אי מסירת מידע רפואי לאשה בהריון

ידע הוא כוח. מי שמחזיק בו יכול לקבל את ההחלטות הנכונות. לכן, כאשר רופאים לא מוסרים לאשה הנמצאת במעקב הריון את מלוא המידע, זוהי סיטואציה פסולה ומסוכנת העלולה לגרום להולדת תינוק הנושא מום קשה שהיה ניתן למנוע. חובת מסירת המידע חלה על רופא המטפל, וחשוב לא פחות מכך, הוא הצורך לוודא שהמידע לא רק נמסר למטופלת, אלא גם הובן על ידה כראוי. 

 

חשיבות המידע והשימוש בו

כולם רוצים בקיומו של הריון בריא ונטול בעיות, הריון אשר יבטיח את בריאות האישה ובריאותו של העובר המתפתח בבטנה. לצורך כך נדרשת האישה לבצע מספר לא מבוטל של בדיקות ומעקבים, על מנת להבטיח את תקינות ההריון ואת היכולת שלו להמשיך כסדרו. העובדה שהריון הוא תהליך פיזי מורכב העובר על הגוף יכולה לגרום, ואף גורמת לסיטואציות בהן גם נשים ,שהינן בריאות בדרך כלל וללא מחלות רקע, סובלות בהריון מתופעות שונות. על אחת כמה וכמה, נשים להם יש היסטוריה רפואית. לכן, יש חשיבות עצומה לכך שהידע הקיים בידי הרופא יהיה זמין לאישה המטופלת. ישנם בהחלט מצבים כאשר בעקבות חשיפת המידע האישה תוכל לבצע פעולות, אשר יהיה בהן לשמור על העובר, לבצע בדיקות מתאימות, ובמקרים קיצוניים אף להביא לסיום ההריון.

חשיבותו של המידע הוא קריטי והולך וגובר, ככל שהמדע מעניק אפשרויות שונות של בדיקות היכולות לזהות פגמים ובעיות שבעבר לא היה ניתן לבצע. הידע כמו תמיד הוא כוח, והוא עוזר לקבל החלטות מושכלות וטובות יותר.

 

חובת הרופא המטפל

החוק בישראל מטיל אחריות כבדה מאד על הרופא המטפל. כאשר אנו משתמשים במונח “רופא מטפל”, הכוונה היא לכל גורם רפואי בו נתקלה האישה במהלך הריונה. כל בדיקה שעברה, כל סקירה או בדיקת אולטרסאונד, יש בהם להוסיף מידע בעל ערך לאישה ובן זוגה לגבי המצב של האישה ושל העובר. חובת הרופא המטפל מתקיימת בשני מסלולים המשלימים זה את זה.

  • מסירת המידע – המסלול הראשון הוא העברת המידע. הרופא המטפל מחויב למסור את כל המידע שיש ברשותו לגבי מצבה של האישה ההרה. בתוך כך, הוא מחויב להציג בפניה את מצבה לאחר הבדיקה, את המטלות והבדיקות שהיא מחויבת לעשות, וכן, גם להציג בפניה את קיומן של בדיקות ייחודיות מורחבות יותר שאינן בסל הבריאות וניתן לבצע אותן באופן פרטי.
  • לוודא הבנה – רופא מטפל מחויב לא רק במסירת המידע הרלוונטי לאישה, אלא גם לוודא שהיא מבינה אותו ויכולה לעשות שימוש במידע שהוא מסר לה. אם לא עשה כן, אזי ישנה עילה לתביעת רשלנות מצד האישה, ככל שנגרם הנזק, כמובן.

 

רשלנות רפואית במעקב הריון

רשלנות רפואית יכולה להתרחש בכל תחום מתחומי הרפואה. אולם רשלנות רפואית במעקב הריון היא מעט שונה. זאת, מכיוון שהרשלנות, אם מתרחשת, היא לרוב לא בשל טיפול לקוי, אלא בעיקר סביב עניינים הנוגעים להבנה של אישה את המידע בנוגע אליה. למעשה, רשלנות רפואית יכולה להתבטא בהעדר הפנייה לבדיקה קיימת במסגרת פרטית אך לא בסל הבריאות, שהיה בה את היכולת לאבחן את הפגם, ואולי אף למנוע את הולדת התינוק, או לחלופין, לבצע פעולות שהיו יכולות לטפל בבעיה הרפואית בזמן שהייתו של העובר ברחם.

 

ליווי וייעוץ משפטי

במקרה ואתם סבורים שנגרם לכם עוול עקב רשלנות רפואית במעקב הריון, ההמלצה היא לפנות בהקדם לעורך דין מנוסה המתמחה בתחום. עורכי הדין הם הגוף שיעזור לכם בהליך מורכב שכזה. במשרדנו תמצאו צוות מיומן ומקצועי בעל ניסיון רב בטיפול וליווי תיקים של רשלנות רפואית בכלל, ותיקים של עוולות לידה בפרט. חשוב מאוד להגיע מוכנים לפגישה, לכן מומלץ להביא את כל סיכומי ביקורים ותוצאות הבדיקות שערכתן במהלך תקופת ההריון והלידה. יש חשיבות גדולה ליכולת להבין האם היה מידע בעל משמעות שלא נמסר לאישה במהלך ההריון שלה. את שאר עבודת הטיפול בתיק יעשו עורכי הדין. אם אתם עדיין מהססים ונותרו לכם שאלות, אתם מוזמנים לפנות אלינו כבר עכשיו ונשמח להשיב עליהן.

 

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, השאירו פרטים או חייגו: 03-6914004.

אז מה היה לנו?

img-7
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא