רשלנות רפואית בניתוחי עיניים – איך מתמודדים ואיך לקבל פיצויים

בכל ניתוח קיים סיכון, אך כשזה מגיע לעיניים, אם מנתח העיניים יעשה טעויות במהלך הניתוח והתוצאות עלולות להותיר את החולים עם נזק בלתי הפיך בראייתם. פגיעה בעיניים וקבלת טיפל שגוי או עיכוב בטיפול עלול להותיר  את הנפגע ובני משפחתו בלחץ פיזי, רגשי וכלכלי עצום. 

במאמר זה נדון במקרים בהם מתרחשת רשלנות רפואית ונציע הסברים, מה עושים במקרה וחוויתם רשלנות רפואית.

על רשלנות רפואית 

לרופאים ולאנשי מקצוע יש חובה חוקית ואתית לספק למטופלים את רמת הטיפול הרפואית, המייצגת את איכות הטיפול שאיש מקצוע רפואי מוסמך סביר יספק בנסיבות דומות.

כשמדובר בניתוחי עיניים, רופאי עיניים בעלי הכשרה גבוהה, בסיוע צוותים כירורגיים מיוחדים, מבצעים את הניתוחים הללו. מוטלת עליהם החובה לוודא שהם לא עושים טעויות שעלולות לפגוע בראייתו של המטופל.

 

באילו מקרים תיחשב רשלנות רפואית בניתוחי עיניים

להלן נביא דוגמאות לרשלנות רפואית בניתוחי עיניים:

אבחון שגוי

מנתחי עיניים והצוותים שלהם יכולים לבצע רשלנות באמצעות אבחון שגוי. צורה זו של רשלנות יכולה להתרחש לפני תחילת הניתוח.

אם הרופא טועה באבחון מצבו של המטופל, וכתוצאה מכך הרופא והצוות נוקטים בפעולה על פי  מידע שגוי. אבחון שגוי יכול להוביל לכך שרופא עיניים יבצע ניתוח עיניים מיותר. אבחון שגוי גם מעכב את הטיפול במצבו האמיתי של המטופל, מה שעלול לגרום לנזק נוסף.

חוסר הסכמה מדעת

רופא עיניים, כמו כל רופא אחר, מחויב לספר למטופל על הסיכונים הכרוכים בניתוח על מנת שהמטופל יוכל לקבל החלטה מושכלת האם לעבור את הניתוח.

רשלנות רפואית עלולה להתרחש אם הרופא אינו מספר למטופל על הסיכונים, הטיפולים האלטרנטיביים והסיכונים שבטיפולים האלה והמטופל סובל מנזק במהלך הטיפול.

זיהום

מכיוון שהעין פגיעה לזיהומים, רופאים חייבים לנקוט בכל אמצעי הזהירות, כדי לא לעשות משהו שגורם לזיהום. דלקות עיניים יכולות להתפשט במהירות לחלקים אחרים בגוף. 

טעויות ניתוחיות

מנתחי עיניים יכולים גם לעשות טעויות במהלך הניתוח עצמו. שגיאות ניתוחיות יכולות לכלול ניתוח בעין הלא נכונה או פגיעה אחרת בעין עם כלי ניתוח, אי ביצוע פרוצדורה נכונה, וכתוצאה מכך הגרם נזק.למשל טעויות שנעשו במהלך ניתוח לאסיק או ניתוח קטרקט. אלו הן רק כמה דוגמאות לרשלנות רפואית אפשרית בניתוחי עיניים. 

סיבות נוספות לרשלנות 

אם רופא עיניים רושם תרופות שגויות או נותן אותן במינון שגוי, התוצאה עלולה להיות תופעות לוואי כואבות או החמרה במצב רפואי .

לפעמים עיוורון או נזק לעיניים הם תוצאה של עיכוב באבחון של מצב עיניים, כגון רופא משפחה שהלכתם אליו, שלא זיהה מתי להפנות מטופל לרופא עיניים כדי שניתן יהיה לקבל טיפול או ניתוח בזמן.

העיכוב עלול לגרום לנזק בלתי הפיך שיוביל לאובדן ראייה חלקי או מוחלט או צורך לעבור הליכים נוספים שלא היו נחוצים אם מחלה הייתה מאובחנת בזמן. 

לפעמים האבחנה מתבצעת בזמן, אך הטיפול מתעכב. במקרה זה, מצב העין עלול להחמיר. ישנם מצבים שבהם לרופא עיניים אין את הידע ויש צורך בהתמחות ספציפית ברשתית, בקרנית או כירורגית והוא ביצע אבחנה שגויה, ללא ייעוץ מתאים.

נזק לעיניים

טעות של רופא עיניים, או טעות של הצוות הרפואי , עלולה לגרום לנזק קבוע לעיניים ולראייה של המטופל, לרבות עיוורון קבוע, ראייה מטושטשת, רגישות לאור, זיהוי לקוי או ללא צבע, ראיית מנהרה ופגיעה בתפיסת עומק, ועוד. 

מטופלים שנפגעו מרשלנות רפואית במהלך ניתוחי עיניים עלולים לאבד את היכולת להתנייד בעצמם, לנהוג, לבצע את עבודתם או ליהנות מכל אינספור פעילויות שניתן לבצע עם ראייה צלולה. 

מה עושים במקרה וחוויתם רשלנות רפואית

לנפגעי רשלנות רפואיות בקשר לניתוחי עיניים יש זכויות חוקיות לפיצוי בגין אובדן ראייה או הנזק שנגרם.

כדי לבסס רשלנות רפואית, תצטרכו להוכיח כי רופא העיניים חב לכם חובת זהירות מקצועית, כי רופא העיניים לא עמד בחובת הזהירות המקצועית, כי קיים קשר סיבתי וכי אכן נגרם לכם נזק. 

קביעת אי עמידה בחובת הזהירות המקצועית מחייבת חוות דעת מקצועית של רופא עיניים שיעיין בתיעוד הרפואי שלך. חובת הזהירות המקצועית היא מידת הזהירות שרופא עיניים מוסמך ינקוט בהן בנסיבות דומות. הוכחת האחריות מחייבת ייצוג משפטי מיומן ומנוסה. 

הנזקים שהמטופל יכול לבקש החזר במסגרת תביעה משפטית, עשויים לכלול:

  • ניתן לקבל פיצויים בגין רשלנות של רופא עיניים. אלה יכולים לכלול הפסדים כלכליים ולא כלכליים כאחד, כגון חשבונות רפואיים, אובדן הכנסה, ציוד רפואי, שיקום, שירותי החלפה וכאב וסבל.
  • הוצאות רפואיות הקשורות לטיפול בפציעה שנגרמה לרבות ניתוחים נוספים, אשפוזים, ביקורי רופא, פגישות טיפוליות ותרופות.
  • הוצאות אחרות שנגרמו בגלל הפציעות שנגרמו במהלך ניתוח עיניים, כגון עלויות של שינוי ביתו של המטופל, רכישת ציוד מיוחד או שכירת עזרה נוספת, כדי להתמודד עם אובדן ראייה.
  • אובדן הכנסה , בעבר ובעתיד, כתוצאה מהפגיעות שנגרמו מהטעויות הרפואיות במהלך ניתוח עיניים, כגון אובדן זמן בעבודה או אי יכולת לחזור לעבודה בגלל נכות שנגרמה מהפגיעה.
  • כאב, סבל וירידה באיכות החיים ומערכות היחסים עקב הפציעות שנגרמו בקשר לניתוחי עיניים.
  • במקרים מסוימים, פיצויים עונשיים המענישים על פעולות פזיזות במיוחד של צוות רפואי בקשר לניתוח עיניים.

איך לבחור עו”ד רשלנות רפואית עיניים

תביעות רשלנות רפואית כרוכות לרוב בהליכים מסובכים שאינם בהכרח חלים במקרים מסוגים אחרים של נזקי גוף.

עורכי דין מייעצים ללקוחותיהם מתי והאם לקבל הצעות פשרה, מכיוון שמקרי רשלנות רפואית יכולים לכלול נושאים רפואיים מורכבים, נדרש עורך דין מנוסה ובעל ידע כדי לדעת מתי הצעת פשרה הוגנת, ומתי היא אינה מייצגת סכום כסף שהלקוח יכול וצריך לצפות לקבל באופן סביר.

עורכי דין המתמחים ספציפית ברשלנות רפואית ובפרט בעיניים, חייבים להיות בעלי הבנה מעמיקה של מדע הרפואה.

זו סיבה נוספת לכך שנפגעי טעויות רפואיות בניתוחי עיניים צריכים לבחור בקפידה את עורך הדין שלהם, ולהתעקש על עורך דין בעל ניסיון של שנים בתיקי רשלנות רפואית ומוניטין של עורך דין המתמחה ספציפית ברשלנות רפואית ובתחום הפציעה שלכם .

כאשר עורך דין רשלנות רפואית מגישים תביעת פיצויים עבור המטופל, שכר הטרחה של עורך הדין לרוב מהווה אחוז מגובה הפיצוי שיינתן בסוף ההליך, המטופל אינו משלם לעורך הדין מראש.  כך ניתן הנגיש את השירותים לכל מי שסובל מפציעה חמורה בגלל טעויות של רופא עיניים. 

אל תתנו לשיקול הכלכלי למנוע מכם לקבל ייעוץ משפטי, קבעו פגישה עם עורך דין מנוסה ברשלנות רפואית.

רשלנות בניתוח עיניים

אז מה היה לנו?

img-10
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא