רשלנות רפואית פסיכיאטרית

רשלנות רפואית פסיכיאטרית, הווה אומר: רשלנות רפואית בטיפול פסיכיאטרי או באבחון פסיכיאטרי היא רשלנות רפואית לכל דבר. אם הפסיכיאטר התרשל כלפיכם וגרם לכם לנזק, בדקו האם יש מקום להגיש תביעה לבית המשפט.

 

הפרעות פסיכיאטריות – מהן?

לא תמיד אנשים מודעים להפרעות פסיכיאטריות מהן סובלים קרוביהם. מדובר במנעד רחב של הפרעות, כגון: סכיזופרניה, מאניה דיפרסיה, דיכאון קשה ועוד. אמנם ישנם חולים המאושפזים בבתי חולים לחולי נפש במחלקות סגורות, אך ישנם אנשים שמתפקדים בקהילה בצורה נורמטיבית למדי.

לעתים, מתרחשת רשלנות רפואית שמרעה את מצבם. חשוב לדעת, כי ניתן להתמודד עם הבעיה ולקבל פיצוי במקרה שאכן הוכחה רשלנות.

הפרעות פסיכיאטריות - מהן

 

כיצד באה לידי ביטוי רשלנות רפואית פסיכיאטרית?

*רשלנות רפואית בנושא זה יכולה לבוא לידי ביטוי כבר בשלב האבחון. הכוונה לאבחון שגוי של מצבו הנפשי של המטופל או למתן חוות דעת בתחום הנפשי מבלי לבדוק את המטופל.

אבחון פסיכיאטרי שגוי עלול לגרום לאי נוחות ולעומת נפש רבה בקרב המטופל, שכן ייתכן כי הוא סובל ממחלת נפש אחרת – שונה מזו שהאבחון הצביע עליה או שהוא כלל לא סובל ממחלת נפש. ההשלכות של אבחון פסיכיאטרי שגוי יכולות להיות קשות, שכן אם המטופל נטל תרופות לא מתאימות שהרופא רשם לו, עלולים להיגרם לבריאותו נזקים משמעותיים.

כמו כן, אם הפסיכיאטר המליץ על טיפול בכיוון מסוים בחושבו שמדובר במחלה x, הרי שהמחלה האמיתית לא מטופלת, ואם היא מוזנחת ייתכן שהיא תוחרף.

מעבר לכך, קביעה כי מטופל סובל ממחלה נפשית כזו או אחרת מבלי לבדוק אותו ולבצע אבחון מקיף – עולה כדי רשלנות.

אבחון פסיכיאטרי שגוי יוגדר כרשלנות רפואית במקרים שבהם הפסיכיאטר היה אמור לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל בהתאם לתסמינים ולתמונת המצב שהייתה בפניו, והוא לא עשה כן ובשל התרשלותו נגרמו למטופל נזקים.

*רשלנות רפואית בשלב האבחון יכולה להתרחש גם כאשר ישנו עיכוב לא סביר בביצוע האבחנה ובשל העיכוב מצבו הנפשי של המטופל מורע. תביעת רשלנות רפואית תוגש במקרים שבהם היה על הפסיכיאטר לאבחן את המחלה בנקודת זמן מוקדמת בהרבה מזו שאבחן.

*לאחר האבחון, בדרך כלל פסיכיאטרים מציעים למטופל תוכנית לטיפול בבעיה ממנה הוא סובל. גם כאן יכולה להתרחש רשלנות רפואית. כך למשל, היעדר מתן טיפול תרופתי במקרה שכן היה צריך לתת טיפול תרופתי, או מתן תרופה לא מתאימה שגורמת לנזק אצל המטופל.

 

אשפוז כפוי

אשפוז כפוי מיותר גם הוא כלי לטיפול בבעיה, אך כשהוא מתבצע שלא לצורך או בניגוד לנהלים, ייתכן כי תהיה עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית.

אשפוז כפוי פוגע בזכויות בסיסיות של אדם, ולכן צריכה להיות הצדקה ממשית להורות על אמצעי זה.

*רשלנות בהשגחה על מטופלים – יש מטופלים שסובלים מנטיות אובדניות. לעתים מטופלים עלולים להיות מסוכנים לעצמם או לסביבה. פסיכיאטר שלא קבע כי המטופל צריך להיות תחת השגחה, ובסופו של דבר המטופל גרם נזק לעצמו או לאחרים, עלול להיתבע ברשלנות רפואית.

 

כיצד ניתן להוכיח רשלנות רפואית ברפואה פסיכיאטרית?

כדי שבית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית של פסיכיאטר, ויפסוק לתובע פיצויים, יש להראות כי הפסיכיאטר התרשל בתפקידו, כי למטופל נגרם נזק (חוות דעת רפואית תסייע בנושא) וכי ישנו קשר סיבתי בין הנזק שנגרם למטופל לבין התרשלות הפסיכיאטר.

בית המשפט יבחן מה היה עושה הרופא/הפסיכיאטר הסביר בסיטואציה נשוא כתב התביעה.

אם בית המשפט יגיע למסקנה, כי אילו הפסיכיאטרי היה מטפל במטופל כפי שהיה מצופה ממנו, לא היו נגרמים למטופל הנזקים מהם הוא סובל, הוא יקבל את התביעה ויפסוק למטופל פיצויים.

 

חשיבות פנייה לעורך דין רשלנות רפואית

אם אתם סבורים כי במקרה שלכם או של קרוביכם ארעה רשלנות רפואית פסיכיאטרית, פנו בהקדם לעורך דין מקצועי שמתמחה ברשלנות רפואית, ושיש לנו ניסיון בהגשת תביעות רשלנות רפואית בתחום הפסיכיאטרי.

עורך הדין יוכל להעריך את סיכויי התביעה, ולסייע לכם לאסוף את הראיות הנדרשות, ולמעשה ילווה אתכם לאורך כל הדרך עד להגשת התביעה וקבלת הפיצוי במקרים המתאימים.

*במשרד עורכי הדין ישר יעקובי ישנם עורכי דין מנוסים בהגשת תביעות רשלנות רפואית פסיכיאטרית.

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, חייגו: 03-6914004.

כיצד ניתן להוכיח רשלנות רפואית ברפואה פסיכיאטרית

רשלנות רפואית פסיכיאטרית

אז מה היה לנו?

img-10
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא