רשלנות רפואית רופא שיניים

רשלנות רפואית רופא שיניים – סקירה

אם אתם עומדים לעבור בקרוב טיפול שיניים, ודאי אתם חוששים מעט. אף אחד לא אוהב לשבת על הכסא שבמרפאת השיניים, לפתוח את פיו ולתת לרופא השיניים לבצע בו טיפול שורש, עקירה או פעולה לא נעימה אחרת. אם הטיפול מסתיים בשלום, הכאב נשכח לו והשגרה ממשיכה. אך, מה קורה כאשר נוצרת בעיה כלשהי או כאשר ישנו סיבוך שהרופא לא שם לב אליו או לא מטפל בו כראוי? מתי יודעים שמדובר ברשלנות רפואית ואיך מגישים תביעה? על כל אלו ועוד נסביר מיד במאמר זה.

רשלנות רפואית רופא שיניים - סקירה

 

האחריות המוטלת על רופא השיניים

על רופאי שיניים חלה חובת זהירות כפי שחלה על רופא אחר. על רופא השיניים לתת למטופל שירות ברמת מיומנות או זהירות סבירה כדי שלא ייחשב לרשלן. במקרים שבהם בשל רשלנות בטיפול השיניים, בין אם מדובר ברשלנות בביצוע עקירה, טיפול שורש או כל טיפול אחר, נגרם למטופל נזק, ניתן לתבוע את הרופא בעילה של רשלנות רפואית.

כמו כן, על רופא השיניים חלה חובת הגילוי. עליו למסור למטופל את המידע הנדרש בנוגע לטיפול שהוא עומד לעבור, כולל הסיכונים והסיבוכים האפשריים, ולוודא שהמטופל מבין אותם. אם לא יעשה כן ולמטופל ייגרם נזק, ייתכן שתוגש נגדו תביעה נזיקית בעילה של העדר הסכמה מדעת.

מהן הסיבות לרשלנות רפואית בטיפולי שיניים?

רשלנות רפואית רופא שיניים מתרחש במקרים רבים כאשר מבוצעים ניתוחים כירורגיים סבוכים ע”י רופאים לא מיומנים, שאין להם את ההכשרה המתאימה לבצע ניתוחים אלו. מדובר בהשתלות, הרמות רצפת הסינוס, עקירות כירורגיות ועוד. טיפולי שיניים אלו עלולים להסתיים בנזקים חולפים או קבועים ולהוביל להגשת תביעות ופסיקות פיצויים.

שימוש בציוד לא איכותי ולא מתאים, גם הוא יכול לעלות כדי רשלנות רפואית במקרה שבו נגרם נזק למטופל.

בנוסף, העדר בדיקות מתאימות לפני ביצוע טיפול שיניים (למשל: צילום ממוקד שמראה את מיקום השן) או העדר מעקב אחרי טיפול שבו נגרם נזק למטופל (למשל: פגיעה בסינוס ואי מתן אנטיביוטיקה ו/או אי הפנייה למומחה), עשויים להקים עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית בטיפולי שיניים.

מהם המקרים הנפוצים בהם מוגשת תביעה בשל רשלנות רפואית שיניים?

  • בעיות שנוצרו כתוצאה מעקירת שיניים שבוצעה ברשלנות, למשל: פגיעה בסינוס המקסילרי או שבר בלסת.
  • נזקים כתוצאה מטיפולי שורש – פגיעה בסינוס, סדיקת השן, פגיעה בחוש הטעם.
  • סיבוכים שנוצרו בעקבות ההרדמה.
  • זיהומים.
  • פגיעה בעצב הפנים בשל זריקה או בזמן השתלת שיניים.
  • סיבוכים בעקבות התקנת גשרים וכתרים למשל, נסיגת חניכיים קשה.
  • אי אבחון סרטן חלל הפה או מחלות אחרות.
  • יישור שיניים שנכשל בשל רשלנות האורתודנט.
  • מתן טיפול שיניים שגוי עקב אי קריאת הצילום הפנורמי בצורה נכונה.
  • מוות בעקבות טיפול שיניים רשלני.
הצלחות המשרד בתביעות רשלנות רופא שיניים
פיצוי על סך 300,000 ש"ח
עקירות שיניים, שתלים וכתרים כושלים.

פיצוי על סך 165,000 ש"ח

טיפול שיניים לקוי.

פיצוי על סך 40,000 ש"ח

טיפול שיניים שגרם לאובדן שן אחת.

הגשת תביעה בעקבות רשלנות רופא שיניים

אם אתם תוהים איך לתבוע רופא שיניים, הגעתם למקום הנכון. יש להקפיד על מספר שלבים כדי לגבש תביעה ראויה ומוצקה, שתוכל לזכות אתכם בפיצויים.

כדי להגיש תביעה נגד רופא שיניים, יש להראות שהטיפול שניתן לכם ע”י הרופא לא היה ברמת הטיפול המקובלת והמצופה מרופא שיניים, וכי בעקבות הטיפול נגרם לכם נזק משמעותי. אם לא תצליחו לעמוד בדרישות אלו, תביעתכם צפויה להידחות ע”י בית המשפט.

כדי לבסס רשלנות רפואית, יהיה עליכם להוכיח קיומם של ארבעה יסודות: חובת זהירות, הפרת חובת הזהירות, קשר סיבתי ונזק.

מומלץ להתייעץ בהקדם עם עו”ד רשלנות רפואית, כדי שיבחן האם באפשרותכם להגיש תביעה ולהוכיח את ארבעת היסודות הנ”ל. 

הגשת תביעה בעקבות רשלנות רופא שיניים

 

מה חשוב לדעת על תביעת רשלנות רפואית בטיפולי שיניים ומה יש לצרף לתביעה?

ראשית, חשוב לתעד את כל ההתרחשויות ולצרף לתביעה את כל החומר הרפואי הרלוונטי.

הרישום צריך להיות מדויק וברור ועליו לכלול את כל הטיפולים שניתנו לכם ע”פ סדר כרונולוגי, את תוכנית הטיפול וכל תקשורת משמעותית ביניכם לבין רופא השיניים.

על התיעוד לכלול גם העתק של טופס ההסכמה מדעת עליו חתמתם, רישום של ההיסטוריה הרפואית של המטופל, הערות שנכתבו במהלך הטיפול וכל מידע רלוונטי לטיפול.

אם יתברר כי הרופא לא היה עקבי או לא תעד את כל הטיפולים שנתן לכם, ידו תהיה על התחתונה בבית המשפט.

התייעצות עם עו”ד רשלנות רפואית, תבהיר לכם כי עליכם להצטייד בחוות דעת רפואית להוכחת תביעתכם. ולמה הכוונה? מדובר במסמך רפואי שכותב רופא מומחה, בעל פורמט מובנה, שכולל פרטים הכרחיים כמו: נסיבות האירוע, הממצאים ובסופו פרק חשוב של דיון והסקת מסקנות. חוות דעת רפואית היא מסמך משפטי, שיש להתייחס אליו בכובד ראש ועליו להיות מקצועי ומדויק ככל האפשר. חשוב שהרופא שכותב את חוות הדעת יהיה מנוסה בכתיבת חוות דעת מסוג זה. כך למשל, אם התביעה עוסקת ברשלנות רפואית בהשתלת שיניים, חשוב שהרופא שכותב את חוות הדעת יתמצא הן בחלק הכירורגי והן בנושא השיקום כדי שיוכל לאבחן היכן היה הכשל. הרופא צריך להיות מעודכן בחידושים בתחום עיסוקו כדי שיוכל להציע פתרונות חלופיים לטיפול שנכשל.

התביעה התקבלה, הפיצוי: 452,165 ₪

פסק הדין בעניין ת”א 41212-06-14 דן נ’ נוג’ידאת ואח’ ממחיש כי במקרה שבו מוכחת רשלנות בטיפולי שיניים, בית המשפט לא מהסס ופוסק פיצוי ראוי למטופל. התביעה עסקה בבקשה לפיצוי בגין נזקי גוף שנגרמו לתובע, לטענתו, כתוצאה מטיפולי שיניים רשלניים שהוענקו לו על ידי הנתבעים – רופאי שיניים והמרפאה בה עבדו.
לטענת התובע, טיפולי השיניים שניתנו לו בוצעו בצורה לקויה ורשלנית. בין היתר, כתרים תלויים ללא תמיכה בצדם האחד, כתרים לקויים שגרמו לדלקת חניכיים וספיגת עצם, ערעור השיניים והשתלים התומכים ושחזור סגר מעוות אשר גרם עיוות אסתטי בפניו.
בית המשפט הגיע למסקנה, כי כל הנתבעים סטו סטייה רבתי מהסטנדרט הרפואי הסביר. רמת המקצועיות לא עומדת בנורמות הרפואיות הסבירות והמקובלות. כך למשל, טיפולי שיניים כמו: השתלת עצם, השתלת שיניים או גשרים, שנעשים ברמה סבירה, ותוך שמירה על היגיינת הפה, אמורים להחזיק כ-10 שנים. עוד נקבע, כי: “אין ספק כי טיפולי שיניים כה נרחבים, הכרוכים בתקופת החלמה מתמשכת… כרוכים בסבל רב של התובע..”. בסיכום, בית המשפט הורה לפצות את התובע ב- 452,165 שקלים.

בחירת עורך דין רשלנות רפואית

אם אתם חוששים שנפלתם קורבן לטיפול שיניים רשלני שגרם לכם לנזקים משמעותיים, כדאי לכם להתייעץ עם עו”ד רשלנות רפואית שבקיא בתחום – עו”ד שמתמחה ברשלנות רפואית בכלל ושיש לו ניסיון בהגשת תביעות רשלנות רפואית בטיפולי שיניים בפרט. ככל שעורך הדין יהיה בקיא יותר בתחום זה, כך סיכוייכם לזכות בתביעה ולקבל פיצויים על הנזק שנגרם לכם -יגדלו.

פנו אל משרד עורכי הדין ישר יעקובי כדי לקבל ייעוץ משפטי מקצועי מעורכי דין מנוסים בתחום הרשלנות הרפואית.

חייגו: 03-6914004, נשמח לסייע לכם ולבחון את המקרה שלכם ואת סיכויי הצלחת התביעה.

מאמרים נוספים רלוונטיים לרשלנות רפואית ברפואת שיניים

רופא שיניים
img-8
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא