מהי רשלנות רפואית?

במאמר זה נסביר מהי רשלנות רפואית, מה עושים במקרה שנגרמת רשלנות רפואית ובאילו תחומים היא שכיחה במיוחד.

 

רשלנות רפואית – הגדרה

רשלנות מוגדרת בדין כמקרה שבו אדם, בפועלו במקצועו, לא השתמש במיומנות או לא נקט מידת זהירות, שאדם סביר, נבון וכשיר לפעול באותו מקצוע, היה נוקט באותן נסיבות ובשל רשלנותו נגרם לאדם, כלפיו הייתה חובה לנהוג בזהירות, נזק.

יש לציין, כי זו ההגדרה בפקודת הנזיקין ואין היא מתייחסת ספציפית לרשלנות רפואית אלא לרשלנות של בעל מקצוע, וממנה צמח ענף הרשלנות הרפואית.

רשלנות רפואית - הגדרה

 

רשלנות רפואית ורופא סביר

רופא שמטפל בחולה חב כלפיו חובת זהירות שנובעת מהיחסים ביניהם. מצופה מהרופא שינהג כ”רופא סביר”, לכל הפחות, תוך שמירה על נורמת התנהגות ומיומנות שתואמות את הפרקטיקה הרפואית המקובלת בתחומו בעת שבה טפל בחולה.

אם הרופא סוטה מההתנהגות המצופה ממנו, ולחולה נגרם נזק בשל כך, יש מקום להתייעץ עם עורך דין רשלנות רפואית ולבדוק האם אכן מדובר ברשלנות רפואית.

נדרש שיהיה קשר סיבתי בין רשלנות הרופא לבין נזקי המטופל כדי שבית המשפט יקבל את התביעה של המטופל.

כדי להוכיח את הקשר הסיבתי, יש לפנות למומחה רפואי בתחום בו נגרמו הנזקים. למשל, אם מדובר ברשלנות רפואית בלידה ונגרם ליולדת נזק, יש לפנות לגניקולוג ולקבל את חוות דעתו.

 

על מי תוטל האחריות במקרה של רשלנות רפואית?

כשמדובר על רשלנות רפואית בניתוחים, רשלנות רפואית בהריון ורשלנות רפואית בתחומים אחרים, אין הכוונה רק לרשלנות של הרופא המטפל.

רשלנות רפואית יכולה להתרחש ביחס לכל הצוות הטיפולי, שכולל רופאים, אחים, צוות המעבדה, טכנאים שמבצעים בדיקות הדמיה, רוקחים ועוד.

משרד הבריאות הוא הבעלים של חלק ניכר מבתי החולים בארץ, כך שבתביעת רשלנות רפואית נגד בי”ח, ייתבע בדרך כלל גם משרד הבריאות.

כמו כן קופות החולים גם הן אחראיות כלפי המטופלים וכך גם מרפאות ובתי חולים שמתבצעים במסגרתם ניתוחים פרטיים.

על מי תוטל האחריות במקרה של רשלנות רפואית

 

האם כל טעות מהווה רשלנות?

חשוב לזכור שלא כל טעות של הצוות המטפל מעידה בהכרח על רשלנות רפואית. כל הליך רפואי טומן בחובו סיכונים וסיבוכים אפשריים, ואם במהלך הטיפול לחולה נגרם נזק, אין זה אומר שבהכרח מדובר ברשלנות רפואית.

בתי המשפט נוטים שלא להתערב בקלות בשיקול הדעת הרפואי, אך הם יקבלו את התביעה אם יוכח כי הבחירה בטיפול רפואי כזה או אחר לא הייתה סבירה.

 

רשלנות רפואית ופיצויים

תביעות בגין רשלנות רפואית מוגשות במגוון תחומים. השכיחים שבהם הם אלו:

  • רשלנות רפואית בלידה – הרשלנות יכולה לבוא לידי ביטוי בשימוש בציוד רפואי לא מתאים, בביצוע שגוי של פרוצדורה רפואית ועוד.
  • רשלנות רפואית בהריון – כאן הכוונה בדרך כלל להפרת חובת הזהירות מצידם של הגורמים שטפלו באישה ההרה במהלך ההיריון, כאשר עקב התרשלותם, בני הזוג לא ידעו כי בריאות העובר שלהם לא תקינה וכי עלול להיוולד להם ילד עם מחלה או מוגבלות קשה. בתחום זה, כמו גם ברשלנות רפואית בלידה, הפיצויים עשויים להגיע לסכומים גבוהים מאוד.
  • רשלנות רפואית שיניים – רשלנות רפואית ברפואת שיניים יכולה לבוא לידי ביטוי בהפרת חובת הזהירות בהליך עקירה, בהשתלת שיניים, בטיפול שורש ועוד. הפיצוי יכול להגיע למאות אלפי שקלים, תלוי בחומרת הנזק.
  • רשלנות רפואית בסרטן – בתחום זה מדובר לרוב באיחור באבחון סרטן, איחור אשר עלול לעלות למטופל בחייו. במקרים החומרים, הפיצויים יכלים להגיע לכדי מיליוני שקלים.

אם נפגעתם מרשלנות רפואית, פנו להתייעצות עם עורך דין רשלנות רפואית כדי לבדוק האם יש מקום להגשת תביעה. במקרים המתאימים, אם תביעתכם תתקבל, תוכלו לקבל פיצוי גבוה בגין הנזק שנגרם לכם.

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, ניתן לפנות לטלפון מספר: 03-6914004.

מהי רשלנות רפואית
img-8
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא