לידה מכשירנית (ואקום או מלקחיים) רשלנית

כאשר לידה עוברת חלק זהו פלא שמיימי ומרגש, אך כאשר ישנם סיכוכים, הרופאים המיילדים נאלצים להיעזר בכלים שונים. לידה מכשירנית היא לידה, אשר מתבצעת בעזרת מלקחיים או מכשיר ואקום. אולם לצד היכולת של כלים אלה לסייע לעובר להגיח לאוויר העולם, יש בהם גם סיכונים לא מעטים. 

מהי לידה מכשירנית?

לידה מכשירנית הינה שיטה ליילד את האישה, כאשר הלידה מסיבה מסוימת לא מתקדמת ועלול להיגרם לחץ או נזק לעובר. הלידה המכשירנית מסייעת לעובר לעבור בתעלת הלידה. הסיטואציה הנכפית על הצוות הרפואי היא מורכבת, היות שיש צורך לבצע מעין משיכה של העובר בגולגולת שלו, בשלב שהעצמות בגופו של התינוק עדיין רכות מאוד ולא סיימו את תהליך ההתפתחות שלהם. זוהי פעולה הנחשבת מסוכנת באופן יחסי לצורות לידה אחרות בשל החשש האמיתי לשלמות הראש של הילוד, והיא דורשת מהמיילדים לנהוג במקצועיות מרבית. פעולת המשיכה מבוצעת על ידי מכשיר הדומה לפומפה או מלקחיים הלופתים את ראש התינוק ובעדינות מושכים אותו אל תעלת הלידה ומשם לאוויר העולם.

 

נזק אפשרי כתוצאה מלידת מלקחיים

לידת מלקחים היא שיטת לידה מוכרת ואף מקובלת במשך שנים רבות. עם התפתחות הטכנולוגיה והיכולות הרפואיות השימוש בה פחת, וכיום היא משמשת רק למקרים שבהם העובר נמצא במצוקה ויש צורך ממשי לפעול בכדי לעזור לו. לאורך הזמן התברר, כי שיעור הלידות שהסתיימו בגרימת נזק לתינוק הינו גבוה יותר בלידות שבוצעו בשיטה זו, מאשר בשיטות אחרות. הסיבות שבגינן לידת מלקחיים הפכה להיות פחות בשימוש הן :

  • הצורך לתפוס את הראש של התינוק גרם לא פעם לחבלה בראש או שפשוף בו. ברוב המקרים זהו נזק פעוט הנעלם כעבור מספר ימים או שבועות בודדים, אך במקרים חריגים עלול להגרם לתינוק נזק בלתי הפיך, או עיוות קבוע בראשו.
  • לידת מלקחיים המבוצעת במהירות עלולה לפגוע בכתפיים ולגרום לשיתוק הגפים העליונות. ברוב המקרים הפגיעה היא קלה, אך כאמור יש גם מקרים קשים.

 

נזק אפשרי כתוצאה מלידת ואקום

עבור לידת ואקום קיימים שני מכשירי ואקום שונים, האחד עם גביע מתכת והשני עם גביע פלסטיק.  מקובל לחשוב שמכשיר הואקום המתכתי הינו אמין ומוצלח יותר, אך הוא עלול לגרום לחבלות קשות ולהיווצרות אירועים חמורים המשפיעים על הקרקפת של התינוק.

השימוש בגביע הפלסטיק עדין יותר, אך יש לו נטיה להתנתק מראשו של התינוק בקלות יחסית. כתוצאה מכך, המקום בו ממוקם הגביע עלול לסבול משפשופים וחבורות במידה והמפעיל לא היה ממוקד מספיק.

הסכנות בלידת ואקום

השימוש במכשיר וואקום הוא מורכב ודורש מקצועיות מרובה. עם זאת, ישנם מספר סוגים של סכנות המתקיימים בשימוש במכשיר זה:

  • פגיעה ביולדת – במידה ומכשיר הוואקום ניתק מראשו של התינוק, בעת ניסיונות ההתחברות אליו שוב, עוללים לפגוע  ממשית בגופה של היולדת. במצב זה, יעברו לשיטת יילוד אחרת.
  • שתי שיטות לידת הוואקום עלולות לסכן את העובר ולגרום לו שטפי דם במוח. זוהי סכנה ממשית לעובר שיכולה להביא אף למותו של העובר.
  • לידה מכשירנית עלולה בעיניים של הילד, כאשר במקרים הקשים עלולות להישאר בעיות ראיה קבועות.

 

מתי מתרחשת רשלנות רפואית ?

לידה מכשירנית היא מורכבת ויש בה סיכוי גבוהה יותר לפגיעה אפשרית בעובר או ביולדת. לכן, באופן טבעי, גם האפשרות להתרחשות של רשלנות רפואית גובר. מה הן אם כן הסיבות שעלולות להביא להגשת תביעת רשלנות רפואית?

  • מידע – על הרופא המבצע את ההליך ליידע ולהסביר ליולדת את כל המידע בקשר לשיטת היילוד  שעומדת להתבצע והסיכונים הכרוכים בה. עליו להציג גם שיטות חילופיות והסיכונים והסיכויים להצלחת הלידה.
  • הסכמה – מעבר לקבלת ההסבר, יש לוודא שהיולדת אכן הבינה את ההסבר והסכימה לביצועו. ההסכמה צריכה להיות מתועדת, אם לא כך הדבר, ככל שנגרם נזק לבריאותה או לבריאות התינוק, זה עלול להקים עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית.
  • נזק לעובר – במידה ובעקבות לידת מלקחיים או וואקום נגרם מום או נזק לבריאותו של הוולד, יש לפנות הן לעורך דין והן לרופא מומחה, על מנת להבין את הנזקים והסיבות שגרמו למצב.
  • אבחון שגוי – אם נבחרה ע”י המיילד לידה מכשירנית, אך בחירה זו לא הייתה סבירה בנסיבות העניין, וכתוצאה מכך נגרם נזק, ניתן לטעון לרשלנות רפואית.
לידה מכשירנית (ואקום או מלקחיים) רשלנית

אז מה היה לנו?

img-8
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא