הפסקת הריון רשלנית

כשאשה נמצאת בהריון לא תמיד ההיריון יימשך 9 חודשים ויסתיים בלידה. הסיבות רבות ושונות. לעתים יש צורך לבצע הפסקת הריון מסיבות שקשורות באם ועובר – הריון לא מתוכנן, חשש למומים אצל העובר, הריון מרובה עוברים שמסכן את האם ועוד. כיצד מתבצעת הפסקת הריון? מתי נאמר כי בוצעה הפסקת הריון רשלנית? על כל אלו ועוד, במאמר שלפניכם.

 

הפסקת הריון – מהי?

ע”פ החוק בישראל (חוק העונשין ותקנות העונשין (הפסקת הריון)), ניתן לבצע הפסקת היריון בהתקיים מספר תנאים. האשה ההרה שמבקשת לעבור הפסקת הריון צריכה לעמוד בתנאים המקדימים, ורק לאחר שהוועדה הרפואית תתן לה אישור, היא תוכל לבצע את הפסקת ההיריון באופן חוקי באחד מבתי החולים המורשים לכך ברחבי הארץ.

לצד זה, יש הפסקות הריון שמתבצעות במרפאות פרטיות, שם המטופלת נחשפת לסיכון גבוה של היוצרות סיבוכים ונזקים.
ועם זאת, גם בבתי חולים מתרחשים מקרי רשלנות רפואית בהליכי הפסקת הריון, וכאשר מתרחש מקרה כזה יש מקום להתייעץ עם עורך דין רשלנות רפואית ולשקול הגשת תביעה.

הפסקת הריון - מהי

 

רשלנות רפואית בשל נזקים בהליך של הפסקת הריון

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה ותביעה בגין רשלנות רפואית בהריון יכולות לזכות את התובעים במקרים המתאימים בפיצויים על הנזק שנגרם. גם תביעה בגין רשלנות רפואית בהליך הפסקת הריון יכולה לזכות בפיצויים, שיקלו במעט על הנזק.

העילות להגשת תביעה כזו יכולות לנבוע מביצוע הליך הפסקת ההיריון ללא פיקוח רפואי מתאים, מבחירה בשיטת הריון לא מתאימה לנסיבות המקרה, מהחלטה על הפסקת הריון כאשר לא היה צורך בכך ומביצוע הפסקת ההיריון ע”י רופא לא מיומן.

בנוסף לכך, הליך הפסקת היריון כרוך בסיכונים ובאופן טבעי עשויים להתלוות סיבוכים להליך. כך למשל, ייתכן דימום מוגבר, ייתכנו זיהומים ותתכן אף פגיעה ברחם. בכל מקרה כזה יש לבדוק היטב האם מדובר בסיבוך אפשרי ובכזה שלא ניתן היה לצפותו ו/או לטפל בו בזמן או בהתנהלות רשלנית בביצוע הפסקת ההיריון ובהשגחה לאחר ההליך.

 

דוגמאות למקרים של הפסקת הריון רשלנית

  • הפסקת הריון רשלנית מתרחשת לעתים כשמדובר באבחון שגוי על רקע גנטי – הרופאים מחליטים כי יש מקום לבצע הפסקת הריון כדי שלא ייוולד ילד הסובל ממום קשה, אך אין בכך צורך. זאת, משום שלאחר הפסקת ההיריון מסתבר כי האבחון היה שגוי וכי היה יכול להיוולד ילד בריא לחלוטין.
  • כדי לבצע הפסקת היריון, במקרים המתאימים ניתנים לאשה ההרה כדורים שמפסיקים את פעילו הפרוגסטרון בגופה. הפסקת פעילות הפרוגסטרון גורמת להפלה. את הכדורים האלו יש לקחת עד השבוע השביעי להריון, שכן סיכויי ההצלחה של ההליך ע”י כדורים יורדים ככל שגיל ההיריון גבוה יתר. פענוח לא נכון של בדיקת האולטרה סאונד לגיל ההיריון, או התעלמות מגיל ההיריון ומתן כדורים בשלב מאוחר מדי, עלולים להיחשב לרשלנות רפואית.
  • תסמונת אשרמן – סיבוך אפשרי בעקבות הפסקת הריון. מדובר בהידבקויות בחלל הרחם לאחר לידה או הפלה, כשלעתים מקורן ברשלנות רפואית בהליך הפסקת ההיריון או בהישארות חלקי שליה ברחם אחרי הלידה.
  • כריתת רחם ואובדן הפוריות בעקבות הפסקת הריון – במקרה שנדון בבית המשפט נטען, כי בשל ביצוע פעולת הפסקת הריון חלף טיפול אחר, נגרם נזק בלתי הפיך לרחם של התובעת והוא נכרת לחלוטין.
    ע”פ חוות דעת המומחה הרפואי, הצוות הרפואי היה צריך לתת לאשה טיפול לכיווץ הרחם ולעצירת הדימום ולא לבצע פעולה ניתוחית שהייתה מיותרת בנסיבות המקרה.

 

הגשת תביעת רשלנות רפואית

כשמתבצעת הפלה שבדיעבד מתברר כי הייתה מיותרת, או כשנגרם לאשה נזק כתוצאה מהליך הפסקת ההיריון שעברה, יש מקום לשקול הגשת תביעה בעילה של רשלנות רפואית.

עורכי הדין במשרד עו”ד ישר יעקובי יוכלו להפגש עם האשה שנפגעה, להעניק לה ייעוץ משפטי ולסייע לה בהגשת תביעה. אם התביעה תתקבל, התובעת תוכל לקבל פיצוי על הנזק הקשה שנגרם לה – הפיזי והנפשי.

*לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, חייגו: 03-6914004.

דוגמאות למקרים של הפסקת הריון רשלנית

הפסקת הריון רשלנית

אז מה היה לנו?

img-10
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא