אי גילוי תסמונת דאון – מתי זו רשלנות רפואית?

תסמונת דאון היא תסמונת שכיחה יחסית. זוהי תסמונת גנטית מולדת שנובעת מליקוי בכרומוזומים. ילדים שנולדים עם תסמונת דאון סובלים מפיגור שכלי ברמות שונות ומבעיות נוספות.

לאדם שלוקה בתסמונת דאון יש שלושה עותקים של כרומוזום מספר 21 במקום שניים. משום כך, התסמונת מכונה גם טריזומיה 21.

האם ניתן לגלות את התסמונת במהלך ההיריון? האם אי גילוי תסמונת דאון משמעו בהכרח רשלנות רפואית? במאמר זה נבחן ונקיף את הנושא.

 

חשיבות האבחון המוקדם

לא ניתן לרפא תסמונת דאון, כך שהדרך היחידה להימנע ממנה היא לבצע הפלה של העובר, כאשר מתגלה במהלך הריונה של האם כי הוא לוקה בתסמונת דאון. ישנן קבוצות סיכון עיקריות של הורים שמועדים ללדת תינוקות הלוקים בתסמונת דאון, למשל נשים שנכנסות להריון לאחר גיל 35 או הורים ששני כרומוזומי 21 שלהם מאוחדים בשל מוטציה.

כאשר נולד ילד שלוקה בתסמונת דאון להורים שנמצאים באחת הקבוצות, והרופא לא המליץ להם לערוך בדיקות מתאימות במהלך ההיריון, ניתן לחשוב על הגשת תביעה בשל רשלנות רפואית בהריון. יש להתייעץ עם עורך דין רשלנות רפואית ולבחון את כל פרטי המקרה. כך גם כשמדובר בפענוח שגוי של הבדיקות במהלך ההיריון או בביצוע בדיקות חלקיות בשל חוסר יידוע מצד הרופא המטפל.

חשיבות האבחון המוקדם

 

כיצד ניתן לאבחן תסמונת דאון?

תסמונת דאון ניתן לאבחן באמצעות שתי דרכים עיקריות:

  1. בדיקות סקר – אלו בדיקות שמאפשרות לקבוע מה רמת הסיכון לכך שהעובר לוקה בתסמונת דאון. זאת, באמצעות השוואה לנתונים סטטיסטיים. מדובר בבדיקת שקיפות עורפית (שנעשית באמצעות מכשיר אולטרה סאונד) ובבדיקת DNA עוברי, הכרוכה בנטילת דם מהאם.
  2. בדיקות חודרניות – בדיקות אלו כוללות ספירת כרומוזומים מהשליה או מתאי העובר. מדובר בבדיקת סיסי שליה ודיקור מי שפיר. יש לציין, כי אלו בדיקות פולשניות שמתלווה אליהן סיכון מסוים לאובדן ההיריון.

 

ע”פ הנחיות משרד הבריאות, יש ליידע נשים הרות בדבר הבדיקות השונות שמאפשרות לגלות תסמונת דאון. לנשים מגיל 35 מומלץ לעבור לפחות אחת מבדיקות האבחון החודרניות. העדר עדכון של האישה ההרה בדבר הבדיקות שעליה לעבור, יכול לעלות כדי רשלנות רפואית.

 

דוגמאות למקרים של רשלנות רפואית כשנולד תינוק עם תסמונת דאון

  • הרופא לא המליץ לאשה ההרה לבצע בדיקות סקר ובדיקות פולשניות.
  • פענוח שגוי של תוצאות הבדיקות.
  • אי הפניה לבירור לאחר גילוי ממצאים חריגים בבדיקות.
  • אי גילוי אודות פגם או מום.
  • העדר התייעצות עם מומחים נוספים כשהדבר נדרש: למשל מומחים לגנטיקה.
  • אי יידוע ההורים בדבר סיבוכים וסיכונים אפשריים, שהתעוררו בעקבות בדיקות.

 

הולדה בעוולה

טענה מרכזית בתביעות רשלנות רפואית שקשורה ללידת תינוק שלוקה בתסמונת דאון היא טענת “הולדה בעוולה”. המשמעות היא, שהתנהלות הצוות הרפואי גרמה ללידת התינוק, שלא היה בא לאוויר העולם, שכן ההורים היו בוחרים לבצע הפלה, אילו ידעו מראש על מצבו. הכוונה היא שההורים לא קיבלו את המידע הנדרש או שקיבלו מידע חסר מהרופאים ולא היו מודעים לגורמי הסיכון שהובילו ללידת תינוק שלוקה בתסמונת דאון, ולכן לא יכלו לקבל החלטה שקולה בדבר הפסקת ההיריון.

אם אתם סבורים כי במקרה שלכם ארעה רשלנות רפואית, פנו למשרד עורכי הדין ישר יעקובי, שם ישנם עורכי דין מנוסים בהגשת תביעות רשלנות רפואית. חייגו ישירות: 03-6914004.

דוגמאות למקרים של רשלנות רפואית כשנולד תינוק עם תסמונת דאון

אי גילוי תסמונת דאון

אז מה היה לנו?

img-10
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא