העדר התייחסות לתלונות של היולדת בדבר כאבים

האם ייתכן מצב ובו רופאים יאושמו ברשלנות רפואית עקב העדר התייחסות לתלונות של היולדת בדבר כאבים? רופאים רבים, ואנשי חדר הלידה ביחד איתם, יסבירו כי לידה הינה מלווה בכאבים והם צפויים ומובנים, וכי לא ניתן להתייחס לכל כאב כאל משהו חריג, אך זהו בדיוק הדבר. ללא בדיקה נאותה של הדברים, ייתכן והכאבים שחשה היולדת מלמדים כי משהו בלידה אינו כשורה וצוות חדר הלידה כלל לא מודע לכך ולכן גם לא מגיש עזרה בזמן. במאמר זה ננסה לעמוד על ההיבט הקשה והשנוי במחלוקת  – האם תלונה על כאב שלא נענתה בזמן הלידה פירושה רשלנות רפואית. 

הגדרתה של רשלנות רפואית

עד היום לא הוגדרה רשלנות רפואית באופן ברור והיא נתונה לפרשנות. כעקרון, נהוג לקבוע רשלנות רפואית כאשר רופא או צוות רפואי כלשהו סוטה באופן ברור מתקנות ונהלים, אינו פועל באופן סביר ומתקבל על הדעת בתחום או מגיע להחלטות ומסקנות באופן שאינו עומד בקנה אחד עם הפרוקוטולים המקובלים. גם טעויות שהשלכותיהן קשות כמו למשל שגיאה בבחירת תרופה או מתן מינון שגוי יחשבו גם הם בדרך כלל כרשלנות. תלונות על כאב שלא נענו ניתנות באופן חופשי למדי לפרשנות, כאשר כל מקרה ייבחן לגופו, ותמיד תרחף השאלה מה היה עושה רופא או איש צוות רפואי סביר אחר באותו המקרה ממש.

 

כאבים בזמן לידה

כבר מימי שחר מתוארת הלידה כאקט של גבורה אמיתית של האישה, אשר לא פעם מעמידה את חייה שלה בסכנה על מנת להעניק חיים לתינוקה. כאב עז, דימום מאסיבי וסבל רב קשורים קשר ישיר לתהליך הלידה אשר במהלכה ראשו הגדול של התינוק צריך לחלוף דרך ריקמותיה העדינות של האם, דבר שמסתיים לא פעם בטרגדיה בשל המורכבות והפוטנציאל המסוכן של התהליך. בטרם הפכה הרפואה למתקדמת, נשים רבות איבדו את חייהן במהלך הלידה או סבלו מתוצאותיה הקשות למשך כל חייהן.

מסיבה זו, צוותי הרפואה בחדרי היולדות עסוקים מאד בהצלת חיים, אך אוזנם כבר קהתה מלשמוע את תלונות הכאב של הנשים היולדות, ומעדיפים להסתמך על מכשירי המעקב והניתור מאשר על ‘תחושות הבטן’ של הנשים הכורעות ללדת. עם זאת, לא אחת קורה שיולדת מתלוננת על כאבים עזים אשר בסופו של דבר התגלה כי הצביעו על נזק ממשי שנגרם לה במהלך הלידה מבלי שהצוותים הרפואיים השגיחו בכך, והשאלה הנשאלת היא, האם מדובר ברשלנות רפואית?

 

העדר התייחסות לתלונות של היולדת בדבר כאבים

כאשר יולדת מתלוננת שוב ושוב שמשהו אינו כשורה, שהיא חווה כאבים קשים מנשוא, ושהיא מבקשת את עזרת הצוות הרפואי, מן הראוי הוא לכל הפחות לבדוק מה מצבה. התעלמות מוחלטת מתלונותיה לא רק שעלולה להוביל לפספוס התדרדרות מצבה, אלא גם מעניק לה חווית לידה קשה שעלולה להתפתח לפוסט טראומה. בסופו של דבר, תהליך הלידה הוא תהליך מפחיד ומאיים, כך שטבעי שאישה יולדת תהיה לחוצה מאד וכאובה, ולפעמים די במילה טובה או בהתייחסות חיובית אליה כדי שכבר תחוש הרבה יותר מעודדת ולמנוע ממנה חוויה רעה.

 

מתי בכל זאת תיחשב העדר התייחסות לתלונות של היולדת בדבר כאבים?

רשלנות רפואית עקב העדר התייחסות לתלונות של היולדת יכולה להקבע כאשר ליולדת נגרם נזק חמור אשר אילו כן היה הצוות מתייחס אליה במקצועיות רבה יותר יכול היה להמנע, וכמו כן שההתעלמות היתה כה בוטה וכה מוגזמת עד אשר חצתה את הקו האדום של התנהגות מקובלת וסבירה בחדר הלידה. להלן שתי דוגמאות:

  1. העדר רשלנות רפואית – חן הגיעה לחדר הלידה על מנת ללדת את בנה הראשון, היא ביקשה לידה טבעית ללא משככי כאבים והושמה בחדר לידה פרטי. מאחר והיתה זו לידה ראשונה, חן לא ידעה למה לצפות, וכאשר התחילו צירי הלחץ היא פרצה בבכי ודרשה נוכחות של רופא. אך הרופא נכנס בדיוק באותו הרגע לניתוח קיסרי דחוף ולא יכול היה להתפנות אליה. המיילדת נשארה לידה עד לסיום הלידה תוך שחן מטיחה האשמות קשות בדבר השירות שקיבלה, מתלוננת ובוכה ללא הפסקה, עד כדי כך שהמשפחה שהתגודדה בחוץ החלה להקים מהומה. תינוקה של חן נולד בריא ושלם, אך חן הגישה תביעת רשלנות רפואית בגין טראומה ודיכאון בעקבות הלידה. בית המשפט דחה על הסף את תביעתה מאחר וחווית לידה קשה אינה בהכרח רשלנות רפואית.
  2. רשלנות רפואית – רותי הגיעה עם ירידת מים וכאבי צירים לחדר הלידה, עבורה זו היתה לידה חמישית. רותי חוברה למכשיר ניתור אך כאבי הצירים היו עזים והזכירו לרותי את צירי הלחץ של הסוף, היא דיווחה על כך למיילדת שטענה שהפתיחה שלה קטנה מדי לצירי לחץ, והיא בוודאי כבר ‘שכחה’ איך זה. המיילדת נטשה את החדר של רותי והותירה אותה לבדה. אך מסתבר שרותי צדקה, בתוך דקות ספורות הפכה הלידה לפעילה, ורותי שזעקה שוב ושוב לעזרה, נאלצה ליילד את עצמה והתגלתה על סף עילפון כשהתינוק הקשור עדיין בחבל הטבור אליה חבוק בזרועותיה. לרותי נגרם נזק רפואי נרחב שהפך אותה לנכה ברמה של 40%. השופט לא קיבל את טענת בית החולים כי המיילדת היתה במרחק קטן ביותר מרותי והשגיחה עליה, ופסק לה פיצויים גבוהים.

 

חשיבותו של עורך דין לרשלנות רפואית

במידה ואתם חושדים כי במקרה שלכם התרחשה רשלנות רפואית, פנו לעורך דין לרשלנות רפואית בקיא ומיומן על מנת לבחון את פני הדברים. אם יתברר כי אכן היתה רשלנות רפואית במקרה שלכם, עורך הדין ייאבק על הכרה בכם כנפגעי רשלנות וידאג להשגת התוצאות הטובות ביותר עבורכם.

לא קל להכריע בשאלה האם התעלמות מכאבים בזמן הלידה הינם רשלנות רפואית, ולכן חשוב מאד להתייעץ עם עורך דין בקיא ומנוסה ברשלנות רפואית. רשלנות רפואית במקרה של התעלמות מכאביה של היולדת תיקבע במידה וליולדת נגרם נזק ממשי, פיזי כנפשי, בזמן הלידה, אשר יכול היה להמנע על ידי התייחסות רבה יותר של צוות חדר הלידה, וכמו כן כי הכאב הצביע כי משהו אכן לא היה כשורה בגופה של היולדת וצוות חדר הלידה לא היה ער לכך.
עורך דין בקיא ומיומן ברשלנות רפואית יידע להבדיל בין לידה שנחוותה כקשה ולא נעימה לבין רשלנות רפואית של ממש. במידה והאישה ניזוקה נזק משמעותי בזמן הלידה בשל התעלמות הצוות הרפואי מתלונותיה על כאב ותחושה ‘שמשהו לא בסדר’, ואילו הצוותים הרפואיים כן היו מתייחסים בתשומת לב ראויה לתלונותיה ייתכן והיה נמנע ממנה הנזק שנגרם לה, ייתכן וניתן יהיה לקבוע רשלנות רפואית.
בתקופות מוקדמות, נשים נהגו ללדת בחברת נשים אחרות שעודדו וסייעו להן, ובכך שאבו מהן כוח ובטחון לעמוד בכאבי הלידה. כיום, בעידן המודרני, נשים באות ללדת בחדר לידה שבו הן לא מכירות אף אחד, כאובות ומפוחדות, ויחס נוקשה מדי בהחלט עשוי לגרום להן לטראומה נפשית. במידה ויתברר כי העדר ההתיחסות לתלונות של היולדת אכן צילקו את נפשה וגרמו לה לחלות בדיכאון קשה, ייתכן וניתן יהיה להוכיח רשלנות רפואית ולפצותה על הנזק.

אז מה היה לנו?

img-5
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא