הריון תאומים – אובדן של אחד העוברים

הריון תאומים הינה  בשורה משמחת, אך אחריות גדולה בצידה. הריון תאומים הוא הריון שיש בו סיכון, ולצערנו, לא אחת ישנם מצבים שבהם אחד העוברים לא שורד את כל ההריון. בכדי להימנע מכך, יש לבצע מעקב קפדני ובדיקות שונות במהלך ההריון. אם הדבר לא מבוצע כנדרש, ייתכן ויש כאן עילה לתביעת רשלנות.

הריון תאומים

הריון תאומים הוא לרוב שמחה כפולה ומכופלת, אך אליה וקוץ בה, הריון תאומים הוא הריון שמידת הסיכון שבו לעוברים עולה באופן משמעותי. בשל כך, יש חשיבות גדולה למעקב וביקורת הריון ליולדת ולעוברים באופן שוטף ורציף לאורך כל תקופת ההריון. הרופא המטפל מחויב לעקוב אחרי בריאות היולדת והתפתחות העוברים ולוודא שלא מתפתחת בעיה מכל סוג שהוא אצל העוברים.

הריונות של תאומים הן תופעה שכיחה וידועה משחר ההיסטוריה, אולם בעשורים האחרונים עקב ריבוי טיפולי פוריות, וכן עליית גיל היולדות והיסטוריה רפואית של בני הזוג, יש עלייה מסוימת בכמות ההריונות עם תאומים. להריונות אלו, כאמור, יש צורך במעקב ובבדיקות תכופות יותר, בשל הרגישות והמורכבות של ההריון, אשר יכול לגרום לסיבוכים שונים.

באחריותו של הרופא המטפל לוודא כי שני העוברים מתפתחים באופן תקין, וכי התפתחותם תואמת לנדרש על פי גילם. במקרה והעוברים חולקים שליה משותפת, או אז נדרש מעקב צמוד אף יותר.

סל בדיקות ההריון הוא רחב מאוד ומקיף פרמטרים רבים. בדיקות רבות נכללות בסל ההריון, וישנן כאלו המבוצעות באופן פרטי בנוסף. בדיקות מעקב בהריון תאומים מקבלות משנה תוקף. חשוב לערוך את כל הבדיקות, על מנת להבטיח את בריאות העובר.

אם עולה חשש לקיומה של רשלנות רפואית, מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין המתמחה בנושא, אשר יוכל לייעץ לכם בדבר המשך הפעולות שיש לנקוט בהן. עורך הדין יוכל להעריך האם יש בסיס לטענות של הנפגעים,  ומשם, מהי דרך הפעולה הנכונה והמומלצת. זאת, על ידי איסוף כלל החומר הרפואי הקיים, הבנת אבני הדרך באירוע ועוד.

חשיבות המעקב בהריון

כל הריון הוא תקופה מאתגרת ולא פשוטה לאישה ולעובר. הריון יש בו סיכון מסוים, ולצערנו, תמותת תינוקות היא נתון קיים בכל המדינות, גם המתקדמות ביותר. כנ”ל, קיימים מקרי מוות ומצוקות רפואיות שונות בקרב אחוז נמוך של נשים גם כיום. כל הריון יש בו סיכון מסוים, ואילו בהריון תאומים רמת הסיכון אף עולה. בשל כך, נשים רבות נאלצות בשלב זה או אחר של ההריון להיות בשמירת הריון – מצב שבו האישה ההרה מצווה לנוח ולהיות במעקב רפואי צמוד יותר. פוטנציאל הסיבוכים הגבוהה בהריון תאומים מחייב ביצוע בדיקות ומעקבים מתאימים. להלן מספר בדיקות שיש להן חשיבות עליונה במהלך ההריון, החל מהשלבים הראשוניים ביותר:

  • שקיפות עורפית – זוהי בדיקה המזהה מלבד מין העובר גם את הסיכונים להיווצרות תסמונות ובעיות גנטיות שונות;
  • סקירה מוקדמת / מאוחרת – אלו הן בדיקות המאפשרות גילוי מומים בעוברים בשלב מוקדם יחסית בהריון. במקרה של מום מורכב במיוחד של אחד העוברים, תיתכן גם בחינה של המשך ההריון, או הפלת העובר הפגוע וביצוע “הפחתה סלקטיבית”;
  • אורך צוואר הרחם – מומלץ לבצע מעקבים סדירים אחר אורך צוואר הרחם, על מנת לעקוב אחרי גדילת העוברים, ועל ידי כך, לאתר סיכונים היכולים להוביל ללידה מוקדמת המסכנת חיים לעובר ולאם.
  • אולטרסאונד – מומלץ לבצע אולטרסאונד אחת לשבועיים במהלך ההריון לצרכי מעקב ובקרה.
  • אקו לב – בדיקה המאתרת מומים לבביים הנחשבים נפוצים בקרב תאומים.
  • דיקור מי שפיר – בדיקה זו מיועדת לאיתור הפרעות הנוגעות בכרומוזומים של העובר. הבדיקה מבוצעת לכל עובר בנפרד כאשר הם לא חולקים שליה משותפת. יש בה סיכון מסוים, אך הממצאים המתקבלים בה הם בעלי משמעות עצומה בזיהוי סיכונים רבים.

 

למרות כל הבדיקות והטכנולוגיה המתפתחת, עדיין יש סטטיסטיקה המדברת על יותר מ-1% של סיבוכי הריון בקרב נשים. זהו מספר גבוהה מאוד. ההריונות הללו מכילים בתוכם גם בעיות נוספות עבור היולדות, דוגמת לחץ דם, סכרת הריון, ועוד.

סל הבדיקות בהריון הוא זמין וידוע בקרב הרופאים. מחובתם להפנות את הנשים ההרות לביצוע הבדיקות הנדרשות. במידה ולא יעשו כן, הרופאים עלולים למצוא עצמם נתבעים בגין רשלנות רפואית.

 

האם ניתן לתבוע בגין אובדן של עובר ?

בתי המשפט בישראל מכירים בתביעת רשלנות רפואית במקרים של אובדן עובר באחת משתי האפשרויות העיקריות, המכסות בתוכן את רוב המקרים הפרטיים. האפשרות הראשונה מתייחסת למעקב הריון ולכלל הבדיקות הנעשות והאמורות להתבצע במהלך ההריון. במידה ולא נערכו כראוי, או כאשר האישה ההרה לא הופנתה על ידי רופא לבצע אותן, או אז העילה לתביעת רשלנות קיימת. האפשרות השנייה נוגעת להליך הלידה שבו היו סיבוכים, אך תפקודו של הצוות הרפואי לא היה כנדרש.

תביעת רשלנות רפואית תוגש באופן כמעט תמידי כנגד המוסד הרפואי שבו התרחשה הטרגדיה או בו היה מועסק הרופא הנחשד ברשלנות בשל סיבות שהעיקרית שבהן היא עקרון הכיס העמוק.

תביעה בגין רשלנות רפואית במקרה של אובדן עובר ניתן להגיש עד 7 שנים מיום האירוע. אולם, מומלץ מאוד במקרה ויש רצון להגיש את התביעה, להגיש אותה מוקדם ככל הניתן, בשל העובדה כי הזמן יש לו נטייה לטשטש אירועים ועובדות, והזיכרון והנפש משתנים, או לחלופין, יכול להיות שכעבור שנים חלק מאנשי הצוות הרפואי כבר לא יהיו זמינים או בין החיים ועוד.

בהקשר של אובדן עובר אחד מתוך שניים, תביעת רשלנות עשויה להיות מורכבת עוד יותר, בעיקר בשל העובדה שהיולדת סיימה את ההריון עם ילד או ילדה בריאים, אך המשבר הנפשי שנותר הינו עמוק. התייעצות עם עורך דין תעזור לכם להבין ולהכריע כיצד לפעול.

כיצד ניגשים לתביעה בגין רשלנות רפואית ?

בטרם הגשת תביעה בעקבות רשלנות רפואית, הפניה הראשונה תהיה לעורך דין. הוא יהיה היועץ והמנחה של ההליך ויגדיר מה צריך לעשות. לאחר מכן, תתבצע פנייה למומחה רפואי מטעמכם שלא היה מעורב בהליך הרפואי שהסתיים באובדן. הוא יעניק חוות דעת מפורטת על התנהלות הצוות הרפואי. מומחה זה יהיה כמובן בעל שם, המתמחה בליווי וטיפול בהריונות בסיכון.  לאחר עריכת חוות הדעת, תוגש על ידי עורך הדין תביעה לבית המשפט.

פיצויים בגין אובדן של אחד העוברים

הפיצויים במקרה של רשלנות רפואית בלידה שהובילה לאובדן של אחד העוברים יתבססו על מספר עקרונות וסעיפים בגינם יקבע בית המשפט את גובה הפיצוי.

  • הכאב והסבל שנגרם בתהליך הלידה שהסתיימה במפח נפש.
  • הוצאות הטיפולים והנזקים הרפואיים שנותרו לאם.
  • פיצוי בגין הפגיעה הנפשית, סעיף זה יכול לכלול גם את האב, אך כמובן בפיצוי נמוך יותר.

בכל מקרה לא ניתן לגשת לתביעה ללא הדרכה וליווי מקצועי של עורך דין המתמחה בנושאי רשלנות רפואית.

 

יעוץ וליווי מקצועי

לרשלנות רפואית בלידה, שתוצאתה היא אובדן עובר אחד מתוך שניים, יכולות להיות השלכות קשות ביותר ברמה הפיזית, ובעיקר הנפשית. מי שמעוניין לתבוע מוסד רפואי חייב להיות מנותק מהרגש ולדבוק בעובדות, וזה כמעט בלתי אפשרי ללא עזרה חיצונית. עורכי הדין הם יהיו הקול השקול, הרציונלי והמחושב שלכם מול המערכת. תביעות רשלנות רפואית הן מורכבות וסבוכות להוכחה. על כן, מומלץ לפנות לעורך דין העוסק בתחום רלוונטי. משרדנו מתמחה בליווי וייעוץ במקרים של רשלנות רפואית בתחומי רפואה שונים, ובפרט בתיקי עוולות לידה. ההצלחות שלנו, ומעל הכל הניסיון והידע בתחום, יעניקו לכם את הביטחון למיצוי זכויותיכם.

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, השאירו פרטים או חייגו: 03-6914004.

הריון תאומים הוא הריון שיש בו שני עוברים, ובסיומו התקין יגיחו לאוויר העולם שני תינוקות חדשים ומרגשים.
הריון הוא הליך שיש בו סיכון, הן לאישה הרה והן לעובר. מעקב רציף על כלל שלבי ההריון והתפתחות העובר, יש בהם ממש, בכדי לשמר את העוברים בריאים, וכך גם את האישה.
כן. אפשר לקבל פיצוי על אובדן עובר אחד מתוך שניים, אולם חובת ההוכחה של התרחשות הרשלנות הרפואית שהובילה לאובדן מוטלת על תובעים.
כן. העובדה שנולד תינוק אחד בריא היא משמחת מאד, אולם לאובדן העובר הנוסף יש השלכות פיסיות ונפשיות שבגינן ניתן לתבוע.
הריון תאומים הוא הריון שיש בו שני עוברים, ובסיומו התקין יגיחו לאוויר העולם שני תינוקות חדשים ומרגשים.
הריון הוא הליך שיש בו סיכון, הן לאישה הרה והן לעובר. מעקב רציף על כלל שלבי ההריון והתפתחות העובר, יש בהם ממש, בכדי לשמר את העוברים בריאים, וכך גם את האישה.
כן. אפשר לקבל פיצוי על אובדן עובר אחד מתוך שניים, אולם חובת ההוכחה של התרחשות הרשלנות הרפואית שהובילה לאובדן מוטלת על תובעים.
אם נולד תינוק בריא, האם אפשר לתבוע על אבדן עובר הנוסף?
הריון תאומים - אובדן של אחד העוברים

אז מה היה לנו?

img-8
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא