רשלנות רפואית וטוברוס סקלרוזיס

טוברוס סקלרוזיס הינה תסמונת מעט מתעתעת מאחר וכל אדם הסובל ממנה יציג תסמינים מעט שונים, כאשר אדם אחד יכול להיות בריא לחלוטין ואף לא מודע לתסמונת, ואילו השני חולה אנושות עד כדי סכנה ממשית לחייו. טוברוס סקלרוזיס, או טרשת גבשושית, הינה תסמונת שמתבטאת בגידולים זערוריים במוח, בלב, בריאות, בעור, בעיניים, בכבד ובכליות, ועשויות לגרום להתקפי אפילפסיה קשים, לאוטיזם ולפיגור, לפריחות קשות בעור, לנגעים בעיניים, לקשיי נשימה וצמיחת גידולים שפירים בכל מקום בגוף. רשלנות רפואית הקשורה לטוברוס סקלרוזיס תתבטא באי זיהוי התסמונת בעוד התינוק נמצא ברחם והולדה בעוולה של תינוק שנפגע אנושות ממנה.

 

תסמונת הכל או כלום

תסמונת טוברוס סקלרוזיס הינה תסמונת מתעתעת אשר מצד אחד יכולה לאפשר לאדם לחיות חיים נורמטיביים לגמרי מבלי שיחוש בהפרעה כלשהי ואף מבלי לדעת שהוא נושא את התסמונת, ומצד שני הוא יכול לסבול קשות מגידולים שפירים באיבריו הפנימיים, מעיוורון, מפיגור או אוטיזם, מפרכוסים חמורים ואפילפסיה. כמו כן, המחלה נוטה להשתנות עם הגיל, כך שבגיל הילדות היא יכולה להתבטא בפריחה עזה בעור שחולפת ואז עלולים להתחיל לפתע הפרעות בקצב הלב שלא היו שם קודם, ולהיפך. מקורה של המחלה הוא בכשל גנטי במהלך התפתחות העובר והיא איננה תורשתית כך שלא ניתן לזהות אותה מבעוד מועד בבדיקת סקר גנטית.

 

כיצד ניתן לזהות טוברוס סקלרוזיס טרם הלידה?

מאחר וטוברוס סקלרוזיס הינה תסמונת הנגרמת מעיוות גנטי, ניתן לזהותה באמצעות בדיקות גנטיות הנערכות לעובר כגון בדיקת סיסי שלייה, דיקור מי שפיר ובדיקת צ’יפ גנטי. במקרה והבדיקות מעלות כי יש סיכוי סביר שהעובר לקה בתסמונת, יקבלו ההורים את ההזדמנות ההוגנת להחליט בנוגע להמשך ההריון או הפסקתו לאור התוצאות.

 

הביטוי החמור של התסמונת

הולדת ילד הלוקה בטוברוס סקלרוזיס עלול להביאו לסבול מן הקשיים הבאים:

 • קשיים נויורולוגים – פירכוסים, אפילפסיה, אוטיזם, פיגור, הפרעות פסיכיאטריות, הפרעות התנהגות.
 • בעיות בעור – פיגמנטציה ( פרט לעניין הקוסמטי אינו גורם לבעיה רפואית ) פריחה ברמות שונות ממפושטת על כל הגוף או ממוקדת רק באיזור אחד, קשה ומחוספסת או דומה לנמשים.
 • פגיעה בראיה – עלולים להופיע גידולים זערוריים שפירים על גבי הרשתית שעלולים להפריע לראיה.
 • פגיעה בתפקוד הלב – עלולים להופיע גידולים שפירים, חלקם עשויים לגרום להפרעות בקצב הלב ואף לפגוע בתפקוד הלב באופן מסכן חיים.
 • פגיעה בתפקוד הריאות – עלולים להופיע גידולים בריאות ולהקשות על הנשימה.
 • פגיעה בתפקוד הכליות – עלולים להתפתח ציסטות או גידולים שפירים שעשויים לפגוע בתפקוד הכליות.

 

כיצד מטפלים בתסמונת?

לא ניתן לרפא את התסמונת, אך אפשר להתמודד עם תופעותיה באמצעות תרופות, ניתוחים להסרת גידולים, טיפולים עוריים באמצעות לייזר או מחט חשמלית וכמו כן טיפולים קוסמטיים שונים. למרבה הצער רבים הלוקים חשופים למוות כתוצאה מדימום במוח ושבץ, מהתקף לב, מחנק במהלך התקף אפילפטי או כתוצאה מגידול שפיר שלפתע הופך סרטני, מדמם או שפוגע באיבר ללא יכולת תיקון.

 

רשלנות רפואית וטוברוס סקלרוזיס

הרשלנות הרפואית בנושא טוברוס סקלרוזיס מתבטאת במספר אופנים, תחילה כהולדה בעוולה לאחר אי אבחון התסמונת עוד בהיותו של התינוק ברחם האם, ולאחר מכן באי זיהויה כשהתינוק כבר מחוץ לרחם ומתחיל להראות סימנים ראשונים של התסמונת. אי זיהוי ואי אבחנת התסמונת בזמן עלולים להוביל לטעויות בשיקול הדעת בנוגע לתרופות, טיפולים ותכנון התוכנית הטיפולית וגרימת נזק למטופל בשל שגיאות בנקיטת הליכים רפואיים.

 

מה עושים במידה ויש חשש כי התבצעה רשלנות רפואית?

אם אתם חושדים כי התבצעה רשלנות רפואית ונולד לכם ילד עם התסמונת או שהיא זוהתה בשלב מאוחר מדי, חשוב כי תפנו לגורמים מקצועיים כגון עורך דין לרשלנות רפואית אשר יבדוק ביחד עם גורם מקצועי רפואי רלוונטי את כל תהליכי הטיפול שנעשו בזמן ההריון ולאחריו, ויישאלו בין היתר השאלות הבאות:

 • האם הרופא המטפל הפנה את האישה ההרה לבדיקה גנטית?
 • האם הבדיקה הגנטית שבוצעה במהלך ההריון לגילוי התסמונת ותסמונות גנטיות נוספות אחרות נעשתה באופן מקצועי ופוענחה כראוי?
 • האם הרופא המטפל ביצע מעקב הריון כראוי ויידע את ההורים בזמן בדבר סימני אזהרה שיש לבדוק?
 • האם התסמונת אובחנה בדייקנות והאם ניתנה להורים שהות מספקת כדי לשקול את המשך ההריון?
 • האם התסמונת אובחנה כיאות לאחר הלידה עקב סימנים אופייניים?
 • האם התינוק טופל באופן מקצועי וראוי לאור סימני התסמונת?
 • האם ההורים קיבלו מידע והמלצות כיצד לטפל בתינוק הסובל מן התסמונת?

 

הגשת תביעת רשלנות רפואית

במידה ומתברר כי אכן היתה כאן רשלנות רפואית, יכין עורך הדין את התיק שלכם לבית המשפט ושם יצביע על הקשר הישיר שבין הרשלנות לבין ההולדה בעוולה שנטלה מן ההורים את הזכות להחליט האם להמשיך בהריון או לא, או גרמה נזק משמעותי לתינוק עקב טיפול שגוי.

זוהי תסמונת הנגרמת מפגם גנטי הגורמת לגידולים שפירים קטנים להתפתח במוח ובעיניים,בלב ובריאות, על גבי העור, הכליות והכבד, כאשר לא ניתן לצפות מראש היכן הם יתפתחו ויפגעו, והאיזורים הפגועים עשויים להשתנות מדי פעם. כמו כן, לא ניתן להעריך מראש מי יחיה עם המחלה בשלום ולא יסבול מנזק משמעותי כלשהו, ומי יסבול קשות מפרכוסים, אפילפסיה, פיגור, אוטיזם, פגיעה לבבית, קשיי נשימה חמורים ונזק לכבד ולכליות.
רשלנות רפואית בטוברוס סקלרוזיס מתבטאת באי אבחנה שלה בעוד העובר נמצא ברחם. בדרך כלל אפשר לזהות את התסמונת באמצעות בדיקת אולטרסאונד במהלך ההריון אשר מאבחנת גידול לבבי שפיר. בנוסף, במידה והתינוק הנולד מציג סימנים אופיינים לתסמונת אך היא לא מאובחנת כראוי, זה יכול לגרום לשורה של החלטות שגויות ואסטרטגיה רפואית לא נכונה ולגרום נזק לתינוק.
במידה ואתם חושדים כי הצוותים הרפואיים שטיפלו בכם פעלו ברשלנות, תוכלו לפנות לאיש מקצוע כדוגמת עורך דין לרשלנות רפואית. עורך הדין בצירוף עם גורם מקצועי רפואי יבחן את כל תהליך הטיפול שבוצע בכם מתחילת ההריון ועד ליום זה כדי לבדוק האם התרחשה רשלנות בשלב מסויים. במידה ויתברר כי אכן היתה פעולה רשלנית שהובילה ללידה בעוולה או בטיפול שגוי בתינוק, תוכלו להגיש תביעת רשלנות רפואית.

אז מה היה לנו?

img-9
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא