מות תינוק אחרי הלידה – מתי זו רשלנות רפואית?

לידת תינוק היא אירוע משמח מאוד. לעתים, האירוע המשמח הזה מקבל תפנית חדה, והופך לעצוב וטראגי. פטירת תינוק לאחר הלידה, אינה אירוע נדיר מאוד, למרבה הצער.
רשלנות רפואית בהריון או רשלנות רפואית בלידה עלולות לגרום לפגיעה קשה באם או בעובר (פגיעה מוחית או פגיעה אורתופדית קשה, למשל) ובמקרים מסוימים אף לגרום למות התינוק זמן קצר לאחר הלידה. במקרים של מות תינוק אחרי לידה, יש מקום לבחון האם התרחשה רשלנות רפואית וכן כדאי לבדוק כדאיות הגשת תביעה לפיצויים בשל אותה רשלנות.

רשלנות רפואית בהריון ובלידה

מות תינוק אחרי הלידה יכול לנבוע מסיבות שונות. לא כל מוות כזה עילתו ברשלנות רפואית. עם זאת, חשוב לדעת, כי יכולים להתרחש מקרים של רשלנות רפואית בהריון ובלידה, כאשר הצוות הרפואי לא מנהל את הלידה בהתאם לנורמת הזהירות המקובלת.

רשלנות רפואית בכל הנוגע לניהול לידת תינוק שנפטר בסמוך ללידה יכולה לבוא לידי ביטוי בכשלים הנוגעים למצוקה עוברית טרם הלידה או במהלך הלידה, כמו גם באי ביצוע זירוז לידה ואף באי ביצוע ניתוח קיסרי כאשר הוא נדרש. רשלנות רפואית בניתוח קיסרי, הן מבחינת אופן ביצוע הניתוח והן מבחינת תזמון לא נכון יכולה להוביל להגשת תביעה שתזכה בפיצויים.
רשלנות רפואית לאחר הלידה יכולה להתבטא גם בכשלים הנוגעים לניסיונות החייאה של התינוק לאחר שהוא נולד וכן בטיפול לקוי בפגיה, במקרה שמדובר בלידת פג.

בכל המקרים האלו, יש להוכיח כי התינוק מת בשל רשלנות רפואית, שכן הצוות הרפואי סטה מהפרקטיקה הרפואית המקובלת, ואילו היה פועל במסגרת חובת הזהירות המוטלת עליו, מות התינוק היה יכול להימנע.

 

מקרים נפוצים של רשלנות רפואית בהריון ולידה

המקרים השכיחים הבאים מצריכים התייעצות ובדיקה של עורך דין רשלנות רפואית, לצורך הגעה למסקנה האם מות התינוק ארע בשל רשלנות רפואית.
* אי זיהוי מצוקה עוברית במהלך ההיריון
*התרשלות בקריאת מוניטור עוברי

*התרשלות בפענוח סימנים מחשידים בבדיקות אולטרה סאונד

*רשלנות רפואית בלידה במקרים של תשניק – חוסר חמצן בלידה ליילוד

*בחירת שיטת יילוד לא נכונה (למשל: לידה טבעית כאשר היה מקום לבצע בזריזות ניתוח קיסרי)

*אי מתן טיפול רפואי מתאים לתינוק מיד לאחר הלידה

*ביצוע לקוי של פרוצדורה רפואית, למשל: שימוש בציוד רפואי לא מתאים או מתן כמות גדולה מדי של משככי כאבים שפוגעת ביילוד.

שימו לב, אם התרחש אחד מהמצבים הנ”ל והתינוק נפטר אחרי הלידה, יש לבדוק האם ניתן להגיש תביעה לפיצויים בגין רשלנות רפואית.

בעניין זה חשוב להבחין בין פיצוי במקרה שבו מת עובר לבין פיצוי במקרה שבו מת תינוק לאחר הלידה. כאשר התינוק מת זמן קצר לאחר הלידה (כלומר: הוא נולד כשהוא בחיים), הפיצוי לרוב יהיה גבוה יותר.

התינוק נפטר כ-7 שעות לאחר הלידה, בית החולים יפצה

דוגמה למקרה של מות תינוק לאחר הלידה – התינוק נולד בעודו בחיים, אך נפטר זמן קצר לאחר הלידה בשל רשלנות רפואית, ניתן למצוא ב – א 7046-01 עזבון המנוח כחלון ז”ל נ’ מדינת ישראל. התביעה הוגשה בטענה לרשלנות רפואית בתהליך לידתו של תינוק. ע”פ הטענה, היולדת התקבלה לחדר הלידה בבית החולים אסף הרופא, בהיותה בשבוע 37 + 3 להריונה, ובשל ירידת מים שלוותה בצירים. בשעה 18:50 הצוות הרפואי החליט לחלץ את העובר בוואקום. בשעה 19:00 נולד התינוק כאשר חבל הטבור כרוך פעמיים סביב גופו, ללא דופק וללא נשימה עצמונית. ניסיונות ההחייאה לא צלחו, והתינוק נפטר עם סימני תשניק חריף, כשבע שעות לאחר לידתו.

בית המשפט בחן את טענות הצדדים, והגיע למסקנה כי הצוות הרפואי התרשל בכך שלא ערך מעקב כנדרש אחר המוניטור, לא בצע הערכת מצב חיצוני של העובר במועד, ולא פעל לחילוץ היילוד בשעה מוקדמת יותר. היילוד נולד במצב של חמצת קשה, וללא סיכויי החייאה סבירים.

בית המשפט קבע, כי על אף שמצבו של היילוד היה קשה בעת לידתו ואף סופני, העובר לא הלך לעולמו בטרם הלידה, אלא רק כמה שעות לאחריה. על כן, ובהתאם סעיף 1 לחוק הכשרות המשפטית ואפוטרופסות, תשכ”ב- 1962, היילוד היה “כשר לזכויות וחובות”. מכאן, שעזבונו זכאי לתבוע פיצויים בגין כאב וסבל וקיצור תוחלת חיים, וכן בגין אובדן השתכרות ב”שנים האבודות”.

באשר לגובה הפיצוי בגין קיצור תוחלת חיים, בית המשפט פסק, כי ראוי להתחשב בחומרת הרשלנות הרפואית, לצד היקף השנים שנקטלו. הסכום שנפסק הוא 1,000,000 ₪ שקלים.

 

למה חשוב להתייעץ עם עורך דין רשלנות רפואית?

פיצויים במקרים של תינוק שנפטר כתוצאה מרשלנות רפואית, יכולים לכלול ראשי נזק שונים: אובדן השתכרות בשנים האבודות, כאב וסבל, הוצאות קבורה ועוד. כפי שראינו, הפיצויים יכולים להיות גבוהים מאוד. כמו כן, אם בשל המקרה הטראגי, להורים נותר נזק נפשי, ייתכן שתהיה להם עילת תביעה ישירה בשל כך.

התייעצות עם עורך דין שעוסק ברשלנות רפואית, תסייע לכם להבין האם יש מקום להגשת תביעה ובגין אילו ראשי נזק תוכלו לקבל פיצוי.

במשרד עו”ד ישר יעקובי ישנם עורכי דין בעלי ניסיון רב בתביעות רשלנות רפואית בהריון ובלידה, כולל תביעות העוסקות במקרים של מות עובר או מות תינוק לאחר הלידה.

אז מה היה לנו?

img-9
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא