רשלנות רפואית ורטיקל טאלוס

עצם הטאלוס הינה עצם קטנה אך רבת חשיבות בכף הרגל האנושית, אשר מורכבת מ – 26 עצמות, 33 מפרקים ויותר ממאה גידים ושרירים כדי לשאת את משקל גופנו ולאפשר לנו ללכת, לרוץ, לקפוץ ולהגיע לכל מקום שנחפוץ. אך דווקא העצם הקטנה הזו אשר נמצאת בחיבור שבין עצם הרגל ועצמות אצבעות כף הרגל סמוך לקרסול, עלולה לגרום לבעיות קשות במידה והיא מוצבת באופן אנכי לרגל במקום להיות מוצבת עם כיוון הבהונות. זהו מום מולד אשר ניתן לזהות במהלך ההריון באמצעות סקירת מערכות ולמנוע חיים שלמים של סבל וקשיים מוטוריים והתפתחותיים קשים מהתינוק וממשפחתו. במאמר זה נסביר כל מה שחשוב לדעת על רשלנות רפואית ורטיקל טאלוס ומה ניתן לעשות במצב זה. 

 

ורטיקל טאלוס – עצם אחת קטנה שלא במקומה

על מנת שנוכל לרוץ, לקפוץ, ללכת, לעלות מדרגות ולעשות ככל העולה על רוחנו, כף הרגל שלנו צריכה להיות בריאה ובעלת מבנה תקין. כאשר משהו משתבש, אנו עלולים לסבול מכאבים חריפים, מדלקות כרוניות, ממראה חיצוני מוזר ולא אסתטי של כף הרגל, ומקשיים רבים בתפקוד המוטורי. אחד המקרים הללו הם ורטיקל טאלוס, או בפשטות, עצם הטאלוס האנכית. במצב זה, התינוק המתפתח ברחם מפתח עצם אשר במקום להיות מופנה קדימה, מתיישבת באופן אנכי לכף הרגל ובעצם מונעת חיבור תקין של כל העצמות יחדיו.

מום זה גורם בין היתר לפלאטפוס, כף רגל שטוחה, אשר עשוייה להראות גם מעט נפוחה, ולשורה של קשיים מוטוריים עבור התינוק המתפתח. כיום ניתן לאבחן מום זה כבר בעת ההריון באמצעות סקירת מערכות. כאשר לא מתגלה המום, ההורים לא מקבלים מידע זה בזמן ולכן אינם נערכים להולדת תינוק בעל מום, או מקבלים הזדמנות נאותה להחליט האם הם רוצים להמשיך את ההריון או להפסיקו.

 

רשלנות רפואית ורטיקל טאלוס

כאשר באים לבחון רשלנות רפואית ורטיקל טאלוס יש לבחון את התנהלות הצוותים הרפואיים אשר טיפלו באם בזמן ההריון. ורטיקל טאלוס הינו מצב שניתן לראותו באמצעות סקירת מערכות שנערכת בצורה מקצועית, וגם אם לא ניתן לראות את העצם עצמה בשל גודלה הזעיר, הרי שרגליו של התינוק צפויות להראות במנח טיפוסי – כשהן משוטחות, ולעורר את תשומת לב הבודקים. לכן מצופה מן הצוותים הרפואיים השונים לזהות עוד במהלך ההריון ולהודיע להורים כי התינוק הינו בעל מום.

בדרך זו יקבלו ההורים שהות להחליט מה לעשות, ולהערך ככל הניתן ללידתו של התינוק. תינוק בעל ורטיקל טאלוס יכול להיות מטופל במספר אופנים: ניתוח לתיקון מנח העצם, פיזיותרפיה לשיפור היכולות המוטוריות, או שימוש בסדים תומכים על מנת להביא לתיקון טבעי של מנח הרגל. כל אלו צריכים להינתן לתינוק בשלב המתאים על מנת לאפשר לו להתפתח מוטורית כיתר בני גילו, למנוע ממנו כאבים בתזוזה או בצעדיו הראשונים, ולאפשר לו לגדול בריא. ללא אבחון מתאים, ההשלכות עלולות להיות אי אבחנה באשר למצבו של הילד ובשל כך חוסר טיפול מתאים, נזקים משניים שנוצרים עקב הליכה על כף רגל בעלת מבנה לא תקין כגון התעקמות עצמות, דלקות כרוניות, נקעים וחבלות פנימיות, עיכוב התפתחותי, קושי מוטורי המוביל לקושי בהתניידות ועוד.

 

מה עושים במקרה של רשלנות רפואית ורטיקל טאלוס?

במידה ואתם חושדים כי במקרה שלכם היתה רשלנות רפואית ורטיקל טאלוס, חשוב לשאול את השאלות הבאות:

  • האם במהלך ההריון האישה הופנתה לבדיקות שגרה של הריון לרבות סקירת מערכות?
  • האם במהלך הסקירה עלה כי משהו במבנה כף הרגל של התינוק אינו תקין?
  • האם האישה ההרה הופנתה להמשך בדיקות מעמיקות יותר?
  • האם פוענחו הבדיקות באופן מקצועי ותקין?
  • האם הרופא המטפל יידע את ההורים אודות מצב כף הרגל והסביר להם את ההשלכות של מום זה?
  • האם ניתנה להורים שהות מספקת להחליט מה לעשות, האם להמשיך את ההריון או להפסיקו?

באמצעות מענה על שאלות אלו ניתן יהיה לברר האם התרחשה רשלנות רפואית ורטיקל טאלוס. רשלנות רפואית מתרחשת כאשר רופא או צוות רפואי מתנהל בצורה אשר חורגת מן המקובל והסביר בתחום, אינה נוקטת אמצעים רפואיים מקובלים ואינה פועלת בהתאם לפרוטוקולים רפואיים, כאשר תהליך קבלת ההחלטות סוטה מן המקובל והרצוי בתחום, או כאשר לא ניתן הסבר ממצה אודות תופעה רפואית להורים המצפים לילד.

 

מדוע כל כך חשוב לפנות לעורך דין רשלנות רפואית?

גם כאשר אתם חושדים כי התרחשה רשלנות רפואית במקרה שלכם, לא בהכרח אכן כך הדבר. עורך דין הבקיא ברשלנות רפואית ובעל נסיון רב, הפועל לרוב בשיתוף פעולה עם גורם רפואי מוסמך המייעץ לו, יכול לבדוק את כל תהליך הטיפול הרפואי שהוענק לאם ההרה, לרבות הפניות, בדיקות, תוצאות הבדיקות וכל המסקנות שהתקבלו בעקבותיהם, על מנת לגלות האם מישהו מן הצוותים הרפואיים התנהל ברשלנות, ובשל כך לא הובא לידיעת ההורים כי התינוק המתפתח ברחם הינו בעל מום. לאחר בדיקה מדוקדקת של המקרה שלכם, יקבע עורך הדין האם אכן מדובר ברשלנות רפואית ויפנה את המקרה שלכם אל בית המשפט להכרעת הדין.

ורטיקל טאלוס הינה עצם אשר מונחת באופן אנכי לכף הרגל במקום להיות מופנה אל הבהונות. במצב זה הרגל עלולה לפתח פלאטיפוס ולגרום לשורה של קשיים מוטוריים והתפתחותיים לתינוק. מאחר וכיום הרפואה המודרנית מציעה דרכים מתקדמות לזהות ורטיקל טאלוס עוד בזמן ההריון, במידה ונולד תינוק עם מום זה, יש לשאול כיצד קרה הדבר מבלי שאף אחד מן הצוותים הרפואיים השגיח בכך. באמצעות בדיקה של עורך דין מיומן ובקיא ברשלנות רפואית, ניתן יהיה להגיע לחקר האמת ולוודא האם מדובר ברשלנות רפואית.
רשלנות רפואית מתקיימת כאשר הצוותים הרפואיים שטיפלו באם בזמן ההריון סטו באופן ברור מנהלים ומתקנות, פעלו באופן בלתי סביר ובלתי מקובל, ובהתנהלותם מנוע מן ההורים את המידע המוקדם החשוב הזה, כדי שיוכלו להחליט מה לעשות בעוד האישה בהריון ולהערך לקראת לידה של תינוק בעל מום. במידה ויסתבר כי מישהו מן הצוותים אכן התרשל בתפקידו, ניתן יהיה לקבוע רשלנות רפואית.
במידה ונולד לכם תינוק עם ורטיקל טאלוס, צריך לבדוק כיצד קרה הדבר. עורך דין בקיא ומיומן ברשלנות רפואית יכול לבחון את כל תהליך הטיפול באם ההרה, ולנסות להבין כיצד חמק מעיני הרופאים והצוות הרפואי עובדת היות העובר בעל מום. לאחר שנקבעת רשלנות רפואית, יש לבנות תיק רפואי מקיף וממצה ולהגיש תביעת רשלנות רפואית לבית המשפט ולבקש פיצוי על כל ההוצאות הרפואיות, עוגמת הנפש והכאב לתינוק ולמשפחתו עקב אי האבחנה בעת ההריון.

אז מה היה לנו?

img-5
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא