רשלנות רפואית בצילום רנטגן

רשלנות רפואית בתחום צילום הרנטגן מתחלקת לשלושה סוגים: רשלנות בשל אי הפנייה לצילום רנטגן, רשלנות בזמן הצילום עצמו ורשלנות בפענוח התמונות. במידה ונפגעתם מרשלנות בצילום רנטגן אתם זכאים לפיצוי על הסבל שחויתם ועל ההחמרה במצבכם. חשוב שתזכרו שבאמצעות תביעת רשלנות אתם לא רק מקבלים פיצוי, אלא אתם גם מונעים את מקרה הרשלנות הבא. 

מהו צילום רנטגן?

בשנת 1895 נכנס וילהלם קונארד רנטגן למעבדתו והחל לשחק במכשיר קטן אותו בנו ועיצבו ביחד איתו עמיתיו היינריך הרץ, ניקולה טסלה, יוהנן הית’רוף, פיליפ לנארד וויליאם קרורס. הוא הוסיף לה חלון אלומיניום קטן והציב חתיכת קרטון טבולה במלח בריום מתוך רצון לחקור קרניים קתודיות. הפלא שהתגלה לעיניו גרם לו לפלוט בתדהמה כי הוא רואה את פני המוות עצמו. מאז ועד היום שוכללה והשתפרה שיטת הצילום באמצעות הקרניים הקתודיות שנקראו בתחילה קרני X ולאחר מכן קרני רנטגן על שם המדען שגילה אותן, וכיום ניתן להגיע לרמת דיוק גבוהה במיוחד שמאפשרת לנו לזהות מומים, פגמים, סרטן וגידולים שונים, שברים, סדקים, חדירת גופים זרים לתוך הגוף שלנו ועוד. לאחר תצלום הרנטגן ופיענוחו ניתן לקבוע את הליך הטיפול ולעקוב אחרי התקדמותו על ידי צילום חוזר של האזור הפגוע ולצפות בצמיחת העצמות, בריפוי ובהחלמה של האזור כולו. מכונת ה – CT  מבוססת על אלפי תצלומי רנטגן הנלקחים במהירות גבוהה ב – 360 מעלות ומפוענחים לתמונה מלאה של איבר או חלק בגוף כדי להבין טוב יותר מה מתרחש בתוכו.

 

מהי רשלנות רפואית בצילום רנטגן?

כשמדובר ברשלנות רפואית בתחום צילומי הרנטגן אנו מדברים על 3 סוגים שונים של רשלנות:

  1. אי הפנייה לצילום רנטגן – במידה ואתם מתלוננים על כאבים או אי נוחות, אך הרופא לא שלח אתכם לצילומי רנטגן שהיו עשויים לגלות את המחלה או הנזק שנגרם לגופכם ובשל כך לא רק שלא טופלתם אלא מחלתכם או פציעתכם החמירה – זוהי רשלנות באי הפנייה לצילום רנטגן. צילום רנטגן איכותי יכול לחשוף את מצב המפרקים שלכם, הימצאות גוף זר בתוך הגוף כגון רסיס, קליע, שבר סכין או זכוכית, חפץ שנבלע או הוחדר לפתחים שונים של הגוף בשגגה, חבלה לעצמות שנגרמה עקב נפילה, ירידה בצפיפות העצם, מחלת הסרטן, דלקת ריאות, גידולים באיברים שונים, עיוותים ומומים מולדים או גנטיים בעמוד השדרה, באגן, בגולגולת ובעצמות נוספות, בעיות שיניים ולסת ועוד.
  2. רשלנות בעת ביצוע צילומי רנטגן – באופן טבעי, המטופלים המוכנסים לחדר הרנטגן עשויים לסבול מכאבים וזאת מאחר שרק לא מזמן נפלו ונפצעו או שהאיבר שאותו רוצים לצלם סובל ממחלה, שחיקת סחוס, עיוות כלשהו או חדירת חפץ זר. מטופלים הנמצאים בכאב לרוב מתקשים לשתף פעולה ולבצע את הנחיות הטכנאי, בוכים ואף מתנגדים לבדיקה, הדבר נכון במיוחד כשמדובר בילדים או באנשים הסובלים ממוגבלויות שונות. כל מי שעובד בחדר הרנטגן בוודאי יודע שיש צורך בסבלנות רבה, בהמתנה למטופל שיירגע ואולי ייקח משככי כאבים שיעזרו לו לעבור את הבדיקה. ביצוע הבדיקה מתוך חוסר סבלנות עלולה להוביל לתוצאה שגויה שתוביל למסקנות לא נכונות בנוגע למצב האמיתי של המטופל. לכן יש לעשות את מירב המאמצים כולל דיבור רך, שכנוע עדין ואף נטילת תרופות מרגיעות ומשככי כאבים לפני ביצוע הבדיקה על מנת להביא לתצלומים איכותיים וברורים.
  3. רשלנות בעת הפענוח – את התוצאות ניתן לקחת לרופא המטפל או להמתין לתוצאות שיגיעו מרופא תורן שמפענח את הצילומים בתוך שעות ספורות, או אם יש לכם מזל, בתוך דקות. כל תוצאה ששונה מן המצב האמיתי בשל שחיקה (רופאים תורנים צופים במאות תצלומים במהלך המשמרת), עייפות או זלזול, עלולה להביא לתכנון תוכנית טיפולית לא נכונה ולנזקים בהמשך.

נזקים עקב רשלנות רפואית בצילום רנטגן

הנזקים שעלולים להיגרם למטופל בשל רשלנות רפואית בצילום רנטגן הם עצומים. אדם שחדר לגופו רסיס אך הוא לא נמצא, קשיש שסובל משחיקה במפרק הירך אך לא טופל, סרטן שלא התגלה בזמן ואפילו שבר באצבעו של פעוט שלא זוהה גורמים לכאבים עזים, עלולים להוביל לזיהום, למוות בטרם עת, להחמרת הפציעה, לאי מניעה ולאי טיפול שיכול היה פשוטו כמשמעו להציל חיים. קצרה היריעה מלהכיל את כל הנזקים האפשריים ולהתדרדרות במצב של אפילו סדק קטן בגולגולת בשל רשלנות באחד השלבים הקריטיים של הפנייה, צילום ופענוח של תצלום הרנטגן שהפך זמין וזול כל כך וניתן להשיגו בכל מרפאה מקומית. במידה והתגלה כי רופא או טכנאי רנטגן שגו במהלך ביצוע עבודתם אתם זכאים לקבל פיצוי על הסבל שנגרם לכם ועל ההתדרדרות במצבכם.

 

איך לזהות רשלנות רפואית בצילום רנטגן?

כמובן שאנחנו לא מצפים ממכם להיות בלשים רפואיים, אך מידה של זהירות יכולה לחסוך לכם עוגמת נפש רבה, שימו לב לסימנים הבאים שיכולים לרמז על רשלנות רפואית בזמן צילום רטנגן:

  • זלזול והקלת ראש של רופאים מטפלים – אם הרופא שפניתם אליו אינו יכול להסביר מדוע כה כואב לכם ושולח אתכם הביתה להירגע ולקחת כדורים נגד כאבים, זכותכם לבקש חוות דעת שניה! פנו לרופא נוסף לקבלת דעה נוספת, ייתכן והכאב שאתם סובלים ממנו אכן מקורו בעצמותיכם וברקמות שלכם ולא בדמיון שלכם.
  • גישה לא נעימה של טכנאי הרנטגן – אין זה אומר שכל הטכנאים הינם רשלנים, צריך לזכור שרבים מהם עובדים במשמרות ארוכות ומתישות, אך אם חשתם שאתם לא מקבלים יחס הולם, הצילום מתבצע בחופזה ובתוך התעלמות מבקשותיכם או מטענותיכם, זכותכם לבקש צילום חוזר.
  • כאבים עזים או החמרה במצב – אם הרופא המטפל או הרופא התורן שפענח את הצילומים אינם מזהים סדק או שבר, שחיקת סחוס או כל בעיה רפואית אחרת, זה לא אומר שהיא לא שם. דווחו מיד לרופא המטפל על כל החמרה במצב, מכאבים עזים שלא חולפים ועד לאודם, נפיחות או דלקת באזור הפגוע, ופנו למוקד רפואי או מיון כדי לחזור על פעולת הצילום. זכרו שלעיתים דווקא החמרה במצב היא זו ש’עוזרת’ לגלות מחלות או פגיעות שונות בשל היותה בולטת יותר לעין, ולכן לא תמיד מדובר ברשלנות אלא בנזק מזערי וקטן מאוד שקשה לאתר ממבט ראשון.

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, השאירו פרטים או חייגו: 03-6914004.

רשלנות בתחום צילומי הרנטגן הינה רשלנות הנגרמת מאי הפנייה לצילום, רשלנות בעת הצילום או רשלנות בפענוחו. בכל מקרה של חשד לרשלנות רפואית יש צורך בבדיקת כל שלבי התהליך מרגע התלונה הראשונית וכלה בפענוח התצלומים שהתקבלו. הרשלנות יכולה להתרחש בעת הפנייה הראשונית כאשר הרופא אינו מזהה את התסמינים נכונה ולכן אינו מפנה לצילום רנטגן שיכול להצביע על שורש הבעיה, זו יכולה להיות דלקת ריאות, גידול שפיר או סרטני, שבר או סדק, שחיקה במפרקים, עיוות או לקות הקשורה למערכת השלד או לאיברים השונים, בעיות בשיניים או בלסת ועוד תסמינים, פגיעות וליקויים רבים בכל אברי הגוף השונים, השלד, הרקמות השונות ועוד.
צילום הרנטגן כרוך בחשיפה קלה לקרינה מייננת, ומסיבה זו ילבישו לכם סינר עופרת שיצמצם את החשיפה. כמו כן, במידה והבדיקה דורשת חומר ניגודי, ייתכנו בעיות של אלרגיה או בעיות כליות, אך ברובן המוחלט של הבדיקות הנבדק ייצא ללא פגע וללא כל כאב אשר נגרם מהצילום עצמו. לנשים בהריון רצוי להימנע מבדיקת רנטגן אם הדבר אינו דחוף.
כמעט בכל מרפאה מקומית בישראל ישנו חדר רנטגן, ואם אין, ניתן לעבור את הצילום במכוני הרנטגן הפרושים בכל הארץ. יש לשים לב כי צילומי שיניים, פה ולסת הינם נפרדים מצילומי רנטגן לריאות או לאזורים אחרים בגוף, ולשם כך יש מכוני צילום שיניים. במידה וקיבלתם הפנייה לתצלום רנטגן עליכם לפנות אל המרפאה ולקבוע תור לצילום, אם הצילום כרוך בניגודיות, יזריקו לכם חומר ניגודי אל הוריד אשר יאפשר צילום איכותי וברור יותר. אין צורך בהכנה מיוחדת מראש, ואם לא לקחתם משככי כאבים או תרופות הרגעה טרם הצילום, תוכלו לנהוג הביתה בבטחה לאחריו.
בדיקות רנטגן מומלצות לכל מי שיש חשד שחפץ זר חדר לגופו, בין אם בבליעה ובין אם באמצעות החדרה בשוגג לאחד מפתחי הגוף, אם נפגעתם מזכוכיות או חלילה מרסיס או קליע, אם נפלתם ויש חשש כי יש לכם סדק או שבר, אם יש צורך לאבחן עיוות או פגם במבנה השלד, אם יש חשד שיש לכם גידול שפיר או סרטני, אם יש צורך בבדיקה חוזרת של גופכם לאחר ניתוח או פציעה קשה לשם השוואה, אם יש חשש שחליתם בדלקת ריאות או סיבות נוספות אחרות לבדיקה יסודית של הגוף שלכם.
רשלנות רפואית בצילום רנטגן

אז מה היה לנו?

img-8
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא