בחירה בשיטת לידה שגויה

כל לידה מתחילה בציפייה להולדת תינוק או תינוקת רכים ובריאים, אך לעיתים מתרחשות תקלות בדרך ורופאים נדרשים לקבל החלטות מהירות על דרכי פעולה ושיטות שונות של הוצאת תהליך הלידה לפועל. לכל אחת מהשיטות יש יתרונות, אך גם יש חסרונות. לכן ,לעתים בחירה באחת מהן, יכולה בסופו של דבר להפוך לבחירה שגויה.

מה הן שיטות הלידה השונות?

כאשר מדברים על שיטות לידה אצל יולדות עולות מספר אפשרויות. בעוד כיום מדברים על לידה טבעית ורעיונות מתקדמים, הרפואה עדיין מאמינה בשיטות שהיו נהוגות במשך שנים רבות. אין דרך אחת אבסולוטית להחליט לגבי מה יותר טוב. העובדה הסטטיסטית מראה שתמיד יהיו מקרי מוות בלידה, אך ישנה מגמת ירידה בשל ההתפתחויות הטכנולוגיות. עם זאת, בכל מקרה שבו אכן מתרחשת בעיה רפואית ונגרם נזק לרך הנולד או ליולדת עצמה, עדיין יש צורך לבחון האם הבחירה בשיטת הלידה שנבחרה הייתה נכונה וסבירה, והאם היה ניתן למנוע את הנזק אם היו משנים את האופן שבו בוצעה הלידה בפועל.

האופציה הטבעית, הראשונה והעדיפה על רוב מוחלט של הנוגעים בדבר, הן על היולדות עצמן והן על הצוות הרפואי, היא הלידה הנרתיקית, המתבצעת ללא מכשירים או התערבות כירורגית. אולם, הבעיה צפה כאשר מזהים בשלב מסוים (לפני או תוך כדי הלידה) שהעובר נמצא או עלול להימצא במצוקה ויש לעזור לו בדרכו החוצה לאוויר העולם. ההחלטה יכולה להתקבל מבעד מועד במידה והבעיה הינה ידועה טרם תחילת תהליך הלידה, ואז אפשר לשקול בנחת את האופציות. אולם, אם נדרשת החלטה במהלך הלידה כאשר עלול להיגרם נזק, נדרשת החלטה מהירה וחותכת. האפשרות העומדת בפני צוות המיילד במצב שכזה היא בחירה בין שתי שיטות לידה שנוסו ובוצעו פעמים רבות, אך בכל אחת מהן סכנות כאלו ואחרות. השיטות הן לידה מכשירנית באמצעות מלקחים או וואקום, והשיטה השנייה היא לידה בניתוח קיסרי. בכל אחת מהדרכים מכלול השיקולים הוא רחב ומתאים למציאות באותו הרגע. חשוב לומר, שכל החלטה שמתקבלת חייבת להיות בהסכמת היולדת ויש לוודא שהיא מבינה את המשמעויות.

 

שתי השיטות המובילות כחלופה ללידה טבעית

כיום ישנן שתי שיטות המהוות תחליף ללידה טבעית, אחת מהן היא מכשירנית, ואילו השיטה השנייה היא  שיטה כירורגית. לכל אחת מהשיטות ישנם יתרונות, ולכל אחת מהן יש חסרונות שעלולים לעיתים לעלות ביוקר.

לידה מכשירנית

לידה מכשירנית יכולה להתבצע בשתי דרכים. המכשירים לא באים להחליף את תהליך הלידה, אלא הם באים לסייע ללידה נרתיקית רגילה שנקלעה לתסבוכת ומטרתם להוציא את הילוד במהירות האפשרית ובבריאות מרבית לאוויר העולם. השיטות הללו מבוססות על טכניקות ישנות מאד והן מאופיינות בכך שהן מבוצעות, באופן יחסי, עם אחוז פגיעות גבוהה בעובר וביולדת. יחד עם זאת, הן לא כירורגיות ולא מצריכות ניתוח שיש בו סיכונים כאשר אישה נושאת עובר מפותח ברחמה.

שתי השיטות הן: 

  • לידת מלקחיים –  זוהי לידה באמצעות מכשיר שכשמו כן הוא, יש בו מעין שתי כפות המשמשות כמלקחיים. הן מוחדרות לתוך תעלת הלידה ואמורות לתפוס את ראשו של התינוק ולמשוך אותו בעדינות החוצה. הסכנות בשיטה הזאת הן חבלות בראשו של העובר, פגיעה בעצמות הרכות שלו ובמקרים פחות שכיחים אף שיתוק באזור הכתפיים.
  • לידת ואקום – זוהי טכניקה אשר בעזרת כוסית המחוברת לסוג של מקל, היא נצמדת לראש התינוק ובעזרת וואקום מושכת את התינוק החוצה. הסכנה בשיטה זאת היא פגיעה בשלמות הגולגולת של העובר וכן פגיעה באם היולדת.

ניתוח קיסרי

שיטת הניתוח הקיסרי הופכת לנפוצה ומקובלת יותר ויותר בשנים האחרונות. עם זאת, עדיין מדובר בניתוח במהלכו האישה עוברת הרדמה, ויש בכך סיכון לא מבוטל הן לאישה והן לעובר. כמו כן, בניתוח קיסרי, עלולים לפגוע בתינוק עם סכין. לכן, לכל ניתוח קיסרי צריכה להיות הצדקה רפואית שתוכל להסביר את חשיבות הניתוח, למשל, מצוקה נשימתית של העובר או כל סיכון אחר לחייו. כיום, ניתן גם לתאם ניתוחים קיסריים מראש.

ליווי ויעוץ

בחירת שיטת לידה חילופית ללידה רגילה על ידי הצוות הרפואי מגיעה, לרוב, ממקום של מצוקה וצורך רפואי דחוף. ולמרות זאת, לעיתים קורה שפעולות הצוות הרפואי אינן סבירות. לכן, אם אתם חשים שאתם או ילדכם נפגעתם כתוצאה מרשלנות רפואית בלידה, פנו בהקדם לעורך דין שיוכל להעריך את סיכויי התביעה וללוות אתכם בהליך. משרדנו מציע צוות עורכי דין מנוסים המנהלים תיקים של רשלנות רפואית מסוגים שונים, וכן כאלו העוסקים בעוולות לידה. בכל שאלה או בירור, ניתן לפנות אלינו עוד היום.

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, השאירו פרטים או חייגו: 03-6914004.

בחירה בשיטת לידה שגויה

אז מה היה לנו?

img-8
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא