תסחיף מי שפיר – רשלנות רפואית בלידה

לא אחת אנו שומעים או קוראים בתקשורת על יולדת שלקתה לפתע בתסחיף מי שפיר ונפטרה.
תסחיף מי שפיר הוא סכנה שעלולה לגרום לפגיעה גופנית או למוות של האם או העובר. האם ניתן לזהות את התסחיף מראש? האם ניתן למנוע אותו? מתי נטען כי מדובר ברשלנות רפואית?

מהו תסחיף מי שפיר?

תסחיף מי שפיר הוא אירוע לא צפוי, נדיר וטראגי שמתרחש בשל חדירה של נוזל מי השפיר לתוך מחזור הדם של האם.

כתוצאה מכך, מתרחשת אצל היולדת תגובה אלרגית חריפה, שמתאפיינת באי ספיקה נשימתית ואחריה אי ספיקת לב.

הסימפטומים עשויים לבוא לידי ביטוי בדמות קוצר נשימה, שיעול, לחץ דם נמוך, בלבול, הזעה, צמרמורות, בחילות, דופק מוגבר, פרכוסים ועוד.

התסחיף עלול להתרחש במהלך הלידה, במהלך ניתוח קיסרי, במהלך הפלה וגם בבדיקת מי שפיר.

לרופא שמזהה תסחיף מי שפיר אין הרבה זמן להגיב, ועליו לפעול מייד כדי למנוע תוצאה טראגית שתבוא לידי ביטוי בנכות קשה או במוות.

מהו תסחיף מי שפיר

 

מהם גורמי הסיכון לתסחיף מי שפיר?

למרבה הצער, לעולם הרפואה אין כיום אפשרות מניעה יעילה לתופעה של תסחיף מי שפיר, אך חשוב להכיר את גורמי הסיכון שעשויים להצביע על התכנות תסחיף מי שפיר והתכוננות למתן טיפול רפואי דחוף.

גורמי הסיכון העיקריים הם אלו: גיל מבוגר בזמן הריון, לידות מרובות בעבר, דימום בטני, קיומה של שליית פתח, ניתוח קיסרי ורעלת הריון.

תסחיף מי שפיר עלול להתרחש, בין היתר, לאחר טראומה שנגרמה לרחם בזמן החדרת צנתר, לאחר פקיעת קרומים וכן לאחר חיתוך שגוי של השליה במהלך ניתוח קיסרי.

במקרה כזה, ניתן יהיה לטעון שהתרחשה רשלנות רפואית בניתוח קיסרי ולהגיש תביעה לפיצויים.

טיפול רפואי – מה ניתן לעשות?

הטיפול בתסחיף מי שפיר חייב להיות מידי. על הצוות הרפואי לבצע החייאה מהירה של האם וליילד את התינוק.

הטיפול כולל גם עירוי דם, פלזמה וחמצן, שאמורים למנוע מהיולדת ליפול לתרדמת או להגיע למצב של מוות.

כמו כן, על הצוות הרפואי לדאוג להוצאת הנוזלים מהריאות ומהלב. על הצוות הרפואי לתת לאם תרופות מתאימות שמטרתן לדכא את הדלקת, לשפר את קרישת הדם ולתמוך באופן כללי בתפקוד החיסוני.

אם מבצעים ניתוח קיסרי מידי, ניתן לשפר את סיכויי ההישרדות של האם והעובר.

טיפול רפואי לא מתאים או לא מידי, שבעטיו נגרמת תוצאה קשה, עשוי להוביל לתביעה בעילה של רשלנות רפואית בלידה או רשלנות רפואית בהריון, בהתאם למצב הדברים.

סיבוכים כתוצאה מתסחיף מי שפיר

אצל רוב הנשים, תסחיף מי השפיר הוא קטלני בשל דימום, אי ספיקת לב, חנק, או כשל של מערכות הגוף.

שיעורי ההישרדות של היילודים גבוה יותר מזה של אמהותיהם, אך חלקם נותרים עם השפעות נוירולוגיות, נזק מוחי ולעתים שיתוק מוחין בשל מחסור בחמצן.

במקרים שבהם התסחיף מאובחן באופן מידי, והאם עוברת החייאה, סיכויי ההישרדות שלה יהיו גבוהים יותר, אך עדיין ייתכן שייגרמו נזקים חמורים: ללב, לריאות לכליות או נזק נוירולוגי. 

סיבוכים כתוצאה מתסחיף מי שפיר

 

תסחיף מי שפיר מצער או רשלנות רפואית?

במקרים רבים שבהם נגרמת פגיעה קשה לאם או לתינוק או כאשר האירוע מסתיים במוות, נשאלת השאלה האם הצוות הרפואי התנהל בצורה תקינה וניתן היה למנוע את התוצאה החמורה.

בדרך כלל, התשובה אינה פשוטה שכן לא כל מקרה של נזק בשל טיפול רפואי שלא הצליח הוא בהכרח עילה לתביעה ברשלנות רפואית. לעתים הצוות הרפואי עשה כל שביכולתו, ולמרבה הצער לא ניתן היה למנוע את התוצאה הקשה.

עם זאת, תביעות בשל רשלנות רפואית בלידה או רשלנות רפואית בהריון הן נפוצות מאוד, וחשוב להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בתחום כדי לבדוק את הדברים.

כך למשל, אם היולדת לא הופנתה בזמן למומחה רפואי ובעקבות האיחור התגלה תסחיף מי השפיר באיחור ונגרם ליולדת או לתינוק נזק בלתי הפיך, יש מקום לבחון הגשת תביעת רשלנות רפואית.

כך גם במקרים שבהם היולדת נפטרה ובני משפחתה חושדים שארעו שגיאות באבחון ובטיפול בתסחיף.

דוגמה לכך ניתן למצוא בע”א 6696/00 בו בית המשפט העליון אישר את קביעת בית המשפט המחוזי, כי: “מהלך העניינים צריך היה לעורר בלב הרופאים חשד לגבי האפשרות של אירוע תסחיף”, וקבע כי הייתה רשלנות רפואית באבחון ובטיפול.

 

אם כן, פניה לעורך דין לרשלנות רפואית במקרים של חשד לטיפול לקוי בתסחיף מי שפיר, תסייע לכם לדעת האם יש מקום להגיש תביעה.

* לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי של עורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, חייגו: 03-6914004.

 

עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא