רשלנות רפואית – טיפת חלב

התחנות לבריאות המשפחה או בשמן העממי טיפת חלב, הינן מרפאות המתוחזקות וממומנות על ידי קופות החולים, הרשויות המקומיות ומשרד הבריאות, ומיועדות לתת מידע והדרכה על תקופת ההריון והלידה, לשמש כמרכז הדרכה לאם ולתינוק בכל הנוגע להנקה, הזנה, מעקב אחרי צמיחה והתפתחות, מתן חיסונים, מדידות ושקילה ועוד. רשלנות רפואית בטיפת חלב מתמקדת בטיפול לקוי או בהעדר טיפול ובכשל במסירת מידע אודות טיפולים שונים, תופעות לוואי של חיסונים ועוד אשר בגללן נגרם נזק משמעותי לתינוק. 

 

תחנות לבריאות המשפחה בישראל

תחנות טיפת חלב או בשמן הרשמי תחנות לבריאות המשפחה החלו את דרכן עוד לפני קום המדינה בשנת 1921 כשיתוף פעולה בין הדסה לבין הסתדרות הנשים העבריות למען צמצום תמותת התינוקות בישראל של אותם הימים בשל תת תזונה ומחלות. כיום כמעט בכל יישוב ניתן למצוא תחנה של טיפת חלב אשר מודדת, שוקלת ומחסנת את היילודים בישראל ומעניקה מידע והדרכה לאם הטרייה בתחומי ההנקה, הזנת התינוקות וצמיחה והתפתחות תקינה של התינוק שלה. התחנה מופעלת על ידי אחיות ורופא מגיע לשם רק לשעות ביקור קבועות מראש. לעיתים ישנן במקום יועצות הנקה, יועצות שינה (לתינוק) ומרצות ומרצים בתחומים שונים הקשורים לגידול ילדים ומעקב אחר התפתחותם.

 

באילו תחומים יכולה להתרחש רשלנות רפואית בטיפת חלב?

כל יילוד הנולד בישראל מופנה לקבלת חיסונים ולמעקב אחרי גדילתו בטיפת חלב. הביקור הראשון בטיפת חלב נערך כשבוע ימים לאחר שחרור האם ותינוקה מבית היולדות והאחרון עם סיום החיסונים סביב גיל שלוש לערך. במהלך הביקורים שוקלת האחות את התינוק, מודדת את היקף הגולגולת שלו ואת אורכו הכללי, מחסנת אם הגיע המועד לחיסון, בודקת את היכולות הקוגניטיביות והמוטוריות של התינוק ומשווה אותן לכלל ילדי ישראל באמצעות חישוב אחוזונים המבוססים על סטטיסטיקה רחבה ורבת שנים. אם יש איזשהו סימן שמשהו לא בסדר, זהו מתפקידה של האחות ליידע את ההורים ולהמליץ על המשך טיפול.

רשלנות רפואית בטיפת חלב יכולה להתרחש במקרים הבאים:

רשלנות בעת הטיפול

חשוב לזכור כי אחיות טיפת חלב עוסקות בתינוקות ופעוטות בגיל שבין 0 -3 ולכן מצופה מהן לנהוג בתינוק ביתר זהירות כאשר הן נושאות אותו אל המשקל, מודדות אותו או בודקות את היכולות המתאימות לגילו. פציעה או נזק הנגרם לתינוק משום שנפל, נחבל, נפצע או ניזוק במהלך הבדיקות הללו ייחשב כרשלנות לכל דבר ועניין.

רשלנות בעת מתן חיסון

חלק ניכר מעבודתן של האחיות בתחנות טיפות החלב הן לתת חיסונים למחלות ילדות כגון חצבת, אדמת, אבעבועות רוח וכנ”ל.

רשלנות בעת מתן חיסון מתחלקת לשני חלקים:

  • החיסון עצמו – אי מתן חיסון, מתן חיסון שגוי, מתן מינון שגוי, כשל בהזרקת החיסון, כשל במיקום החיסון או כל דבר אחר הקשור באופן מיידי לתהליך הזרקת החיסון.
  • מסירת מידע להורה – אי מסירת מידע, מסירת מידע חלקי, או מסירת מידע כאשר ההורה אינו מבין מה נאמר מאחר ואינו דובר את השפה או אינו נמצא במצב נפשי או גופני טוב דיו כדי להבין את דברי האחות (חשוב לזכור שמדובר לרוב בנשים אחרי לידה, ולעיתים גם אחרי לידה קשה) ובשל כך הסכים או לא הסכים ההורה להליך רפואי כלשהו בילד ממתן חיסונים וכלה בהמשך טיפול אצל רופאים ומטפלים מומחים ועקב כך נגרם לתינוק נזק.

רשלנות של אי מסירת מידע להורים אודות עיכוב בהתפתחות

במידה ואחות שמה לב שהתינוק אינו מתפתח על פי סרגל ההתפתחות המתאים לגילו ולא יידעה את ההורים, פעלה ברשלנות. כמו כן, במידה ולא שמה לב כי התינוק אינו מתפתח כראוי ולא ערכה בדיקות בנוגע להתפתחותו גם כן נחשדת ברשלנות.

 

מה לעשות במקרה שנתקלתם ברשלנות בטיפת חלב?

במידה ואתם חוששים כי נגרם לתינוק שלכם נזק לאחר ביקור בטיפת חלב, הן בשל פציעה במהלך בדיקה, רשלנות הקשורה לחיסונים או רשלנות במסירת (או אי מסירת) מידע החשוב לבריאותו והתפתחותו של התינוק, רצוי לפנות לגורם מקצועי כגון עורך דין לרשלנות רפואית על מנת לחקור את העניין. איש המקצוע יבחן לעומק את ההליך הטיפולי והאם יש קשר ברור בין מצבו הרפואי של התינוק לבין הטיפול שקיבל בתחנה, ומכאן ניתן יהיה להגיש את תביעת הרשלנות הרפואית.

 

איך מבררים את הקשר בין מצבו הגופני של התינוק לבין הטיפול בטיפת חלב?

לעיתים קרובות הקשר הינו ברור לעין, תינוק אשר חלה או נגרם לו נזק בשל מינון יתר של חיסון, חיסון לא נכון או פציעה בעקבות נפילה מידיים של אחות. במקרים אחרים לוקח מעט זמן לגלות את הנזק שנגרם, או שבשלב מאוחר יחסית של ההתפתחות לפתע מתברר כי לילד יש עיכוב התפתחותי ממשי אשר אחות טיפל החלב לא שמה לב אליו, לא הפנתה את תשומת לב ההורים ולא המליצה על המשך טיפול. כך או אחרת, השאלה שצריכה להישאל האם מטפל רפואי סביר היה שם לב מיידית לעובדה שהתינוק סובל מהתפתחות לקויה, עיכוב או מצב גופני ירוד ומטפל אחרת במצב.

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, השאירו פרטים או חייגו: 03-6914004.

רשלנות רפואית – טיפת חלב

אז מה היה לנו?

img-10
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא