רשלנות רפואית באבחון מחלה

 רשלנות רפואית באבחון מחלה

חלק ניכר מתביעות המוגשות בגין רשלנות רפואית מוגש בעקבות אבחנות שגויות ו/או איחור באבחון רפואי. 

אבחון מהיר ומדויק של כל בעיה בריאותית הוא הבסיס לטיפול רפואי יעיל. כשאנחנו לא מרגישים טוב, אנו הולכים לרופא בציפייה לקבל ממנו הסבר על מה שקורה לנו ולקבל טיפול רפואי מתאים, שיגרום לנו להרגיש יותר טוב. אבל לעתים קורה שהרופאים עושים טעויות באבחון ו/או מתעכבים באבחון הבעיה הרפואית יתר על המידה, ובכך למעשה גורמים להחמרת מצבם הבריאותי של המטופלים שלהם. 

כאשר הצוות המטפל במוסד רפואי אינו מצליח לאבחן את הבעיה הבריאותית של המטופל בצורה נכונה ומהירה, יכולות להיות לכך השלכות דרמטיות. משמעות ההגעה בזמן לאבחון נכון יכולה להיות עבור המטופל ההבדל בין חיים למוות.

באם טעויות ועיכובים באבחון נובעים מרשלנות רפואית והם מובילים לסיבוכים בריאותיים קשים, למטופל יש זכות לנקוט כנגד הגורם הרפואי שהתרשל כלפיו בהליכים משפטיים לקבלת פיצוי כספי בגין נזקים שנגרמו לו. 

נציין, כי טעות באבחון רפואי כשלעצמה, ללא נזק ממשי לבריאות של המטופל, אינה מקימה עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית, כפי שלא כל טיפול רפואי לא מוצלח מהווה בהכרח רשלנות רפואית בגינה ניתן לקבל פיצוי. 

 

הבדלים עיקריים בין אבחון שגוי לאבחון מאוחר:

אבחנה שגויה, פירושה שהרופא אבחן אצל המטופל מחלה / בעיה בריאותית לא נכונה, ואולי בעקבות זאת, העניק לו טיפול מיותר ואף מזיק.

איחור באבחון, או אי אבחון מחלה כלל, פירוש הדבר הוא שהרופא לא סיפק אבחנה בזמן, מה שגרם למצבו הבריאותי של המטופל להתדרדר, לפעמים מעבר לנקודה בה עדיין ניתן לרפא, או אף להציל את המטופל ממוות.

 

הסיבות לטעויות באבחון

הסיבות לאבחון שגוי או לאי אבחון מחלה בזמן יכולות להיות מגוונות מאוד והן משתנות ממקרה למקרה. 

בין אם הטעות באבחון התרחשה במשרדו של רופא בקופת החולים, במעבדה, במכון דימות, במחלקה בבית החולים או בחדר המיון, כאשר הרופא שגה בזיהוי המחלה או מצב בריאותי מסכן חיים, ו/או התעכב יתר על המידה עם האבחון, תמיד חשוב לבדוק לעומק את הנסיבות סביב הכישלון שאירע. אם יתגלה שהרופא או מי מהעורך דין צוות הרפואי לא ביצע את עבודתו כהלכה וכתוצאה מכך נגרם נזק לבריאותו של המטופל, תהיה למטופל זכות לתבוע מהמוסד הרפואי פיצויים בגין נזק בריאותי שנגרם לו.

יתכן שהרופא עבד בעומס רב, היה במתח ולא שם לב לתסמיני המחלה, יכול להיות שהוא לא האמין שמצבו של המטופל הצדיק בדיקה נוספת, או אולי הרופא פשוט לא היה זהיר מספיק. 

מכיוון שלמרבית מצבים רפואיים יש תסמינים חופפים לפחות עם כמה מצבים רפואיים אחרים, בכל פעם שהרופאים לא בטוחים לגבי מקור הבעיה הרפואית, הם צריכים לדבוק בשיטת האבחון המבדל. כלומר, הרופא צריך לעשות רשימת מחלות אפשריות לפי התסמינים שישנם אצל המטופל, ולפסול אותן אחת אחת באמצעות ממצאי בדיקות מתאימות עד להגעה לאבחון מחלה נכונה. 

לעיתים, רופאים עשויים להירתע משימוש בשיטת האבחון המבדל מתוך שיקולי מחסור אמצעים. במקרים אחרים, הרופא עשוי להיות מודאג יותר מהוצאות מימון הבדיקות שיוטלו על המוסד הרפואי בו הוא מועסק, מאשר מבריאות המטופל. אמנם אי שימוש בשיטה המבדלת לא אומר אוטומטית שהרופא פעל במקרה מסוים ברשלנות, אך זה יכול להווה סימן שיתכן והוא התרשל בטיפול שהעניק למטופל שלו.

לפעמים הרופא יכול לטעות באבחון המחלה עקב הסתמכותו על תוצאות לא מדויקות של בדיקות מעבדה או בדיקות הדמייה. זה יכול לקרות עקב תקלה במכשור שהשתמשו בו בעת הבדיקה, ויכול לקרות עקב טעות אנוש –  למשל, הדגימות היו מזוהמות או מעורבבות; הטכנאי שביצע את הבדיקה השתמש בהליך בדיקה לא תקין; תוצאות הבדיקה נקראו בצורה שגויה; או שהטכנאי או המומחה שפענח את בדיקת ההדמייה פספס משהו בצילום של המטופל. 

לא משנה מה גרם לאבחון השגוי – תקשורת לקויה עם רופא, אי הפנייה לבדיקות נחוצות, מחסור בכוח אדם, רישומים אלקטרוניים פגומים או העדר הכשרה מתאימה של הצוות המטפל – אם מצבו הבריאותי של המטופל הוחמר משמעותית כתוצאה מרשלנות רפואית באבחון, הרי יש למטופל שנפגע זכות לתבוע פיצויים.

דוגמאות לרשלנות רפואית שעלולה להוביל לאבחון שגוי או אבחון מאוחר כוללות, בין היתר:

 • העדר מעקב וביצוע בדיקות סדירות לחולים בסיכון גבוה;
 • אי הבחנת תסמינים לבעיות חמורות;
 • עריכת בדיקה לא נכונה;
 • אי הקשבה לתלונות של המטופל;
 • חוסר תקשורת עם המטופל לגבי תוצאות הבדיקה;
 • אי הזמנת בדיקות נדרשות;
 • פירוש לא נכון של תוצאות בדיקות המעבדה;
 • פיענוח שגוי של ממצאי בדיקות הדמיה;
 • אבחון שגוי של גידול ממאיר כשפיר, ולהפך;
 • אי מתן טיפול מעקב הולם;
 • דחיית מתן הפנייה של חולה בסיכון למומחה אחר בתחום המתאים.

תהיה הסיבה לטעות באבחון אשר תהיה, כישלון של רופא לבצע או להפנות לבדיקות נדרשות או לפענח את ממצאיהן נכון עלול להוביל להשלכות מחרידות. 

הסיבות לטעויות באבחון

 

דוגמאות לנזקים שיכולים לקרות כתוצאה מרשלנות רפואית

טעיות באבחון יכולות להוביל, בין היתר, לעיוורון, לשיתוק, לקטיעת גפיים, לכריתת איברים ואף למוות. אם, למשל, לא מאבחנים בזמן זיהום חמור, קריש דם או בעיות לב, המטופל עלול למות כתוצאה מהתקף לב או שבץ.

עבור חולי סרטן, עיכוב בלתי סביר באבחון המחלה יכול להיות ההבדל בין היכולת לנהל את המחלה ולרפא אותה, לבין התפשטות גרורות קטלניות של הסרטן לאיברים אחרים, אובדן סיכויי הצלחה ניתוחית ומעבר טיפולי קרינה או כימותרפיה. רשלנות רפואית באבחון סרטן בזמן עלולה לקצר משמעותית את תוחלת החיים של המטופל.

במקרים מסוימים מטופלים, למרבה הצער, נפטרים מכיוון שלא קיבלו טיפול רפואי הולם בזמן מחמת אבחון שגוי או החמצתו. במקרים אחרים, המטופלים נותרים עם נכויות קשות, כגון נזק עצבי קבוע, שיתוק, פגיעה מוחית, או נזק לשרירים ולאיברים חיוניים.

מקרים שכיחים בהם קורות אבחנות שגויות או מאוחרות מדי:

 • רשלנות באבחון סרטן
 • איחור בזיהוי שבץ
 • קרישי דם
 • תסחיף ריאתי
 • התקף לב
 • דלקת קרום המוח וזיהומים אחרים
 • דימום פנימי
 • המטומה תת-דורלית
 • רשתית מנותקת
 • הלם אנפילקטי
 • רעלת הריון

מה הם הסממנים לכך שהרופא שלך אולי טעה במשהו?

ללא חוות דעת רפואית מוסמכת, לעתים קרובות קשה מאוד לדעת האם הרופא שלך באמת עשה טעות באבחון שלך. עם זאת, יש כמה דברים שעשויים להצביע שיתכן משהו לא בסדר:

 • אין שיפור מהטיפול שהרופא רשם;
 • הטיפול הנוכחי גורם לך להרגיש גרוע יותר ממה שהרגשת קודם;
 • אתה מרגיש שהרופא שלך לא בטוח בעצמו כאשר הוא מסביר לך על אבחון או טיפול;
 • הרופא שלך מזלזל בתיאור התסמינים שלך.

שאלות אלו ואחרות יכולות לסייע לך להבין האם אתה מקבל את האבחון והטיפול המתאימים לך.

 

מה לעשות אם אתה חושד שהאבחון שלך שגוי או מאוחר מדי?

אם אתה עדיין מרגיש לא טוב בעקבות האבחון והטיפול, או שאתה מרגיש יותר ויותר גרוע ככל שעובר הזמן, הצעד הראשון הוא לפנות לרופא נוסף לשמוע חוות דעת שנייה. רופאים הם בני אנוש וגם הם יכולים לעשות טעויות. לפעמים כדאי לבקר שניים או שלושה רופאים נוספים, כדי לקבל תשובה מספקת לשאלותיך. אין בושה לפנות לחוות דעת של רופא אחר כאשר אתה מודאג לגבי הבריאות שלך. 

צור קשר עם עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית באבחון

אם אתה או בן אדם קרוב שלך נפגע מאבחון רפואי שגוי או מאוחר וזה גרם למי מכם לנכויות או למוות, צרו קשר עם עורך דין רשלנות רפואית בהקדם האפשרי. קיים סיכוי לא מבוטל שתוכלו לתבוע פיצויים מהגורם האחראי לכך.

אמנם הצלחה בהליך משפטי וקבלת פיצויים כספיים, גבוהים ככל שיהיו, לא יחזירו את הבריאות, אבל הם בהחלט יכולים לסייע לכם לשלם עבור טיפול רפואי נוסף, אובדן כושר עבודה והיכולת לדאוג לצרכים של יקיריכם. מעבר לכך, הצלחה בהליך משפטי כנגד הגורם הרפואי שהתרשל בטיפול יכולה גם לסייע בהגנה על מטופלים אחרים מפני תוצאה דומה בעתיד.

הוכחת רשלנות במקרה קונקרטי

בכל מקרה בו נטענת הטענה לרשלנות רפואית, לא די להראות שהטיפול הרפואי כשל, שכן הליכים רפואיים אינם באים עם ערובה להצלחה. כל טיפול רפואי כרוך בסיכונים כאלה ואחרים. באופן דומה, אין די בטענה שהרופא שלך נכשל בטיפול בתסמינים שלך במהירות. על מנת להוכיח קיומה של עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית באבחון, נדרש להראות כי הרופא המטפל חרג מסטנדרט הטיפול המקובל בתחום המומחיות שלו, וכתוצאה ישירה מכך נגרמו נזקים חמורים לבריאותו של המטופל.

עורך דין מנוסה המתמחה ברשלנות רפואית במשרדנו ילמד בקפידה את התיק שלך, תוך התייעצות עם מומחים רפואיים רלוונטיים מהימנים, על מנת להבין לעומק את מצבך הרפואי ומה הרופא שטיפל בך יכול היה לעשות כדי לעזור לך ומה הוא עשה בפועל. 

עם ניסיון רב בתיקי רשלנות רפואית, אנו מבינים מה נדרש כדי לבנות אסטרטגיה חזקה ויעילה לניהול ההליך המשפטי.

מה הם הסממנים לכך שהרופא שלך אולי טעה במשהו

אז מה היה לנו?

img-12
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא