רשלנות רפואית – לידת עכוז

לידה היא אירוע נפלא, אך היא גם אירוע שיכול להסתבך. למרות כלל הידע שיש לעולם הרפואה, עדיין מתרחשות סיטואציות מורכבות. לידת עכוז היא אחת מהן. בלידת עכוז יש לפעול באופן מובהק לפי נהלים וכללים ברורים. במידה ולא כך התבצע ההליך ונגרם נזק, או אז, יתכן כי התרחשה רשלנות רפואית שניתן לתבוע פיצויים בגינה.

מהי לידת עכוז?

גיל ההריון התקין הוא כ40- שבועות. החל מהשבוע ה-28, ברוב המקרים,  העובר מוצא את מקומו כך שראשו מופנה כלפי מטה אל עבר תעלת הלידה, גודלו הוא כבר כזה שלרוב לא מאפשר לו להמשיך להסתובב בתוך הרחם.  במצב זה, כשתגיע שעת הלידה, העובר יגיח אל אוויר העולם כאשר הראש הוא הראשון לצאת, ואז צוות הלידה יוכל לסייע לעובר להשלים את תהליך הלידה. אולם, ישנם מצבים בהם הדברים מתנהלים אחרת, ובמקום הראש, האיבר המופנה כלפי מטה הוא העכוז. זוהי סיטואציה מורכבת מכיוון שמרגע שמתחיל תהליך הלידה, יש חשיבות לכך שהתינוק יגיח לעולם ויתחיל לנשום. אם העכוז הוא המוביל את הגוף, עלול להגרם נזק לרך הנולד.

הסיבות להיווצרות מנח העכוז של העובר הן אפשריות מכמה סיבות:

  • כמות מי שפיר גדולה מהרגיל.
  • צורת האגן של היולדת המאפשר את המצב.
  • לידה מוקדמת מכל מיני סיבות, ואז העובר לא מגיע למצב הרצוי ללידה ברחם.
  • הריון עם יותר מעובר אחד.
  • סיבות שהמדע והרפואה עדיין לא פענחו.

כיצד מתבצעת לידת עכוז?

כאשר מתברר בבדיקת אולטרסאונד שהעובר מצוי במנח עכוז, הפעולה הראשונית תהיה לנסות להפוך אותו או לעזור לו להתהפך.  ברוב המקרים, מנח עכוז יביא את הצוות הרפואי להמליץ על ניתוח קיסרי, אשר יקטין את הסיכון לעובר וליולדת.

הסיבה להפנייה לניתוח קיסרי נעוצה בעובדה שלידת עכוז היא לידה, אשר מעמידה בפני היולדת והצוות הרפואי סיכונים רבים יותר לגרימת נזקים רפואיים, אשר לעיתים לא ניתן לטפל בהם בשלב מאוחר.  הסכנה הגדולה היא ששיעור התמותה בלידות עכוז גבוהה פי שלושה מלידות רגילות. מעבר לכך, יכולים להיגרם נזקים רפואיים, כגון: הפרעות במערכת הנשימה; פגיעה באיברים ובמערכות הפנימיות בגופו העדין של התינוק. במקביל, עלולה האם לסבול מאובדן דם משמעותי.

 

רשלנות רפואית בלידת עכוז

הנושא של רשלנות רפואית בכל הקשור ללידת עכוז עולה בעיקר בשני אלמנטים עיקריים:

  1. זיהוי שגוי של המצב, חוסר תשומת לב של הצוות המטפל למצבו של העובר ולסכנות הצפויות לו. לידת עכוז היא שם כולל למספר מצבים היכולים להתרחש, ויש חשיבות עצומה לזיהוי שלהם ולמיקוד בסוג הבעיה. יש לזהות את הבעיה עוד טרם תחילת הלידה. במקרי קיצון, הרגלים יכולות להיות האיברים הראשונים המופנים אל תעלת הלידה, וזהו מקרה, אשר מחייב לידה בניתוח קיסרי.
  2. ניהול שגוי של הליך הלידה. לידת עכוז היא, כאמור, מורכבת יותר. לכן, פעולות שגויות שיביאו לרשלנות רפואית בלידת עכוז הינן נפוצות יותר.

לפי הנהלים המקובלים בקרב צוותים רפואיים, במקרה של לידת עכוז נדרשת הימצאות של 2 רופאים בחדר הלידה, כאשר אחד מהם צריך להיות רופא מומחה, היות שהעדר צוות מיומן יכול בנקל להביא ללידה של תינוק מת, או תינוק עם מום קשה אותו הוא יישא כל חייו. אם לא פועלים לפי נוהל זה, אזי זוהי  רשלנות רפואית.

ההמלצה בלידת עכוז היא לניתוח קיסרי. אם בכל זאת החל תהליך לידה רגיל, אך נדרש ניתוח ולא מתבצעת הפנייה דחופה של היולדת לחדר הניתוח, או אז יש כאן חריגה מנהלים ומביצוע פעולות רפואיות מקובלות. במידה והיולדת לא תופנה לניתוח בעת מצוקה בשל לידת עכוז, יש כאן עילה לתביעת רשלנות.

 

מצבים של רשלנות רפואית בלידת עכוז

לידת עכוז היא אירוע מורכב. זוהי סיטואציה המסכנת את חיי העובר, אשר יכולה לפגוע גם ביולדת. לכן, יש לפעול בצורה מושלמת מבחינה רפואית. אולם, גם לרופאים הטובים ביותר קורות תקלות. אם כן, מה הם המקרים שבהם נגדיר תקלה בתהליך לידת עכוז כרשלנות רפואית?

  • חובת הזהירות – הצוות המטפל והמסייע ללידה חייב לפעול במהלך כל אירוע בהתאם לחובת הזהירות הרפואית. על הצוות להיות ער לכל סיבוך או סיכון אפשרי העלול להתפתח במהלך הלידה ולהימנע מהם, ככל האפשר. בכל לידה, ובלידת עכוז ביתר שאת, חובת הזהירות הופכת מהותית יותר עבור התינוק וגם עבור האם. אם הפר מי מחברי הצוות הרפואי את הכללים והנהלים הברורים, יש כאן הפרה יסודית של חובת הזהירות, וכתוצאה מכך, יש כאן רשלנות רפואית שיכולה לזכות את הנפגע בפיצויים בגין הנזק שנגרם לו.
  • חריגה ממבחן הסבירות – בכל הליך רפואי יכולים להיווצר מצבים, אשר לא ניתן היה לצפות אותם. במצבים כאלה, לא ניתן להאשים את הצוות הרפואי, ככל שהם פעלו בסבירות, כמובן. תרחישים שכאלו מתרחשים, לצערנו, והם מוגדרים כמקרים שלא ניתן היה להציל בהם. עם זאת, ישנם מקרים רבים בהם ניתן לבחון פעולות של חברי הצוות הרפואי בראי מבחן הסבירות של הפעולה הנדרשת. זוהי אבן הבוחן המרכזית בתביעת נזיקין בכלל, ובתביעות רשלנות רפואית בפרט – האם הפעולה של איש המקצוע הייתה סבירה ביחס לסיטואציה שהוא נקלע אליה. אם יוכח שהפעולות של איש המקצוע לא היו סבירות, אזי הוא חשוף בפני הגשת תביעת רשלנות נגדו.
  • חריגה מנהלים – לכל אירוע רפואי שנתקלו בו בעבר יש נהלי עבודה ברורים. לידת עכוז היא אמנם לא נפוצה, אך זאת תופעה מוכרת שיש עבורה נהלי עבודה מסודרים. במידה ומי מהצוות הרפואי לא הקפיד על כלל הנהלים, אזי תביעת הרשלנות היא אפשרית.

 

איך מנהלים תביעת רשלנות רפואית

מרבית תביעות רשלנות רפואית בישראל מתנהלות בבתי המשפט. את ההליך מוביל עורך דין המייצג את הנפגע מול עורכי דין המייצגים את הנתבעים. לכן, במקרה ואתם חשים שנפגעתם מטיפול רפואי שקיבלתם בכלל, ובמהלך לידת עכוז בפרט, יש חשיבות רבה לפנייה מהירה לעורך דין העוסק בתחום, שיוכל לנהל בשמכם את הליך התביעה בצורה מסודרת, שקולה ועניינית. עורך הדין פועל מתוך הכרת החוק, הפסיקה, הידע והניסיון שלו.

אצלנו במשרד עורכי דין ישר יעקובי תמצאו צוות מקצועי ומיומן, שילווה אתכם לאורך כל ההליך המשפטי מרגע הכנת התביעה להגשה בבית המשפט ועד לקבלת הפיצוי לו אתם זכאים.

ראשית התהליך הוא בגיבוש העדויות והעובדות הרפואיות. לשם כך, תתבקשו להציג את כלל המסמכים הרפואיים שבידכם וכלל סיכומי הביקור וחוות הדעת שקיבלתן לאורך כל ההריון. לאחר איסוף המידע הזה תוגש מטעמכם חוות דעת מומחה רפואי רלוונטי, אשר תציג את הכשלים בטיפול הרפואי שהוענק לכם ואת הסטייה מהנהלים הקיימים למקרה הנידון ע”י הצוות הרפואי.

לאחר הגשת כתב התביעה התיק ידון בבית המשפט. בהתאם להנחיות השופט, יישמעו הטיעונים והעדים במידת הצורך. במידה ובית המשפט יקבע שתביעתכם הינה מוצדקת, ייפסקו פיצויים על הנזק שנגרם. פיצוי כספי בתיקי רשלנות רפואית העוסקים בעוולות לידה יכולים להגיע לסכומי עתק של מאות אלפי ומיליוני שקלים לתיק.

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, השאירו פרטים או חייגו: 03-6914004.

לידת עכוז היא לידה אשר מנח העובר בה הוא הפוך. כלומר העכוז כלפי מטה וראש העובר כלפי מעלה בשלבי ההיריון הסופיים. לידה במצב שכזה מסוכנת לעובר וליולדת.
כן. לידת עכוז נגרמת מכמה סיבות שונות. רובן ידועות למדע הרפואה, אך ישנן גם סיבות שלא ידוע מהן.
רשלנות רפואית מתרחשת כאשר ידוע מצבו של מנח עכוז אך לא מתבצעות כל הפעולות הנדרשות במצב שכזה
הגורם היחיד המוסמך לטפל בתביעות מסג זה הוא עורך דין, וחשוב מאד שיהיה מומחה בתחומו.
לידת עכוז היא לידה אשר מנח העובר בה הוא הפוך. כלומר העכוז כלפי מטה וראש העובר כלפי מעלה בשלבי ההיריון הסופיים. לידה במצב שכזה מסוכנת לעובר וליולדת.
כן. לידת עכוז נגרמת מכמה סיבות שונות. רובן ידועות למדע הרפואה, אך ישנן גם סיבות שלא ידוע מהן.
רשלנות רפואית מתרחשת כאשר ידוע מצבו של מנח עכוז אך לא מתבצעות כל הפעולות הנדרשות במצב שכזה
אל מי פונים לטיפול בתביעת רשלנות רפואית ?
רשלנות רפואית – לידת עכוז

אז מה היה לנו?

img-6
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא