רשלנות רפואית סרטן צוואר הרחם – המדריך המלא

סרטן צוואר הרחם הוא סרטן נפוץ, הרביעי בשכיחותו בעולם בקרב נשים. בישראל השכיחות נמוכה יותר, בין היתר, הודות לגילוי מוקדם. סרטן צוואר הרחם הוא סרטן קטלני, אך גילוי מוקדם שלו וטיפול מתאים יכולים להוביל לריפוי. איחור באבחון, זיהוי לא נכון של גידול או בדיקות שלא בוצעו כהלכה ובזמן – כל אלו עשויים ללמד על רשלנות רפואית באבחון סרטן צוואר הרחם.

מה המשמעות של הדברים? באילו מקרים ניתן יהיה לתבוע ולקבל פיצויים? על כל אלו ועוד במאמר שלפניכם.

גילוי ואבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם

את סרטן צוואר הרחם ניתן לאתר בשלב מוקדם וע”י גילויו בשלב זה, אפשר להציל חיים. התאים הסרטניים שמתפתחים בצוואר הרחם מתחילים לרוב כדלקת, בדרך כלל בעקבות וירוס הפפילומה. אם הדלקת לא מטופלת, התאים הדלקתיים עלולים להפוך לתאים טרום סרטניים, ומשם הדרך להתפתחות סרטן צוואר הרחם היא קצרה. סרטן מסוג זה הופך לרוב לאלים ומפושט תוך פרק זמן קצר. הוא עלול להביא למוות, ולכן האבחון המוקדם הוא חיוני.

גילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם מתאפשר באמצעות בדיקה מרכזית – פאפ (Pap Test או Pap Smear). הבדיקה נמצאת בסל הבריאות לנשים מגיל 25 ועד 54. היא מבוצעת ע”י רופא נשים באופן תקופתי ושגרתי. בבדיקה זו נדגמים תאים מצוואר הרחם, וכך ניתן לזהות האם ישנם תאים טרום סרטניים או סרטניים.
בנוסף, כיום ניתן להפחית את הסיכון לסרטן צוואר הרחם ע”י חיסון מניעתי – חיסון ייעודי לנגיף הפפילומה.

אם מגלים את סרטן צוואר הרחם מוקדם, סיכויי ההחלמה של המטופלת גבוהים בדרך כלל.

אם כתוצאה מהבדיקה מתגלה גידול שנמצא בשלב מוקדם, לרוב ניתן להסירו מקומית בניתוח.

אם הגידול מתגלה בשלב מאוחר יותר, לרוב נדרשת כריתה מלאה של הרחם, שמשעה אובדן היכולת להרות בעתיד וכן וטיפולים קשים.

על כן, רשלנות רפואית באבחון סרטן צוואר הרחם ייתכנו השלכות משמעותיות מאוד.

 

גילוי ואבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם

רשלנות רפואית – סרטן צוואר הרחם

כדי להצליח בתביעת רשלנות רפואית בסרטן צוואר הרחם, יש להראות כי הרופא המטפל (בדרך כלל מדובר ברופא הנשים) חרג מסטנדרט הזהירות המקובל ובשל רשלנותו, הגידול התגלה מאוחר ונגרם למטופלת נזק ניכר (טיפולים קשים, סיכויי החלמה נמוכים וכד’).

מקרים שכיחים של רשלנות רפואית באבחון סרטן צוואר הרחם

רשלנות רפואית הקשורה לסרטן צוואר הרחם באה לידי ביטוי לרוב במקרים הבאים:
*רשלנות רופא משפחה שלא הפנה את המטופלת לגניקולוג אם התלוננה על תסמינים מחשידים.

*רשלנות בתחקור המטופלת ובדיקת היסטוריה רפואית משפחתית.

*אי ביצוע בדיקת פאפ שגרתית ע”י הגניקולוג והסתפקות בבדיקה ידנית בלבד.

*אבחון שגוי של בדיקת הפאפ ואי הפניה לבדיקות נוספות במקרה הצורך.

* פענוח שגוי של ביופסיה או בדיקה ציטולוגית.

*אי הפניה לרופא מומחה – אונקולוג או רופא מומחה אחר.

התייעצות עם עורך דין רשלנות רפואית והגשת תביעה

במקרה של חשד לרשלנות רפואית באבחון סרטן צוואר הרחם, מומלץ לפנות בהקדם לייעוץ אצל עו”ד רשלנות רפואית שיש לו ניסיון בהגשת תביעות בנושא.

חשוב לתעד את החומר הרפואי הרלוונטי למקרה, כולל בדיקות, אישורים, אשפוזים, ניתוחים וכד’ ולהציגו בפני עורך הדין. עורך הדין יבחן את החומר, ואם יחשוב שיש מקום להגשת תביעה, הוא יפנה לרופא מומחה כדי שיכתוב חוות דעת שתציג את החריגה של הרופא מסטנדרט הזהירות המצופה ממנו ואת הנזקים שנגרמו לתובעת.

בתביעתו, עורך הדין יטען לקשר סיבתי בין התנהלות הרופא לנזק שנגרם.

עורך הדין יוכל להעריך באופן כללי את הפיצויים שבית המשפט יפסוק. הפיצויים יפסקו בהתאם לנתוני המטופלת ולנזק שנגרם. אם, למשל, מטופלת נאלצה לעבור כריתת רחם ואבדה את היכולת להרות – בשל איחור באבחון, או אם המטופלת נפטרה בגין הרשלנות ומשפחתה היא זו שמגישה את התביעה, הפיצוי עשוי להיות גבוה ולהגיע לכדי מיליוני שקלים.

פיצויים בשל רשלנות רפואית באבחון סרטן צוואר הרחם

לעתים, גם ללא קשר לרשלנות רפואית, מחלת הסרטן מפתחת ומתפשטת ותוצאותיה קטלניות. על כן, בבואו של בית המשפט לדון בתביעה לפיצויים בשל רשלנות רפואית, הוא יבחן האם הנזק, כולו או חלקו נגרם בעטיה של הרשלנות הרפואית. במקרה שייקבע, כי הנתבעים אחראים באופן חלקי לנזק, הוא יפצה את התובעים בהתאם, באופן יחסי.

כך למשל, נקבע ב- א 1075-98 לוי אליעזר נ’ ד”ר זאב מור. בית המשפט המחוזי בחיפה דן בתביעה לפיצויים בעילה של רשלנות רפואית המיוחסת לד”ר מור.

בכתב התביעה נטען, כי הרשלנות המיוחסת לד”ר מור ולקופת חולים מכבי באה לידי ביטוי בכך שד”ר מור לא בצע במועד וכנדרש בדיקות רפואיות לצורך איתור מחלת סרטן צוואר הרחם בשלב הראשוני והמוקדם, בכך שלא הפנה את המטופלת-המנוחה לבדיקת PAP ואף לא ערך כראוי מעקב רפואי לגבי מצבה, על אף תלונותיה וממצאי הבדיקות. נטען, כי בשל העיכוב באבחנה ובטיפול, הרופא גרם ברשלנותו להתפתחות גרורות ולהתפשטות המחלה, עד כדי גרימת מותה של המנוחה. ע”פ הטענה בכתב התביעה, ניתן היה להסיר את הגידול בשלבי התפתחותו הראשוניים, וכך המנוחה הייתה מחלימה ומאריכה ימים.

בית המשפט קיבל חלק מטענות התובעים, אך קבע שלא ניתן לפצות אותם במלוא הנזק שנגרם, שכן הרופא וקופת החולים גרמו למנוחה אובדן סיכויי החלמה בסדר גודל של 20% ולא יותר. חלק מהנזק נגרם מעצם הגידול שהתפתח בגוף המנוחה וחלקו בשל רשלנות באבחון המחלה במועד מוקדם יותר.

בית המשפט חישב את שיעור הנזק שנגרם לתובעים, בכללו כאב וסבל, הפסד הכנסה צפויה ואובדן שירותי רעיה ואם ולאחר ניכויים והעמדת חיוב הנתבעים על 20%, נפסק לתובעים פיצוי של 234,476 שקלים.

מכאן ניתן להסיק, כי גם אם לרופאים מיוחסת רשלנות באופן חלקי, לא כדאי לוותר על הגשת תביעה, שכן הפיצוי בוודאי שלא יחזיר לחיים את המטופלת, אך יסייע לבני משפחתה מבחינה כלכלית.

 

תביעה – תהליך לא פשוט, אך משתלם

הגשת תביעה בשל רשלנות רפואית באבחון סרטן צוואר הרחם אינה פעולה של “זבנג וגמרנו”. היא מצריכה איסוף נתונים, בדיקת הדברים, הכנת חוות דעת והשקעת מאמצים כמו גם אורך רוח. התהליך מאתגר ולא קל למטופלת ו/או לבני משפחתה.

עם זאת, פסיקת פיצויים יכולה להקל מאוד על ההוצאות הכבדות שנגרמו בעטיה של המחלה ועל הוצאות עתידיות אפשרויות. לכן חשוב להתייעץ עם עורך דין רשלנות רפואית ולשקול בכובד ראש הגשת תביעה.

אנו במשרד עורכי הדין ישר יעקובי עומדים לרשותכם לאורך כל הדרך עד להשגת התוצאה המשפטית הטובה ביותר האפשרית. פנו לעורך דין רשלנות רפואית ממשרדנו בכל שאלה בנושא.

פיצויים בשל רשלנות רפואית באבחון סרטן צוואר הרחם

רשלנות רפואית באבחון סרטן

אז מה היה לנו?

img-12
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא