רשלנות רפואית – קרע ברחם

הרחם הינו איבר הנושא את העובר ברחם אימו. בעת נביטת העובר צומחת לצידו גם שליה, שהיא למעשה איבר זמני המתפקד כמסננת המגינה ושומרת על התינוק ומזינה אותו. בעת הלידה התינוק והשליה יוצאים מן הרחם והתינוק מגיח לאוויר העולם. קרע ברחם עלול להיווצר עוד לפני הלידה כשמשקלו של התינוק מכביד על גוף האישה, והוא עלול להיווצר במהלך לידה פעילה כאשר תנודות הרחם, או צירים, מבקעים אותו. קרע ברחם הינו אירוע מסכן חיים הן לאם והן לתינוק, ובמידה והתרחשה רשלנות רפואית בנושא יש לרדת לשורש העניין ולחקור כיצד קרה הדבר. 

 

הרחם האנושי

הרחם הינו איבר שגודלו כגודל אגרוף ידה של האישה. בזמן ההריון מתרחב הרחם פי כמה וכמה מגודלו המקורי ולאחר הלידה שב ומתכווץ. קרעים בהריון עלולים להתרחש מכמה סיבות עיקריות: לידה קיסרית קודמת שהותירה צלקת ברחם, תינוק גדול במיוחד או כבד במיוחד, הריון מרובה עוברים, מאמץ יתר בלידה ושימוש שגוי ולא תקין באביזרים ליילוד האישה כגון מלקחיים או ואקום. ההשלכות של קרע ברחם עלולות להיות קטלניות הן לאם והן לעובר מאחר והרחם עשיר מאוד בכלי דם, במיוחד בעת הריון, ובזמן הקרע עלול להתרחש דימום מאסיבי וקשה לעצירה. גם אם האם והילד שרדו את הלידה הקשה, הנזק לרחם עלול להיות חמור ואף למנוע מהאישה ילדים נוספים בשל הסכנה הרבה להקרעות נוספת באזור הצלקות. לעיתים, הקרע כה חמור שעל מנת להציל מיידית את חיי האישה והתינוק כורתים הרופאים את הרחם בעת הלידה ובכך מונעים מן האישה כל סיכוי ללדת ילדים נוספים.

 

המקרים שבהם עלולה להתרחש רשלנות רפואית בעת קרע ברחם

אי אבחון בזמן של קרע ברחם עלול לגרום למוות של האם ושל העובר, ולכן חשוב כל כך לשים לב לסימנים המקדימים ולהתקדמות הלידה. כל מצב שבו הצוות הרפואי לא היה ער ולא שם לב לסימנים אלו, הינו מצב של התרשלות בתפקיד.

לקרע ברחם ישנן סיבות טבעיות של גודל עובר חריג, אך ישנן גם סיבות חיצוניות כגון:

מינון יתר של פיטוצין

פיטוצין הינה תרופה הגורמת לזירוז לידה. משתמשים בה כאשר הרופא סבור כי ייטב לאישה להזדרז וללדת את התינוק מאחר והיא או התינוק עלולים להיכנס למצב של מצוקה. לדוגמא: התרחשה ירידת מים אך הלידה מתעכבת כבר שעות ארוכות ויש חשש כי חיידקים יחדרו לתוך רחמה הלא מוגן של האישה ויפגעו בה ובתינוק. מינון יתר של התרופה עלול לגרום לגלי צירים עזים ביותר שעלולים לקרוע את הרחם.

לידה נרתיקית לאחר לידה קיסרית

לידה קיסרית מותירה ברחם צלקת. בעת ניסיון ללדת לידה נרתיקית רגילה לאחר לידה קיסרית, תמיד יש סכנה שהצלקת תיפתח וייווצר קרע מאסיבי ברחם. במידה וזהו המצב, יש לחקור את כל הנסיבות שהובילו להחלטה של רופא או מיילדת לאפשר לאישה ללדת לידה נרתיקית ולא להבהיל אותה לחדר ניתוח ללידה קיסרית מיד עם הצירים הראשונים.

הריון שגילו מעל 42 שבועות

החל מן החודש השמיני, סביב שבוע 36, התינוק הינו מפותח דיו ומוכן ללידה. אך אבולוציונית, על מנת לשרוד את השבועות הראשונים מחוץ לרחם, נותר התינוק בתוך בטן האם חודש אחד נוסף על מנת לגדול ולהשמין מעט. במידה והתינוק לא נולד לפני שבוע 42, ניתן להעריך כי הוא כבר גדול ושמנמן יותר מן הממוצע, וניסיון ללדת אותו בלידה נרתיקית עלול להיות מסוכן.

רחם עייף

אין זה אומר שכל אישה שיולדת ילדים רבים עלולה לסבול מקרע ברחם, אך הסיכוי הולך וגדל. הרחם הינו איבר המבוסס על שרירים הנמתחים ומתכווצים, שריר רפוי ועייף עלול להיקרע תחת מאמץ יתר ככל השרירים, ואישה אשר מרבה ללדת צריכה להיות מודעת לסכנה שבכך.

טראומה

נפילה, חבלה, מכה, דקירה, תאונת דרכים, כל אלו מסכנות ממשית אישה בהריון בכל שלב של ההריון ולאו דווקא בסופו. אישה אשר מגיעה לחדר מיון לאחר פציעה חייבת לעבור בדיקה מקיפה לזיהוי מוקדם של קרעים, אפילו זעירים, ברחם. גם אם נכון לעכשיו הקרע מזערי ואינו מסכן את האישה והתינוק, הרחם צפוי עוד להימתח ולגדול ככל שההיריון מתקדם, והימצאות קרע שלא החלים כראוי או נפתח לפתע במהלך הלידה עלול להוות סכנה ממשית לאם ולעובר.

לידה לא תקינה

שליה קדמית (מצב שבו השלייה חוסמת את פתח תעלת הלידה) לידה במנח עכוז, ריבוי עוברים, כל אלו אמורים להוות נורת אזהרה גדולה ומהבהבת כי רחמה של האישה נמצא בסכנה לקרע ממשי.

 

מהם פעמוני האזהרה של קרע ברחם?

על פי הפרוטוקולים המקובלים, ברגע שאישה מציגה סימנים של חשש לקרע ברחם, עליה להיות מפונה לניתוח קיסרי מציל חיים במשך זמן אשר אינו עולה על שלושים דקות, וכמובן שרצוי כמה שיותר מה.

,להלן התסמינים הנפוצים ביותר של קרע ברחם:

  • דימום פתאומי ומשמעותי מפתח הנרתיק.
  • זיעה, חום וחיוורון
  • דופק לב מואץ
  • ירידה פתאומית בלחץ הדם
  • כאב חד לאחר סיום כל ציר
  • סימני כניסה להלם עקב אובדן דם
  • הפסקה פתאומית של הצירים או האטה בהופעתם
  • צוואר רחם שאיננו נפתח דיו
  • שינוי פתאומי במיקום העובר וצורת הבטן (מקרה נדיר וקיצוני שבו ייתכן וגלש לבטן האם )

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, השאירו פרטים או חייגו: 03-6914004.

הצוותים הרפואיים של חדר לידה אמורים להיות מאומנים היטב בזיהוי הסימנים הראשונים המעידים על קרע, ועליהם להיות ערים לכל שינוי חריג במהלך התקין של הלידה. במידה והאישה מתלוננת על כאבים חדים ועזים, חל דימום מאסיבי, מופיעים זיעה, חום וחיוורון, ירידה פתאומית בלחץ הדם או שהצירים מאטים לפתע ואף נפסקים, יש צורך דחוף בבדיקה מיידית שהרחם עומד במעמסה.
איש מקצוע מיומן כגון עורך דין לרשלנות רפואית יעבור כל כל המסמכים, כל ההתנהלות הצוותים הרפואיים החל מן הרופא המטפל וכלה בצוות חדר לידה, ואם יש גם צוות אמבולטורי שפינה את האישה לבית החולים הוא ייבדק גם כן. חשוב לבדוק היכן החלו הסימנים הראשונים לקרע ומדוע לא שמו לב אליהם. כמו כן, יש לבדוק האם נלקחו בחשבון כל הסיכונים כגון משקל העובר וגודלו, העובדה שהאישה אולי עברה ניתוח קיסרי בעבר ועוד.
באמצעות התייעצות עם עורך דין לרשלנות רפואית ניתן להגיש תביעה לבית המשפט ולתאר בפירוט את הכשל או את הכשלים שהובילו לקרע ברחם, ולכל ההשלכות שנבעו ממנו על האישה ועל היילוד. ניתן גם לתבוע תביעת רשלנות רפואית כדי לפצות את האם על העובדה שלא תוכל להביא יותר ילדים לעולם בשל הקרע ברחם שאותו ניתן היה למנוע ועוגמת הנפש הרבה שנגרמה לה כתוצאה מכך.
תגובת יתר של הצוות הרפואי והחלטה נמהרת על כריתת רחם למרות שאולי ניתן היה להציל את האישה ואת עוברה גם ללא כריתה צריכה לעבור את מבחן הרופא הסביר. במידה ורופא סביר, בהינתן כל אותם תנאים של לידה בצל רקע ברחם, היה מחליט כי אין צורך בכריתה, וכי תפירה היתה מועילה יותר ומאפשרת לאישה את הסיכוי להביא ילדים נוספים לעולם תוך שמירת הריון קפדנית, אכן יכול להיות מקום לתביעת רשלנות רפואית בשל כריתת רחם מיותרת.
רשלנות רפואית - קרע ברחם

אז מה היה לנו?

עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא