רשלנות רפואית בניתוח קיסרי – סקירה

רשלנות רפואית יכולה להתרחש גם בהקשר של ניתוח קיסרי – לפניו, במהלכו או לאחריו. איך היא באה לידי ביטוי ומה ניתן לעשות? כל התשובות, לפניכם

השאיפה של רוב הנשים שנמצאות בהריון היא ללדת תינוק בריא בלידה רגילה, נוחה, קלה ומהירה. אולם, לעתים הלידה לא מתנהלת כמתוכנן, וכשגרמת במהלכה מצוקה כלשהי ליולדת או לעובר, יש לבצע ניתוח קיסרי.

 

מהו ניתוח קיסרי?

ניתוח קיסרי הוא הליך ניתוחי שבו הרופא מבצע חתך בבטנה וברחמה של היולדת כדי להוציא מתוכן את התינוק. הליך זה משמש חלופה ללידה נרתיקית (לידה וגינלית) ומתבצע כאשר מתעורר סיבוך כלשהו במהלך הלידה ולא ניתן ליילד את התינוק בלידה נרתיקית וכאשר החלופה של ניתוח קיסרי עדיפה על לידה מכשירנית.

לא רק במקרים כאלו מתבצע ניתוח קיסרי. גם כאשר מתגלה סיבוך או מכשול במהלך ההיריון (למשל: העובר במצג עכוז, העובר גדול מדי ללידה נרתיקית וכד’), ייתכן שהרופאים ימליצו על ביצוע ניתוח קיסרי. מעבר לכך, ישנם ניתוחים קיסריים אלקטיביים – ניתוחים מתוכננים מראש, כאשר האשה מבקשת ללדת בדרך זו.

בין אם מדובר בניתוח חירום ובין אם מדובר בניתוח מתוכנן מראש, על הרופא לפעול בהתאם לחובת הזהירות המוטלת עליו, שכן חריגה ממנה וגרימת נזק ליולדת או לתינוק עשויה להוביל להגשת תביעת רשלנות רפואית בלידה.

 

מה זו רשלנות רפואית בניתוח קיסרי?

ניתוח קיסרי הוא ניתוח לכל דבר ועניין, וחלים על הצוות הרפואי הכללים והסיכונים הרגילים של רשלנות רפואית בניתוחים. בהתאם לכך, ביצוע פעולה רשלנית או אי ביצוע פעולה שהיה צריך לבצעה בנסיבות המקרה, יכולים להתרחש לפני הניתוח הקיסרי, במהלכו או לאחר הניתוח ולהוליד עילת תביעה.

לפני הניתוח הקיסרי – על הרופא להסביר לאשה על הסכנות של הניתוח, הסיבוכים שעלולים לנבוע ממנו, תהליך ההחלמה מהניתוח ולקבל את הסכמתה מדעת לביצועו.

על הרופא להציג לאשה חלופות לניתוח הקיסרי (אם יש כאלו) במיוחד כשמדובר בניתוח קיסרי אלקטיבי.

במהלך הניתוח – רשלנות רפואית במהלך הניתוח יכולה לבוא לידי ביטוי אם הרופא לא מבצע את הניתוח במיומנות הנדרשת, לא משתמש במכשירים מתאימים, לא מבצע פעולות שיש לנקוט אותן ועוד. על הרופא חלה חובת הזהירות שמצופה מכל רופא מנתח במצבו (“מבחן הרופא הסביר”).
גם מצד הרופא המרדים תתכן רשלנות רפואית. כך למשל, אם נתן ליולדת אפידורל במינון גבוה מדי ונגרם לה או לעובר נזק בשל כך.

לאחר הניתוח – על הרופא לבצע מעקב רפואי לאחר הניתוח ולראות כיצד האישה מתאוששת ומחלימה. אם הרופא לא יתייחס לתלונות היולדת או לא יבחין כי מצבה מדרדר ובשל כך לא יתן לה טיפול רפואי מתאים – ייתכן שייתבע ברשלנות.

המקרים הנפוצים של רשלנות רפואית בניתוח קיסרי

  • אי ביצוע ניתוח קיסרי – כאשר היה צריך לזהות כי קיימת מצוקה עוברית או כי קיימות נסיבות אחרות שמצריכות ביצוע ניתוח זה, כגון: מיקום בעייתי של העובר ברחם, הריון מרובה עוברים או תינוק גדול כשהאם סובלת מסוכרת הריון. ניסיון ליילד תינוק גדול בלידה וגינלית עלול לגרום לפציעות בלידה ובעיקר לתופעות של פרע כתפיים ושיתוק ע”ש ארב.
  • ביצוע ניתוח קיסרי באיחור – עיכוב בביצוע ניתוח קיסרי כאשר הדבר נדרש להצלת חיי האם או העובר, עלול לגרום לפגיעה בתינוק בשל מחסור בחמצן, בין היתר.
  • ביצוע ניתוח קיסרי בצורה לא תקינה – אם הרופא מבצע את הניתוח במיומנות נמוכה או באמצעות מכשור לא מתאים, תתכן פגיעה בתינוק או באם. כך למשל, אם הוא מבצע חתכים בצורה לא נכונה – יכולים להופיע “חתכים עובריים” על האוזניים, הפנים או ראש התינוק ולגרום לנזקים באברים אלו ואחרים. כמו כן עלולים להיפגע אברים פנימיים של האם ואף עלול להיווצר דימום או זיהום באזור הניתוח בשל סגירת הפצע בצורה לא נכונה.ביצוע ניתוח קיסרי בצורה שגויה עלול אף להוביל לנזקים כגון: ניקוב המעי ואברים פנימיים אחרים, עצמות שבורות של התינוק – אם הרופא מנסה למשוך או למקם את התינוק בצורה לא טובה בזמן הוצאתו מבטן האם וקשיי נשימה של התינוק.

מקרה שקרה: בית החולים התרשל, התובעת תקבל פיצוי

דוגמה לביצוע ניתוח קיסרי שהוליד תביעה ברשלנות רפואית, ניתן למצוא בת”א 64208-10-17 אשר ניתן לאחרונה בבית המשפט השלום בת”א. בית המשפט קבל את טענת התובעת, כי הניתוח הקיסרי היה מיותר וגרם לה לנזקים ולפגיעה באוטונומיה. “במקרה דנן הייתה הנתבעת חבה גם בחובת זהירות קונקרטית. הנתבעת יכלה לצפות או צריכה הייתה לצפות את התרחשות הנזק בנסיבות הספציפיות של המקרה, דהיינו ביצוע ניתוח קיסרי שלא לצורך”, קבע השופט קליין בפסק הדין.

 

התייעצות עם עורך דין רשלנות רפואית ניתוח קיסרי

אם חוויתם רשלנות רפואית בניתוח קיסרי, מומלץ לפנות במהרה להתייעצות עם עורך דין רשלנות רפואית.

עורך דין שיש לו ניסיון בניהול תיקי רשלנות רפואית בהריון ורשלנות רפואית בלידה, יידע לסייע לכם, לבחון את סיכויי התביעה ולומר לכם האם מגיע לכם פיצוי בגין הנזק שנגרם לכם בשל רשלנות הצוות הרפואי.

ניתן לפנות לעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עו”ד ישר יעקבי, לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי.

רשלנות רפואית בניתוח קיסרי

אז מה היה לנו?

img-8
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא