רשלנות רפואית באבחון סרטן

רשלנות רפואית באבחון רטן

כיום כבר יודעים, כי איחור באבחון סרטן, עלול לעלות ביוקר. החשיבות של גילוי מוקדם היא קריטית, ובמקרים שבהם הייתה טעות באבחון סרטן או פענוח לא נכון של תוצאות הבדיקות או אי הפניה לבדיקות מתאימות כאשר היה על הרופא לעשות כן, ייתכן שתקום עילה לתביעה ברשלנות רפואית.

רשלנות רפואית באבחון סרטן – מהי?

בימינו אפשר לאתר סוגי סרטן שונים באמצעות בדיקות שונות. ככל שהמחלה מאובחנת מוקדם יותר והחולה מקבל טיפול מתאים, סיכויי ההחלמה שלו גדלים.

יש מטופלים שיש להם גורמי סיכון שמבוססים על היסטוריה רפואית/משפחתית וכן גיל או מין.

במקרים כאלו, עליהם להיות במעקב תדיר ולבצע בדיקות תקופתיות כדי לשלול גידולים ממאירים.

אם המטופלים לא דואגים ללכת באופן סדיר לרופא המשפחה או לרופא מומחה רלוונטי או שהם הולכים אך לא מבצעים את הבדיקות שהרופאים מפנים אותם אליהן, אי אפשר יהיה לבוא בטענות לרופאים, ואם הגידול יתגלה בשלב מאוחר, לא ניתן יהיה לטעון לרשלנות רפואית.

ואולם, כאשר יש מקום להפנות את המטופלים לבדיקות או כאשר הרופאים לא מפענחים נכון את תוצאות הבדיקות ולא מפנים לבירור נוסף/לבדיקות נוספות, ניתן לטעון לרשלנות רפואית.

כך למשל, אי הפניה לבדיקות ממוגרפיה תקופתיות, בדיקות פאפ, קולונוסקופיה, בדיקת שומות מחשידות ועוד – עלולה לפגוע בסיכויי המטופל לאבחון מוקדם ולמנוע ממנו טיפול מתאים. עורך דין רשלנות רפואית יוכל לבדוק את הדברים ולחוות דעתו בשאלה, האם אי ההפניה לבדיקות, בנסיבות המקרה שבפניו, מהווה רשלנות רפואית.

מוטיב הזמן באבחון במחלות סרטן רבות כמו: סרטן השד, סרטן צוואר הרחם, סרטן המעי הגס וסרטן העור הוא משמעותי ביותר, ויכול לחרוץ את גורלו של החולה.

לשאלה כיצד בדיוק נקבעת רשלנות רפואית באבחון סרטן, אין תשובה אחת מדויקת. יש לבחון כל מקרה לגופו, שכן על הרופא חלה חובת זהירות כלפי החולה, אך יש לבדוק האם היא הופרה והאם הוכח קשר סיבתי בין הפרת החובה לבין הנזק שנגרם לחולה. ע”פ הפסיקה, על הרופא להקשיב לתלונות המטופל, להתייחס אליהן ברצינות ואף לחקור בעצמו ולקבל מידע מהמטופל כדי להגיע לאבחנה. הפרת החובה הזו, עלולה להיחשב כרשלנות רפואית באבחון.

מקרים שכיחים של רשלנות רפואית באבחון סרטן

רשלנות רפואית במחלות סרטן יכולה לבוא לידי ביטוי בכל סוג סרטן. עם זאת, ישנם סוגי סרטן בהם הרשלנות שכיחה יותר ותוצאותיה גורמות להשלכות חמורות על חיי המטופל.

*רשלנות רפואית באבחון סרטן השד – איחור באבחון סרטן השד עלול לגרור הקטנה משמעותית בסיכויי ההחלמה של המטופלת, עד כדי מוות.

על הרופא לברר את ההיסטוריה המשפחתית של המטופלת, להפנות לבדיקות ממוגרפיה תקופתיות ולהבחין בגוש או בממצא חשוד אחר בשד – ובמקרים כאלו להפנות לבדיקת ממוגרפיה באופן מידי.

רשלנות רפואית סרטן השד יכולה לבוא לידי ביטוי לא רק מצד הכירורג שבודק את המטופלת, אלא גם מצד רופא המשפחה – אם היה מקום להפנות את המטופלת בשל תלונותיה לבדיקה או לרופא מומחה והוא לא עשה כן. כך גם יש מקום לבדוק אם הרדיולוג התרשל בפענוח בדיקת האולטרסאונד ולא זיהה רקמה חשודה שיכולה ללמד על גידול.
כך למשל, בית משפט השלום בת”א (33302-10-14) קיבל תביעה של אשה בגין רשלנות רפואית שמיוחסת לרדיולוג בטענה כי לא אבחן במועד גוש בבדיקת רנטגן חזה שנערכה לתובעת והן למומחית בהמטולוגיה שנתנה לתובעת טיפולים שלא תאמו את סוג המחלה. נקבע, בין היתר, כי האיחור באבחון גרם לטיפולים עודפים תוך פגיעה בשגרת חייה של התובעת.

*רשלנות רפואית סרטן צוואר הרחם – סרטן צוואר הרחם ידוע כאחד מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר, אך הוא נמנה עם סוגי הסרטן שקל ופשוט יחסית לאתר אותם.
גילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם מתאפשר באמצעות ביצוע בדיקת פאפ שנלקחת ע”י רופא הנשים אחת לתקופה, בהתאם לגיל המטופלת ולהנחיות משרד הבריאות. כך ניתן לאתר את המחלה בשלב הטרום סרטני. רופא שלא מקפיד לבצע את הבדיקה או שלא מפענח נכון את תוצאותיה, עלול להיחשב כרשלן.

*רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית – סרטן הערמונית נפוץ בקרב גברים בני 50 ומעלה. רשלנות רפואית באבחון סרטן זה יכולה לבוא לידי ביטוי באי הפניית המטופל לבדיקות מתאימות על אף תלונות וסימנים שיכולים להעיד על המחלה וכן אבחון מאוחר.
לצורך גילוי מוקדם ניתן לבצע בדיקה רקטלית, ביופסיה, בדיקות גנטיות ובדיקת דם שמטרתה לבדוק את רמת ה-PSA בדם.

*רשלנות רפואית בסרטן המעי הגס – סרטן המעי הגס הוא סוג הסרטן השני השכיח בישראל. אם רופא המשפחה לא מפנה את המטופל לבדיקות מתאימות בהתאם לגילו (ההמלצה היא לבדוק אחת לשנה דם סמוי בצואה אצל כל אדם מעל גיל 50) ולתלונותיו הוא עלול להיחשב כרשלן. כמו כן, על הרופא להפנות את המטופל במקרים המתאימים לבדיקת קולונוסקופיה או להמשך בירור אצל מומחה לגסטרואנטרולוגיה. רשלנות רפואית מצד רופא גסטרואנטרולוגיה יכולה לבוא לידי ביטוי בביצוע לקוי של בדיקת קולונוסקופיה, שבגינה לא ניתן לאתר גידול סרטני בשלב מוקדם.

*רשלנות רפואית סרטן העור – לעתים מקורו של סרטן עור ברשלנות של רופא עור – אליו הגיעו מטופלים כדי שיבדוק נקודת חן חשודה, מגרדת או כזו ששינתה צורה, והוא לא בדק לעומק ובצורה יסודית. אי הפניה לביצוע ביופסיה במקרה של חשד לגידול, יכולה ללמד על רשלנות רפואית.

 

רשלנות באבחון סרטן – מה ניתן לעשות?

תביעות רשלנות באונקולוגיה (חקר וטיפול במחלות הסרטן) עוסקות בעיקר באיחור באבחון סרטן ובטעויות בפענוח בדיקות ממוגרפיה, ביופסיה, CT וכד’. כאשר המחלה מאובחנת באיחור היא עלולה להתפשט וייתכן שלא ניתן יהיה לטפל בה.

בהתאם לכך, יש מקום לבחון האם מדובר ברשלנות רפואית ולהתייעץ עם עורך דין רשלנות רפואית שיש לו ניסיון בתביעות בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן.

משרד עורכי הדין יבדוק את החומר הרפואי, ויתייעץ עם מומחים רפואיים רלוונטיים כדי להגיע להחלטה האם כדאי להגיש תביעה.

הצלחות המשרד בתביעות רשלנות רפואית באבחון סרטן
פיצוי על סך 475,000 ש"ח
אישה בת 70 פנתה לרופא עור בשל כתם. מסר לה כי מדובר בפטרייה. כעבור שנתיים פנתה שוב לאותו רופא, שוב מסר כי מדובר בפטרייה ונתן מרשם למשחה. כעבור חודש הכתם התחיל לדמם, פנתה לרופאת עור אחרת אשר מיד זיהתה מלנומה והפנתה אותה לכריתת הנגע לבית החולים. בפתולוגיה התברר כי מדובר בסרטן עור גרורתי. לאחר הגשת התביעה, התובעת נפטרה ביולי 2020 והתביעה נמשכה עם בתה לאחר קבלת צו ירושה.

הגשת תביעה ברשלנות רפואית ופיצוי

אם תחליטו להגיש תביעה, חשוב שתדעו כי בית המשפט יבחן מספר פרמטרים בתביעת רשלנות באונקולוגיה. ראשית, האם ע”פ תלונות המטופל והבדיקות שנערכו, היה אפשר לאבחן את המחלה. שנית, האם בשל האיחור באבחון נגרם למטופל נזק והאם סיכויי ההחלמה שלו נפגעו ובאיזו מידה. בנוסף, בית המשפט יבחן האם האיחור באבחון והטיפול גרמו לקיצור תוחלת החיים של המטופל.

הפיצוי במקרים של איחור באבחון סרטן תלוי בהיקף הנזק שנגרם למטופל ובנתוניו האישיים. כך למשל, איחור באבחון גידול שגרם להתפשטות הסרטן באזורים אחרים בגוף ולנזק רב כתוצאה מכך, יוביל לפיצוי גבוה.

אם אתם שוקלים להגיש תביעה, פנו לעורך דין רשלנות רפואית ממשרד ישר יעקובי – נשמח לבחון את המקרה שלכם ולהעניק לכם ייעוץ משפטי מקצועי.

אז מה היה לנו?

img-10
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא