רשלנות רפואית בניתוח אף – סקירה

הפופולריות של ניתוחים פלסטיים הולכת וגואה בשנים האחרונות. מי מאיתנו לא רוצה להתהדר במראה יפה, צעיר ורענן יותר?

ניתוח פלסטי באף הוא אחד הניתוחים הנפוצים בקטגוריה זו. האף הוא איבר בולט שנמצא במרכז הפנים, והרצון לשנות את מראהו כאשר הוא בולט או עקום – מובן.

לא כל ניתוח באף מבוצע מטעמים קוסמטיים. לעתים ניתוח באף מבוצע מטעמים בריאותיים.

בין אם הניתוח מבוצע מסיבות אסתטיות ובין אם הוא מבוצע מסיבות בריאותיות גרידא, חשוב לדעת כי לא תמיד התוצאה תהיה כמצופה. כשל בניתוח אף יכול לגרום לפגיעה בחוש הריח, לקשיי נשימה, לעיוות באף, לפגיעה עצבית ועוד.

בכל מקרה של תוצאה כזו יש לבדוק האם הכשל נבע מרשלנות רפואית.

עורך דין רשלנות רפואית בניתוח אף, יוכל לסייע לכם בבדיקת הנושא ולהמליץ לכם האם להגיש תביעה.

 

רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים

ההבדל העיקרי בין ניתוחים פלסטיים לבין שאר הניתוחים הוא שניתוח פלסטי אינו ניתוח הכרחי מבחינה רפואית. מדובר בניתוח אלקטיבי, שאינו מחויב המציאות. מתוקף היותו כזה, חלה על המרופא המנתח חובת זהירות מוגברת כלפי המנותחים, ועליו לפרט בפניהם את מכלול הסיכונים והסיכויים של הניתוח כולל חלופות לא ניתוחיות. החובה המוגברת חלה גם ביחס לביצוע הניתוח עצמו – על הרופא לבצע את הניתוח בזהירות וברמת מיומנות סבירה.

תביעת רשלנות רפואית בניתוח אף, כמו גם תביעת רשלנות רפואית בהגדלת חזה או בניתוחים פלסטיים אחרים מוגשת לא אחת בגין הפרת חובת הגילוי הנדרשת מצד הרופא. הטענה של התובע היא, כי הרופא המנתח לא הסביר לו את הסיבוכים האפשריים שיכולים לנבוע מהניתוח.

בפסיקה נקבע, כי חובת הגילוי ביחס לניתוחים פלסטיים היא רחבה, וכי על הרופא להסביר למטופל בפירוט אודות הסיכונים והסיבוכים האפשריים וכן לעדכן אותו בדבר חלופות לניתוח.

על הרופא להחתים את המטופל על טופס הסכמה לניתוח, בו מפורטים הסיכונים והסיבוכים האפשריים כתוצאה מהניתוח, גם אם מדובר בסיכונים נדירים (ע”א 6153/97 יובל שטנדל נ’ פרופ’ שדה). חשוב להחתים את המטופל על טופס ההסכמה בהזדמנות הראשונה ולא ביום הניתוח עצמו. כמו כן, יש לעבור איתו על פרטי הטופס ולוודא שהוא מבין על מה הוא חותם.

הפרת החובה הזו יכולה כשלעצמה להוות רשלנות רפואית, בנוסף להפרת חובה חקוקה ולפגיעה באוטונומיה של המטופל.

רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים יכולה להתרחש גם מסיבות אחרות ובדומה לניתוחים שאינם קוסמטיים, כגון: שימוש במכשור לא מתאים, ביצוע הניתוח בצורה לא מיומנת, העדר מעקב לאחר הניתוח, אי התייחסות לתלונות המטופל לאחר הניתוח ועוד.

 

סוגי הנזקים הנפוצים כתוצאה מרשלנות רפואית בניתוח אף

רשלנות רפואית בניתוח אף יכולה לגרום לנזקים הבאים: קשיי נשימה דרך האף, עיוות בצורת האף, הידבקויות בתוך האף, פגיעה בצינור הדמעות, נזק עצבי, חור בתוף האף ועוד.

פנייה לעו”ד רשלנות רפואית תקדם אתכם בבחינת השאלה האם מקור הנזק הוא ברשלנות רפואית. משרד עורכי הדין יעזור לכם להשיג את המסמכים והראיות הרלוונטיים להוכחת רשלנות הרופא לפני הניתוח (“הפרת חובת הגילוי”) במהלך הניתוח או לאחריו.
את טענת הרשלנות הרפואית יש להוכיח ע”י צירוף חוות דעת של רופא מומחה, לפיה הטיפול הרפואי היה רשלני או לא סביר.

הפיצוי בתביעות רשלנות רפואית בניתוח פלסטי באף

במקרה שבו מוכחת תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים, בית המשפט יקח בחשבון פרמטרים שונים בבואו לפסוק את הפיצוי: היקף הנזק שנגרם למטופל, גילו של התובע, מצבו התעסוקתי, השפעת הפגיעה על עבודתו ותפקודו, הוצאות שנגרמו עקב הפגיעה כולל הוצאות עתידיות עבור ניתוח אף פלסטי מתקן ועוד. בתביעות בגין ניתוחים פלסטיים רשלניים מקובל לפסוק גם פיצוי בשל נזק לא ממוני – עוגמת נפש וכאב וסבל שנגרמו כתוצאה מהניתוח.
כמו כן, במקרים שבהם בית המשפט יקבל את הטענה לפגיעה באוטונומיה של המטופל, גובה הפיצוי בגין ראש נזק זה יכול לנוע בין עשרות אלפי שקלים למאות אלפי שקלים, תלוי בחומרת הנזק.

האף נשאר עקום ומעוות. הפיצוי: כ-180,000 שקלים

דוגמה למקרה שבו בית המשפט קיבל תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח פלסטי ופסק לתובעת פיצויים ע”פ הפרמטרים הרלוונטיים הוא ת”א 12485/03 שבת שפטשוילי דביר לאה נ’ ד”ר יעקב זיילר ואח’. אשה בת 24 הגישה תביעת רשלנות רפואית לאחר שעברה שלושה ניתוחים פלסטיים באפה במטרה לשפר את מראהו. אפה נשאר עקום ונגרמה הפרעה לנשימתה. התובעת טענה, בין היתר, כי ישנו ליקוי ברשומות הרפואיות שתיעדו את הטיפול הרפואי שעברה, ובשל כך אין היא יכולה להוכיח את טענתה לגבי טיפול רפואי לקוי ורשלנות רפואית בניתוח הפלסטי. עוד טענה התובעת להעדר קבלת הסכמתה מדעת. לדבריה לא הוסברו לה מכלול הסיכונים והסיבוכים הכרוכים בניתוח אפה.

לתובעת נפסק פיצוי בסך של כ-180,000 שקלים, המשקף כאב וסבל שנגרמו לה, הפסד השתכרות והוצאה מוגברת למימון איפור.

 

פנייה לעורך דין רשלנות רפואית

ישנם מקרים שמהווים ‘תמרורי אזהרה’ ומעלים חשד לכך שהתרחשה רשלנות רפואית בניתוח הפלסטי. אם אחרי ניתוח פלסטי באף אתם מתקשים בנשימתכם, חשים כי נגרמה לכם פגיעה עצבית, סבורים כי התוצאה הניתוחית גרועה מאוד ואינה אסתטית כלל וכד’, פנו לעורך דין רשלנות רפואית כדי שיבחן האם יש מקום להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח אף.

ניתן לפנות לעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עו”ד ישר יעקבי, לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי.

עורך דין רשלנות רפואית

אז מה היה לנו?

img-10
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא