רשלנות רפואית בביצוע קולונוסקופיה

קולונוסקופיה הינו הליך אשר גורם לכל אדם להתכווץ באי נוחות בכסאו, אך חשוב מאוד לדעת כי למרות אי הנעימות הכרוכה בו, הוא יכול להציל חיים. המצלמה הזעירה המוחדרת במעלה המעי יכולה לאתר גידולים סרטניים, כיבים, פצעים ומחלות נוספות הקשורות למערכת העיכול ובכך להביא לטיפול מהיר ויעיל בהם. רשלנות רפואית בביצוע קולונוסקופיה מתמקדת באי הפנייה לבדיקה שיכלה להציל חיים או לכל הפחות לשפר את איכות חייו של האדם הסובל ממחלות מעיים שונות, רשלנות במהלך הבדיקה שגרמה לזיהום, קרע במעי או דימום, או אי זיהוי המחלה בשל בדיקה באזור הלא נכון של המעי. 

 

קולונוסקופיה בישראל

קולונוסקופיה הינה בדיקת המעי באמצעות צינור המצויד במצלמה זעירה המוחדר למערכת העיכול של האדם. המצלמה מאפשרת לרופא ‘לטייל’ ברחבי המעי הגס ולאתר כל דבר, החל מפוליפים וגידולים ממאירים ושפירים, וכלה בחפץ זר התקוע במעי, שריטה, פצע או אזור מודלק. מטרת הבדיקה היא להביא לאיתור מוקדם של סרטן המעי הגס או כל בעיה נוספת שנמצאה על הדרך כחלק מבדיקות השגרה של אזרחי ישראל אשר חצו את גיל ה- 50, או לבירור כאב בטן מתמשך והימצאות דם בצואה. חשוב לציין כי הבדיקה דורשת שלושה ימי הכנה, ולכן אם מדובר בכאב חריף, דימום טרי מן המעי או חשש לחסימת מעיים, רצוי לפנות למיון ולבצע בדיקת סי טי או אפילו פתיחת בטן בהולה אשר יכולות לתת מענה מהיר ויעיל יותר. על מנת לבצע בדיקת קולונוסקופיה יש לקבוע תור ולעקוב בדייקנות אחרי ההוראות הכוללות ריקון המעי בהדרגה לאורך שלושה ימים, צמצום או הפסקת נטילת תרופות, ולאחר מכן נטילת חומר משלשל לריקון אופטימלי של המעיים. במהלך הטיפול לא תחושו בשום כאב או אי נעימות מאחר ותקבלו חומר מטשטש ומרגיע, ולאחריו תזדקקו ליום מנוחה והתאוששות ללא כאבים. בשל החומר המטשטש רצוי שלא לעסוק בפעילות הדורשת ריכוז ומאמץ כגון עבודה מאומצת, נהיגה או הפעלת מכונות מסוכנות. אין סיבה שיכאב לכם לאחר הבדיקה וגם אין שום סיבה לדימום, אך במידה ואתם מגלים סימני חום גבוה, דימום מהמעי, כאבים עזים או תחושת נפיחות עזה בבטן יש לפנות מיד לטיפול רפואי לבירור הסיבה.

 

פרוצדורות רפואיות במהלך קולונוסקופיה

ניתן לבצע פרוצדורה רפואית במהלך קולונוסקופיה הכוללת בין היתר לקיחת דגימת ביופסיה מדופן המעי או כריתת פוליפ. במידה ועברתם פרוצדורה רפואית במהלך הקולונוסקופיה ולאחר מכן חשתם בכאבים, חום גבוה וצמרמורות, נפיחות בטנית או דימום מן המעי, יש לפנות לטיפול רפואי ולחקור מה הסיבה להם.

 

מי צריך לעבור בדיקת קולונוסקופיה?

על פי המלצות משרד הבריאות, כל גבר וכל אישה בישראל אשר גילם הינו מעל 50 רצוי כי יערכו בדיקת קולונוסקופיה יזומה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, פעולה שיכולה להציל חיים. בנוסף, כאבי בטן חוזרים ונשנים שאין להם הסבר בדמות וירוס או חיידק, צואה שיש בה דם קרוש, חשש כי בלעתם בשגגה חפץ שעשוי היה לשרוט או לפצוע את המעיים בדרכו הטבעית החוצה, דלקות מעיים חוזרות ונשנות או עצירות קשה שייתכן ומקורן בפוליפ שחוסם את המעבר, כל אלו הינן סיבות טובות דיין לעבור את הבדיקה. זיהוי מוקדם של פציעות, גידולים שפירים או ממאירים, סיבות לחסימות מעיים חוזרות ונשנות וסיבות רפואיות נוספות יכול להציל חיים ולהוביל לאיכות חיים טובה ובריאה יותר.

 

רשלנות רפואית בתחום הקולונוסקופיה

רשלנות רפואית בתחום הקולונוסקופיה מתחלקת לשלושה חלקים:

אי הפנייה

הרופא המטפל אשר לא הפנה את המטופל לבדיקה בזמן אשר היתה יכולה להציל את חייו או למנוע התדרדרות במצבו, עלול להיחשד ברשלנות. במקרה כזה יש לשאול מה היה עושה הרופא הסביר. האם רופא ממוצע היה מפנה את האדם לבדיקה לנוכח התלונות שהציג כגון כאבי בטן מתמשכים, הימצאות דם בצואה, אדם מעל גיל חמישים שמעולם לא עבר את הבדיקה או גורמים אחרים אשר היו יכולים לגלות את הסיבה למחלת המעיים שלו.

רשלנות במסירת מידע אמין על הבדיקה

בדיקת קולונוסקופיה דורשת הכנה מראש של שלושה ימים לפחות על ידי שינוי אורחות התזונה, צום נוזלים וריקון המעי באמצעות תרופה משלשלת. כמו כן, הנבדק חייב להגיע עם מלווה שייקח אותו הביתה. הבדיקה כרוכה בטשטוש ולכן יש צורך לוודא שהאדם אינו רגיש למזונות או תרופות שונות היכולות להשפיע עליו בזמן הטשטוש. בנוסף, חשוב לדעת כי לאחר הבדיקה האדם צריך להימצא במנוחה לפחות יום אחד. אי מסירת מידע מדויק ואמין על ההכנה לבדיקה והמנוחה שלאחריה תיחשב כרשלנות אם כתוצאה מכך האדם נפגע.

רשלנות במהלך הבדיקה

במהלך הבדיקה יוחדר לגופו של האדם צינור הנושא בראשו מצלמה זעירה. ניתן לבצע פרוצדורות רפואיות שונות כגון חיתוך פוליפים ונטילת דגימות ביופסיה במהלכה. במידה והבדיקה התבצעה כלאחר יד ובחוסר תשומת לב, ייתכן מצב שבדופן המעי של האדם ייווצרו קרעים, שפשופים, חתכים ושריטות או זיהומים אשר בהחלט יכולים להיחשב כרשלנות רפואית.

רשלנות לאחר הבדיקה

אדם המתלונן על כאבים, חום גבוה, בטן קשה ונפוחה, דימום מהמעי ועוד אך לא מקבל מענה רפואי הולם או שחל עיכוב ממושך בטיפול בו ובשל כך החמיר מצבו, יכול לתבוע רשלנות רפואית.

 

מה ניתן לעשות במידה ונפצעתם או נגרם לכם נזק?

במידה ואתם סבורים כי נפצעתם או נגרם לכם נזק רפואי משמעותי, חשוב לפנות לגורם מקצועי כגון עורך דין לתביעות רשלנות רפואית על מנת שיבדוק את כל השתלשלות הדברים. להלן השאלות שצריכות להישאל:

  • האם הרופא המטפל שלכם הפנה אתכם לבדיקה בשל גילכם או בשל תלונה על כאב בטן או תסמין אחר שיכול היה לרמז על בעיית מעיים?
  • האם הרופא המטפל מסר לכם את כל המידע הדרוש לכם על מנת להתכונן היטב לבדיקה?
  • האם הוסברו לכם הסיכונים?
  • האם נבדקתם ונרשם כי יש לכם מחלות רקע, הנכם בהריון, רגישים לתרופות או למזון?
  • האם הצוות הרפואי שניתח אתכם פעל כשורה לאורך כל הניתוח לרבות ציוד רפואי הכרחי ומציל חיים בחדר הניתוח או בהישג יד?
  • האם ההתאוששות שלכם הייתה תקינה וכי תלונותיכם טופלו בצורה מקצועית ומהימנה?

במידה ואחת התשובות על השאלות הללו היא ‘לא’ וכי נגרם לכם נזק גופני משמעותי כתוצאה מאי טיפול מיטבי בכם, יש לפתוח בתביעת רשלנות רפואית על מנת לקבל פיצוי כספי לכיסוי ההוצאות הרפואיות שנגרמו לכם עקב הטיפול הרשלני.

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, השאירו פרטים או חייגו: 03-6914004.

זוהי בדיקה אשר מאפשרת לרופא לסרוק את המעי הגס ולזהות גידולים שפירים וממאירים, פוליפים, דלקות, פצעים וחבלות במעי ולטפל בהם בהקדם האפשרי. הבדיקה מתבצעת באמצעות החדרת צינור שבראשו מצלמה זעירה לתוך המעי הגס. הבדיקה מתבצעת תחת טשטוש ויש לערוך הכנה מוקדמת באמצעות תזונה ההולכת ונהיית דלילה במשך שלושה ימים.
רשלנות רפואית בתחום הקולונוסקופיה מתחילה באי הפנייה של הרופא המטפל לבדיקה אשר יכלה להציל חיים או לכל הפחות להביא לשיפור משמעותי באיכות חייו. חשוב לדעת כי לא כל כאב בטן עשוי לגרור הפניה לקולונוסקופיה, אך תמיד נשאלת השאלה מה רופא סביר היה עושה בהינתן המצב שלפניו. רשלנות רפואית נוספת יכולה להתרחש במהלך ההליך עצמו ולאחריו בתקופת ההתאוששות.
כלל לא. הבדיקה נעשית תחת טשטוש ואינה אמורה לגרום לפציעה או חבלה כלשהי, במידה וכן אתם חשים כאבים, דימום, חום גבוה ונפיחות בבטן יש לפנות מיד לטיפול רפואי לבירור העניין.
על ידי פניה אל גורם מקצועי כגון עורך דין לתביעות רשלנות רפואית ניתן לברר מתי והיכן קרה הכשל, או סדרת הכשלים, שהובילו לטיפול הכושל, החל מאי ההפניה לטיפול וכלה בהתנהגות רשלנית במהלך ההליך או לאחריו. גם אי מסירת מידע על ההליך או מידע שגוי יכולים להוביל לרשלנות רפואית.
רשלנות רפואית בביצוע קולונוסקופיה

אז מה היה לנו?

עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא