נזק בזמן לידה מכשירנית

נזק בזמן לידה מכשירנית – מה ניתן לעשות?

כל אשה שעומדת ללדת מעדיפה שהלידה תתרחש בצורה טבעית ככל הניתן, מבלי שיהיה צורך באמצעים ועזרים חיצוניים. לעתים יש צורך בביצוע לידה מכשירנית – לידה באמצעות מכשיר ואקום או לידה באמצעות מלקחיים. אילו סיבוכים עלולים להתרחש בעקבות כך? מתי ניתן יהיה לטעון לרשלנות רפואית בלידה? כל המידע, לפניכם.

 

מהי לידה מכשירנית?

לידה מכשירנית היא לידה שמתבצעת ע”י שימוש במכשיר ואקום (שולפן ריק) או מלקחיים. כ-8% עד 9% מהלידות הן לידות מכשירניות. לידה מכשירנית מתבצעת בדרך כלל כאשר הלידה לא מתקדמת ויש צורך לזרז אותה, כלומר: לסייע לעובר לעבור בתעלת הלידה.

נסיבות וסיבוכים שיכולים להביא ללידה מכשירנית הם, למשל: מצוקה עוברית, היפרדות שליה, זיהום הקרומים ומחלה ממנה היולדת סובלת, אשר עלולה לסכן אותה או להאריך את השלב השני של הלידה.

חשוב לציין, כי הגולגולת של התינוק נמצאת במצב מאוד רגיש ושברירי, ולכן בזמן ביצוע לידה מכשירנית, על הצוות הרפואי לפעול בצורה עדינה ומיומנת ולסייע לעובר לעבור בתעלת הלידה בצורה טובה וללא נזקים.

מהם הסיכונים האפשריים בלידה מכשירנית?

לרוב לא צפויים סיכונים וסיבוכים קשים בלידה מכשירנית. אך אם הרופא לא בצע את הלידה ברמת המיומנות והזהירות הנדרשת ממנו, ובעקבות כך נגרם נזק לאם או לתינוק, יהיה מקום לשקול הגשת תביעה בשל רשלנות רפואית בלידה.

תינוקות שנולדים בלידת ואקום, נולדים במקרים רבים עם נפיחות באזור הראש. אין צורך להילחץ מנפיחות זו, שכן היא עוברת מעצמה בדרך כלל תוך מספר ימים.
לידת מלקחיים עלולה לגרום לשריטות או לפציעות בקרקפת של התינוק וכן לאודם ולפגיעות אסתטיות בפניו.

סיבוכים משמעותיים אך נדירים שעלולים להתרחש כתוצאה מלידה מכשירנית הם דימום בקרקפת ודימום מוחי. דימומים אלו עשויים להוביל לאנמיה או לצהבת. ישנם סיבוכים נוספים שיש לקחתם בחשבון, כגון: שברים בגולגולת, בעצם הבריח, פגיעה בעצבים בעמוד השדרה וכן פגיעה בעצב הפנים. סיבוך נדיר שיכול להתרחש כתוצאה מלידה מכשירנית הוא פגיעה מוחית.

יש לציין, כי לעתים בשל לידה מכשירנית, לתינוק יש קושי לינוק.

גם היולדת עלולה להינזק בעקבות לידה מכשירנית – היא עשויה לסבול מקרעים, מפגיעות בנרתיק, בתעלת הלידה, בשלפוחית השתן, בצוואר הרחם, ברצפת האגן ועוד.

רשלנות רפואית בלידה מכשירנית – מתי?

ראשית, חשוב להדגיש כי לא כל שימוש מכשירני בלידה מהווה רשלנות רפואית. לעתים זה הצעד שהיה צריך לנקוט, וגם אם נגרם ליולדת או לתינוק נזק – מדובר בתוצאה שהרופא לא היה יכול למנוע אותה, בנסיבות המקרה. יש להתייעץ עם עו”ד רשלנות רפואית, שיש לו ניסיון בהגשת תביעות רשלנות רפואית בהריון, רשלנות רפואית בלידה ורשלנות רפואית בניתוח קיסרי כמו גם בלידה מכשירנית, כדי לבחון את הדברים.

עם זאת, יש לשים לב לנסיבות שעלולות לעורר חשד כי התרחשה רשלנות רפואית, ביניהן:
*לידה מכשירנית שבוצעה באופן לקוי ובצורה לא מיומנת ע”י הצוות הרפואי.

*העדר עריכת בדיקה מתאימה שמטרתה לראות מהו מנח הראש של העובר, כדי להציב את המלקחיים בצורה שלא תפגע בו.

*ביצוע לידה מכשירנית לפני שבוע 34 של ההיריון.

*ביצוע לידה מכשירנית במקרה שבו עדיף היה ליילד בניתוח קיסרי.

*אי מתן הסבר ליולדת לפני ביצוע הלידה המכשירנית בנוגע להליך ולסיכונים הכרוכים בביצועו.

לסיכום פרק זה ניתן לומר, כי על הרופא לבצע את הליך הלידה המכשירנית בצורה הטובה ביותר, כך שהסיכון ליולדת ולעובר יהיה כמה שיותר נמוך. חריגה מסטנדרט הזהירות המקובל, תוביל לבחינת הגשת תביעת רשלנות רפואית.

 

לא ניתן להורים הסבר, הפיצוי: 300,000 שקלים

אחת הנסיבות שעשויות ללמד על רשלנות רפואית היא, כאמור, אי מתן הסבר ליולדת על הסיכונים הכרוכים בביצוע לידה מכשירנית. בת”א 34758-01-11 פלונים נ’ מ”י, התובעים טענו כי בתם נולדה כשהיא פגועה בגפיים העליונות בשל רשלנות רופאי בתי החולים, אשר בין היתר נמנעו מליילד את האם בניתוח קיסרי, ותחת זאת יילדו אותה בלידת ואקום, מבלי שהסבירו להורים את הסיכונים והסיכויים במצבו של העובר.

בית המשפט קבל את עמדת התובעים, וקבע כי ההורים אכן לא קבלו הסברים בדבר הסיכונים הטמונים בביצוע לידת ואקום, אל מול הסיכונים הטמונים בניתוח קיסרי שאינו אלקטיבי. נקבע, כי בשל הפגיעה באוטונומיה יש לפסוק להם פיצוי של 300,000 שקלים.

הגשת תביעת רשלנות רפואי בלידה

אם אתם חושבים שבמקרה שלכם ארעה רשלנות רפואית בלידה, התייעצו בהקדם עם עורך דין רשלנות רפואית, שיבחן בצורה יסודית ומעמיקה את השתלשלות האירועים שהובילו ללידה מכשירנית ואת הטיפול שניתן לאם ולתינוק בזמן הלידה ולאחריה. בדיקת המקרה תכלול פנייה למומחה רפואי כדי לקבל חוות דעת מתאימה ולהחליט האם יש מקום להגיש תביעה.

במשרד עורכי הדין ישר יעקובי ישנם עורכי דין בעלי ניסיון רב בתביעות רשלנות רפואית, והם ישמחו לסייע לכם בנושא.

*לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, חייגו: 03-6914004.

לידה מכשירנית

אז מה היה לנו?

img-6
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא