Повреждение носовых пазух из-за смещения

פגיעה בסינוס עקב עקירה

פגיעה בסינוס עקב עקירה – האם ניתן לקבל פיצוי?

עקירת שיניים היא פעולה לא נעימה לאף מטופל, אך לעתים מחויבת המציאות, ויש לבצעה במיומנות ובזהירות. במהלך עקירת שן תתכן לעתים פגיעה באזור אחר, כמו למשל בסינוסים. מתי מדובר בפעולה שלא תשפיע על המטופל או בכזו שניתן לתקן, ומאידך מתי מדובר ברשלנות רפואית? התשובות – במאמר שלפניכם.

מהם סינוסים?

סינוסים הם חללי אוויר בתוך עצמות הפנים. הדפנות שלהם מצופות ברירית, שמייצרת ריר המתנקז לחלל האף באמצעות תעלה דקה. (כשיש יותר מדי ריר, המשמעות היא שלאדם יש נזלת).

ישנם ארבעה זוגות של סינוסים:

 • סינוס מקסילרי -סינוס הלחי.
 • סינוס פרונטלי – סינוס המצח.
 • סינוס ספינואדלי – סינוס אחורי.
 • סינוס אתמואידלי – סינוס לצד העין.
 • הסינוס המקסילרי הוא הסינוס הגדול ביותר, והוא ממוקם באזור הלחי מעל שורשי השיניים העליונות ומתחת לארובת העין. הסינוס מופרד מהפה בשכבה דקה של עצם.

כיצד עשויה להתבצע פריצה של סינוס?

מכיון שהסינוס המקסילרי צמוד לשורשי השיניים העליונות, ישנה סבירות לפריצת הסינוס בזמן פעולה כירורגית כמו עקירת שן או השתלת שן. בשל הקרבה המתוארת, עלול להיווצר מצב שבו עקב עקירת שן עליונה, יווצר חיבור בין חלל הפה לסינוס. אם רופא השיניים לא לשם לב למצב שנוצר ולא מטפל בבעיה או שהוא מטפל בה בצורה לקויה, כך שלמטופל נגרם נזק, יש מקום לחשוב על הגשת תביעה בשל רשלנות רפואית בטיפולי שיניים.

בעניין זה חשוב לציין, כי פריצת הסינוס היא סיבוך שיכול להתרחש אצל כל רופא שיניים – בין אם הוא מיומן וותיק ובין אם אין לו ניסיון רב.

עם זאת, מוטלת על הרופא האחריות לטפל בצורה זהירה ונכונה, לתת למטופל הנחיות מתאימות ולהמשיך לעקוב אחר מצבו עד שהבעיה נפתרת לחלוטין.

רשלנות רפואית רופא שיניים תבוא לידי ביטוי במקרה שבו הרופא לא עקב אחר מצבו של המטופל או לא נתן לו טיפול מיידי, שהיה אמור לפתור את הבעיה, הווה אומר: סגירת הפריצה ואיטום הסינוס בחזרה באמצעות תפרים וכן מתן אנטיביוטיקה למטופל כדי למנוע דלקת באזור.

מהם הסיבוכים האפשריים אחרי פריצת רצפת הסינוס?

  • סינוסיטיס כרוני – דלקת ממושכת שנגרמת בעקבות זיהום, ועלולה לגרום לכאבי ראש חזקים, לעייפות, לחץ וחולשה.
  • היווצרות פתח קבוע ברצפת הסינוס שמצריך טיפול כירורגי.
 • השארת שארית שורש בסינוס, במקרה שהשורש נשבר במהלך העקירה.

לא כל סיבוך כזה נובע מרשלנות רפואית של רופא השיניים, אבל אם הרופא לא בצע את הבדיקות הנדרשות לפני הטיפול ואחרי הטיפול ואם לא טפל בנזק שנגרם או לא הפנה לטיפול אצל מומחה, כדאי להתייעץ עם עו”ד רשלנות רפואית ולבדוק מולו איך לתבוע רופא שיניים והאם כדאי להגיש תביעה במקרה הנתון. 

טיפול שיניים רשלני – הפיצוי 132,000 שקלים

לפניכם מקרה שבו בית המשפט החליט לפסוק פיצוי בשל טיפול שיניים רשלני: ת”א 17484-06-14 ר.ש נ’ ג.מ. לטענת התובעת, טיפול השיניים שניתן לה ע”י הנתבעים, אשר כלל עקירת שיניים והחדרת שתלים לרבות הרמת סינוס דו צדדי, היה רשלני ובוצע ברמה בלתי סבירה. ע”פ חוות הדעת הרפואית שהציגה התובעת, עקירות השיניים בוצעו בצורה רשלנית וגרמו לפגמים גדולים שלא ניתן לתקנם. הרמות הסינוס נראות לקויות, הושמו שתלים צרים שחלקם כלל לא נתמכים על יד עצם וכן לא היה צורך בטיפולי שורש שבוצעו בשלוש שיניים.
בית המשפט קבע, כי הופרה חובת הזהירות הקונקרטית המוטלת על הרופאים כלפי התובעת וכי הטיפול בוצע בחוסר מיומנות ולא בהתאם לפרקטיקה רפואית מקובלת. נקבע, כי הוכח הקשר הסיבתי בין הרשלנות לנזק.

במקרה שבו אתם סבורים שטיפול השיניים שעברתם, כמו במקרה הנ”ל, בוצע ברשלנות, וכי הרופאים לא היו מיומנים דים ולא הגיבו כראוי לסיבוך שנוצר, התייעצו בהקדם עם עו”ד רשלנות רפואית ובדקו את זכאותכם לפיצויים.

עורכי הדין במשרד ישר יעקובי ישמחו לבדוק את הדברים ולתת לכם ייעוץ משפטי מדויק.

*לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, חייגו: 03-6914004.

Для профессиональной юридической консультации

Оставьте свои контакты, и наш представитель свяжется
с вами

Требуется консультация?

Или оставьте детали и мы свяжемся с вами
  • Медицинская халатность при родах
  • Врачебная халатность при беременности
  • Медицинская халатность при раке и онкологии
  • Врачебная халатность при операции кесарева сечения
  • Врачебная халатность при операции
  • Медицинская халатность при хирургии носа
  ПОХОЖИЕ ТЕМЫ
  רשלנות רפואית פי וי אל – PVL1

  Медицинская халатность – ПВЛ

  ПВЛ, или полное название «перивентрикулярная лейкомаляция» — заболевание, при котором повреждается белое вещество головного мозга новорожденного.