילה יש לשאול האם הצוות הרפואי שיילד את האם עשה כל שביכולתו כדי למנוע זאת, ומדוע הוחלט ליילד את האם באמצעות משיכת התינוק ולא באמצעות לידה מכשירנית או לידה קיסרית, והאם האבחון כי התינוק סובל מתסמונת ארב היה מדויק ומהיר וננקטו פעולות שונות כדי להביא לתיקון המצב.
הנזק העצבי שנגרם לתינוק עקב המשיכה החזקה יכול לנוע בין קרעים בעצב הגורמים לכאב עז, ולבין שיתוק מוחלט או חלקי של אזורים בכתף ובזרוע. במידה והתינוק נמנע מלהשתמש בזרועו, אינו נשען עליה, אינו מניע אותה ובוכה מכאב בכל פעם שנוגעים לו בזרוע, ייתכן והוא סובל מן התסמונת.
תסמונת ארב– רשלנות רפואית

אז מה היה לנו?

img-10
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא