רשלנות רפואית בבדיקת אולטרסאונד

אולטרסאונד הינה בדיקה המתבצעת באמצעות גלי קול אשר פענוח ההחזר שלהם מספק תמונה של מצב האיברים הפנימיים והרקמות שלנו, כולל עוברים ברחם אימם. בדיקת אולטרסאונד במהלך ההריון מספקת מידע בסיסי בנוגע להתפתחות התקינה של התינוק לרבות מומים שונים, עיוותים או עדות למחלה גנטית כלשהי. על מנת לבסס את המידע ולהפוך אותו לאמין יש לבצע שורה של בדיקות נוספות, אך אין ספק שפענוח מדויק של תוצאות האולטרסאונד מהווה את פעמון האזהרה הראשון שאמור לצלצל במידה וישנה בעיה כלשהי בהתפתחות העובר. רשלנות רפואית בבדיקת אולטרסאונד מתחלקת לשלושה חלקים: הפנייה, פענוח והסקת מסקנות. אם לדעתכם באחד השלבים הללו התרחשה רשלנות רפואית, זוהי זכותכם לברר כיצד התרחשה ולקבל פיצוי על מומים או תסמונות שלא התגלו בזמן ההריון. 

 

בדיקות אולטרסאונד בישראל

כל אישה בהריון בישראל מופנית בראש ובראשונה לבדיקת אולטרסאונד כבר החל משלב מוקדם של ההריון על מנת לקבוע את גיל העובר, לעקוב אחר התפתחותו ולזהות עוד במהלך ההריון מומים, פגמים או תסמונות גנטיות ולאפשר להורים לבחור האם להמשיך את ההריון. בנוסף לבחינה הרפואית המדוקדקת, בבדיקת אולטרסאונד ניתן גם לזהות את מין העובר לשמחת הוריו. בדיקת האולטרסאונד הגניקולוגי נעשית בשלב מוקדם של ההריון על גבי בטן האם, אולם בשלב מתקדם יותר של ההריון הבדיקה הופכת וגינלית על מנת לקבל תמונה מהימנה וברורה יותר ולראות את העובר במלואו. הבדיקה אינה כואבת ולא נדרשת לה כל הכנה מראש, אך חשוב לקיימה במועד ובזמן שנקבעו על מנת לקבל תמונה מדויקת ככל הניתן של מצב העובר.

 

מה ניתן לזהות בבדיקת אולטרסאונד?

בכל שלב של ההריון, גם בשלבים מוקדמים מאוד של השבועות הראשונים, ניתן לזהות את התפתחות העובר, לשמוע את הדופק שלו ולראות סימנים מקדימים לשורה של מומים או תסמונות גנטיות. חשוב לציין כי בדיקת האולטרסאונד אמנם נחשבת לבדיקה בסיסית שאמורה להתריע על שורה של כשלים בהתפתחות התינוק, אך לא תמיד די בה כדי להוכיח מעל לכל ספק שאכן העובר סובל מהן. במידה ומתעורר חשש יש צורך בבדיקות נוספות כגון DNA עוברי, בדיקת סיסי שליה, שקיפות עורפית וחלבון עוברי על מנת לאושש ולקבוע באופן החלטי כי אכן יש בעיה בהתפתחות העובר. התוכנית למניעת מומים המעוגנת בחוק ביטוח בריאות ממלכתי מאפשרת להורים הנמצאים בקבוצות סיכון שונות בשל נטייה גנטית או גיל מבוגר של האישה בזמן ההריון לעבור בדיקות שונות לרבות אולטרסאונד ללא עלות כלל או בעלות סמלית, וכמו כן מציעה מידע רב להורים על חשיבות הבדיקות המוקדמות במהלך ההריון לזיהוי מומים מולדים. בדיקת אולטרסאונד אינה יכולה לזהות את צבע העור של התינוק ולכן אינה יכולה לזהות לבקנות, וגם אינה יכולה לזהות תסמונות נוספות שאין להן סממנים חיצוניים אופייניים.

 

אילו מומים ניתן לאתר באמצעות בדיקת אולטרסאונד?

כאשר רופא מטפל מפנה אישה בהריון לבדיקת אולטרסאונד שגרתית ייבחנו כל איבריו של התינוק לרבות:

 • לב פועם.
 • מדידת היקף הגולגולת לצורך השוואה לטווח הנורמה.
 • מדידת אורך העובר כולו ובדיקת אורך עצם הירך שלו להשוואה לטווח הנורמה.
 • התפתחות המוח בהתאם לגיל העובר.
 • זיהוי כל העצמות באורך המתאים לגיל העובר.
 • זיהוי אצבעות תקינות.
 • זיהוי כל האיברים הפנימיים ללא חסימות או עיוותים לרבות ריאות, כבד, כליות, מערכת עיכול וכלי דם.
 • זיהוי עמוד שדרה תקין ללא עיוותים.
 • זיהוי אגן תקין ללא עיוותים.

 

כל עיוות, מום, חור, פתח או חסימה באחד מן האיברים שלעיל יכולים להתגלות באמצעות בדיקת אולטרסאונד, ולאחר בדיקות נוספות המאשרות את המום מעל לכל ספק, ניתנת להורים הבחירה האם להמשיך את ההריון או להפסיקו.

 

רשלנות רפואית בבדיקת אולטרסאונד

רשלנות רפואית בבדיקת אולטרסאונד מתחלקת לשלושה חלקים עיקריים:

 • אי הפנייה לבדיקת אולטרסאונד – רופא אשר אינו מפנה ואינו מיידע אישה בהריון על זכותה לבדוק את עוברה בבדיקת אולטרסאונד כללית, “סקירת מערכות” בעגה המקצועית, או אינו ממליץ על בדיקות אולטרסאונד המתמקדות באיבר מסוים למרות שההורים נמצאים בקבוצת סיכון, פועל ברשלנות.

 

 • אי פענוח נכון של בדיקת האולטרסאונד – במידה והתקיימה בדיקת אולטרסאונד אך הפיענוח שלה היה שגוי, נשאלת השאלה מדוע. בבדיקה זו נעזרים בטכניקת ‘הרופא הסביר’, האם היה רואה את המום בבירור או שהקושי בזיהוי הינו רב ועלול היה להכשיל גם את הרופא הסביר? במידה והתברר כי המום היה גלוי לעין וברור ובכל זאת לא התגלה, יש כאן רשלנות רפואית.

 

 • פענוח מדויק ואי הפנייה לטיפול נוסף – רופא אשר קיבל לידיו תוצאות אולטרסאונד עם סימני אזהרה, אך בחר שלא ליידע את ההורים, לזלזל בממצאים או לפזר עשן בנוגע לסכנות האפשריות בפני ההורים (כלומר, לעמעם או להפחית מערך הקשיים האפשריים הניצבים בפני העובר והוריו) מעלה חשד כבד לרשלנות רפואית ומניעה מההורים מידע קריטי שעשוי היה להוביל אותם להחלטה להפסיק את ההריון ולהימנע מלידת ילד עם מום.

ילדים עם מומים בישראל

במדינת ישראל נולדים מדי שנה ילדים עם מומים שונים החל מבעיות באיברים הפנימיים וכלה בעיוותים בעמוד השדרה, העדר איברים, התפתחות מוחית לא תקינה ועוד. עיקר הגורמים הוא חוסר מודעות של הורים לבדיקות במהלך ההריון, אי זיהוי בזמן ההריון או החלטה מודעת של הורים ללדת את הילד למרות היותו בעל מום מסיבות הומניות, דתיות או אחרות. בצד הצלחות והישגים כבירים של ילדים בעלי מום ומשפחותיהם שבעזרת מאמצים רבים יכולים להצליח כנגד כל הסיכויים, ישנם אחרים אשר הופכים לנטל על משפחותיהם, מצבם מתדרדר במהרה והם הופכים סיעודיים, יוצרים מתחים ולחץ כלכלי כבד על המשפחה ובסופו של דבר נפטרים בגיל צעיר ושוברים את ליבם של הוריהם ואחיהם שהתרגלו לחיות לצידם. אף אחד אינו יכול לבחור עבור אם או אב הנרגשים מההיריון מה לעשות עם עוברם, אבל כן חשוב ליידע אותם בכל ההיבטים הקשורים בהבאת ילד עם מום לעולם.

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, השאירו פרטים או חייגו: 03-6914004.

בדיקת אולטרסאונד, במיוחד סקירת מערכות שגרתית שאין בה בקשות מהרופא לבדוק באופן ספציפי איבר מסויים או ציון קבוצת סיכון שההורים נמצאים בה, אינה יכולה לזהות את כל המומים וכל התסמונות הקיימות, וזאת בשל המגבלות שלה כבדיקת תהודת גלי קול. לדוגמא, הבדיקה אינה יכולה לזהות לבקנות. עם זאת, מומים כגון פגמים בלב, בריאות, במוח או במבנה השלד אמורים להיות מזוהים מיד עם מבט ראשון, ותסמונות שונות עשויות להתבטא במבנה ובהתפתחות עובר שונה מהרגיל ולהוות פעמון אזהרה די ברור. מומלץ לעבור בדיקות נוספות כגון DNA עוברי, בדיקת סיסי שליה, שקיפות עורפית וחלבון עוברי על מנת לשלול מעל לכל ספק מומים ותסמונות שונות, אך גם אלו אינם ביטוח של 100% בכל המקרים.
ממש לא. אין צורך בהכנה מוקדמת לאולטרסאונד. במהלך הבדיקה תושכב האישה על גבה, ג’ל מבודד יימרח על בטנה ומכשיר האולטרסאונד יונח עליה בעדינות וללא לחץ. ייתכן כי הטכנאי יבקש מן האישה להסתובב על צידה על מנת לקבל תמונה ברורה יותר של העובר. בשלב מתקדם יותר של ההריון הבדיקה נערכת באמצעות החדרת המכשיר לנרתיק של האישה, התחושה אמנם יכולה להיות מעט לא נעימה אך היא איננה מכאיבה. החדרת המכשיר מאפשרת מבט מאד קרוב על העובר המתפתח, הערכת משקלו וגודלו, בדיקת מאפייניו בצורה מובנת וברורה והאזנה לדופק ליבו. לעיתים ינענע הרופא את בטן האם על מנת להעיר עובר ישן ולבדוק את תגובותיו.
כל אישה בהריון צריכה לעבור אולטרסאונד עם גילוי ההריון (במידה וההריון התגלה בשלב מאד מוקדם ניתן להמתין שבוע שבועיים עד להתפתחות הלב והופעת דופק) על מנת לקבוע את גיל העובר ולהשוות את גודלו לטווח הנורמה. לאחר מכן, תתבקש האישה להיבדק שנית בשלב מתקדם יותר של ההריון לצורך הערכת משקל העובר, גודלו והתפתחותו התקינה וזאת על מנת שלא להיות מופתעים בחדר הלידה. במהלך ההריון יש לבצע סקירת מערכות מוקדמת וסקירת מערכות מאוחרת. במידה והאם או האב נמצאים בקבוצת סיכון כלשהי, תישקל בדיקת אולטרסאונד ממוקדת יותר או בדיקות רבות יותר למעקב.
בדיקת אולטרסאונד יכולה לזהות מומים רבים באיברים שונים. הבדיקה גם מאפשרת תמונה ברורה של מבנה השלד והעצמות ועשויה להתריע על התפתחות לא תקינה שלהם. בנוסף, תסמונות שיש להן סממנים חיצוניים אופייניים עשויים להימצא במהלך הבדיקה.
רשלנות רפואית בבדיקת אולטרסאונד

אז מה היה לנו?

img-6
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא