רשלנות רפואית בלידה

כל אישה שנמצאת בהריון מקווה לסיים אותו בהצלחה – כלומר בלידת תינוק בריא, שנולד בזמן ובלידה נוחה ומהירה, ככל האפשר.

אבל, מה קורה כאשר משהו משתבש במהלך הלידה ונגרמים לאשה או לתינוק נזקים? מי יישא באחריות? האם בהכרח מדובר ברשלנות רפואית בלידה? על כל אלו ועוד, במאמר שלפניכם.

 

מהי רשלנות רפואית בלידה?

רשלנות רפואית בלידה משמעה מצב שבו נגרם נזק ליולדת או לעובר שמקורו בהתנהלות רשלנית של הצוות הרפואי (רופאים, אחיות, מיילדות וכד’) – כלומר התנהלות שחורגת מסטנדרט הרפואה הסביר. אם הצוות הרפואי בצע פעולה לא תקינה או לא בצע פעולה שהיה עליו לעשותו, ייתכן שתקום עילה לתביעת פיצויים ברשלנות רפואית בלידה. ההתנהלות הרשלנית יכולה להתרחש בלידה עצמה או לאחריה. על הצוות הרפואי לשים לב לכל שינוי וסימן שמצריך מעקב ובדיקה.

מהי רשלנות רפואית בלידה

 

מהן הסיבות להגשת תביעת רשלנות רפואית בלידה?

רשלנות רפואית במהלך לידה יכולה לבוא לידי ביטוי במצבים כגון אלו:

בחירה בשיטת לידה שגויה – הכונה להחלטה רשלנית של הצוות הרפואי, כגון: ביצוע ניתוח קיסרי בשלב מאוחר, הימנעות מביצוע ניתוח קיסרי, אי מתן זירוז ליולדת וכד’. אי ביצוע ניתוח קיסרי במועד ואי העלאת אפשרות זו בפני היולדת, יכול להוות עילה לתביעה בשל רשלנות בלידה. בת”א 33611-06-12 זו הייתה אחת הטענות, ובית המשפט הורה למדינה לפצות יולדת ב-770,000 שקלים בגין רשלנות רפואית בלידה שהסתיימה במות העובר.

לידה מכשירנית (ואקום או מלקחיים) רשלנית – ישנם מקרים בהם ההחלטה על ביצוע שיטת יילוד זו היא נכונה, אך הביצוע שלה רשלני, כך שנגרם נזק ליילוד או ליולדת, למשל: עיוות הגולגולת של היילוד בשל הפעלת לחץ רב מדי או דימום שעלול להוביל במקרים קשים אף למוות.

מצוקה עוברית ועיכוב ביילוד העובר – לעתים העובר נמצא במצוקה (בשל היפרדות מוקדמת של השליה או מסיבה אחרת), והצוות הרפואי לא מבין זאת או לא פועל בזמן, וכתוצאה מכך התינוק נולד פגוע. יש מקרים שבהם חובה לבצע ניטור דופק לעובר באופן רציף.

טיפול לא נאות במצבי חירום, כגון כליאת כתפיים של העובר – דבר שעלול להוביל לפגיעה קשה בתינוק.

אי התייחסות לנתונים רפואיים רלוונטיים ליולדת או העובר – נתונים כגון: משקל עודף, לידות מרובות וכד’, אשר יכולים להשליך על שיטת הלידה או מהלכה.

העדר התייחסות לתלונות של היולדת בדבר כאבים – לעתים הכאבים מצביעים על בעיה שיש לפתור אותה באופן מידי, ואי התייחסות לכך יכול להוביל לפגיעה ביולדת או ביילוד.

אי נוכחות של רופא בחדר הלידה – לעתים רק המיילדת נמצאת בחדר הלידה, ואם הלידה מסתבכת יש צורך בנוכחות רופא, אשר יידע כיצד להתמודד עם הסיטואציה. במקרה שהרופא מתמהמה בהגעתו (גם אם בשל סיבה שאינה תלויה בו), ונגרם נזק ליולדת או לתינוק, ניתן להגיש תביעה בשל רשלנות רפואית בלידה.

פגיעה לאחר הלידה – יש לדאוג להענקת טיפול מתאים לאם ולתינוק לאחר הלידה. נזק שנגרם לאם או לתינוק בשל העדר טיפול מתאים, יכול להוביל לתביעת רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית בניתוח קיסרי – בביצועו או בהחלטה שגויה לגביו, רשלנות רפואית בלידה מוקדמת, כמו גם רשלנות רפואית בהריון או סיבוך בלידה שמקורו ברשלנות רפואית וכן רשלנות רפואית בלידה מכל סיבה אחרת, יכולים להוות עילה להגשת תביעה לפיצויים. יש להוכיח את התביעה כמו כל תביעת רשלנות שמוגשת לבית המשפט.

הצלחות המשרד בתביעות רשלנות רפואית בלידה

פיצוי על סך 8,000,000 ש"ח תשניק סב לידתי

תינוק שנולד ללא דופק עקב רשלנות רפואית הוריו קיבלו פיצוי על סך 8 מיליון ש”ח.

לכתבה שנכתבה בישראל היום לחצו פה

פיצוי על סך 4,750,000 ש"ח

אמו של התינוק הגיעה לבית החולים, כשהיא בשבוע ה- 38 להריון. האם התלוננה על הפחתה בתנועות העובר. במקרים כאלה בדרך כלל לא מבוצעת לידה טבעית אלא ניתוח קיסרי, וזאת בכדי לשמור על בריאות העובר. אמנם רופאי בית החולים קבעו כי יש לבצע ניתוח קיסרי, אך טרם הניתוח, תועד כי המוניטור השתפר על אף שלא הייתה האצה אחת בדופק העוברי, ורופאי בית החולים קיבלו החלטה שערורייתית לבטל את הניתוח הקיסרי. הניתוח הקיסרי בוצע בסופו של דבר באיחור של 6 שעות והילד נולד ללא דופק, עבר החייאה ונותר עם פגיעה נוירולוגית לצמיתות. המדינה שילמה כ- 8 מיליון ש”ח (מתוכם 3 מיליון בגין קצבאות ביטוח לאומי).

האם ניתן לקבל פיצויים בשל רשלנות רפואית בלידה?

יש לתמוך את הטענות בחוות דעת רפואית ולהוכיח רשלנות, נזק וקשר סיבתי. התנהלות הרופאים תבחן בהתאם למבחן “הרופא הסביר”. בית המשפט יבחן האם הם ניהלו את הלידה בצורה מקצועית, האם הקשיבו לתלונות היולדת וכד’. אם תוכח הרשלנות הרפואית, בית המשפט יבחן מה הנזק שנגרם לתובעים והאם קיים קשר סיבתי בין הרשלנות לנזק.

את התביעה מומלץ להגיש באמצעות עורך דין רשלנות רפואית בלידה, שכן הוא יידע לומר לכם אילו מסמכים לצרף לתביעה, מתי כדאי לתבוע וכן יעריך עבורכם את סיכויי התביעה. כחלק מעבודתו, הוא יבסס כתב תביעה מוצק ואיתן, אשר יאפשר לכם לקבל פיצוי מקסימלי בגין הנזק שנגרם לכם.

מפסקי דין שעוסקים ברשלנות רפואית בלידה ניתן לראות, כי לרוב בית המשפט פוסק פיצויים גבוהים, שמשקפים בין היתר את ההוצאות הגבוהות הכרוכות בגידול ילד פגוע הסובל מפיגור או שיתוק מוחין, למשל.

עורך דין רשלנות רפואית בלידה יעניק לכם ליווי משפטי צמוד וייצג אתכם בבית המשפט.

חשוב לציין, כי לא כל סיבוך או נזק שנגרם מקורו ברשלנות רפואית. כך למשל, השארת שרידי שליה ברחם לאחר הלידה, היא עניין שיש לבחון. לא תמיד הרופא היה יכול להרגיש בחלקים הקטנים שנשארו מחוברים לדופן הרחם, ובמקרים כאלו לא מדובר ברשלנות.

 

כיצד יודעים לאיזה עורך דין לפנות?

אם חוויתם רשלנות רפואית בלידה, ונגרמו לאם או לתינוק נזקים, מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין שמתמחה ברשלנות רפואית, אשר ינחה אתכם כיצד לפעול.

שימו לב: תביעת רשלנות רפואית אפשר להגיש עד שהילד מגיע לגיל 25, אך בכל מקרה כדאי להתחיל בבירור כמה שיותר מוקדם, כי הליך התביעה יכול לקחת זמן רב, בין היתר בשל איסוף מסמכים, היוועצות עם מומחים ועוד. ככל שתפנו לעורך דין מיומן ומקצועי בשלב מוקדם יותר, הוא יוכל לפעול למענכם ותוכלו להעניק לילד איכות חיים טובה יותר לאחר שתקבלו פיצויים.

אל תתפשרו, פנו לעורך דין שזהו תחום עיסוקו ואשר יש לו ניסיון רב בייצוג תובעים שנפגעו מרשלנות רפואית בלידה.

ניתן לפנות להתייעצות עם עורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי בטלפון מס’: 03-6914004.

האם ניתן לקבל פיצויים בשל רשלנות רפואית בלידה

התרשלות רפואית בלידה הינה מקרה שבו נפגעו התינוק או האם כתוצאה מהתרשלות הרופאים או מישהו אחר מצוות בית החולים במהלך הלידה או לאחר הלידה
התרשלות רפואית בלידה יכולה להיגרם במגוון מקרים, לדוגמא: בחירה בטכניקת לידה לא נכונה, לידת מכשירים בהתרשלות, כליאת כתפיים של התינוק, השתהות ביילוד התינוק, התעלמות מנתונים רפואיים של האם או התינוק, חוסר יחס לכאבי היולדת, נזק אחרי הלידה, התרשלות בניתוח קיסרי ועוד.
במידה והתביעה נתמכת בחוות דעת רפואית ומוכיחים כי ישנה פגיעה כתוצאה מרשלנות וישנו קשר סיבתי בית המשפט יחליט בהתאם לנתונים וההוכחות מה מידת הפגיעה והאם מגיע פיצוי כספי וכמה, כדאי מאוד להגיש את התביעה עם עו”ד רשלנות רפואית המומחה להתרשלות רפואית בלידה.
כאשר קיים חשש לנזק שנגרם כתוצאה מהתרשלות רפואית בלידה כדאי מאוד לשקול ייעוץ משפטי מעורך דין עם ניסיון ומומחיות ברשלנות רפואית בעל ניסיון ברשלנות רפואית בלידה
התרשלות רפואית בלידה הינה מקרה שבו נפגעו התינוק או האם כתוצאה מהתרשלות הרופאים או מישהו אחר מצוות בית החולים במהלך הלידה או לאחר הלידה
התרשלות רפואית בלידה יכולה להיגרם במגוון מקרים, לדוגמא: בחירה בטכניקת לידה לא נכונה, לידת מכשירים בהתרשלות, כליאת כתפיים של התינוק, השתהות ביילוד התינוק, התעלמות מנתונים רפואיים של האם או התינוק, חוסר יחס לכאבי היולדת, נזק אחרי הלידה, התרשלות בניתוח קיסרי ועוד.
במידה והתביעה נתמכת בחוות דעת רפואית ומוכיחים כי ישנה פגיעה כתוצאה מרשלנות וישנו קשר סיבתי בית המשפט יחליט בהתאם לנתונים וההוכחות מה מידת הפגיעה והאם מגיע פיצוי כספי וכמה, כדאי מאוד להגיש את התביעה עם עו”ד רשלנות רפואית המומחה להתרשלות רפואית בלידה.
מה עושים כשיש חשש לרשלנות רפואית בלידה?
הערכת משקל שגויה
img-13
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא