רשלנות רפואית כתוצאה מהשראת לידה

השאיפה של כל אישה הרה היא ללדת בצורה נוחה ומהירה ללא כאבים או בעיות. אולם, לעתים, יש צורך לבצע זירוז לידה או השראת לידה – פעולה שגורמת לצירים ברחם לפני התחלה טבעית וספונטנית של הלידה.

מה יכול להשתבש בפעולה כזו? מתי נחשוד כי מדובר ברשלנות רפואית בלידה? כל המידע, לפניכם.

מהי השראת לידה?

השראת לידה המכונה גם זירוז לידה היא הליך רפואי שמטרתו לגרום לתחילת לידה אצל אישה הרה, שעדיין לא נכנסה לתהליך הלידה באופן טבעי עצמוני, ואשר מסיבה מסוימת שמקורה באשה או בעובר, עולה הצורך לגרום ללידה להתבצע בזמן הקרוב, שכן המשך ההיריון עלול לסכן את היולדת או את העובר.

 

מהן הסיבות שעשויות להביא לביצוע השראת לידה?

יכולות להיות מספר נסיבות יש לבצע זירוז לידה, ביניהן:

  • מיעוט מי שפיר
  • רעלת הריון
  • סוכרת הריונית שאינה מאוזנת
  • ירידה בתנועות העובר
  • דופק עוברי לא סדיר
  • יתר לחץ דם של האם
  • חריגה משמעותית מתאריך הלידה המשוער, שכן במקרים שבהם היילוד לא נולד בזמן, עלולים להתרחש סיבוכים, כגון: שאיפת מים מקוניאליים – מי שפיר המכילים את צואת העובר. שאיפתם מסוכנת שכן היא עלולה להביא למצוקה נשימתית אצל העובר.
    מצבים נוספים שבהם המשך ההיריון עלול לסכן את האם או העובר יובילו גם הם לצורך לבצע השראת לידה.

מהם האמצעים להשראת לידה?

ישנן מספר שיטות לזירוז לידה: שיטות תרופתיות, שיטות ידניות ושיטות מכניות, ביניהן: סטריפינג – שיטה שבמסגרתה מתבצעת הפרדה ידנית של הקרומים מצוואר הרחם התחתון, זירוז לידה באמצעות בלון – החדרת צנתר לצוואר הרחם, אשר בקצהו בלון קטן המנופח ע”י נוזלים להשראת הלידה, וכן מתן פיטוצין או החדרה מקומית של פרוסטגלנדינים שמטרתם לגרום להבשלת צוואר הרחם.

איך באה לידי ביטוי רשלנות רפואירשת בהשראת לידה?

רשלנות רפואית בהריון או רשלנות רפואית בלידה יכולה לקרות במספר תרחישים הקשורים להשראת לידה. כך למשל, אם הרופא לא מבחין בצורך המיידי לבצע זירוז לידה ובשל כך נגרמים נזקים לאם או לתינוק. על הרופא חלה אחריות לצפות סיבוכים אפשריים בלידה ולזהות אותם. 

בנוסף, חשוב לדעת כי לביצוע זירוז לידה עלולים להתלוות סיכונים רבים, ביניהם קרע של הרחם, דימום לאחר הלידה ואף זיהום בשל ירידת מים ממושכת. אם הרופא לא מבצע את הליך השראת הלידה בצורה מיומנת, למשל: פקיעת הקרומים מתבצעת בצורה לא תקינה, וכתוצאה מכך נגרם לאשה קרע משמעותי ברחם, דימום מסיבי לאחר הלידה, או נזק רפואי אחר, ייתכן שמדובר ברשלנות רפואית.

רשלנות רפואית בלידה יכולה להתבטא גם בבחירה בשיטת זירוז לא נכונה או בביצוע השראת לידה כאשר החלו להתפתח כבר צירי לידה טבעיים – כלומר, אי אבחון נכון.

רשלנות רפואית בניתוח קיסרי יכולה להתרחש בעקבות כישלון הזירוז. אם הזירוז נכשל, יש להפנות את היולדת לניתוח קיסרי דחוף. אי נקיטת פעלה כזו או ביצוע הניתוח הקיסרי תוך התעלמות מנסיונות הזירוז ומצבם העדכני של האם והעובר, יכולים לעלות כדי רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית כתוצאה מהליך השראת לידה

דוגמה לתביעה שהוגשה בשל רשלנות רפואית בעניין זה היא ת”א 4541-05. בית משפט השלום בבאר שבע דן בתביעה שעילתה רשלנות רפואית.

לטענת התובעת, צוות בית החולים סורוקה גרם לה לנזק רפואי צמית, בכריתת רחמה ולנזקים חמורים נוספים, בהם מות בנה שנפטר 40 דקות לאחר לידתו.

התובעת הגיעה לביה”ח בשבוע ה-39 להריונה, בעקבות האטת דופק העובר, היא אושפזה. לאחר כמה שעות, הוחלט בבית החולים לפתוח בהליך השראת לידה.

בית המשפט קבע, בין היתר, כי הנתבעים התרשלו בכל הנוגע להחלטה בדבר השראת הלידה ללא כל אינדיקציה רפואית כמו מצוקת עובר, ללא אישור או התייעצות עם רופא בכיר בניגוד לנוהל המחלקה ומבלי שהתובעת הייתה במצב הגופני המתאים.

בסיכום נקבע, כי נגרמה רשלנות רפואית כתוצאה מזירוז לידה וכי יש לפצות את התובעת ב-750,000 שקלים בשל נזקים לא ממוניים, עזרה לזולת ואובדן כושר השתכרות. בנוסף, נפסקו לזכות התובעת 150,000 שקלים בשל פגיעה באוטונומיה.

 

התייעצות עם עורך דין רשלנות רפואית

אם את או ילדך נפגעתם מרשלנות רפואית בהליך זירוז לידה וסבלתם מסיבוכים רפואיים בשל כך, מומלץ להתייעץ עם עורך דין רשלנות רפואית, ולבחון האם יש מקום להגיש תביעה.

ניתן לפנות להתייעצות עם עורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי בטלפון מס’: 03-6914004.

רשלנות בעת השראת לידה

אז מה היה לנו?

img-10
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא