תשניק סב לידתי

תשניק סב לידתי מהו?

תשניק סב לידתי או בשמו הרפואי: אספיקציה, מוגדר כסיבוך רפואי הנגרם עקב אי הגעת חמצן בכמות מספקת לעובר בעודו ברחם, במהלך או בסמוך ללידה.

 ידוע כי, התשניק טומן בחובו נזק לעובר שמידתו, או יותר נכון חומרתו, תלויה באורך הימשכותו של הסיבוך. ככל שההימשכות ארוכה יותר, כן הנזק חמור יותר. במצב קיצוני, עלול להיגרם לעובר נזק בלתי הפיך בעיקר למוח, אך ייתכן גם למערכות גוף חיוניות אחרות כגון: לב, ריאות, כבד, מעיים וכליות. הרופאים יודעים להבדיל בין מחסור מלא בחמצן העלול לגרום לנזק מוחי תוך 15 דקות, לבין מחסור חלקי שבעקבותיו הנזק מתרחש תוך שעות.  

 

 מהם הגורמים לתשניק סב לידתי?

תשניק סב לידתי עלול להיווצר ממגוון סיבות, כגון: סכרת הריון, לחץ דם אמהי נמוך, אי ספיקה שלייתית, היפרדות מוקדמת של השליה, כריכה חונקת של חבל הטבור סביב העובר, זיהום העובר בזמן הלידה, דימום העובר. כל אלה עלולות להיות סיבות לגרימת תשניק.

 מהם התסמינים לתשניק סב לידתי?

התסמינים לתשניק משתנים בהתאם למועד התרחשותו, לפני הלידה או לאחר הלידה:

תשניק טרום לידתי מאופיין על פי שינויים בקצב הלב, התנועות והנשימה. אבחנה מהירה למצב זה חשובה מאין כמוה לחילוץ מיידי של העובר מהרחם (לרוב באמצעות ניתוח קיסרי) כדי למנוע נזק בלתי הפיך למוח או אף מוות לעובר.

מנגד, תשניק פוסט לידתי מאופיין על פי חיוורון של הוולד, כחלון, הפרעה בתפקוד המוח שלו המתבטאת בחוסר ערנות, טונוס שרירים רפוי. בין התסמינים הנוספים ניתן למנות דופק איטי, לחץ דם נמוך, פרכוסים ועוד. במצב שכזה, הטיפול הנדרש הוא החייאה וחיבור למכונת הנשמה במידת הצורך.

מתי ניתן לתבוע בגין רשלנות רפואית?

באופן כללי, תביעה בגין רשלנות תלויה ביכולת לשאת בנטל הוכחתה. יש לעשות זאת באמצעות חוות דעת של מומחה לגניקולוגיה ומיילדות וכן של מומחה לנוירולוגית ילדים. התביעה אמורה לכלול שלושה קריטריונים מוכחים:

  1. התרשלות הצוות הרפואי באבחנת התסמינים לתשניק סב לידתי ו/או הטיפול בו, לרבות השתהות בחילוץ העובר מהרחם- זאת יקבע המומחה לגניקולוגיה בחוות דעתו. 
  2. נזק נוירולוגי קבוע אצל העובר- זאת יקבע המומחה לנוירולוגית ילדים בחוות דעתו.
  3. קשר סיבתי בין התרשלות הצוות הרפואי לנזק שנגרם לעובר- זאת יקבע המומחה לנוירולוגית ילדים בחוות דעתו.

מצבים, סממנים ותנאים המעידים על קיומו של תשניק סב לידתי: 

  1. חיוניות התינוק לאחר הלידה נמדדת במדד בשם אפגר. אפגר נמדד בדקה הראשונה והנורמה היא בסביבות 7-8 ובדקה 5- 9-10. כאשר ציון האפגר נמוך מ- 7-8 בדקה הראשונה ונמוך מ- 9-10 בדקה החמישית, הרי שמדובר בסממן לקיומו של תשניק סב לידתי. 
  2. ניטור עוברי במצב רגיל, אמור להראות שיש תנודתיות בדופק העובר בטווח הקצר מדקה לדקה, כאשר בין השיא לשפל מפרידות 3-5 פעימות בדקה. ככל שהפער בין השיא לשפל קטן, קו המוניטור ייטה להתיישר. מצב זה מהווה ראייה ברורה של סבל עוברי בשל תת חמצון מתמשך. 
  3. ערך חומציות הדם (pH) בדגימה מחבל הטבור מראה על קיום חמצת מטבולית. כאשר ערך ה- PH נמוך מ- 7.21, הרי שהדבר מעיד על ירידה באספקת הדם לעובר.   
  4. ממצאים בלתי תקינים בבדיקה נוירולוגית של היילוד ביממות הראשונות לחיים. 
  5. הופעת תסמינים נלווים המעידים על נזק נוירולוגי כמו התכווצויות, שינוי במצב ההכרה והערנות, קשיי נשימה וקשיי האכלה. 
  6. כאשר ישנה סכנה לעובר, מבצעים ניתוח קיסרי תוך 30 דקות מרגע בואה של האישה לבית החולים. במידה והזמן עולה על 30 דקות, יגדל הסיכוי להתרחשות תשניק סב לידתי. 

עורכי הדין של משרד ישר יעקובי יעזרו לכם להבין האם רשלנות רפואית היא הגורם לתשניק סב לידתי. במידה וכן, נעזור לכם לקבל את הפיצוי המקסימלי המגיע לכם ונשיג עבורכם את הצדק.

הערכת משקל שגויה

אז מה היה לנו?

img-10
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא