רשלנות בטיפול ביילוד לאחר הלידה

רגע הלידה הוא רגע משמח מאד. תשעה חודשים של הריון מגיעים לסיומם עם בכיו הראשון של התינוק וההתרגשות גדולה מאד. אולם, למרבה הצער, עבור משפחות רבות רגע השמחה התחלף באחת בדמעות של עצב עקב רשלנות רפואית ביילוד לאחר הלידה שגרמה לו נזקים חמורים ואף למוות. רשלנות רפואית מתרחשת, בין היתר, כאשר אין ניטור ואין מעקב כמתבקש או פענוח הניטור היה שגוי, ולכן לא זוהה כי היילוד נמצא במצוקה.

 

מיד לאחר הלידה

תינוקות רבים מבלים את שהותם ברחם כשהם בריאים לחלוטין, אולם לידה קשה ומסובכת עלולה לפגוע בהם קשה דווקא כשהם במרחק דקות ספורות מלנשום את אוויר העולם. גם אם הלידה הייתה טובה ועברה בשלום, גופם הזעיר כה רגיש וחלש וטיפול רשלני שאינו עולה בקנה אחד עם התנהגות סבירה ומקובלת בעולם הרפואה על ידי צוות הרופאים והאחיות, עלול לגרום גם לתינוק בריא לחלוטין להתדרדרות מהירה במצב עד כדי נכות ומוות. רשלנות בטיפול ביילוד לאחר הלידה הינה סטייה מנורמות ונהלים מקובלים, קבלת החלטות שגויות, עיכוב רשלני במתן סיוע ועזרה לתינוק במצוקה או אי אבחנה כי התינוק נמצא במצוקה.

 

מבחן אפגר APGAR SCORE

על מנת למנוע ככל הניתן פספוס של מצוקת עובר, במיוחד בבתי יולדות עמוסים כמו בישראל, פותח מבחן לבדיקה יסודית ודקדקנית של מצב היילוד מיד לאחר הלידה:

אפס נקודות נקודה אחת

שתי נקודות

צבע העור חיוור או כחול גוף ורוד גפיים כחולות ורוד
דופק לא נשמע מתחת ל – 100 מעל 100
תגובה למגע אין תגובה עיוות פנים בכי
טונוס שרירים גפיים רפויות תנועת גפיים קלה תנועת גפיים מרובה
נשימה אין נשימה איטית ולא סדירה טובה

 

באמצעות ביצוע מבדק זה לכל יילוד ניתן בקלות לעלות על כך שמשהו אינו כשורה. לכן, במקרים רבים, ציון האפגר מעיד על סימני המצוקה של היילוד.

 

טיפול רשלני ביילוד לאחר הלידה

תינוקות שזה עתה הגיחו לאוויר העולם הם עדינים ורגישים מאד, הם אינם יכולים לווסת עדיין את חום גופם ולכן הם זקוקים כי יעטפו אותם בשמיכה ובבגד חם הכולל כיסוי לראש (חום הגוף מתנדף בעיקר דרך הראש אצל תינוקות), למקום בטוח לשהות בו כשהוא מוגן מסכנת נפילה או שמשהו ייפול עליו, למזון ראשוני כגון יניקת החלב הראשוני מאימו או במידה ואין אפשרות כזו אכילת תחליף חלב לתינוקות רכים ולסביבה רגועה ושקטה כדי להירדם (תינוקות רכים ישנים 22 שעות ביממה כדי להתאושש מהלידה, לגדול ולהתחזק). בנוסף, כל שינוי בצבעו של התינוק, בנשימתו, בחיוניות שלו, או במצבים שבו התינוק בוכה ללא הפסקה למרות ניסיונות ההרגעה עלולים להצביע כי משהו אינו כשורה ויש לבדוק אותו. כל התנהלות פסולה אשר מסכנת את התינוק, לא מספקת לו את הצרכים הראשוניים שלו של חום גוף, מזון, היגיינה, נשיאה בטוחה ועוד אשר גרמו נזק ממשי ליילוד ייחשבו לטיפול רשלני.

 

דוגמאות לטיפול רשלני ביילוד

להלן מספר דוגמאות לטיפול רשלני אשר עלולות להסתיים באסון:

  • אי זיהוי מצוקה אצל התינוק.
  • זיהוי מצוקה אצל התינוק אך עיכוב משמעותי בפעולות מצילות חיים שנגרמו על ידי צוות האחיות והרופאים שהיו בחדר הלידה.
  • פעולות הצלה רשלניות שגרמו נזק נוסף לתינוק.
  • נפילת יילוד מן הידיים של אחד מאנשי הצוות הרפואי.
  • קבלת החלטה שגויה לגבי טיפול בתינוק במצוקה שהחמירה את מצבו.
  • חשיפת התינוק לקור באופן שגרם לו נזק או אי הזנתו לאורך שעות ארוכות עד לגרימת נזק.
  • מתן חלב אם שגוי (של אם אחרת).
  • מתן תרופות באופן שגוי (בלבול בין תינוקות).
  • פציעה של תינוק בשל טיפול רשלני.
  • הנשמת יתר של היילוד אשר עלולה לגרום לנזק מוחי קשה.

 

מה ניתן לעשות במקרה ואתם חושדים כי התבצעה רשלנות ביילוד?

במידה ואתם חושדים כי התינוק שלכם נפגע עקב רשלנות של הצוותים הרפואיים שטיפלו בו לאחר הלידה, חשוב לפנות אל איש מקצוע מיומן כגון עורך דין לרשלנות רפואית. עורך הדין בסיוע רופא מומחה יבדקו את כל התהליכים הרפואיים שננקטו בבית החולים מרגע הלידה. במידה ויתברר כי אכן הייתה פעולה רשלנית אשר סוטה באופן ברור מתקנים, נהלים ופרוצדורות שונות ועומדת בסתירה מוחלטת לתיאוריית ‘הרופא הסביר’, או אם היה עיכוב משמעותי בהגשת עזרה לתינוק במצוקה, או קבלת החלטה שגויה שגרמה נזק ואינה מתיישבת עם התנהגות סבירה, ניתן יהיה להגיש תביעת רשלנות.

במידה ובית המשפט מתרשם כי אכן הייתה כאן רשלנות רפואית, הוא יקבע את גובה הפיצוי על פי ההוצאות הכספיות שנגרמו לכם בהווה ובעתיד בעקבות הרשלנות. הסכום יכלול כיסוי להוצאות על טיפולים, אשפוזים, סיעוד, שיקום, פיזיותרפיה, ציוד רפואי, תרופות, חינוך מיוחד ועוד.

 

כמה זמן לאחר הלידה ניתן לתבוע תביעת רשלנות?

היילוד שנפגע יכול לתבוע עד גיל 25, קרי 7 שנים מהגיעו לגיל בגרות.

טיפול רשלני או הימנעות מטיפול ביילוד לאחר הלידה באופן שגרם לו נזק משמעותי הינו רשלנות רפואית ביילוד. הרשלנות כוללת כל התנהגות שסוטה מן הנורמות המקובלות ברפואה, עיכוב של טיפול במצוקה, קבלת החלטות שגויה שגרמה נזק, הנשמת יתר ועוד. חשוב לזכור כי היילוד עדין ושברירי כל כך, זקוק לחום, למזון ולסביבה שקטה ומוגנת, ויש להמשיך ולעקוב אחרי מצבו גם לאחר הלידה.
באמצעות פניה לעורך דין לרשלנות רפואית ניתן יהיה לבדוק את כל התהליכים הרפואיים שהתרחשו מרגע הלידה, ועורך הדין ינסה לברר האם מדובר ברשלנות והאם יש קשר ישיר בין הרשלנות לנזק שנגרם ליילוד. לאחר מכן הוא יגיש תביעה לבית המשפט.
כן, אם השופט התרשם כי אכן התקיימה רשלנות, הוא יקבע את גובה הפיצוי על פי הנזק שנגרם לתינוק בהווה ובעתיד. הסכום יכלול כיסוי להוצאות שונות שנגרמו לכם עקב הרשלנות ובין היתר גם הוצאות על אשפוזים, סיעוד, שיקום, טיפולים שונים, תרופות, ציוד עזר רפואי וכדומה.
ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית של יילוד שנפגע עד גיל 25. עם זאת, מומלץ מאד להגיש את התביעה מוקדם ככל הניתן וזאת מאחר שעל עורך הדין להוכיח כי אכן היתה התרשלות רפואית ביילוד לאחר הלידה, ולאחר מכן את הקשר הישיר שבין הנזק לבין ההתרשלות. מסמכים ועדויות עלולים ללכת לאיבוד ולהישכח, לכן חשוב לפנות סמוך לרגע שבו התגלתה הרשלנות על מנת לאפשר לעורך הדין להגן עליכם באופן מלא.
רשלנות בטיפול ביילוד לאחר הלידה

אז מה היה לנו?

עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא