רשלנות רפואית – לידת פג

הריון הוא תהליך מופלא שבו נוצרים חיים. אולם תהליך זה הוא הליך ארוך, המאופיין בשינויים פיזיולוגיים אצל האישה, וכן, אצל העובר הגדל ברחמה. בשל כך, יכולות להיות בעיות רפואיות במהלך ההריון. במידה וישנן בעיות שלא מטופלות על ידי הצוות הרפואי, הן עלולות לגרום ללידה מוקדמת של העובר. לכן, יש חשיבות לטיפול שימנע לידה מוקדמת, היכולה לסכן את האם והעובר.

מהי רשלנות רפואית?

המחוקק הישראלי מתייחס אל רשלנות רפואית בדין האזרחי והוא נכנס תחת פקודת הנזיקין שחוקקה בשנת 1968, ובסעיף 35 של הפקודה יש ציטוט המתייחס לפעולה רשלנית של בעל מקצוע באשר הוא:  “במשלח יד פלוני לא השתמש במיומנות, או לא נקט מידת זהירות, שאדם סביר ונבון וכשיר לפעול באותו משלח יד היה משתמש או נוקט באותן נסיבות”.

כאשר התביעה דנה בנושא מתחום הרפואה, האחריות לפעול באופן סביר חלה על כל אחד מחברי הצוות הרפואי, החל ברופאים הבכירים, דרך הרופאים המטפלים בפועל, מרדימים, אחים ואחיות, או כל איש צוותצ אחר. במידה ומי מהם פעל באופן לא סביר ביחס לנתונים שהיו בפניו ברגע הפעולה, או אז יש כאן עילה לתביעת רשלנות. בחינת העניינים תהיה כזאת, אשר תבחן את מידת הזהירות, המקצועיות והמיומנויות שננקטו בעת ביצוע הפעולה. במידה ויצליחו התובעים להוכיח שאכן הייתה התנהלות רשלנית, או אז המטפל והמוסד הרפואי שבו התרחש האירוע חשופים לתביעה.

תביעה בגין רשלנות רפואית היא תביעה אזרחית בה נדרש להוכיח, הן את קיומה של הרשלנות, והן את הנזק שנגרם בעקבותיה. חובת ההוכחה היא על התובע. לשם ביסוס התביעה, נדרשת חוות דעת מומחה רפואי בתחום רלוונטי. הפיצוי אותו בית המשפט פוסק הוא פיצוי כספי בלבד. תביעת רשלנות רפואית היא לעולם תהיה תביעה אזרחית היוצאת מתוך הנחה שהנתבעים רצו לעזור מתפקידם כצוות רפואי, אך כשלו בכך בתום לב ולא מתוך כוונת זדון.

מהי לידת פג?

לידה של תינוק זהו אחד הרגעים המופלאים שהטבע העניק לנו. גוף האישה מתכונן ללידה ואורך התקופה הנדרשת ללידה סדירה הוא כ-40 שבועות. זוהי תקופת ההריון הנדרשת. כאשר הלידה מתרחשת טרם זמנה, בין השבוע ה-20 להריון ועד לשבוע 37 שלו, זוהי לידת מוקדמת. לידה שתתרחש בין השבועות 37 – 40 זוהי לידה רגילה. תינוק אשר יגיח לאוויר העולם טרם השלמת 37 שבועות היריון, ייחשב כפג עד שיגיע למשקל ולמצב התפתחותי משביע רצון.

בזכות הרפואה המודרנית, מרבית התינוקות כיום נולדים בריאים. אחוז תמותת התינוקות בעולם המערבי הוא נמוך מאוד, ועדיין, אחד מתוך 14 תינוקות נולדים טרם הסתיים זמן ההריון ומגיחים לעולם בלידה מוקדמת. עדיין לא ברור מה גורם ללידות אלו באופן מוחלט ונדרשים עוד מחקרים לבחינת גורמי הסיכון ובדיקות של גנטיקה והיסטוריה משפחתית, אך ברור, כי לידה מוקדמת מסכנת את חיי התינוק. לידה מוקדמת מתרחשת בדרך כלל באופן לא צפוי, אולם קיימים מקרים בהם יחליט הצוות הרפואי על הולדה מוקדמת בשל חשש לחיי האם במקרה וישנה רעלת היריון או בעיה אחרת, או שהעובר מראה סימני מצוקה העלולים לפגוע בהתפתחותו העתידית. במצב כזה ההנחה הרווחת היא שלידה מוקדמת תוביל לשיפור במצב.

הסיכונים שבלידת פג

תינוק מתפתח ברחם במשך כ- 40 שבועות, כל יום הוא משמעותי בהתפתחות של הילד. לכן, לידה מוקדמת היא סיטואציה שבה הילד, ולעיתים קרובות גם היולדת, נמצאים בסיכון מסוים. מחקרים מוכיחים שלידה מוקדמת היא הגורם המוביל בקרב תמותת תינוקות, כך שהולדת פג היא מסוכנת. תינוקות אשר ייוולדו טרם הזמן המתאים, יאלצו להיות תחת השגחה רפואית בבית החולים לתקופות זמן שיכולות להימשך חודשים. בתקופה זאת עלולים להתגלות בפגים בעיות רפואיות שילוו אותם לכל חייהם.

 • שיתוק מוחין
 • הפרעות במערכת הנשימה
 • בעיות שמיעה וראיה מהותיות
 • עיכוב התפתחותי, ליקויי למידה, ולעיתים אף פיגור שיכלי
 • הפרעות במערכת העיכול
 • עיכובי גדילה והתפתחות

ידוע לפי מחקרים וניסיון רפואי, שחומרת הסיבוכים עולה באופן משמעותי אצל לידות פג שהתרחשו טרם השבוע ה – 28, וכאשר משקל התינוק היה נמוך מ-1500 גרם.                                                 עם זאת, גם תינוקות שנולדו לפני השבוע ה-36 עלולים לפתח בעיות בריאות ביחס גבוהה יותר מתינוקות שהשלימו את כל תקופת ההריון.

 

רשלנות רפואית בלידה מוקדמת

מקרים רבים של לידה מוקדמת, או הריון שמסתיים טרם זמנו, מתרחשים בשל אירועים שהיו יכולים להימנע. אם אכן כך הדבר, יש סבירות שהם יכנסו לקטגוריה של רשלנות רפואית. הנה מספר דוגמאות למקרים שכיחים בהם נטענת טענה של רשלנות רפואית.

 • אבחנות שגויות במהלך ההריון – כאשר ישנם סימנים מובהקים אצל היולדת המעידים על אפשרות לתופעות שיכולות להוביל ללידה מוקדמת, או מצוקה עוברית כגון הפרעות קצב תנועות אצל העובר, דימומים של היולדת או ירידת מים מקוניאליים, אלו תופעות שיש בהן לסכן את העובר ויש לטפל בהן מוקדם ככל הניתן. אם לא נעשה כך, זאת בעיה.
 • אי מסירת מידע – במידה ואנשי צוות רפואי לא העבירו את כלל המידע לאישה הרה וכיצד עליה לנהוג, בעיקר במקרים בהם הסיכון להריון קיים, למשל כאשר ישנה היסטוריה רפואית בעייתית, או אז, התנהלות הצוות המטפל בעייתית.
 • טכניקה שגויה בתהליך הלידה – אם במהלך תהליך הלידה נעשה שימוש בטכניקה לא מתאימה לחילוץ העובר, או לחלופין, ביצוע הפעולה בצורה לא מקצועית דיה.
 • הימנעות מלידה קיסרית – כאשר מבוצעת לידה וגינלית, במקום לידה קיסרית, תוך התעלמות ממצוקת העובר או האם.

 

על מה חשוב להקפיד

במידה ואתם חשים שנעשה איזשהו מעשה או מחדל שיש בו חשד לרשלנות רפואית, חשוב להקפיד לבצע מספר פעולות מיידיות, על מנת שבמידה ותרצו להגיש תביעה, יהיו בידיכם הוכחות טובות ככל האפשר.

 • דיווח מידי – ככל שתדווחו לרופא, תתלוננו, תישאלו שאלה שתהיה מתועדת, כך ברור שאתם מבינים את הבעיה ושהיא לא מטופלת.
 • תיעוד – אספו את כל סיכומי הביקור והטיפול מהיום הראשון להריון, אם ישנה היסטוריה רפואית שיכולה להיות רלוונטית בקשו אותה, כל פרט מידע רפואי יכול להיות חשוב בעת הצורך.
 • חוות דעת נוספת – אם אפשרי בזמן אמת נסו לקבל חוות דעת נוספת מרופא אחר, על מנת לקבל דעת מומחה נוספת.
 • פניה לעורך דין – תביעה של רשלנות רפואית יכולה להיות מורכבת מאוד, לכן חשוב לפנות בהקדם לעורך דין מקצועי ומנוסה בתחום.

ליווי וייעוץ

הוכחת תביעת רשלנות רפואית היא פעולה סבוכה ביותר, המחייבת את התובע להוכיח שאיש הצוות הרפואי פעל באופן לא סביר, כאשר הוא, אותו איש הצוות, למעשה המומחה בתחומו. עורך דין מקצועי המתמחה ברשלנות רפואית ידע לנווט את התביעה למחוזות הנכונים ויתן לכם ביטחון בהליך. משרדנו עוסק בניהול תיקי רשלנות רפואית מסוגים שונים, ובעל הצלחות מוכחות רבות. לייעוץ וליווי פנו אלינו עוד היום.

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, השאירו פרטים או חייגו: 03-6914004.

רשלנות רפואית היא אירוע בו הצוות הרפואי פעל בצורה לא סבירה ביחס לנתונים ולמצב בו המטופל היה, ובשל כך נגרם נזק לבריאותו של המטופל.
לידה המתרחשת לפני השבוע ה-37 להריון מוגדרת כלידה מוקדמת. כל תינוק שנולד בתקופה שבין השבוע ה-28 לשבוע ה-37 נחשב פג.
כן, רשלנות רפואית היא מעיקרה סיטואציה שאפשר היה להימנע ממנה, אלמלא ביצוע פעולות נחוצות בהתאם לסטנדרט הטיפול המקובל. אם התרחש אירוע רפואי שלא היה ניתן לצפות אותו, אזי לא מדובר ברשלנות.
משום שהוכחת תביעת רשלנות רפואית הינה מאוד מורכבת והיא דורשת ידע וניסיון נרחבים, הן בתחום המשפט והן ברפואה. עורך דין מנוסה יאסוף תיעוד רלוונטי, יפנה למומחים מתאימים, ינהל משא ומתן עם הצד שכנגד וידאג למיצוי זכויותיכם וקבלת פיצוי הוגן.
רשלנות רפואית היא אירוע בו הצוות הרפואי פעל בצורה לא סבירה ביחס לנתונים ולמצב בו המטופל היה, ובשל כך נגרם נזק לבריאותו של המטופל.
לידה המתרחשת לפני השבוע ה-37 להריון מוגדרת כלידה מוקדמת. כל תינוק שנולד בתקופה שבין השבוע ה-28 לשבוע ה-37 נחשב פג.
כן, רשלנות רפואית היא מעיקרה סיטואציה שאפשר היה להימנע ממנה, אלמלא ביצוע פעולות נחוצות בהתאם לסטנדרט הטיפול המקובל. אם התרחש אירוע רפואי שלא היה ניתן לצפות אותו, אזי לא מדובר ברשלנות.
למה חשוב לפנות לעורך דין?
רשלנות רפואית - לידת פג

אז מה היה לנו?

img-8
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא