רשלנות רפואית בלידה

הערכת משקל שגויה

כל אישה שנמצאת בהריון מקווה לסיים אותו בהצלחה – כלומר בלידת תינוק בריא, שנולד בזמן ובלידה נוחה ומהירה, ככל האפשר.

אבל, מה קורה כאשר משהו משתבש במהלך הלידה ונגרמים לאשה או לתינוק נזקים? מי יישא באחריות? האם בהכרח מדובר ברשלנות רפואית בלידה? על כל אלו ועוד, במאמר שלפניכם.

מהי רשלנות רפואית בלידה?

רשלנות רפואית בלידה משמעה מצב שבו נגרם נזק ליולדת או לעובר שמקורו בהתנהלות רשלנית של הצוות הרפואי (רופאים, אחיות, מיילדות וכד') – כלומר התנהלות שחורגת מסטנדרט הרפואה הסביר. אם הצוות הרפואי בצע פעולה לא תקינה או לא בצע פעולה שהיה עליו לעשותו, ייתכן שתקום עילה לתביעת פיצויים ברשלנות רפואית בלידה. ההתנהלות הרשלנית יכולה להתרחש בלידה עצמה או לאחריה. על הצוות הרפואי לשים לב לכל שינוי וסימן שמצריך מעקב ובדיקה.

מהן הסיבות להגשת תביעת רשלנות רפואית בלידה?

רשלנות רפואית במהלך לידה יכולה לבוא לידי ביטוי במצבים כגון אלו:

בחירה בשיטת לידה שגויה – הכונה להחלטה רשלנית של הצוות הרפואי, כגון: ביצוע ניתוח קיסרי בשלב מאוחר, הימנעות מביצוע ניתוח קיסרי, אי מתן זירוז ליולדת וכד'. אי ביצוע ניתוח קיסרי במועד ואי העלאת אפשרות זו בפני היולדת, יכול להוות עילה לתביעה בשל רשלנות בלידה. בת"א 33611-06-12 זו הייתה אחת הטענות, ובית המשפט הורה למדינה לפצות יולדת ב-770,000 שקלים בגין רשלנות רפואית בלידה שהסתיימה במות העובר.

לידה מכשירנית (ואקום או מלקחיים) רשלנית – ישנם מקרים בהם ההחלטה על ביצוע שיטת יילוד זו היא נכונה, אך הביצוע שלה רשלני, כך שנגרם נזק ליילוד או ליולדת, למשל: עיוות הגולגולת של היילוד בשל הפעלת לחץ רב מדי או דימום שעלול להוביל במקרים קשים אף למוות.

מצוקה עוברית ועיכוב ביילוד העובר – לעתים העובר נמצא במצוקה (בשל היפרדות מוקדמת של השליה או מסיבה אחרת), והצוות הרפואי לא מבין זאת או לא פועל בזמן, וכתוצאה מכך התינוק נולד פגוע. יש מקרים שבהם חובה לבצע ניטור דופק לעובר באופן רציף.

טיפול לא נאות במצבי חירום, כגון כליאת כתפיים של העובר – דבר שעלול להוביל לפגיעה קשה בתינוק.

אי התייחסות לנתונים רפואיים רלוונטיים ליולדת או העובר – נתונים כגון: משקל עודף, לידות מרובות וכד', אשר יכולים להשליך על שיטת הלידה או מהלכה.

העדר התייחסות לתלונות של היולדת בדבר כאבים – לעתים הכאבים מצביעים על בעיה שיש לפתור אותה באופן מידי, ואי התייחסות לכך יכול להוביל לפגיעה ביולדת או ביילוד.

אי נוכחות של רופא בחדר הלידה – לעתים רק המיילדת נמצאת בחדר הלידה, ואם הלידה מסתבכת יש צורך בנוכחות רופא, אשר יידע כיצד להתמודד עם הסיטואציה. במקרה שהרופא מתמהמה בהגעתו (גם אם בשל סיבה שאינה תלויה בו), ונגרם נזק ליולדת או לתינוק, ניתן להגיש תביעה בשל רשלנות רפואית בלידה.

פגיעה לאחר הלידה – יש לדאוג להענקת טיפול מתאים לאם ולתינוק לאחר הלידה. נזק שנגרם לאם או לתינוק בשל העדר טיפול מתאים, יכול להוביל לתביעת רשלנות רפואית.

האם ניתן לקבל פיצויים בשל רשלנות רפואית בלידה?

רשלנות רפואית בניתוח קיסרי – בביצועו או בהחלטה שגויה לגביו, רשלנות רפואית בלידה מוקדמת, כמו גם רשלנות רפואית בהריון או סיבוך בלידה שמקורו ברשלנות רפואית וכן רשלנות רפואית בלידה מכל סיבה אחרת, יכולים להוות עילה להגשת תביעה לפיצויים. יש להוכיח את התביעה כמו כל תביעת רשלנות שמוגשת לבית המשפט.

יש לתמוך את הטענות בחוות דעת רפואית ולהוכיח רשלנות, נזק וקשר סיבתי. התנהלות הרופאים תבחן בהתאם למבחן "הרופא הסביר". בית המשפט יבחן האם הם ניהלו את הלידה בצורה מקצועית, האם הקשיבו לתלונות היולדת וכד'. אם תוכח הרשלנות הרפואית, בית המשפט יבחן מה הנזק שנגרם לתובעים והאם קיים קשר סיבתי בין הרשלנות לנזק.

את התביעה מומלץ להגיש באמצעות עורך דין רשלנות רפואית בלידה, שכן הוא יידע לומר לכם אילו מסמכים לצרף לתביעה, מתי כדאי לתבוע וכן יעריך עבורכם את סיכויי התביעה. כחלק מעבודתו, הוא יבסס כתב תביעה מוצק ואיתן, אשר יאפשר לכם לקבל פיצוי מקסימלי בגין הנזק שנגרם לכם.

מפסקי דין שעוסקים ברשלנות רפואית בלידה ניתן לראות, כי לרוב בית המשפט פוסק פיצויים גבוהים, שמשקפים בין היתר את ההוצאות הגבוהות הכרוכות בגידול ילד פגוע הסובל מפיגור או שיתוק מוחין, למשל.

עורך דין רשלנות רפואית בלידה יעניק לכם ליווי משפטי צמוד וייצג אתכם בבית המשפט.

חשוב לציין, כי לא כל סיבוך או נזק שנגרם מקורו ברשלנות רפואית. כך למשל, השארת שרידי שליה ברחם לאחר הלידה, היא עניין שיש לבחון. לא תמיד הרופא היה יכול להרגיש בחלקים הקטנים שנשארו מחוברים לדופן הרחם, ובמקרים כאלו לא מדובר ברשלנות.

כיצד יודעים לאיזה עורך דין לפנות?

אם חוויתם רשלנות רפואית בלידה, ונגרמו לאם או לתינוק נזקים, מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין שמתמחה ברשלנות רפואית, אשר ינחה אתכם כיצד לפעול.

שימו לב: תביעת רשלנות רפואית אפשר להגיש עד שהילד מגיע לגיל 25, אך בכל מקרה כדאי להתחיל בבירור כמה שיותר מוקדם, כי הליך התביעה יכול לקחת זמן רב, בין היתר בשל איסוף מסמכים, היוועצות עם מומחים ועוד. ככל שתפנו לעורך דין מיומן ומקצועי בשלב מוקדם יותר, הוא יוכל לפעול למענכם ותוכלו להעניק לילד איכות חיים טובה יותר לאחר שתקבלו פיצויים.

אל תתפשרו, פנו לעורך דין שזהו תחום עיסוקו ואשר יש לו ניסיון רב בייצוג תובעים שנפגעו מרשלנות רפואית בלידה.

מומלץ לפנות לייעוץ עם עורך דין רשלנות רפואית בלידה ממשרד ישר יעקובי לבדיקת זכויותיכם המשפטיות ומיצויין.

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא