רשלנות רפואית ילדים – מהי?

תביעת רשלנות רפואית בילדים יכולה לנבוע מרשלנות במתן תרופה, אי הפנייה לבדיקות, מעקב לקוי ועוד. מה עושים? כיצד מתמודדים? כל הפרטים לפניכם

לרשלנות רפואת ילדים יש השלכות רבות – הן מיידיות והן לטווח ארוך. רשלנות רפואית בילדים יכולה לסכן את חיי הילד ולהשפיע בצורה עמוקה על איכות חייו.

באיזו תקופה יכולה להתרחש רשלנות רפואית בילדים?

מקרים של רשלנות רפואית ילדים יכולים להתרחש במנעד רחב של תקופות. החל מגיל צעיר מאוד (לידה, ינקות) ועד גיל ההתבגרות וסיומו. במהלך כל תקופה הילד מתפתח וגופו חווה שינויים. החמצה של הרופא בבדיקה או בגילוי ממצא מדאיג בכל אחד מהשלבים הללו, כמו גם אי מתן טיפול נאות ו/או אי הפנייה להמשך בירור אצל רופא מומחה או אי הפנייה לביצוע בדיקות נוספות, יכולים לעלות כדי רשלנות רפואית.

 

מה השוני בין רפואת ילדים לרפואת מבוגרים?

רפואת ילדים כוללת אבחון וטיפול בתינוקות, ילדים ומתבגרים. לתינוקות וילדים ישנם מאפיינים ספציפיים שמשפיעים על צורת הטיפול ולכן יש לקחת אותם בחשבון. כמו כן, קצב התפתחו האיברים אצל תינוקות וילדים שונה מזה של מבוגרים, כמובן, וכך גם שינויים גופניים אחרים. לכל אלו ישנה השפעה לגבי סוג הטיפול הרפואי שיינתן לילד, סוג התרופה והמינון שלה.

זאת ועוד, ישנם מצבים רפואיים ייחודים לילדים, כגון: מומחים מולדים. לכן, רופא שמתמחה ברפואת ילדים צריך להיות בעל ידע עדכני כך שיוכל לתת אבחנה מדויקת. כמו כן, על רופא ילדים להכיר מחלות אופייניות לילדים, בעיות התפתחות אפשריות ועוד. כך למשל, העדר אבחון של בעיה בהתפתחות תקינה של התינוק, עלול להוות עילה לתביעת רשלנות רפואית.

מהם המקרים הנפוצים של תביעות רשלנות רפואית ילדים?

* אי הפנייה לבדיקות רפואיות בעקבות תלונות שונות של הילד. כחלק מחובת הזהירות החלה על הרופא, עליו להקשיב לילד ולתלונותיו, ובמקרה הצורך להפנות להמשך בירור. אי עמידה בחובה זו יכולה להוות עילה לתביעת רשלנות רפואית.

* מעקב רפואי לקוי אחר תוצאות בדיקות ואי מתן טיפול מתאים. אם המעקב הרפואי לוקה בחסר וכתוצאה מכך הילד לא מקבל טיפול מתאים, ייתכן שייגרם לו נזק משמעותי, שיוביל להגשת תביעה.

* רשלנות במתן תרופות – רשלנות זו יכולה לבוא לידי ביטוי במרשם שגוי או במינון שגוי של תרופה. הרשלנות יכולה להתרחש ע”י רופא הילדים, הרוקח או אחות.

* רשלנות באבחון מחלות בקרב ילדים – המחלה הנפוצה ביותר בגינה מוגשות תביעות רשלנות רפואית בנוגעות לילדים היא דלקת קרום המוח. זו מחלה שלעתים קשה לאבחן אותה. לעתים מתפתחים אצל תינוק סימפטומים מוקדמים, אך אם הרופא לא מאבחן אותם, הדלקת מתגלה בשלב מתקדם ולעתים כבר נגרם נזק בלתי הפיך, שכן מצבו של התינוק מדרדר במהירות.

מחלה נוספת שבגינה מוגשות תביעות רשלנות רפואית ילדים היא דלקת התוספתן (אפנדציט). מקרים רבים הקשורים לאפנדציט נובעים מכשל באבחון נכון של המחלה. כאשר המחלה מתפתחת ולא מטופלת בהקדם ובצורה הולמת, לעתים נשארים נזקים קשים אצל החולים.

*רשלנות באבחון של גידולים במוח – גם כאן, העדר אבחון או פענוח לא נכון של בדיקות, עשויים ללמד על רשלנות רפואית.

כל המקרים האלו, עלולים לסכן את בריאותו של הילד ולעתים אף לאיים על חייו.

על כן, כל בעיה רפואית של ילדיכם שנובעת מרשלנות רפואית, מצריכה בדיקה והתייעצות עם עורך דין רשלנות רפואית, כדי לברר את השלכות הרשלנות ודרכי הפעולה המשפטיות שיש לנקוט.

תביעת רשלנות רפואית

כמו כל תביעת רשלנות רפואית, גם תביעת רשלנות רפואית בילדים טעונה הוכחה. יש להראות כי נגרמה רשלנות רפואית מצד הצוות הרפואי, וכי נגרם לילד נזק. יש להוכיח קשר סיבתי בין רשלנות הצוות הרפואי לבין הנזק שנגרם.

במסגרת התביעה בגין רשלנות רפואית, התובעים ינסו להוכיח כי רופא הילדים (אם הוא הנתבע בתביעה) פעל בצורה לא מיומנת או לא סבירה בניגוד לרופאים אחרים, אשר בנסיבות דומות היו פועלים אחרת. התובעים יצטרכו להוכיח לבית המשפט, כי הטיפול שניתן לא היה הולם, וכי היה צריך להינתן טיפול אחר.

כמו כן, התביעה טענה הוכחה של סטנדרט הטיפול הנדרש והצבעה על התנהלותו הלא תקינה של הרופא, שחרג מסטנדרט זה. כך למשל, אם מוגשת תביעה בגין רשלנות רפואית הנוגעת לדלקת קרום המוח, סטנדרט הטיפול המקובל הוא כזה שדורש מהרופא או מבית החולים לאבחן בזמן וכראוי את הדלקת. אי עמידה בכך, משמעה חריגה מסטנדרט הטיפול המקובל.

דוגמה לתביעת רשלנות רפואית בילדים היא מקרה שטופל לאחרונה ע”י משרדנו – מדובר

באיחור באבחון מחלת סיסטיק פיברוזיס לילד ראשון, שגרם להולדת ילד שני שסובל מאותה מחלה. לאחר ישיבת גישור שילמו הנתבעים סכום של 1,650,000 ש”ח.

 

מה ניתן לעשות במקרה של חשד לרשלנות רפואית בילדים?

אם נגרם לילדכם נזק בשל טיפול רפואי רשלני, פנו לעורך דין רשלנות רפואית לצורך קבלת ייעוץ משפטי.

משרד עורכי דין לענייני רשלנות רפואית יאסוף את החומר הרפואי ויבדוק האם המקרה שלכם מצדיק הגשת תביעה לפיצויים.

*לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, חייגו: 03-6914004.

בדיקת ילד על ידי רופא בצורה רשלנית

אז מה היה לנו?

img-10
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא