רשלנות במתן טיפול כימותרפי – סקירה

טיפול כימותרפי ניתן בדרך כלל לחולים במחלת הסרטן, ומטרתו היא להשמיד את התאים הסרטניים, באמצעות פגיעה ביכולת החלוקה שלהם.

טיפול כימותרפי פוגע גם בתאים בריאים, ויכולות להיות לו השלכות לא פשוטות על המטופל. מתי נאמר כי בוצעה רשלנות במתן הטיפול ומתי תהא זו תוצאה אפשרית של טיפול כימותרפי? על כל אלו ועוד במאמר שלפניכם.

 

רשלנות רפואית בטיפולי כימותרפיה – כיצד?

רשלנות רפואית במתן טיפולי כימותרפיה יכולה להתרחש במספר אופנים: במתן טיפולים לא נחוצים בעקבות אבחון שגוי, במתן מינון לא מתאים של תרופות כימותרפיות, בעיכוב במתן הטיפול וכן בהעדר בירור רפואי מקדים לפני תחילת הטיפול או כאשר לא מתבצע מעקב רפואי במהלך הטיפול.

חשוב לציין, כי לא בכל מקרה שבו נגרם למטופל נזק, מדובר ברשלנות רפואית. לעתים מדובר בסיכונים סבירים או בסיבוכים שאי אפשר היה למנוע אותם.

 

מתן טיפול שאינו נחוץ 

מקרה אחד של רשלנות הוא מתן טיפול כימותרפי כאשר הדבר אינו נדרש. בין אם הטיפול ניתן בשל אבחון שגוי ובין אם בשל טעות בסוג הטיפול או סיבה אחרת, למטופל עלולים להיגרם נזקים קשים ולעתים הוא אף עלול למות בעקבות הטיפול המיותר.

דוגמה לכך, ניתן למצוא במקרה שפורסם בתקשורת – משרד הבריאות בדק את פרשת הטיפול בעובדת זרה שחלתה בשחפת ועברה טיפול כימותרפי בבית החולים “לניאדו” בנתניה, על אף שרופאים בכירים התריעו שלא לתת את הטיפול עד שתינתן אבחנה ודאית בעניינה. ואכן, רק אחרי מתן הטיפול הכימותרפי, התברר שהעובדת הזרה חלתה בשחפת.
לדברי הרופאים הבכירים, הטיפול שקיבלה העובדת הזרה היה מיותר ועלול היה לגרום לסיבוכים כמו זיהום ודימום.

מתן טיפול שאינו נחוץ 

 

מתן מינון לא נכון של תרופות כימותרפיות

זהו סוג נוסף של רשלנות בטיפולי כימותרפיה. טיפול כימותרפי אינו עשוי מקשה אחת. בטיפול כימותרפי החולה מקבל תרופות כימיות – דרך הווריד או בכדורים. ישנם כ-50 סוגים שונים של תרופות והן ניתנות במינונים שונים ובהרכבים שונים בהתאם להחלטת הרופא המטפל.

האחריות לקבוע מהו המינון הנכון וההרכב המתאים של התרופות עבור החולה, מוטלת על הרופא המטפל. הרופא צריך לבחון היטב באיזה סוג סרטן מדובר, מה מצבו – עד כמה התפשט ולאילו איברים וכן מה מיקומו.
בנוסף, לפני התחלת הטיפול הכימותרפי, חשוב שהרופא יבחן את ההיסטוריה הרפואית של החולה ואת מצבו הבריאותי הכללי.

חריגה מאחד הפרמטרים הללו, למשל, מתן מינון שגוי של התרופה הכימית – מינון גבוה מדי או נמוך מדי, או מתן טיפול כימותרפי בתדירות לא מתאימה – עלולה להוביל לתוצאות קשות וללמד על רשלנות רפואית.

תרופות כימותרפיות שניתנות במינונים גבוהים מדי עלולים להוביל לסיבוכים הקשורים לדם – דימומים וזיהומים קשים. מהצד השני של הדברים, טיפול כימותרפי במינון נמוך מדי עלול לא להספיק ולמנוע מהחולה את האפשרות להבריא.

מעבר לכך, ידוע כי טיפולים כימותרפיים עלולים לגרום לתופעות לוואי קשות, ומינון גבוה מדי שלהן או הרכב לא נכון עשויים לגרום לפגיעה באברי גוף חשובים של המטופל, כגון: הלב, הריאות, הכליות ומערכת העצבים.

 

הוכחת טיפול כימותרפי רשלני וקבלת פיצויים

כמו בכל תביעה של רשלנות רפואית, כך גם כשמדובר ברשלנות רפואית באבחון סרטן – יש להוכיח כי הרופא התרשל בתפקידו – כלומר, לא פעל בסטנדרט הטיפול שמצופה מרופא סביר לנקוט במסגרת טיפול בחולה סרטן. כמו כן, יש להראות כי בשל התנהלות זו נגרם לחולה נזק, וכי לא מדובר בתופעת לוואי אפשרית של טיפולי הכימותרפיה. לצורך הוכחת התביעה, על התובע לצרף חוות דעת של מומחה רפואי, בה תהיה סקירה של האירועים, ותהיה התייחסות לטעויות שנעשו כתוצאה מרשלנות, ושגרמו לנזק הנטען. התובע יצטרך לשכנע את בית המשפט כי קיים קשר סיבתי בין הטיפול הרשלני שניתן לו לבין הנזק שנגרם.

אם בית המשפט יקבל את התביעה, ייתכן שייפסקו לתובע פיצויים גבוהים – כמובן בתלות בשיעור הנזק שנגרם בשל הרשלנות הרפואית.

אם אתם סבורים שנגרם לכם או לבני משפחתכם נזק בעקבות טיפולי כימותרפיה שבוצעו בצורה רשלנית, פנו לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין רשלנות רפואית. עורך הדין יבחן את פרטי המקרה, ויאמר לכם האם יש מקום להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית.

*מוזמנים לפנות אלינו לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי – בטלפון מספר: 03-6914004.

מתן מינון לא נכון של תרופות כימותרפיות

רשלנות במתן טיפול כימותרפי

אז מה היה לנו?

img-10
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא