מות ילוד כתוצאה מרשלנות רפואית

לידה היא אחד המאורעות המשמעותיים ביותר בחייה של האישה ומשפחתה כולה, וטרגדיה המסתיימת במותו של היילוד עלולה לטלטל את המשפחה כולה למשבר ויגון עמוק שלא כולם מצליחים להתאושש ממנו. איך קורה שיום של שמחה והתרגשות לקראות בוא התינוק עלול להפוך ליום של אבל וצער? לעיתים זה קורה בשל רשלנות רפואית. במאמר זה נסביר מתי ייקבע כי מות ילוד התרחש כתוצאה מרשלנות רפואית ומה ניתן לעשות במצב זה.

 

במקום שמחה והתרגשות – אבל כבד ויגון

בישראל נולדים מדי שנה קרוב ל – 200,000 תינוקות אשר מביאים שמחה ואור למשפחתם. תמותת התינוקות בישראל נמוכה מן הממוצע העולמי ועומדת על 3.1 לכל אלף לידות. שירותי הבריאות בישראל נחשבים למקצועיים וטובים מאד ומציעים ליולדות תנאים מצויינים ללידה בהשוואה למקומות אחרים בעולם מבחינת היגיינה, טכנולוגיה מתקדמת, ידע והבנה בתהליכי הלידה וטיפול איכותי ומקצועי ביולדת וביילוד. למרות כל זאת, מדי שנה נפטרים מספר יילודים עקב רשלנות רפואית למרבה הצער, ועבור כל משפחה כזו יום של שמחה והתרגשות הופך בין רגע ליום של אבל כבד ויגון.

 

מות ילוד כתוצאה מרשלנות רפואית

רשלנות רפואית במהלך הלידה ולאחריה עלולה להוביל למותו של התינוק בתהליך הלידה עצמו כאשר הלידה בעיצומה והתינוק נקלע למצוקה קשה מבלי שאיש מצוותי הרפואה מודע או מגיב לכך, או מיד לאחר הלידה כאשר תינוק מושאר ללא השגחה, נפגע או נפצע או חלילה נופל מידי הצוות הרפואי המחזיק בו אל הרצפה. להלן מספר דרכים רשלניות אשר בגללן עלול להתרחש מות יילוד:

  • לידה שקטה – תינוק אשר נפטר ברחם כתוצאה מזיהום, הפרדות שילייה או כל גורם אחר אשר אינו בהכרח קשור לתהליך הלידה, והסיבה לכך שהוא נפטר היא כתוצאה מרשלנות ואי גילוי ערנות לסימני מצוקה של צוותים רפואיים, ובשל כך נאלצה האישה ללדת תינוק מת.
  • אי זיהוי מצוקה עוברית בלידה – אישה הרה המגיעה לחדר לידה אך הצוותים הרפואיים אינם מזהים בזמן כי יש מצוקה עוברית, שהתעכבו בצורה מוגזמת בתגובתם או שהפעילו שיקול דעת מוטעה בבחירת האסטרטגיה הרפואית שננקטה והובילה למות התינוק.
  • רשלנות רפואית במהלך ניתוח קיסרי – עיכוב משמעותי בכניסה לניתוח חירום קיסרי, ביצוע הניתוח בצורה כושלת שהובילה למות התינוק או המנעות מניתוח קיסרי חירומי שיכול היה להציל את חיי התינוק.
  • רשלנות רפואית במהלך לידה מכשירנית – כאשר אישה מתקשה מאד ללדת ניתן לסייע ללידה באמצעות מכשירים רפואיים שונים ביניהם מלקחיים וואקום, אך שימוש שגוי שאינו במקומו, שאינו בזמן הנכון או שמבוצע בצורה רשלנית עלול לגרום נזק חמור לתינוק ואף למותו.
  • רשלנות במהלך זירוז לידה – זירוז לידה מתבצע בדרך כלל על ידי מתן תרופה הנקראת פיטוצין, אך מתן מנת יתר או חסר של התרופה עלולה לגרום לסיבוכי לידה קשים ולמות העובר. כמו כן, ההחלטה לקיים את זירוז הלידה שנעשתה ברשלנות ומבלי צורך, עלולה גם היא לפגוע קשות בתהליך הטבעי של הלידה ולהביא למות התינוק.
  • רשלנות לאחר הלידה – גם אם הלידה עברה בשלום והתינוק נולד חי, ייתכן ונקלע למצוקה קשה לאחר הלידה כגון חנק, זיהום קשה וקטלני, חשיפה לחום או לקור, נפילה או חבלה.
  • רשלנות בטיפול ביילוד במצוקה – יילוד אשר נולד במצוקה ויש צורך להנשימו, להחיותו או לבצע כל פרוצדורה רפואית אחרת כדי להציל את חייו אך פעולות אלו נעשו ברשלנות או תוך עיכוב משמעותי שהוביל למותו.

 

כיצד ניתן להוכיח כי מותו של היילוד נגרם כתוצאה מרשלנות רפואית?

כאשר עורך דין המומחה לרשלנות רפואית מגיש תביעה לבית המשפט בגין מות יילוד כתוצאה מרשלנות, הוא ייאלץ להוכיח כי לא מדובר בכוח עליון שהביא למותו של התינוק חרף מאמצי הצוותים הרפואיים, אלא בסטייה מן הנהלים המקובלים או המנעות מפעולות מסויימות שיכלו להציל את חייו של התינוק. עורך הדין יטען כי הפעולות שננקטו במהלך הלידה ולאחריה חרגו מסבירות הדעת ומן הפרוטוקולים והנהלים הקיימים וכי יש קשר ישיר בין ההחלטות שנעשו ( או לא נעשו ) והפעולות שבוצעו ( או שלא בוצעו ) לבין מותו של התינוק וכי הצוות הרפואי לא עשה ככל שביכולתו כדי להציל את התינוק.

 

מה עושים במקרה של רשלנות רפואית שהובילה למות היילוד?

במידה ואתם חושדים כי התינוק שלכם נפטר כתוצאה מרשלנות רפואית עליכם לפנות אל גורם מקצועי כגון עורך דין לרשלנות רפואית אשר ביחד עם איש מקצוע רפואה מומחה להריון ולידה יבחן את המקרה שלכם ויבדוק האם אכן התרחשה כאן רשלנות רפואית עקב החלטות שאינן עולות בקנה אחד עם הרופא הסביר, פעולות שאינן תואמות את הנהלים והפרוטוקולים המקובלים או שהיה עיכוב משמעותי בקבלת העזרה הרפואית. במידה ויסתבר כי אכן היתה כאן רשלנות רפואית, הוא יגיש תביעה לבית המשפט בגין רשלנות רפואית.

 

איך מפצים הורים על אובדן תינוק?

כאשר זוג הורים שתינוקם נפטר מגישים תביעת רשלנות רפואית, הכסף כבר לא יחזיר להם את התינוק, אבל חשוב לציין כי טיפול עצמי איכותי של ההורים בעצמם ובילדים האחרים במשפחתם שחוו איתם את האבל הכבד על אחיהם שנפטר יכול לסייע רבות להשתקמות מן הצער והאובדן. בית המשפט מבחין בין תינוק שנולד מת לבין תינוק שנולד חי ונפטר כתוצאה מרשלנות בטיפול בו, כאשר במקרה זה ייכנס גם רכיב שנות ההשתכרות שאבדו למשפחה. בנוסף, אם יש גורם רפואי רשלן אשר אינו פועל באופן מקצועי ומסכן את חיי היולדות והתינוקות, יש צורך דחוף בסילוקו, וללא תלונות לא ניתן יהיה לעשות זאת.

 

האם יש התיישנות על תביעת מות יילוד כתוצאה מרשלנות?

ניתן להגיש את התביעה עד שבע שנים מיום הלידה, אך מומלץ מאד להגיש את התביעה מוקדם ככל הניתן וזאת כדי לאסוף מסמכים, עדויות, תיעודים שונים ועוד. ככל שהזמן חולף, הם עלולים ללכת לאיבוד או להשכח, וזה עלול לפגוע בהצלחת התביעה להוכיח כי אכן היתה כאן התרשלות. צרו קשר עוד היום עם משרד עורכי דין – ישר יעקובי.

כאשר תינוק מגיח לאוויר העולם ונפטר מספר דקות לאחר מכן, נערכת לו ברוב המקרים נתיחה שלאחר המוות כדי לברר את סיבת המוות. במידה והמשפחות לא מסכימות לנתיחה, ניתן לברר דרך בדיקות שונות ובחינת תהליכי הטיפול באם ובתינוק האם הצוותים הרפואיים התרשלו בתפקידם ולכן התינוק נפטר. הוכחת רשלנות רפואית מתרחשת כאשר הצוותים הרפואיים סטו באופן משמעותי מן הנהלים או מן הפעולות הסבירות והמקובלות בתחומם ובגללן מת התינוק.
כן, מות יילוד כולל גם מקרים שבהם העובר נפטר עוד טרם הלידה בשל זיהום או מצוקה אשר לא זוהתה ולא אובחנה בזמן, כמו במקרה של לידה שקטה שבה האם יולדת תינוק שנפטר ברחמה, או תינוק אשר נפטר במהלך הלידה עקב התרשלות של צוותים רפואיים שלא עשו את כל הניתן כדי למנוע את מותו ולזהות בזמן מצוקה עוברית, התעכבו באופן מוגזם במתן טיפול או התעלמו מסימני מצוקה עוברית, ייחשבו למות יילוד כתוצאה מרשלנות רפואית.
במידה ואתם חוששים כי תינוקכם נפטר עקב רשלנות רפואית, ניתן לפנות לגורם מקצועי כגון עורך דין לרשלנות רפואית אשר יבדוק את כל תהליך הטיפול באם ההרה במהלך הלידה ולאחריה. אם אכן יתברר כי בשלב מסוים התרחשה רשלנות רפואית ניתן להגיש תביעה לבית המשפט.

אז מה היה לנו?

עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא