רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים

אנשים רבים, גברים ונשים כאחד, בוחרים לעבור ניתוח פלסטי, בין אם זה כדי לשפר את המראה האישי שלהם או כדי לתקן את ההשלכות של תאונה קשה.

ניתוחים קוסמטיים המבוצעים יכולים לכלול הגדלת חזה, שאיבת שומן אלקטיבית, מתיחת בטן והליכים מתקנים לתיקון עיוותים או צלקות.

בעוד שניתוח קוסמטי אינו מגיע עם ערובה לשלמות, רוב המטופלים מצפים מהרופא שלהם לבצע את ההליך על הצד הטוב ביותר.

כמו על כל אנשי מקצוע בתחום הבריאות, על מנתחים קוסמטיים מוטלת החובה לפעול בצורה סבירה ולבצע באותו אופן שבו היה פועל מנתח אחר בתפקידם.

במקרים בהם ביצוע הניתוח על ידי המנתח אינו עומד בסטנדרטים המינימליים המקובלים ונוצר נזק למטופל, הרופא עשוי להיות אחראי בפיצויים.

כיצד יכולה להתרחש רשלנות רפואית במהלך ניתוח פלסטי?

רשלנות רפואית מתרחשת כאשר רופא לא מצליח לעמוד בסטנדרט הטיפול המקובל עליו מקפידים כל המנתחים הפלסטיים, וכתוצאה מכך נגרם נזק למטופל. 

במאמר זה נביא מספר דוגמאות נפוצות לרשלנות רפואית המתרחשת במהלך ניתוח פלסטי.

 

באילו מקרים תיחשב רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים? 

אי קבלת הסכמה מדעת ממטופל: 

כל המטופלים זכאים לדעת על כל הסיכונים הנפוצים הכרוכים בהליך. הדבר מכונה הסכמה מדעת, כאשר מנתח פלסטי אינו מספק את מלוא המידע והסיכונים למטופל לפני ביצוע הניתוח והמטופל סובל מאוחר יותר מנזק שאולי היה נמנע אילו היה מסוגל לקבל החלטה מושכלת, זוהי רשלנות רפואית.

הרופא לא דרש היסטוריה רפואית מלאה: 

כאשר אדם מטופל על ידי רופא, אפילו מנתח פלסטי, הרופא מחויב לשאול מידע  רלוונטי, עליו לדעת על האלרגיות שלך, הליכים בעבר, בעיות רפואיות נוכחיות ורשימה מלאה של כל התרופות שאתה נוטל. אם המנתח הפלסטי שלך לא שאל שאלות קריטיות אלה או לא רשם מידע זה והחל בהליך לא מתאים, הרי שמדובר ברשלנות רפואית.

טעויות ניתוחיות: 

רוב סוגי הרשלנות הרפואית של ניתוחים קוסמטיים כרוכים בטעות ניתוחית.

טעויות יכולות להתרחש גם בעת מתן הרדמה למטופל, ניתוח בחלק הגוף הלא נכון, או אפילו השארת מכשיר בגופו של המטופל. ההליך עשוי גם להתבצע בצורה שגויה, ולגרום לתוצאות לא רצויות והרסניות.

במקרים רבים, טעויות במהלך ניתוח פלסטי מובילות להצטלקות שאינה סטנדרטית להליך שבוצע, זיהומים ונזק עצבי, עיוות, שינוי צבע העור, צניחה פתאומית או צניחה של אתר הניתוח, הַדבָּקָה, שיתוק, תגובות שליליות להרדמה

 דימום רב ובמקרים קיצוניים אף עלולים להוביל למוות.

שגיאות פרוצדורליות

בעיות נוספות בניתוח קוסמטי שעלולות להוביל לתביעת רשלנות הן זיהומים לאחר ניתוח, הזרקה רשלנית של תרופות המשמשות למטרות קוסמטיות כמו בוטוקס וסיבוכים מהרדמה .

מנתחים לא מנוסים או לא מיומנים

חוסר הניסיון או ההסמכה של המנתח הוא נושא נוסף העולה לעיתים במקרים של רשלנות בניתוחים קוסמטיים. 

כדי להצליח בתביעה נגד מנתח פלסטי, על התובע להראות:

  1. לרופא הייתה חובה כלפי המטופל
  2. הרופא הפר חובה זו בכך שפעל ברשלנות או כשלא פעל
  3. נגרם נזק
  4. הנזק הוא תוצאה של ההפרה

לאיזה פיצויים זכאי נפגע כתוצאה מרשלנות רפואית מניתוחים פלסטיים?

מטופלים שנפגעו עקב רשלנות של מנתח קוסמטיקה עשויים להיות זכאים לפיצויים כלכליים, לא כלכליים ובמקרים מסוימים גם עונשיים.

נזקים כלכליים

חשבונות רפואיים:  מטופל עשוי לקבל פיצוי עבור כל עלויות רפואיות נוכחיות, כמו גם כל הוצאות רפואיות הקשורות לפציעה בעתיד.

אובדן שכר:  אם מטופל נפגע במידה שלא יוכל לחזור לעבודתו, הגורם הרשלן עלול להיות אחראי לשכר עתידי שהמטופל היה מרוויח.

נזקים לא כלכליים

כאב וסבל:  מטופל הסובל מעוגמת נפש עשוי לקבל פיצוי כספי כדי להפחית את היקף עוגמת הנפש שנגרמה עקב הרשלנות.

מוות בעוולה: במקרה בו רשלנות הרופא המטפל מביאה למותו של חולה, המשפחה עשויה להיות זכאית לפיצויים. הנזקים הזמינים בתביעה יכולים לכלול אובדן הטבות רפואיות, אובדן פנסיה, אובדן ירושה, אובדן שכר, אובדן קונסורציום ועלויות הלוויה.

פיצויים עונשיים

במקרים בהם פעולתו של איש המקצוע או אי-פעולה  נעשתה בזדון, ניתן לפסוק פיצויים עונשיים על מנת להעניש את הנאשם ולהרתיע אחרים .

 

מה עושים במקרה וחוויתם רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים

אם הרופא לא קיבל מכם הסכמה מדעת כראוי לפני ההליך, ייתכן שתוכלו להטיל עליו אחריות אם סבלתם מתופעות לוואי שלא הוזהרתם מהן.

תצטרכו להוכיח שלא הייתם עובר את ההליך אילו הייתם מודעים לסיכון של הנזק שנגרם לכם. 

תביעות ניתוחים קוסמטיים מצריכים בדרך כלל סיוע בעדות מומחה להוכחת העובדה שהמנתח הפלסטי לא עמד בסטנדרט הטיפול המתאים.

לדוגמה, אולי המנתח לא הבחין בסימני מצוקה של המטופל במהלך ההליך או אולי הוא עשה חתך עמוק או ארוך יותר מהנדרש, ייתכן שרופא מרדים או  מישהו אחר מהצוות הרפואי הוא שעשה טעות. עורך דין מיומן יוכל לפנות לבעל המקצוע המתאים שיעניק חוות דעת רפואית לצורך הצלחת התביעה שלכם. 

מקרי רשלנות רפואית הם מורכבים ויכולים להיות קשים להוכחה. כל מקרה של רשלנות רפואית תלוי בשאלה האם התובע יכול להוכיח רשלנות.

אם סבלת מצטלקות דרמטיות, עיוותים, זיהום, שיתוק, נזק עצבי או תופעות לוואי חמורות אחרות בגלל ניתוח פלסטי, עליך להוכיח שרשלנותו של המנתח גרמה לפציעתך כדי שבתי המשפט יראו זאת כרשלנות רפואית.

עורך דין מומחה יוכל לספק ראיות לכך שהמנתח או הרופא הפרו את חובותיו על ידי אי-פעולה או התנהגות רשלנית. 

אם נפגעת לאחר שעברת הליך ניתוח פלסטי כתוצאה מרשלנות רפואית, אתה זקוק לסיוע של עורך דין רשלנות רפואית, עורך דין בעל ידע שייצג אותך וילחם בשמך. 

רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים

אז מה היה לנו?

img-10
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא